Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce se tem zeii ?

Creat de fiulploii, 12 August 2011, 23:03:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

Citat din: dida din  04 Septembrie 2011, 19:22:23
- pai, Indoiala, daca este indoiala, e musai sa se deplaseze liniar si incet

intrebare: - cine este pe singura spira a cimpului????


restul, dupa, ...raspunsul tau

Imi cer iertare, ceea ce am vrut sa scriu era: "se deplaseaza incet si este pe o singura spira a campului propriu" (ca-s mai multe  :roll:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

panta_rh_ei

Citat din: roxaline din  04 Septembrie 2011, 12:38:32
De la mine se vede un pic diferit  :-D Opusul fricii nu mi se pare ca este curajul. Curajul apare mai degraba ca o aspirina pe care va trebui sa o iau prmanent, pentru ca "inflamatia este acolo"; curajul apare  ca o "miscare" suplimentara in prezenta fricii si incercand sa provoace efecte intr-o anumita directie ( contrara directiei fricii), anihiland si / sau corectand pe cat posibil efectele fricii. Ca atunci cand vine urmatorul val si parte din forta lui este consumata de valul ce se retrage, dar valul "ce vine" are efect peste "valul ce se retrage".

Daca ar fi sa scrutam un pic ce se intampla cand ne este frica, poate ca ar fi interesant sa observam separatia care apare in noi - incotro sa merg? / daca nu e bine? / daca gresesc? / daca o sa-mi fie rau? etc etc etc - ca si cum o parte din noi spune "incolo" si alta parte spune "nu, nu e bine, daca ..... ". Apare frica inainte sau dupa ce ne separam pe interior??? Eu zic ca dupa separare.

Daca frica este "simptomul" separarii atunci opusul fricii este "un simptom" al unificarii, a tot ceea ce uneste, nu?

N-am spus ca opusul fricii este curajul, am spus ca se naste din frica( ca si lasitatea.)
Daca separarea, cum spui tu, inseamna alegerea, atunci....frica apare inainte-parerea mea- pentru ca.. ea, frica ne pune in fata unei alegeri. Dupa ce am facut alegerea.. ce sens are sa-ti mai fie frica?
  Daca exista o separare.. nu cred ca ea se produce in interior-in interior ramanem entitatea care alege; daca ne-am tot separa in interior....
o zi buna :)

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

panta_rh_ei

Cer permisiunea sa revin-multumesc.
Polemica noastra se deruleaza pe tema fricilor noastre si mi-e teama ca suntem un pic offtopic; topicul este, in fond, pe tema zeilor, de ce se tem ei, daca se tem.
Eu cred ca zeii sunt doar o creatie a mintii noastre.
Divinitatea creatoare....o putem numi zeu? dar  care/cine  este ?
postez un citat :
    « Insusi Stapanul Divin al lumii este continuu angajat in actiune,silit fiind de Natura ca , de-a lungul ciclurilor cosmice care se succed la infinit, sa reia mereu, de la inceput,ca un Sisif divin,creatia lumii in care el nu are nici o finalitate individuala : pentru mine nu mai exista nimic de facut in cele trei lumi, nimic nedobandit si care sa trebuiasca a fi dobandit,si totusi ma aflu in actiune si creez mereu din nou aceasta multime a fiintelor,de nevoie,prin forta Naturii «  .  In ordinea Naturii nu exista optiune, ci numai determinism si necesitate. "- BHAGAVAD-GITA
In aceste conditii.. cine-i zeul suprem si... mai ales... o fi cunoscand ce-i aia frica? Are vreun motiv sa-i fie frica?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

calator astral

Panda_rhel> cine mama masii mai e si BABADAG GHITA ala de-l citezi cu atita ardoare?! Eu unul m-am saturat de hinduistii astia, religia lor e satanism curat....chiar ma incita sa deschid un nou topic pe tema asta.
Deci nu e nici o finalitate,totu e deja dobindit, numai trebuie sa facem nimic,Bunul Dumnezeu e "o creatie a mintii noastre" si o lalaim prin Viata fara vreun scop anume...

Xanadron

#19
@calator astral: Babadag Ghitza poate fi un egregor al lui Ghitza Muresan (doar ca Dobrogean :-D) ori o noua rasa de porc - zic sa-l intrebi mai bine pe megalogangster36, :lol: daca tot iti plac jocile de vorbe. Desi te sfatuiesc amical sa nu te mai joci cu nickname-urile colegilor - moderatorii avind la capitolul asta simtul umorului... blocat prin Regulament. :wink:

panta_rh_ei & roxaline: V-am dat doar aparent paradoxal cite-un "like" la postari opuse. Prima era totusi ontopic, a doua - off evident, dupa mine cel putin (fiind o analiza personala interesanta a notiunii "frica", dar... exclusiv la noi, omuletzii).

Si-aici vorbim parca doar despre zei - aia "pi buni", implicit transcendenti apud non-fizici si nu despre semizeii (dupa mine) ce fojgaie prin Biblie si miturile pagine care au inspirat-o de la sumerieni incoace.
Semizei razboinici, orgoliosi, ranchiunosi si razbunatori :-P carora evident ca le dardaia si lor teama prin oase macar cind se aburcau in Vimane ca sa le traga o cotonogeala motivata genetic poate adversarilor incornorati :evil: au ba.

De unde si notiunea de "armate-cohorte-legiuni" de Ingeri, de pilda.
Si de Draci, evident - care, ca tot atinsei subiectul asta copitat, :-D inca ma minunez de ce oare n-au fost pur si simplu "lichidati" complet de Al cu Barba Alba, daca tot a cistigat prin K.O. miticul meci cu Impielitatu-i challanger?! :roll:

Poate doar ca sa ni se serveasca mai credibil abureala cu alungarea Maestrului :evil: in [bunkerele] subterane?
Si sa nu dispara cumva o mica-mare polaritate necesara Testarii?!

Concluzie: Zeii-zei nu cred ca ar putea avea motive de frica. Punct.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Xanadron> te atentionez,foarte amical,ca BABADAG GHITZA nu este "nick-name'ul unui coleg",deci numai incita din nou moderatorii sa ma reduca iarasi la tacere doar pentru acest fals argument,in special deoarece zilnic de citeva ori imi este pocit pseudonimul, ba chiar aproape niciodata nu e redat corect,dar e un detaliu fara importanta,nu ma supar pentru asta.
Oricine ar fi acel Baghdad Gitan, filozofia lui e o capcana de evitat.

Xanadron

#21
Citat din: calator astral din  05 Septembrie 2011, 10:32:53
Xanadron> te atentionez,foarte amical,ca BABADAG GHITZA nu este "nick-name'ul unui coleg",deci numai incita din nou moderatorii sa ma reduca iarasi la tacere doar pentru acest fals argument, in special deoarece zilnic de citeva ori imi este pocit pseudonimul, ba chiar aproape niciodata nu e redat corect,dar e un detaliu fara importanta,nu ma supar pentru asta.
Oricine ar fi acel Baghdad Gitan, filozofia lui e o capcana de evitat.

Nici gind sa "trezesc gardienii din moderatori" ;) moncher calator astral - vorbeam doar la trecut despre nickuri deformate. Iar jocurile de cuvinte (si implicit umorul) sint OK, daca-l combinam si cu informatii utile - sau macar interesante.

Si mai ales ontopic - asa ca revin si eu un pic la tema actuala, confirmind macar partial ideea ta - si-anume aia ca "armatele" de ingeri, respectiv draci, exista.
Cu nuantzarile cuprinse doar schitzat in postarea-mi precedenta - la care o sa revin poate cu detalii, daca nu ne cade pina atunci Elenin in freza, tinindu-se de minutza cu Nibiru. :-D

P.S. Cu netul asta omniscient mi se pare oricum cam deplasat sa mai intrebi "cine-i B.G. asta": :wink:

"Bhagavad Gita (în limba sanscrită: भगवद्‌गीता - Bhagavad Gītā, "Cântarea lui Dumnezeu" sau "Cântecul divin"[1]) este un vechi text epic sanscrit cuprinzând 700 de versete (sau 701 după unele recenzii) din Mahabharata (Bhishma Parva capitolul 25 – 42[2]).

Krishna, așa cum îl numește autorul Bhagavad Gita ca Bhagavan[3] (cel divin) și chiar versurile însele folosesc stilul sanscrit (metrul sanscrit - chandas cu sinonime și metafore). Lucrarea este scrisă într-o formă poetică, permițând cântatul ei tradițional; de aici și titlul care se traduce "Cântecul celui divin". Bhagavad Gita este venerată ca fiind sacră de către marea majoritate a tradițiilor hinduse și în special de așa-numiții adepți ai lui Krishna. În vorbirea curentă este citată ca "Gita".[4]"

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Xanadron din  05 Septembrie 2011, 10:40:05
Nici gind sa "trezesc gardienii din moderatori" ;) moncher calator astral - vorbeam doar la trecut despre nickuri deformate. Iar jocurile de cuvinte (si implicit umorul) sint OK, daca-l combinam si cu informatii utile - sau macar interesante.

Si mai ales ontopic - asa ca revin si eu un pic la tema actuala, confirmind macar partial ideea ta - si-anume aia ca "armatele" de ingeri, respectiv draci, exista.
Cu nuantzarile cuprinse doar schitzat in postarea-mi precedenta - la care o sa revin poate cu detalii, daca nu ne cade pina atunci Elenin in freza, tinindu-se de minutza cu Nibiru. :-D

P.S. Cu netul asta omniscient mi se pare oricum cam deplasat sa mai intrebi "cine-i B.G. asta": :wink:

"Bhagavad Gita (în limba sanscrită: भगवद्‌गीता - Bhagavad Gītā, "Cântarea lui Dumnezeu" sau "Cântecul divin"[1]) este un vechi text epic sanscrit cuprinzând 700 de versete (sau 701 după unele recenzii) din Mahabharata (Bhishma Parva capitolul 25 – 42[2]).

Krishna, așa cum îl numește autorul Bhagavad Gita ca Bhagavan[3] (cel divin) și chiar versurile însele folosesc stilul sanscrit (metrul sanscrit - chandas cu sinonime și metafore). Lucrarea este scrisă într-o formă poetică, permițând cântatul ei tradițional; de aici și titlul care se traduce "Cântecul celui divin". Bhagavad Gita este venerată ca fiind sacră de către marea majoritate a tradițiilor hinduse și în special de așa-numiții adepți ai lui Krishna. În vorbirea curentă este citată ca "Gita".[4]"

okey xanadron. Ma bucur ca cineva de calibrul tau a concluzionat la realitatea ingerilor si dracilor si organizarea lor in formatiuni de tip "militar", sint curios de reactia colegilor nostri care imi repeta ca nu exista nici unii nici altii si ca totul nu e altceva decit rodul imaginatiei noastre sau materializarea subconstientului.
Noua ta pozitie e o grea lovitura pentru ei.

fiulploii

 
,,fericiti cei saraci cu duhul ca a lor fi-va imparatia cerurilor ''  :planet:

Xanadron

#24
@calator astral: Nu stiu de-o fi sau nu vreo lovitura (nici macar de imagine :-D) pentru cineva pozitia mea, dar tin sa-ti spun numai ca ea, pozitia, nu-i deloc noua - apropo de existentza reala (chiar daca nu in "realul oricind tangibil") a ingerilor si respectiv a contraponderii lor polarizante - dracusorii. :evil:
Fiindca altfel, zic eu, testarea noastra incarnata ar fi cam grea, daca nu imposibila. :roll:

Nici pozitia mea de respingere a Dogmei nu-i insa deloc noua - si nici nu se contrazice cumva cu precedenta.
Crestin ortodox prin nastere (si probabil prin electiune dinainte de nastere = alegere "locativa" a CS-ului in "pauza de gindire" dintre reincarnari - vezi deci ca-s blasfemiator deja fie si doar prin asta? :lol:), nu pot deci nega situarea... hai sa-i zic "in contiguitate" cu crestinismul, ca "ancora de referintza" implicita, dar deloc indiscutabila in sens de non-criticabila. :wink: (iar blasfemiez un mic-pic, asta-i viatza).
Detalii - pe parcurs (poate).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#25
Citat din: fiulploii din  05 Septembrie 2011, 11:40:23

,,fericiti cei saraci cu duhul ca a lor fi-va imparatia cerurilor ''  :planet:

...Sa reluam poate discutiile pe marginea "Programului Terra" apropo de saracia... ADN-ului esentializat cumva?  8-)

BTW: reamintindu-mi presupunerea mai veche a colegului Tayka (aia privitoare la lipsa de ranchiuna, ba chiar bucuria Zeilor in momentul cind unul din noi reseste sa "fenteze" cumva post-mortem plasa lor de fluturi / CS periterestra, egal daca-n drumul spre Luna :moon: sau nu) ma intreb acusica retoric: nu cumva se bucura ca au un nou... coleg?! :roll: :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Nu nu, stai linistit xanadron,nu e absolut nici un "blasfem", exact la aceeasi concluzie am ajuns si eu, nu sint deloc "obtuz" sau "indoctrinat", resping Dogma,sau cel putin partea dura,inflexibila a Bisericii,cum tot la fel dispretuiesc o parte din preotime,corupta si vinduta diavolului,viciata si care utilizeaza energia colectiva din timpul slujbei in obscure scopuri personale,deturnind-o de la sacralitate la avantaje personale.
Cred ca m-am explicat deja asupra Dogmei,nu sint sigur,redau un punct de vedere explicativ vizual. Sintem aproape pe aceeasi pozitie,xanadron.

The Reversible TRUTH



mr

Citat din: Xanadron din  05 Septembrie 2011, 11:56:37
BTW: reamintindu-mi presupunerea mai veche a colegului Tayka (aia privitoare la lipsa de ranchiuna, ba chiar bucuria Zeilor in momentul cind unul din noi reseste sa "fenteze" cumva post-mortem plasa lor de fluturi / CS periterestra, egal daca-n drumul spre Luna :moon: sau nu) ma intreb acusica retoric: nu cumva se bucura ca au un nou... coleg?! :roll: :-D

Exact asta e concluzia filmului "The Adjustment Bureau - Gardienii destinului" . Sa fie oare doar o intamplare? :)

http://www.cinemarx.ro/filme/The-Adjustment-Bureau-Gardienii-destinului-2372692.html
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

pacala

raspimdita este parerea ca se tem de nemurirea noastra ( mancarea fructului pomului vietii )

in rest , se tem de temerile noastre ( ca orice antropomorfi  :mrgreen: cumsecade )

jean

Imi vine sa rad cand citesc temele astea mai vechi. Cata ,,cerneala" a curs pentu a explica teama zeilor.
De ce se tem zeii? Explicatia este simpla din punctul meu de vedere. Raspuns: de prostia omeneasca. Din acest punct de vedere suntem foarte periculosi pt. ei si nu numai.
Adevarul este dincolo de noi