Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tehnologie antica

Creat de Necunoscutul, 22 Aprilie 2006, 21:59:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

IONUT

#30
Pri3st3ss, sunt mai mult decât impresiant de multitudunea de informa?ii pe care le de?ii ?i le împar?i cu noi.

Stii ceva de informatiile obtinute tot din scrierile antice (care or fi ? ) de catre India si China, informatii care ar fi fost incluse în programele spatiale ale acestor tari ? 
Se pare ca s-ar fi descoperit cel putin o parte din secretele de zbor, antigravitationale si de invizibilitate ale fostei civilizatii lemuriene,

pri3st3ss

la care informatii obtinute din scrierile antice te referi.Ionut?
eu sunt de   parere ca noi acum doar "reinventam" ceva ce stiam inainte...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Necunoscutul

Nu demult s-a descoperit o tablita din piatra pe care era un scris indescifrabil.

M-am uitat si am observat ca apar si 2 mici desene ce par a fi 2 avioane. Nu stiu ce sa zic, astept si pareri de ale voastre. Nu sunt sigur ca sunt avioane, dar altceva ce ar putea fi???  :?


8-)

darkness

nu cred ca sunt avioane...
asa si im 13,14 ( etc) pot fi navete spatiale. im 16,17 (etc) pot fi torpile, im 1,23,26,50 pot fi tot felul de ganganii iar 7, 14,16 pot fi morcovi...ce e,o lista pt supermarket?

acele imagini pot reprezenta orice..tu vezi avioane, eu vad pasari...parca a mai  fost aceasta discutie si ryn ne-a lamurit

Necunoscutul

Posibil, conteaza si de imaginatia fiecaruia. A doua "pasare" seamana cu o pasare, dar prima... hmmmm are si cokpit, daca te uiti mai atent..  :-)


8-)

Skywalker

#35
Inainte de a ne da cu parerea, ar trebui sa vedem provenienta si varsta acelei tablite.
Il rog pe Seeker , daca nu stie provenienta tablitei, atunci macar sa ne spuna sursa de unde a luat-o. Asa am putea sa aflam date despre ea. 

Necunoscutul

Uitati sursa: http://www.scienceagogo.com/news/20060814215144data_trunc_sys.shtml

Tablita a fost gasita in mexico si se presupune ca ar fi fost scrisa de olmeci.


8-)

darkness

#37
Citat din: Skywalker din  18 Septembrie 2006, 11:19:30
Inainte de a ne da cu parerea, ar trebui sa vedem provenienta si varsta acelei tablite.
Il rog pe Seeker , daca nu stie provenienta tablitei, atunci macar sa ne spuna sursa de unde a luat-o. Asa am putea sa aflam date despre ea.


nu inteleg...
daca eu vad un mar,de ce trebuie sa o datez cu carbon14, sa vad de unde a luat-o Seeker si altele??tot mar este pt mine....si marul nu s-a schimbat prea mult de ca um enspe mii de ani inainte... ( marul e doar un exemplu aleator)

sa revin..pt mine fig 32 semnifica o pasare - probabil stilizata...
dar fig 36 e un submarin?!uite ce are in partea dreapta in spate!! :lol: :-P

sa fim seriosi, nu e niciun avion acolo,nicio nava extraterestra..cel mult e o incercare a olmecilor sa isi construiasca aripi si sa fie ei primul Icar!

adelinn

ca sa produci un anumit obiect,de zbor sa zicem,ai nevoie si de tehnologia necesara,ca sa nu mai punem la socoteala cunostintele necesare.materiale folosite in prezent sunt metalice,sau in cel mai rau caz la planoare,lemnul.nu ne referim acum la materiale de sinteza.ori...s-au descoperit desene ori reprezentari materiale,ale unor obiecte de zbor,dau nu s-a gasit nici macar un surub dintr-o fabrica care ar fi putut produce alce avion.asa ca,ori e vorba de incercari de a zbura cu sa zicem un fel de planoare construite din lemn,care ulterior s-a degradat si nu aveam de unde sa-i gasim ramasite,ori e vorba de simpla imaginatie a respectivilor.parerea mea
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

calinahanna

@pri3st3ss

Hei... Respectele mele... Si multumesc pentru tot ce ne spui. Sincer, nu este compliment, este constatare. Felicitari si pentru obiectivitatea propriilor tale pareri si pentru calmul pe care il ai.

Cat despre lampile respective, mi-am amintit (din vremea cand citeam eu carti gasite prin biblotecile altora) ca si Pavel Corut scria  de ceva "orase subterane din Romania, si de cel din Focsani", luminate cu astfel de lampi... Dar cum nimeni nu stie cat minte Corut.... Sau daca minte... Minte el, mint si eu.

Nox

ce pot sa va zic despre Focsani (pentru ca sunt de acolo)...e faptul ca oras de granita fiind... este impanzit cu tuneluri si beciuri. acum mai recent cand se incearca construirea unei "catedrale" au sapat o fundatie mai adanca si se puteau vede acele tuneluri din caramida...etc. Ca si Braila de altfel unde zone intregi se prabusesc din cauza ca aceste constructii imbatranesc si cedeaza. Din isotrie se stie dupa cum ziceam fiind orase targ sau orase port acele tuneluri si beciuri erau folosite pe post de ascunzatori de catre oameni si pt marfuri  in calea hotilor.

Oricum ideea ca ar exista un oras subteran mai ales intr-o zona cu asa activitate seismica mi se pare cea mai mare aberatie (decat cine stie...o fi ceva hi-tech).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

pri3st3ss

ms calinahanna..te referi la lampile "eterne",sau in general de electricitate in egipul antic si in general de lumea antica?as fi curioasa in ambele variante,nu am auzit ca la noi in tara sa e fi descoperit  lampi eterne... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

oras subteran?...
calinahanna,priestess a postat intr-o zi o imagine cu canale din transilvania,la fel si skywalker..la acelea te referi?

Nox

aveti pozele la o rezolutie mai mare? (asta sigur e un resize)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calinahanna

@pri3st3ss

Ma refeream in mod special la Romania. Nu la electricitatea din Egiptul antic sau din antichitate, in general. Probabil ca de acolo vine "tehnologia", nu am cum sa stiu asta. Tocmai de aceea aminteam de singura informatie pe care o am in legatura cu Romania, in acest caz.
Am sa mai caut zilele acestea cate ceva - vine si concediul si voi mai avea ceva timp - iar cand voi avea vreun rezultat, revin cu detalii.

@darkness

Nu, nu la acele imagini ma refer.
Off... trebuie sa mai caut detalii. :|