Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Amintiri din viitorul Planetei 7apte. - serial imaginar

Creat de Siberia, 19 August 2011, 17:41:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

Citat din: lylyt_ice din  27 August 2011, 13:13:01
Mda...daca tu zici si "asa trebuie"...Interesant de stiut! :roll:  A, am uitat: "PUNCT".

Scuze daca am fost prea dura :) dar "pacientul" trebuie sa fie informat si nu sa i se ascunda adevarul, nu ? :D PUNCT SI VIRGULA :D
In plus faceam referire la civilizatia si planeta noastra, nu in mod specific la noi cei ce traim in anii acestia :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

zana@M

Citat din: Siberia din  27 August 2011, 13:05:37
Raspuns, pe scurt, care nu va place nimanui:
Se va intampla exact ce s-a intamplat si cu celelalte civilizatii: cca 90% vom muri. Cativa vor scapa fiindca asa trebuie. Punct.
Focul va arde tot, apa va spala si va curata Pamantul pregatindu-l pentru a 6-a civilizatie. Este un ciclu care nu va fi intrerupt doar fiindca asa speram noi.
Imi pare rau, dar nu pot sa mint spunand ca totul va fi roz...

P.S.  -  subiectul nu a fost deschis pentru a face Profetii !


Nu la profetii m-am referit .Siberia .Mai pun o intrebare: Vrem adevarul gol-golut ?
Tot felul de avertizari s-au facut si inca se fac .Se spune ,Soarele intra in cea mai activa perioada a ciclului sau de 11-12 ani , atunci cand se ''infierbanta''. Daca aceste eruptii au loc de ce nu s-a intamplat nimic  in urma cu 11 ani?? Sau in urma cu 22 de ani sau 33 de ani?? De ce pericolul vine tocmai acum? E vorba de altceva ,mult mai serios, si ni se ascunde acest lucru?/
Oamenii de stiinta o spun.....''Planeta Venus se va alinia cu Pamantul  in 2012 si ne va aduce sfarsitul lumii pe 21 12 2012.'' .....''Cometa Elenin va crea 3 zile de intuneric pe Pamant intre 26 si 28 septembrie 2011 ''. Daca se va intampla sau nu ,suntem neputinciosi in fata UNIVERSULUI .
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

abyss

Nu va fi nici un sfârşit, e doar un alt test psihologic menit a expanda graniţele înţelegerii noastre. Peste un an vom trage linie şi vom vedea că sub imboldul fricii şi al curiozităţii am aflat mai multe-n 2 ani decât alţii-n 30000.

Siberia

#18
Citat din: zana@M din  27 August 2011, 16:46:07

Nu la profetii m-am referit .Siberia .Mai pun o intrebare: Vrem adevarul gol-golut ?
Tot felul de avertizari s-au facut si inca se fac .Se spune ,Soarele intra in cea mai activa perioada a ciclului sau de 11-12 ani , atunci cand se ''infierbanta''. Daca aceste eruptii au loc de ce nu s-a intamplat nimic  in urma cu 11 ani?? Sau in urma cu 22 de ani sau 33 de ani?? De ce pericolul vine tocmai acum? E vorba de altceva ,mult mai serios, si ni se ascunde acest lucru?/
Oamenii de stiinta o spun.....''Planeta Venus se va alinia cu Pamantul  in 2012 si ne va aduce sfarsitul lumii pe 21 12 2012.'' .....''Cometa Elenin va crea 3 zile de intuneric pe Pamant intre 26 si 28 septembrie 2011 ''. Daca se va intampla sau nu ,suntem neputinciosi in fata UNIVERSULUI .

Ok.

Sa clarificam din start un lucru. Totul in universul acesta este bazat pe ciclitate, aceeasi ciclitate pe care o numim frecventa.    Sunetul, lumina, perceptia noastra, totul e legat de frecventa, inclusiv derularea vietii in Univers. Daca pentru acest Pamant, regula vietii are la baza frecventa, ciclitatea vietii pe Pamant este un "must be"; ca e un ciclu scurt de o zi pentru unele fiinte, ca e un ciclu sezonier sau anual pentru unele plante, ca e un ciclu de cca. 100 de ani pentru om, sau un ciclu mai extins de cca 13000  de ani pentru o civilizatie. Regula noastra de vietuire pe acest Pamant si-n acest Univers este Ciclul / Frecventa si nu avem cum sa intrerupem acest fapt.
Nu neg, noi la randul nostru suntem creatori, putem crea fiecare "universul" lui cu regulile lui. Dar ca sa citez o asa numita "entitate" dintr-un proiect, "noi suntem dumnezei in universele noastre, dar nu putem fi dumnezei in universul creat de Dumnezeu". Am zis inainte ca "asa trebuie", fiindca in definitiv, cine suntem noi sa ne punem pe picior de egalitate cu Creatorul universului si sa ne imaginam o clipa ca am putea sa-i dam regula creatiei deoparte pentru a salva o civilizatie care deja e pe cale sa se autodistruga ?
Asta e ideea, fie ca ne place, fie ca nu. Putem oricand sa ne "retragem" in universul nostru sperand ca ne "salvam", dar este doar o iluzie, fiindca suntem parte a intregului, deci va trebui sa suportam regula intregului.
Evident, si @biss are dreptate in masura in care consideram ca nimic nu se pierde ci totul se transforma. In aceasta lumina, sfarsitul civilizatiei este de fapt un test prin care se face trecerea la o treapta urmatoare, la o transformare.  Dar rezultatul concret si nu filozofic este acelasi: incheierea ciclului unei civilizatii, si aparitia alteia noi, si tot asa, mereu si mereu.

Odata aceste explicatii incheiate, in legatura cu evenimentele ce vor marca sfarsitul civilizatiei, pot sa spun ca sunt scrise si-n Apocalipsa, fiindca (din punctul meu de vedere - si sper sa am timpul necesar ptr; a termina "serialul") in acel text sunt descrise sfarsitul catorva civiizatii. Textul nu face o referire doar la ceea ce stim noi ca si civilizatie incepand de la Adamul si Eva lui Jahweh. Ceea ce apare ciclic in acest text, este un corp ceresc care rezolva problema eliminarii civilizatiei si da, acest corp este in stransa legatura cu alinierea planetei Venus - dar care aliniere, din ce an, asta nu putem stii sigur noi, care nu avem telescoape sau acees la informatii "clasificate". Tot din punctul meu de vedere, toate nenorocirile descrise in Apocalipsa nu fac referire doar la noi, ci sunt evenimente care au dus la terminari repetate de civilizatii. Fiecare sfarsit da cate o noua informatie astronomica sau din punct de vedere al evenimentelor nefaste. Tinand cont ca totul este ciclic, crezi ca noi ne vom extrage din acest ciclu pentru a scapa ? Cand marea majoritate a omenirii habar n-are ce se intampla in jurul ei ?
Greseala mare o majoritatii oamenilor este ca se "culca pe-o ureche" in sensul ca datorita "educarii" consecvente din ultimele doua milenii au uitat sa mai pastreze legatura cu natura, s-o observe si s-o inteleaga si s-au multumit sa inghita mereu informatiile care le-au fost aruncate, fara sa se oboseasca sa gandeasca. S-a creat o cultura nesanatoasa a sperantei. Nu zic ca e gresit sa ai speranta, in masura in care ai si credinta necesara ca acea speranta se va implini vreodata. Dar daca ai speranta ca vei fi salvat, fara sa te obosesti sa faci din asta o credinta, sansele tale de salvare sunt minime.

Si ca sa n-o lungim la infinit: cum crezi ca cineva care nu se uita in jurul sau si nu observa ce se intampla are sanse sa supravietuiasca ? Ai impresia ca cineva ne va anunta in avans daca se intampla ceva? Ai impresia ca populatia Rusiei (de ex.) incape in cateva sute de mii de buncare ? Sau a Sua ? Sau a altei tari ? Ai impresia ca cineva vrea sa anunte in avans un eveniment stiind ca dupa aceea va avea toate sansele sa-si piarda locul din buncar ? Ai impresia ca unii nu si-au facut de cel putin 2 decenii calculele cu privire la acest eveniment si crezi ca nu stiu sigur cate persoane e nevoie sa fie salvate pentru a pune bazele unei viitoare civilizatii ? Ai impresia ca vom fi salvati daca nu incercam sa ne salvam singuri, sau daca nu vor apare "salvatorii" din spatiu ? Si daca vor apare "salvatorii" din spatiu, de ce crezi ca am face parte din lista cu oameni pe care "ei" considera ca trebuie sa-i "salveze" ?
Deschideti toti ochii si vedeti ce se intampla, lasati stirile mondene si nuntile lui Borcea & Comp si uitati-va la indicii pe care le dau altii (chiar daca nu pot sa spuna intregul adevar). Nu sunt genul care sa profeteasca nenorociri, dar daca vrei sa te descurci, "urmareste iepurele" ! Crezi ca NASA a facut toate descoperirile pe care le anunta in ultimele zile ? Sau le-a facut de cativa ani buni si acum arunca cate un "hint" populatiei in speranta ca unii vor observa o poteca mica pe care s-o urmeze in padurea de informatii idioate care apar la stiri ? Crezi ca unii construiesc buncare pentru a salva economia ? cat de imbecila poate fi o asemenea logica ? Economia o salvezi facand lucrari de infrastructura, nu tuneluri si buncare subterane. Crezi ca o gramada de organizatii fac exercitii ptr a se descurca in fata unui dezastru global doar asa fiindca au terminat exercitiile cu privire la teroristi ? Crezi ca un exercitiu national se face doar pentru a verifica starea retelei radio si tv in cazul folosirii ei pentru un anunt ? Crezi ca anumite misiuni au fost oprite temporar degeaba sau din "lipsa de fonduri" ? Crezi ca unii regizori lanseaza filme gen Melancolia doar de "amorul artei" ? Si sunt o gramada de "crezi" pe care nu le mai insir ...

Daca sfarsitul civilizatiei noastre este programat pentru urmatorii ani, incercati sa va impacati cu gandul ca un sfarsit inseamna  un nou inceput. Nimic nu se pierde, totul se transforma ! 
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

#19
Sunt cu totul de acord cu tine, Siberia, totuşi fiecare trebuie să aleagă ce viitor doreşte a avea. Şi asta cât mai repede!    E de ales între a fabrica imagini mentale cu subiect cataclismic sau imaginile unor timpuri remarcabile de ascensiune spirituală şi armonie.

Siberia

Citat din: @biss din  28 August 2011, 13:46:57
Sunt cu totul de acord cu tine, Siberia, totuşi fiecare trebuie să aleagă ce viitor doreşte a avea. Şi asta cât mai repede!    E de ales între a fabrica imagini mentale cu subiect cataclismic sau imaginile unor timpuri remarcabile de ascensiune spirituală şi armonie.

Sunt cu totul de acord cu tine @biss, totusi pentru a fabrica mental imaginile unor timpuri remarcabile, tebuie mai intai sa ne debarasam de FRICA :D Asta trebuie sa invatam cu totii... sa lasam frica deoparte si sa imbratiasm orice va veni, fie bun, fie rau, cu increderea ca vom pasi mai departe, chiar daca o vom face sub o alta forma decat cea cunoscuta pana acum. Nu trebuie sa ne fie frica de necunoscut.
Parerea mea :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

#21
Ei bine, tu ai cunoscut Frica? :)
Te întreb Siberia, deoarece sunt de părere că înainte de a putea îmbrăţişa ceea ce tu numeşti că ar putea fi bun ori rău, trebuie să cunoşti cu adevărat frica ca să te poţi "debarasa" de ea.,. şi poţi face asta doar lăsând-o să te pătrundă, să treacă prin tine ca mai apoi să priveşti în urmă şi să o vezi cum se îndepărtează.,.  Prin urmare doar cunoaşterea te poate elibera de frică. Cunoaşterea izvorâtă din acţiunea săvârşită cu claritate mentală şi având totodată un scop bine conturat prin intenţia manifestată.

dida



Frica exista da, si o poti depasi doar traind-o, parcurgind-o , (daca ai puterea s-o infrunti, altfel mai bine, nu)

...dar, ca sa realizezi apoi Cunoasterea subtila, si sa Realizezi Armonia, iti trebuie si multa renuntare, sacrificiu si Iubire (altruism)...apoi...Detasarea....si in final, cred, Tacerea si Admiratia...contemplarea

zic si eu ,

abyss

Tu cunoşti acea "putere" Dida?
Pentru că e foarte adevărat că fără ea nici actul conştientizării nu e de calitate.
Deci cum obţinem aceasta energie/forţă/putere de a simţi necesitatea (ca şi efect al conştientizării unei realităţi ample) renunţării la frică? Cum îţi poţi da drumul efectiv la suma tuturor temerilor... cum poţi dobândi la nivelul rutinelor zilnice necesitatea  curajului de a da drumul "lumii" tale şi a percepe astfel direct şi nefiltrat  ceea ce te înconjoară?
  Aveţi amintiri din viitor şi dacă da puteţi descrie acea planetă pe care va aflaţi acolo?  :)   

Siberia

Citat din: @biss din  29 August 2011, 00:48:33
Ei bine, tu ai cunoscut Frica? :)
Te întreb Siberia, deoarece sunt de părere că înainte de a putea îmbrăţişa ceea ce tu numeşti că ar putea fi bun ori rău, trebuie să cunoşti cu adevărat frica ca să te poţi "debarasa" de ea.,. şi poţi face asta doar lăsând-o să te pătrundă, să treacă prin tine ca mai apoi să priveşti în urmă şi să o vezi cum se îndepărtează.,.  Prin urmare doar cunoaşterea te poate elibera de frică. Cunoaşterea izvorâtă din acţiunea săvârşită cu claritate mentală şi având totodată un scop bine conturat prin intenţia manifestată.

Da, @biss, am cunoscut-o.
SI da, recunosc c-am lasat-o sa ma patrunda...am trecut prin experienta asta de cateva ori.
Si da, tot la fel, e adevarat ca prin cunoastere am indepartat frica. Cunoasterea m-a eliberat de temeri, de frica. Tot cunoasterea mi-a adus si echilibrul interior si puterea de-a vedea lucrurile in cu totul alta lumina. Odata ce ai dobandit cunoasterea, ai si puterea de-a renunta la orgoliu, ai puterea de-a iubi lucrurile si oamenii pentru ceea ce sunt fara a emite prejudecati, puterea de-a nu clasifica lucrurile dupa bunul plac, puterea de-a te detasa si-a privi sau analiza lucrurile sau actiunile din jurul tau intr-un mod impartial, puterea de-a te impaca cu tine si cu tot.
Pentru mine, cunoasterea a fost cheia eliberarii.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

dida



Siberia,

imi pare ca imiti, desi ti-as dori sa fi mers pina la capat...

....

Siberia

Citat din: dida din  29 August 2011, 16:07:20

Siberia,

imi pare ca imiti, desi ti-as dori sa fi mers pina la capat...

@dida, imi pare ca nu inteleg ce spui. Daca ai chef si timp, detaliaza sa inteleg si eu la care capat crezi tu ca ar fi trebuit sa ajung.
Multumesc.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

dida



Deocamdata ma lupt pe toate fronturile cu adminii....cei care ma...modereeaza,,,modeleza,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


macar daca i-as cunoaste personal


nu cred ca va aparea mesajul asta..


Nicipreaprea

Citat din: Siberia din  29 August 2011, 14:19:23

Pentru mine, cunoasterea a fost cheia eliberarii.

Nu s-ar zice... pari cam prinsa in matrixul crestin.  :mrgreen:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Siberia

@dida si @Nicipreaprea, dupa cum ati vazut acest subiect se refera la un serial si la un scenariu la care puteti participa in masura in care se pastreaza ideea de baza si cadem de acord asupra personajelor. In plus:
.
Citatorice informatie care are valoare istorico-astronomica e bine venita

Daca ati inteles acest lucru si daca ati inteles ideea de baza a serialului, sunteti bineveniti sa raspundeti pe acest subiect. Daca nu, chiar daca sunt fericita sa constat ca ati ajuns la o cunoastere atat de ridicata, la un nivel atat de superior, care va permite sa emiteti pareri asupra mea, ma vad nevoita sa va spun ca va voi ignora total raspunsurile atata timp cat nu fac referire la subiect.

N-aveti decat sa treceti in caracterizarea mea si faptul ca sunt nesimtitoare vis-a-vis de parerile voastre de psihanalisti.
In plus, sunteti liberi si voi si fiecare dintre colegii de pe forum sa-mi faceti portretul robot si profilul psihologic atat timp cat mi-l trimiteti pe mesaj privat si nu pe un subiect fara nici o legatura cu asa ceva. Voi gasi poate si-un premiu pentru cel ce ajunge cat mai aproape de adevar in ceea ce ma priveste.

Va multumesc anticipat pentru intelegerea de care veti da dovada si sper sa aveti maturitatea necesara pentru a putea participa efectiv la acest proiect.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti