Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un obiect zburator ciudat in apropierea orasului Calafat

Creat de dany_t, 19 August 2011, 22:19:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany_t

Asi vrea sa va expun ceeia ce am observat pe cer in urma cu circa 45 minute, mai exact la ora 21:25 azi 19 aprilie 2011.Am iesit din casa putin prin curte sa iau putin aer proaspat.Mi-am aruncat privirea pe cer privind spre stele peuntru cateva momente, cand deodata am observat un obiect care emitea o lumina asemanatoare unei stele, care se misca cu o viteza constanta si foarte mare in directia Vest-Est.Initial am crezut ca este vorba despre o cometa(avand in vedere viteza mare pe care o avea si faptul ca emitea acea lumina constanta, fara intreruperi asa cum au avioanele), dar mi-am dat seama repede caa nu e cometa deoarece nu forma acea "coada" care o formeaza o comenta in atmosfera, si datorita faptului ca zbura la o altitudine cu mult mai mica decat avioanele care se observa pe cer in zona aceasta(am estimat eu ca ar putea avea o altinudine de 2-3 ori mai mica decat altitudinea medie a avioanelor.Pana aici insa nimic suspect, insa deodata acest obiect a inceput sa emita pentru aproximativ 4-5 secunde o lumina extrem de puternica(deasemenea o lumina constanta) devenint de un alb stralucitor asemanator bliului inui aparat foto care insa cum am spus nu pentru o fractiune de secunda si pentru 4-5 secunde.De asemenea in timpul acesta obiectul parea sa-si fi marit si dimensiunile.A revenit dinnou la luminozitatea si dimensiunile initiale, dar traiectoria lui nu mai era unu lineara, si a inceput sa se miste in spirala pe verticala miscare pe care a facuto sa zic asa vreo 8-10 secunde dupa care a facut o miscare sub forma de triunghi (a efectuat vreo 2 triunghiuri din asetea sa zic asa) cu o viteza uluitoare, aproape ca isi pierde urma , abia vazandu-se miscanduse pe liniile triunghiului iar in unchiurile acestor triunghiuri parca facand un foarte mic repaos (ma gandesc eu deoarece atunci se vedea mai clar).Dupa aceeia a emis iar acea lumina teribil de puternica insa acum pt doar o jumate secunda(max o secunda)dupa care si-a reluat miscarea initiala in linie dreapta, de data asta pe verticala in sus am impresia si bruns a disparut.Deasemenea pe toata aceasta perioada pot spune cu certitudine ca nu am auzit niciun zgomot care ar fi putut fi produs de acest obiect.
Ce pot sa zic...desi sunt pasionat fenomenu OZN si citesc tot timpu materiale pe net si pe unde apuc nu am vazut insa pana in aceasta seara nici un OZN in realitate, dar insa cred ca acum am facut-o. Asi vrea si parerile altora , ce parere aveti , ce ar fi putut fi si poate de ce nu , poate mai este cineva din zona mea care a vazut/auzit acest obiect si ar putea confirma ceeia ce eu am vazut.