Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Varful Omu - Kogaion muntele sacru al Dacilor (Piramida???)

Creat de dab270277, 21 August 2011, 15:52:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dab270277

Am ramas socat sa vad ca vf omu din masivul bucegi arata ca o piramida. Pareri ?

Sa fie acesta muntele sacru al dacilor?
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

calator astral

Nu. Dar nu esti departe. Eu l-am localizat aici (nu dau locatia,dar cine stie cunoaste!):

Secretul Departamentului ZERO si misterul Bucegilor

mr

Din unghiul asta cred ca este varful Bucsoiul Mare (2492m). Se vede spre stanga cresta Morarului si releul de pe Costila.
Se poate verifica pe harta cum Bucsoiul Mare este in fata vf. Omu ...din unghiul in care este facuta fotografia. Inaltimea Bucsoiului Mare este cu ~13m mai mica decat vf. Omu iar de la distanta aceia .... mascheaza complet vf. Omu care este mult mai in spate.
http://www.bucegi.go.ro/bucegi%20map.jpeg
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

tractorbeam

Citat din: dab270277 din  21 August 2011, 15:52:59
Sa fie acesta muntele sacru al dacilor?

Dar inainte de daci cine venera acel munte? Nu cumva pelasgii? Viata sacra pe aceste pamanturi nu a inceput cu dacii, despre ei avem marturii scrise si transmise de la greci si romani.
Poate o fi vf. Doamnele acolo langa vf. Omu locul unde energiile pozitive se manifesta cu caracter tamaduitor.
De asemenea vf. Peleaga este un candidat important la aceasta numire.