Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ipoteza "Omenirea in versiune 2.0" si domenii secundare conexe

Creat de Xanadron, 13 August 2011, 17:21:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

Ei, copiii mosului, fiindca tot sinteti probabil plecati-pa spre piscuri sau plaje - de bate briza-n dunga momentan pe RUFOn -, hai sa-mi scot un pic nasul din hirtzoagele de la job (sa mai zica cineva ca romanii-s lenesi ;)) si sa mi-l bag, de nimeni deranjat, intr-un nou topic.

Necesar gindesc eu din simplul motiv ca deseori nu mai vedem "padurea" ansamblului ignorantzei noastre existentiale (raportata la ET / OZN / NWO / Conspiratii etc, fiindca altfel am comenta pe forumul "Cancan" :-D) din cauza "barnelor" din ochii/neuronii nostri excesiv ocupati, dupa mine cel putin, cu aspecte secundare si relativ neimportante ale problematicii asteia.

De genul disputelor de-un milion de bitzi pe tema "E fake sau nu al jdemiilea clip ONZ-istic postat saptamina asta pe Youtube?" - sau mediatizat in doi peri prin canale (TV, evident). Ori de genul "Fantoma lui Michael Jackson e un zombie sau dracusorul lui inca pazitor?".
N-as vrea sa par totusi lupul moralist care va recomanda musai profunde analize savante, dar cred ca fie si doar pentru evolutia noastra mai grabnica spre alte niveluri :star: n-ar fi deloc rele macar tentative de patrundere dincolo de suprafatza fenomenelor / stirilor / afirmatiilor. Indiferent ca-s colportate prin media "mainstream", cea alternativa sau doar aici pe forum.

Dovezi de superficialitate-s destule si prin ultimele topicuri legate de Elenin sau Solar Warden - doua teme ce pot fi tratate si ele in nota senzationala, pierzindu-ne in detalii irelevante.

...Ce-ar fi deci dac-as halucina scenarii de tipul:
"Azi-noapte, prin channeling RV - dar si ajutat de-o pisica fiarta - :lol: mi s-au transmis urmatoarele date garantat exacte: cometa Elenin are intr-adevar o cohorta de OZN-uri in coada, dar n-o sa ciocneasca Terra. Pilotul ei arhangelic (ca Ea, Comeata, :rocket: e Nava-Mama-si-Tata :ufo: a Oastei Domnului) o sa frineze doar cu derapaj (frina de mina) si scrisnete teribile suborbital si, prin megafoane celeste - trompetele biblice, clar - o sa ne cheme la Marea Judecata.

P-aia deja ascunsi prin subterane impreuna cu lucifericul lor Maestru :evil: o sa-i lase de izbeliste acolo, dar pe sforarii NWO caitzi cit de cit ii vor lua, impreuna cu noi toti, intr-o croaziera fantastica, evolutiv-vibrational-ascensionala, :-P in afara Sistemului Solar, dar si dincolo de Timp. O escapada galactica de Invatzare Celesta, fara pedepse ori limitari insa, ba chiar cu recompense celor mai receptivi, inclusiv de tip trabucuri fine si/sau whisky. Ori tzoale de la Dolce&Aldebarana si zdranganele cu briliante andromediene pentru fetele ascultatoare. :-P
(Reeducarea "baietilor rai" va fi oricum mai lunga, intr-un stabiliment galactic fara Internet, mitraliere de jucarie sau jocuri Monopoly.) :-D

Iar pina la reintoarcere, Mama Geea se va fi vindecat cataclismic de toate relele (inclusiv de dracii matrasiti definitiv) si ne va gazdui nu doar in alte peisaje, ci si in alta Era a Armoniei Universale".
:star: :rainbow:

Lasind acum gluma deoparte, inclin sa cred in ultima vreme ca toate laturile aparitiilor OZN / tehnologiilor secrete / crizelor regizate / manevrelor oculte NWO  etc. s.a.m.d. se subsumeaza unui singur scop - si anume Crearea insidioasa a unei "Umanitati in versiune 2.0" - in care nici eu, nici voi nu cred sa fim luati cumva in calcul. :|

Despre asta insa, ceva mai incolo... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

zana@M

... cei care sînt preocupaţi de sfîrşitul lumii spun că apropierea acestei comete este încă un motiv pentru care omenirea ar trebui să se teamă. Mai mult, cei care au studiat cu atenţie această problematică spun că Elenin ar putea fi responsabilă şi de
o nouă eră glaciară, ce ar distruge practic omenirea....vom trai si vom vedea....



Dr Mensur Omerbashich a descoperit ca Elenin a fost aliniata cu Pamantul dar si cu alte planete atunci cand cutremure importante au avut loc pe Terra. Asta sugereaza ca Elenin este un corp ceresc foarte mare daca are o influenta atat de mare asupra scoartei terestre. O masa enorma si un camp gravitational urias, dupa cum sugereaza
Dr Omerbashich.



,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Rayden

daca tot e la moda, tot printr-un canal de frecventa speciala am receptionat si eu azi noapte urmatorul scenariu (cred ca timisoreana la doza, racita la 2-3 grade C a inlesnit receptia - nu incurajez consumul de alcool apropo'):
in spatele cometei, ce venea repejor spre mother Geea, erau intr-adevar o cohorta de ozn-uri - cum a receptionat in mesaj si colegul Xanadron - dar cand au ajuns aici, au luat toti copiii pana la varsta de 14 ani, restul au fost lasati aici, iar mother Geea incepuse un fel de proces de teraformare..

mai in gluma mai in serios - sper sa nu fie cu banat pentru moderatori cele de mai sus - ipoteza din mirificul scenariu prezentat mai sus, am gasit-o intr-un film scifi care mi s-a parut interesant..
cred ca, un sfarsit apocaliptic, dupa cum prefera calatorul astral sau Tintin - no offense - nu va rade tot de pe fata Terrei, cred ca cei care au puterea sa intervina in acest proces, vor salva o mana (mai mare sau mai mica de oameni - doar exista destule povestiri de genul asta, de la Noe pana la povestea din tablitele sumeriene, si nu numai..) si copiii ar avea sansele cele mai mari la o adaptare intro alta lume la un alt sistem..sa speram nu de sclavi ci de cetateni ai Universului (precum SG spunea in mesajele sale..)
si sa nu uit, parerea mea.. :mrgreen:

Aliosa

Citat din: Rayden din  13 August 2011, 23:02:30
daca tot e la moda, tot printr-un canal de frecventa speciala am receptionat si eu azi noapte urmatorul scenariu (cred ca timisoreana la doza, racita la 2-3 grade C a inlesnit receptia - nu incurajez consumul de alcool apropo'):
in spatele cometei, ce venea repejor spre mother Geea, erau intr-adevar o cohorta de ozn-uri - cum a receptionat in mesaj si colegul Xanadron - dar cand au ajuns aici, au luat toti copiii pana la varsta de 14 ani, restul au fost lasati aici, iar mother Geea incepuse un fel de proces de teraformare..

mai in gluma mai in serios - sper sa nu fie cu banat pentru moderatori cele de mai sus - ipoteza din mirificul scenariu prezentat mai sus, am gasit-o intr-un film scifi care mi s-a parut interesant..
cred ca, un sfarsit apocaliptic, dupa cum prefera calatorul astral sau Tintin - no offense - nu va rade tot de pe fata Terrei, cred ca cei care au puterea sa intervina in acest proces, vor salva o mana (mai mare sau mai mica de oameni - doar exista destule povestiri de genul asta, de la Noe pana la povestea din tablitele sumeriene, si nu numai..) si copiii ar avea sansele cele mai mari la o adaptare intro alta lume la un alt sistem..sa speram nu de sclavi ci de cetateni ai Universului (precum SG spunea in mesajele sale..)
si sa nu uit, parerea mea.. :mrgreen:
Misto filmu daca te referi la Knowing :), si mai ales mesaju pe care-l spune tasu' :) "this isn't the end son" :P .
Mie unul imi pare cel mai realist scenariu, adik "The Sun God" o sa fie cel care o sa rada civilizatia umana, nimeni altu'.

Siberia

Intrebare: despre ce este topicul acesta ?
Vad ca titlul este "Omenirea in versiune 2.0" si domenii secundare conexe - si cu toate acestea vorbiti despre scenarii Elinistice sau Apocaliptice ?
Scuzati-mi indrazneala, dar nu exista un topic pentru Elenin, unul pentru Nibiru, unul pentru scenarii pentru 2011 si dupa si unul cu scenarii pentru 2013 ?
Daca am inteles eu ceva gresit, imi cer scuze anticipat (poate si oboseala este de vina).

... cat despre:
Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 17:21:09

"Azi-noapte, prin channeling RV - dar si ajutat de-o pisica fiarta - :lol: mi s-au transmis urmatoarele date garantat exacte: cometa Elenin are intr-adevar o cohorta de OZN-uri in coada, dar n-o sa ciocneasca Terra. Pilotul ei arhangelic (ca Ea, Comeata, :rocket: e Nava-Mama-si-Tata :ufo: a Oastei Domnului) o sa frineze doar cu derapaj (frina de mina) si scrisnete teribile suborbital si, prin megafoane celeste - trompetele biblice, clar - o sa ne cheme la Marea Judecata.

P-aia deja ascunsi prin subterane impreuna cu lucifericul lor Maestru :evil: o sa-i lase de izbeliste acolo, dar pe sforarii NWO caitzi cit de cit ii vor lua, impreuna cu noi toti, intr-o croaziera fantastica, evolutiv-vibrational-ascensionala, :-P in afara Sistemului Solar, dar si dincolo de Timp. O escapada galactica de Invatzare Celesta, fara pedepse ori limitari insa, ba chiar cu recompense celor mai receptivi, inclusiv de tip trabucuri fine si/sau whisky. Ori tzoale de la Dolce&Aldebarana si zdranganele cu briliante andromediene pentru fetele ascultatoare. :-P
(Reeducarea "baietilor rai" va fi oricum mai lunga, intr-un stabiliment galactic fara Internet, mitraliere de jucarie sau jocuri Monopoly.) :-D


Iar pina la reintoarcere, Mama Geea se va fi vindecat cataclismic de toate relele (inclusiv de dracii matrasiti definitiv) si ne va gazdui nu doar in alte peisaje, ci si in alta Era a Armoniei Universale".
:star: :rainbow:

Cei din subterane vor fi lasati acolo, evident fiindca aceia vor da ordine pretioase din bunkarele lor armatei care se va antrena intr-o lupta cu "salvatorii".

Nu... sforarii NWO caiti cat de cat nu vor fi luati... de altfel nu va fi luata multa lume care va lupta impreuna cu sforarii NWO si alta multa lume care o sa creada ca toata actiunea de salvare este "falsa". Vor fi salvati putini oameni, dar totusi mult mai mult de 144.000  :-D
Nu se vor servi bombonele, nici alte hainutze sau trabucuri, iar calatoria va fi parea de scurta durata si nu va exista nici o judecata. "Judecata" va fi aici pe Pamant si se va da in constiinta fiecaruia.
Intoarcerea va fi relativ dupa o scurta durata iar "terraformarea" sau '"imbunatatirea conditiilor de trai la suprafata Terrei" va fi facuta de "indrumatorii" viitoarei civilizatii.
Parerea mea...

Eu astept un pic de "ceva mai incolo"  :-D
Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 17:21:09
Lasind acum gluma deoparte, inclin sa cred in ultima vreme ca toate laturile aparitiilor OZN / tehnologiilor secrete / crizelor regizate / manevrelor oculte NWO  etc. s.a.m.d. se subsumeaza unui singur scop - si anume Crearea insidioasa a unei "Umanitati in versiune 2.0" - in care nici eu, nici voi nu cred sa fim luati cumva in calcul. :|
Despre asta insa, ceva mai incolo... 8-)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 17:21:09
Ei, copiii mosului, fiindca tot sinteti probabil plecati-pa spre piscuri sau plaje - de bate briza-n dunga momentan pe RUFOn -, hai sa-mi scot un pic nasul din hirtzoagele de la job (sa mai zica cineva ca romanii-s lenesi ;)) si sa mi-l bag, de nimeni deranjat, intr-un nou topic.

Necesar gindesc eu din simplul motiv ca deseori nu mai vedem "padurea" ...
Despre asta insa, ceva mai incolo... 8-)

Nenea mosu , is pe jenunchii matale de ieri asteptand sa incepi povestea despre ''padure'' si ... intre timp or mai vin't si altii .  :-D Chiar nu ne vezi ? M-o luat foamea , ii weekendu acilea si vad ca nu mai scoti nasul din topicu in care ziceai ca-l bagi  :-o Ai patitu ceva? Te ajutam cu ceva ?
Mai stau mult cu deshtu'-n gura pe jenunchii matale ''reumastici''   :lol:  sa ne luminezi varianta 2.0 ? Ca pana incepi matale , apare varianta 2.2 ....... :roll: :evil: :evil:

abyss

.@fiulploii, frăţicule :)  ... No stai mă calm, că doar no hi moşu fuljăr... Pote pi jănunchiu cela o mai hi şo pupilă ceva, mă...
Aşe că nu-i bai, pote ş-o da moşu drumu cumva. Vorba ceea, pote pote...numa' numa'

Xanadron

Nu zisei degeaba "I'll be back", dragii mosului - thanks for your input anyway (asa-i cind iti plimbi prea mult bastonu' pe cararile netului, devii anglofonez :-D o tzira).
Avusei deci si alte trebi de gatat pe genuche, cum bine banuia amicul @biss, da' uite ca veni si vremea (auto)clarificarilor - macar fiindca ma bate gindu' ca, pina m-or lua dracii (sau ingerii? sau inginerii? :-D) la plimbare, sa scrijelesc p-aici ideile unei posibile cartzulii.
Poate si cu ajutorul vostru, mai stii? :roll: (alooo, voi cei de la peluza, e cam devreme sa cereti procent din drepturile de autor...) :lol:

In orice caz, cine - din nerabdare poate - n-a observat ca prima postare-i o simpla introducere la un gen de eseu/roman SF cu multe posibile capitole (in care aveam initial de gind sa vorbesc cam singur ca TV-ul :roll:) uite ca tocmai a aflat detaliul asta.
Fara intentia de-a deveni un al doilea Bob Dean, 8-) continui deci "povestea Omenirii 2.0" - p-o nota, sper cel putin, mai putin derutanta si deloc lejer-bascalioasa.

Pomeneam deci exemple de teme conexe Marelui Tablou 2.0, doar "zgariate la nivelul cojii": "Solar Warden" (presupusa Flota Stelara a SUA) e una din ele - ca si Nibiru, Elenin etc.
Sincer va zic, cind abordez teme de genul asta traiesc impresia acuta ca n-au aproape nicio legatura cu lumea noastra - in sensul de economie, tzari, razboaie si alte structuri/viermuieli intrate de milenii in banalul existentei noastre.

Fiindca operarea [probabil realei] "Flote stelare" :star: de exemplu implica activitati si planificari implicite departe de ceea ce ne putem noi imagina. Plus aplicarea unei stiintze total rupta de materiile predate-n facultatile cunoscute, de catre omuletzi/tehnicieni "scosi din circuitul Lumii" - dupa mine cel putin. Si-o continuitate a cercetarii/ dezvoltarii/ fabricatiei/ intretinerii/ formarii/ antrenamentului inimaginabila AICI.

Cei implicati (si nu-s putini) in tot esafodajul asta inclin sa cred ca au o interfatza relativ redusa cu "lumea noastra", pina si resursele strict materiale necesare fiind obtinute doar partial de pe Terra. :roll:
Si doar in parte pe BANI - doar nu credeti ca euroii, dolarii ori francii elvetieni au trecere in Alfa Centauri?! :lol:

Desi cele circa 4,5 trilioane :-o (mii de miliarde) de dolari "evaporate" doar in ultimele decenii din bugetul Apararii USA au mers, se pare, tocmai in directia unor "black ops" (operatii militare "negre"), niciodata controlate de Congresul american. Proiecte care aveau clar nevoie de... bani.  Adica de munca a jdemii de salariati in definitiv - civili sau militari, indiferent daca a fost vorba de enorme baze secrete subterane (cu volume de zeci de kilometri cubi), aparate de zbor neconventionale, crearea de clone, porti temporale, surse de producere a "energiei libere" (Zero Point Energy) etc etc. Toate - cu costuri exorbitante, in care-s dovezi din ce in ce mai evidente c-au fost implicati si "pretenii" ET :martiansad: ai americanilor (si nu doar ai lor de fapt).
Desi par de-o amploare nebuna, finantarile astea sint insa, dupa mine, doar "virful aisbergului" in economia numitelor proiecte derulate, repet, de planificatorii "Omenirii 2.0".

O sa revin oricum si la aspectul asta (ce, credeti ca scapati asa usor vreo luna-doua d-acu' incolo? :-D) spunind acum doar ca domeniile astea "exotice" in care logica ne spune ca nu actioneaza doar oameni e musai, zic io, sa aiba un plan complex, deloc grabit conceput (ce dateaza de mult adicatelea) si care-i motivat de scopuri ce n-au nici cea mai mica legatura cu noi, astia multii - poate doar cu exceptia deturnarii clare de fonduri=echivalent munca in directia... lor, a 2.0-istilor. :-D

Nici reguli, nici motivatii care sa ne priveasca-n vreun fel. :|
Si probabil misiuni mixte de-ndeplinit care-ar putea fi incadrate cumva intr-un concept gen "NATO cosmic". :ufo: :rocket:

Despre asta insa (si multe altele), data aviatoare... 8-)

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

Citat din: Xanadron din  14 August 2011, 19:02:56
Sincer va zic, cind abordez teme de genul asta traiesc impresia acuta ca n-au aproape nicio legatura cu lumea noastra - in sensul de economie, tzari, razboaie si alte structuri/viermuieli intrate de milenii in banalul existentei noastre.

Fiindca operarea [probabil realei] "Flote stelare" :star: de exemplu implica activitati si planificari implicite departe de ceea ce ne putem noi imagina. Plus aplicarea unei stiintze total rupta de materiile predate-n facultatile cunoscute, de catre omuletzi/tehnicieni "scosi din circuitul Lumii" - dupa mine cel putin. Si-o continuitate a cercetarii/ dezvoltarii/ fabricatiei/ intretinerii/ formarii/ antrenamentului inimaginabila AICI.

Cei implicati (si nu-s putini) in tot esafodajul asta inclin sa cred ca au o interfatza relativ redusa cu "lumea noastra", pina si resursele strict materiale necesare fiind obtinute doar partial de pe Terra. :roll:
Si doar in parte pe BANI - doar nu credeti ca euroii, dolarii ori francii elvetieni au trecere in Alfa Centauri?! :lol:


eu unul, cred ca exista aceasta flota stelara si as spune ca nu e numai si numai formata din ofiteri si cercetatori US ci si aliati SUA... (parca de flota asta vorbea si nea Bob Lazar cand spunea ca odata pe saptamana o nava care se invarte in jurul terrei coboara in area 51 sa se alimenteze si sa schimbe pilotii? !)
la fel ca si presupunerea ta, maestre Xanadron, si eu inclin sa cred ca interfata acestor oameni (care bytheway sin viziunea mea, fac echipe mixte cu diferite specii de ET / EBE) cu lumea noastra este foarte redusa..ei nesimtind crizele astea economice si nu numai..
un exemplu graitor eu il consider ca fiind cel expus in Stargate (unde am fost si eu uimit de ridicarea la rand de general a actorului Richard Dean Anderson) dar si a altor seriale mai vechi UFO de ex...in care oamenii aveau niste baze pe Terra in ideea apararii de o civilizatie ET malefica..(cred ca aveau si pe marte daca ma mai tine bine memoria..)
astept cu interes dezvoltarea topicului..

romulus

CitatSincer va zic, cind abordez teme de genul asta traiesc impresia acuta ca n-au aproape nicio legatura cu lumea noastra - in sensul de economie, tzari, razboaie si alte structuri/viermuieli intrate de milenii in banalul existentei noastre.
Ma recunosc shi io p'aici, la impresia asta . Ba am mers un pic mai departe cu filosofia si m-am intrebat daca nu cumva in lumea asta a creatiei/crearii de nave gen Galactica ori Enterprise a comunicarii cu ET, and so on , nu s-a ajuns la un nivel (versiunea 9.09)al creatiei tip energie/gand !? Si baza ideii asteia a fost intrinseca  urmandu-mi propriile trairi : cand am luat contact cu SF-ul eram aproape un copil , si SOLORIS al lui Stanislav Lem m-a incantat si bulversat in acelasi tiimp ! Visam nave, planete exotice, ET (din cei buni, nu rai  :-D )Si au urmat apoi sute si sute de lecturi de gen ....Toate aceste informatii, sentimente, creatii in imaginar colectate de la "imaginarul colectiv" ori "constiinta colectiva" daca vrei, oare n'ar fi putut avea darul crearii/creatiei si rezultatul sa fie o Omenire greu da crezut pentru ochii unui om " normal "? Zic si io si , uite, poate o folosesti, ca idee , in SF ul pe care-l scrii ( si nu-ti cer drepturi de autor) !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Stand eu in continuare pe jenunchii '' mosului'' cu cele 85 de kilograme de neuroni in posesie  :lol: din care doar unul activ  :-D si ''ascultand'' la ce ziceti voi pe aici , ridic doua deshtutze si zic asa , nevinovat si inocent :
     - existenta unei versiuni 9.09 in paralel cu asta seamana cu '' Fundatia'' , nu? ceea ce imi pare foarte .. astral . Stim toti - cica  :lol: - ca in astral creatia gandului este f rapida , ceva in genul simulatorului de realitate din StarTrek . si acolo traiesti ceea ce programezi tu ca fiind real de aceea si relatarile astrale sunt diferite de la om la om si niciunul nu vb despre aceleasi lucruri pentru ca fiecare e diferit .
         Apoi , daca ar exista 9.09 la ce folos sa mai interactioneze cu 1.0 ? - in afara poate de spectacol  :-D

     - existenta unei versiuni 2.0 e mai plauzibila pentru ca la 2.0 inca nu sunt resursele desprinderii de 1.0 si practic , 2.0 isi trage seva din 1.0 pentru a creste .

     - de-a lungul vremilor , exista marturii despre diverse ramuri umane ''disparute'' de pe scena istoriei ceea ce inseamna existenta cel putin a unei versiuni paralele cu 1.0

     - oricum, existenta lui 2.0 nu presupune fericire pentru 1.0  :lol:  pentru ca , fiecare trebuie sa se mantuie singur si nu sa astepte himera numita ''mesia'' -  :-D na , ca inevitabil se atinge si problema ''spinoza''  a ... religiei , lucru inevitabil zic eu , fluierand in asteptarea continuarii povestirii ''mosului''  :-)

:wink:

Xanadron

Revin - mai pe scurt deocamdata, dar in orice caz cu multumiri tuturor pentru interesantele opinii (nu m-am hotarit sa le includ sau nu la "sugestii aplicabile" totusi - dividendele :-D mai tirziu deci).

@romulus: Tentant scenariul asta cu interferentzele subtile gand/materializare. Poate fi chiar adevarat, nu zic ba, desi continui sa cred, cam asa cum zice-n postarea lui fiulploii, ca-n trecerea asta a noastra preponderent prin plan fizic (si acordata/adaptata-n sensul asta De mai Sus de Noi :star:) ne e limitata capacitatea de metamorfoza directa a vibratiilor-gind in iluzia numita Materie - miscatoare, ginditoare sau nu.
Cu unele rare exceptii "facatoare de minuni", evident.

Chiar daca am inteles eu un pic p-alaturi ideea si te refereai doar la influentzarea tip gand>gand, si-aici parc-as fi inclinat sa gindesc viceversa. Adica: taman ideile... proiectantilor "Omenirii 2.0" - care circula indeosebi in ultimele decenii prin noosfera Terrei - poate au avut si mai au o influentza nu doar asupra scriitorilor SF, ci si a dezvoltarii tehnologice uluitoare din ultima suta de ani, prin modelarea subtila a gindirii inventatorilor si nu numai a lor. Savanti-tehnicieni etc ce n-au avut insa puteri shamanice, ci doar au activat declicul unui intreg lantz al dezvoltarii. Vorbim doar de cea vizibila/cunoscuta public, normal.
Sa nu mai zic ca-ncerc din rasputeri sa ma limitez cumva la aspecte "palpabile" ale temei, desi ispita "atingerii Ezotericelor Laturi" 8-) e al naibii de mare. Poate ca pe la 90 de ani m-apuc insa si de alchimie. :lol:

@fiulploii: Dixit mai sus. :wink:
Cu unica adaugire ca noi am fi de fapt versiunea de Omenire... 4.0, dupa cei mai multi ginditori credibili ai domeniului.
Si-i inutil sa mai repet ideea mea initiala... repetata de fapt de tine :-D - ca noi, varianta 1.0, trebuie sa ne resemnam cumva, chiar daca nu sa ne si lasam pe tinjeala, fiindca "nici eu, nici voi nu cred sa fim luati cumva in calcul de catre proiectantii versiunii 2.0"
Sau 5.0, egal (si asta sa fie oare semnificatia Pentagramei / gonului?).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Ma mut pe celalalt jenunche  :-)  si graiesc asa :

Din cele spuse cu parcimonie de tine cred ca am inteles la ce te gandesti  :roll:

Sper ca nu te deranjeaza daca expun pe scurt varianta la care subscriu si anume .
Incercand sa gandim global ,
  Terra este un organism viu in sensul urmator :
     - are un corp fizic
     - are mai multe sisteme de reglare-mentinere cum ar fi circuitul apei in natura , circuitul curentilor cald-rece prin oceanul planetar
     - are corpuri-invelisuri protectoare : ionosfera , centura de radiatie ,  magnetismul
     - are un sistem imunitar , vezi refacerile naturii
     - are '' respiratie'' - ciclul carbon-oxigen
     - are viata in sensul ca ''poarta'' viata de diverse forme
     - are constiinta alcatuita din constiinta tuturor fiintelor sau entitatilor care traiesc aici .

Dezvolt putin treaba cu constiinta . Se pare , zic unii mai documentati , urmarind fenomele globale , se pare ca exista un fel de supraconstiinta sau constiinta a Viului si prin aceasta s-ar explica multe procese cum ar fi mentinerea unei cvasiegalitati intre sexele umane - dupa razboaie importante se nasc mai mult baieti o anumita perioada , se explica teoria morfogenetica - transferul informatiei se face la nivel non-fizic , instantaneu - se explica ceea ce ziceai mai sus cu accelerarea dobandirii sau descoperirilor de tot felul , se transpun formele-gand in forme-fizice , etc.

   Constiinta Terrei ar fi structurata pe aceleasi nivele ca si cea umana plus inca cel putin un nivel .
   Memoria ar fi ceea ce unii numesc cronica akasha .
Unde este creierul Terrei ? Cate o bucatica in fiecare din noi , cei vii fizici sau/si ceilalti care mai is pe aici.Pentru ca nu organul naste fuctia ci functia materializeaza organul . Si suma intregului este mai mare decat suma fiecarei bucati luata separat .
  Subiectul e f stufos , sunt studii si experiente facute in acest sens iar daca se va deschide vreodata un topic pe tema asta ar fi interesant de vazut daca sunt dovezi contrare  :roll:

Asa ca o paranteza, tinand cont de aceasta ipoteza , e posibil ca o eventuala civilizatie sa nu ne caute pe noi ca umani ci chiar aceasta constiinta planetara , pentru studiu sau mai stiu io ce . Poate ca e un fenomen rarisim in Univers si de aceea colcaie Terra de extraterestrii de toate dimensiunile  :lol:


Sau poate ca nu ....

roxaline

ei .. si intru si eu in vorba, si aduc un pic din ceea ce vad eu si altii ca mine ( am mai scris la un topic, de mic copil vad diverse "chestii" energetice prin jur ) plus parerile personale.

deci .. versiunea 2.0 ... hmm.. ar vrea ei. Versiunea asta vor sa o impuna, pen' ca pe drum este 5.0 in toata splendoarea. Daca dati o raita prin parcuri pe unde sunt copii in jur de 2-5 ani o sa vedeti pe ici pe colea si copii care fac parte din versiuni de la 6.0 in sus  :-D Probabil ca multi ii aveti si prin casa proprie si personala.

La versiunea 5.0 este ceva extrem de deranjant, sesizat si catalogat ca periculos de prin 1985 ( daca nu ma inseala memoria ). Atunci, intr-un raport al Congresului SUA ref physycs of consciousness  se mentiona pericolul admiterii unui anumit aspect legat de mintea umana, desi toate studiile aratau clar (si de atunci incoace au aratat si mai clar, dincolo de orice dubiu statistic) faptul ca mintea umana este cea care creaza realitatea fizica. Acel "anumit aspect' avea legatura cu interconectarea mintilor umane - "constiinta colectiva" ( citat din memorie - " admiterea deschisa a gradului de interconectare a mintilor umane ar avea implicatii sociale si politice enorme atat pentru SUA cat si pentru orice alt guvern" ).  Experimentele facute pentru a demonstra influenta minte- materie aratau ceva foarte periculos: daca 2 persoane - un el si o ea -  legate cat de cat afectiv ( in sensul ca le pasa una de alta) emiteau aceeasi intentie in percet acord - i.e.  influentarea numerelor intr-un RNG -  eficienta lor era de 4 ori mai mare decat a unei persoane singure. Eficienta nu era atat de mare in cazul ea+ ea , sau el + el. Dar cand ajungeai la grupuri mixte peste 2, eficienta crestea exponential. ( date partiale despre asta a prezentat si Dean Radin in cartile sale; eu am avut norocul sa fiu la o conferinta a Institutului de stiinte Noetice in 2009 si acolo am aflat ceva mai multe date despre eficienta grupurilor mai mari).

Trecerea la versiunea 5.0 se pare ca implica declansarea la nivel de masa ( probabil programata ?! ) a acestei interconectari. Singurele modalitati care se cunosc pentru a incetini acest fenomen este declansarea / intretinerea unei frici permanente la nivel foarte mare ( aka ramai fara job, casa, mijloace de supravietuire, mai un cutremur, mai o inundatie etc) si a separatiei - perceptiei de a fi separat.

Cum s-a face trecerea ... Dumnezeu cu mila! Habar nu am. De vreo 3 luni ma bate un gand despre cum s-ar putea sa arate si baza de la care am pornit este urmatoarea:
- acum vreo 3 ani am vazut un "ceva"  dragalas ( de genul disc luminos zburand  anapoda) si mi-am spus ca-s cu sorcova. dupa cateva zile m-am gandit ca poate au mai vazut si altii si am cautat pe net; mai vazusera si altii - eram in UK la acea vreme. Am vazut si o poza doar ca ... poza era un pic diferta de ceea ce vazusem eu. Adica, vazusem / percepusem ceva ce nu aparea in poza. OK, mi se intampla de multe ori sa percep linii de timp diferite ( nu stiu cum sa explic, pur si simplu apar ca variatii energetice si fiecare linie poarta informatie si energie cu ordine diferita ) dar la oameni, sau legat de ei. Prin cer nu m-am uitat ..  dar acel "ceva" aparuse din "falduri" energetice ce veneau din alta linie ... hmm... tare aiurea de explicat.

-  apocalipsa inseamna revelarea a ceea ce este ascuns. O buba maricica pe care o avem cam toti este lipsa de integrare intre constient si sub / inconstient ( integrarea era miza si a egiptenilor si a incasilor, crestinismului, culturilor orientale etc ) ; altfel spus, bucatele intregi din sufletele noastre sunt prinse in alte coordonate timp-spatiu. Aceste "bucatele" cu toate experientele lor, informatii si energie sunt acolo .. undeva.

Daca se declanseaza "comutatorul" ala pentru versiunea 5.0 si ma trezesc cu toate bucatelele alea inapoi, brusc si pe nepusa masa ... s-ar putea ca lumea sa arate, pe bune , ca un haos si cumplit de dureroasa, poate mai putin pentru cei cu grad de integrare mai mare. Nu stiu cati isi pot imagina, dar o astfel de experienta nu este intodeauna placuta ( personal am trecut prin asa ceva, amintirea brusca a ceva ce memoria mea blocase - in mai putin de 10 minute am lesinat).

Vad din ce in ce mai multi oameni care au mai multe linii de timp foarte apropiate de ei, ca si cum acele linii se apropie pentru a se uni, converg. Prima data am crezut ca mi se pare, apoi am tinut un jurnal nu chiar zilnic. Clar, frecventa cu care intalnesc oameni care au alta configuratie este din ce in ce mai mare. Chiar oameni pe care ii stiu de ani de zile, in ultimul an - doi si-au schimbat configuratia enorm. Ei sunt aparent aproape la fel. doar se plang mai de oboseala, ca ar dormi mult, ca una ca alta. Dar liniile de timp nu mai au configuratia anterioara. Nu sunt in masura sa spun ca este un fenomen general, nu percep[ la toti oamenii liniile de timp si nici nu cred ca interpretarea mea este adevarul; departe de mine o astfel de pretentie.

Dureros, haos sau nu, daca o astfel de "convergenta" a liniilor de timp si integrare se produce si face parte din "nasterea" versiunii 5.0 cu acea constienta a interconectarii la nivel mental, atunci orice guvern din orice tara va avea o mica mare problema. Scenariul meu preferat ( din cele pe care le-am "vazut" in felul meu ) - guvernantii se trezesc brusc in fata cu o mare masa de fiinte care isi amintesc brusc cine sunt, cum se genereaza realitatea ( vremea, piata etc included) si care incep sa rada. Un ras imens care spala cumva tot, la nivel planetar.

Gata, ora de SF s-a incheiat. Ma intorc la zanele mele. Hmm... cam dezlanat mesajul meu.

o seara buna.   





"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

roxaline

Citat din: fiulploii din  15 August 2011, 20:18:31
... se transpun formele-gand in forme-fizice , etc.


off topic
@fiulploii ma leg de mesajul tau ca este mai simplu asa. am mai vazut aceasta mentiune legat de materializarea a ceea ce creezi gandind, cum ca ar fi dificil.

Va propun urmatorul experiment - obiectivul fiind sa constatati pe propria piele ca a materialza ceea ce ai creat cu gandul NU este atat de dificil. Totul depinde de setarea mintii proprii, asa ca de aici pornim.

Alegeti-va o perioada de minim 30-35 de zile, in care, zi de zi, sa creati de dimineata o intentie care sa se implineasca pana seara. Miza trebuie sa fie mica, adica mintea sa NU lupte cu ea, sa fie din zona .. este posibil. In toata perioada tineti o statistica extrem de precisa - ce anume ati creat, scor la sfarsitul zilei.

A crea o intentie implica sa iti maginezi momentul de DUPA implinire si emotia aferenta. Cand mizele sunt mici ( asa cum le judeca mintea), "cantitatea" necesara de energie - aka emotie - este mai mica ( este un fel de a spune - tehnic, ce se intampla este ca energia necesara vine direct, nu se blocheaza in ganduri si argumente, strategii si solutii logice). Pur si simplu creati intentia si emotia post eveniment si va vedeti de treaba. Seara aveti de notat scorul.

Smecheria este ca la un m,oment dat mintea va constata ca tot ceea ce s-a creat se implineste cu punct si virgula. Statistica va fi cea care va da senzatia de "e posibil" / functioneaza. abia dupa aceasta faza, puteti creste mizele, dar tot in zona de acceptare a mintii.

De obicei, in cea de-a 3-a luna de practica bariera la materializare "se dizolva" de la sine. si o sa constati diverse altele, creste viteza de materializare, o sa ajungeti la unele chestii care vor fi aproape imediate. Totul va fi sa distingeti ce anume a facut ca acele ganduri sa nu intampine bariere din partea propriei minti.

Have fun! Chiar functioneaza si nu trebuie sa stii nu'sh ce teorie. Tot echipamentul este la purtator. Ne-a luat ani sa ne setam mintile asa cum sunt acum, dar resetarea se poate face mult mai rapid.

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins