Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Propuneri de creare a unei eventuale echipe "oficiale" de investigatii RUFOn

Creat de Xanadron, 11 August 2011, 12:12:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Scriam mai devreme pe un alt topic:
"As atinge aici macar tangential posibilitatea/ipoteza ca unii membri RUFOn sa poata ajunge cindva la o solutie privind initierea unor actiuni de analiza-cercetare proprii, care presimt c-ar fi cel putin la fel de interesante ca cele ale ASFAN.  Clar ca-s un pic offtopic acum si problema-i complexa, necesitind nu doar organizare, ci si fonduri sau/si sponsori, dar nu ma abtin sa n-o pomenesc."

...si, trecind in revista topicurile existente, am vazut ca lipseste fie si doar o initiativa teoretica pe tema mai sus mentionata.

Astept deci - si nu doar eu poate - opinii, propuneri, idei pe directia unor eventuale actiuni concrete de organizare/finantzare a unei echipe RUFOn dedicate investigarii fenomenelor legate in principal de fenomene aeriene inexplicabile :ufo: (inclusiv eventuale rapiri, intalniri apropiate cu ET :-) etc).
Evenimente de care nici Romania nu duce lipsa - in ultima vreme mai ales.

Fiindca or fi interesante (unele) dispute si expuneri de teorii/ipoteze aici, pe forum, dar cred ca unele actiuni practice ar fi binevenite. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Rayden

@Xanadron,
sunt total de acord cu propunerea ta.
ar trebui sa se formeze echipa de investigatii RUFON din membrii echipei zero si poate si alti colegi.
o dotare minima ar trebui sa fie disponibila, de la contoare geiger pentru masurarea radiatiilor, pana la detectoare de camp electromagnetice si/sau magnetice, camere foto performante, si..nu numai.
cum avem mebrii pe forum din mai toate colturile tarii, putem afla cu usurinta de cazuri OZN la care putem participa cu investigatiile noastre.
intr-adevar, trebuie o organizare dpdv al logisticii, expeditiei si nu numai, dar cred ca suntem buni manageri asa ca aici nu imi fac probleme. :mrgreen:
cu banii..e mai delicat un pic, putem contribui si noi, membrii echipei de investigatii, care dupa cum poate, insa de ce nu, putem cere si ...sponsorizari..
eu unul abia astept..

bafta,
rayden

Siberia

Scuzati-mi ignoranta, dar ce reprezinta echipa zero ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: Siberia din  11 August 2011, 13:29:24
Scuzati-mi ignoranta, dar ce reprezinta echipa zero ?

Sper ca nu se supara nimeni daca incerc un raspuns  :-)

Din observatiile mele asupra evolutiei unor forumisti am tras concluzia ca echipa zero este o echipa ... formata ad-hoc prin scaderea karmei umane  :lol:  functie de nr de postari .
Exista vizitatoru, observatoru , senioru simplu , senior echipa sub-zero si senior echipa zero .

Teoria conspiratiei zice ca ar putea fi o legatura astrala intre echipa(ju) zero si departamentu zerou si mai ales , echipa zero s-ar parea ca este infiltrata de reptilieni, draconieni , un grey si cativa hombres .
Atentie va rog , cei care va indreptati vertiginos spre echipa zero ; fie sunteti deja infectat de reptilieni fie in interiorul vostru va poseda un extraterestru si nu va dati seama  :wink:  :lol:  :lol: 

Daca cineva se va revolta impotriva acestei postari inseamna ca am dreptate  :lol: :lol: :lol: :lol:

Serban M

Chestia cu echipa zero nu o inteleg nici eu  :-D am observat ca sunt cativa ''zerosi'' apoi altii ex. Xanadron au luat la misto ''echipa'' cu un titlu comic apoi a primit si el marele rank de luptator al echipei zero  :-)

Sa fie o alta... inventie marca rufon  :? ? scopul oricum nu e prea... de inteles. Eu am postari multe si nu sunt in echipa lor, ci in echipa mai de ''piss''.   :mrgreen:

Siberia

Citat din: fiulploii din  11 August 2011, 13:59:22
Sper ca nu se supara nimeni daca incerc un raspuns  :-)

Din observatiile mele asupra evolutiei unor forumisti am tras concluzia ca echipa zero este o echipa ... formata ad-hoc prin scaderea karmei umane  :lol:  functie de nr de postari .
Exista vizitatoru, observatoru , senioru simplu , senior echipa sub-zero si senior echipa zero .

Teoria conspiratiei zice ca ar putea fi o legatura astrala intre echipa(ju) zero si departamentu zerou si mai ales , echipa zero s-ar parea ca este infiltrata de reptilieni, draconieni , un grey si cativa hombres .
Atentie va rog , cei care va indreptati vertiginos spre echipa zero ; fie sunteti deja infectat de reptilieni fie in interiorul vostru va poseda un extraterestru si nu va dati seama  :wink:  :lol:  :lol: 

Daca cineva se va revolta impotriva acestei postari inseamna ca am dreptate  :lol: :lol: :lol: :lol:

E bine ca tu ai gasit o logica in clasificarea ta :)
Eu una am presupus ca echipa zero e formata din veteranii rufonului, dar nu stiu cat de acurata e prezumtia mea.
:)
Astept totusi un raspuns oficial  :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Serban M

Citat din: Siberia din  11 August 2011, 14:31:32
E bine ca tu ai gasit o logica in clasificarea ta :)
Eu una am presupus ca echipa zero e formata din veteranii rufonului, dar nu stiu cat de acurata e prezumtia mea.
:)
Astept totusi un raspuns oficial  :)

Nu cred, sunt mai ''batran'' decat multi din echipa zero pe aici si tot nu sunt colonel   :fullmoon:

Tayka

Nu cred că se ţine cont de ,,bătrâneţe'',vechime în câmpul muncii,de nr de mesaje,de calitatea lor,data înregistrării,etc,ci mai degrabă poate fi probabil doar o adeziune benevolă semnată ,,convenţional'' în urma unei invitaţii prin M.P.(sau poate prin astral), din partea cuiva.. :evil:(ca la ori şi ce altă organizaţie de bază; partid,lojă,guvern,ceată,trupă,grupă,grămadă,organizaţie de pioneri,pompieri,utc,pcr,gestapo,şoimii patriei,jihad,all-fatah,corul catedralei Notre- Damme,organizaţia cioclilor din cimitirul Belu,etc.),oricum până se semnează cu un singur zerou,nu e problemă..când apar însă două şi ceva izz e clar.. :roll: :-o :? :| :-D
Tu @Sirius 13,nu ai fost ,,captat''mai mult ca sigur din cauza cifrei 13,Ia încearcă cu 666 să vezi cum devii căpitan-major.. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

spooky

Hai sa lamurim putin lucrurile.

Existenta unei echipe oficiale de investigatii RUFOn este bine venita. Intr-o forma sau alta, ea exista. Cand este necesar unii, eu, altii, ne-am deplasat la diverse evenimente pentru a culege informatii de la fata locului. Deobicei eu am incercat sa iau cu mine de fiecare data cand am fost undeva, evident, in functie de disponibilitatea persoanelor.

Important e ca persoanele care doresc sa faca acest lucru sa isi mentioneze disponibilitatea de timp, locatia, posibilitatea de deplasare, posibilitatea financiara, echiparea tehnica. Acestea sunt esentiale pentru a face acest lucru, iar disponibiltiatea de timp e cea mai importanta. Majoritatea cazurilor la care am fost, nu au fost pre-planificate... sa zic ca evenimentul a fost marti si eu imi planific sa plec in weekend. Deobicei plecarea a fost imediat (cateva ore) sau dimineata urmatoare a producerii evenimentului. S-a intamplat sa plec si la 3-4 noaptea, nici bine ce ajunsesem acasa dupa un weekend... si evident, persoana respectiva trebuie sa raspunda la telefon si la 3-4 dimineata, in caz ca e nevoie si in cazul in care evenimentul aparut e suficient de important.

Referitor la Echipa-Zero. Propun mutarea discutiei intr-un topic separat.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Xanadron

Binevenit raspunsul tau... hai sa-i zicem "oficial", spooky!
Tot ce-ai precizat nu cred ca exclude totusi continuarea postarii de alte idei/opinii prin zona asta, deschisa de JE doar dintr-o relativa necunoastere a precedentelor investigatii facute in definitiv sub egida RUFOn, din cite inteleg.

P.S. Subscriu si la ideea mutarii temei "Echipa Zero" intr-un topic separat, care s-ar putea numi "Ce-i Echipa Zero si ce vrea ea". :lol:
Care ar putea include nu doar comentarii deplasate, :-P ci si eventuale propuneri de "grila de selectie" pentru accederea in structura asta... pur simbolica in definitiv (cred eu cel putin).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

Citat din: Xanadron din  11 August 2011, 18:04:34
Binevenit raspunsul tau... hai sa-i zicem "oficial", spooky!
Tot ce-ai precizat nu cred ca exclude totusi continuarea postarii de alte idei/opinii prin zona asta, deschisa de JE doar dintr-o relativa necunoastere a precedentelor investigatii facute in definitiv sub egida RUFOn, din cite inteleg.

P.S. Subscriu si la ideea mutarii temei "Echipa Zero" intr-un topic separat, care s-ar putea numi "Ce-i Echipa Zero si ce vrea ea". :lol:
Care ar putea include nu doar comentarii deplasate, :-P ci si eventuale propuneri de "grila de selectie" pentru accederea in structura asta... pur simbolica in definitiv (cred eu cel putin).
Citind ce sa postat pe acest topic ... mai ales postarea colegului xanadron ... de ce nu ... sa ramana echipa veche "ZERO" si sa formam o grupa(grupe,echipe,divizi) auxiliara/complementara/subordonata? ... denumita/e grupa zero ... eu n-am timp disponibil ..am in schimb alte disponibilitati : terte persoane importante in romanica  , un "mediu informativ" , o ocupatie pe "computer " peste 12 ore pe zi , un feedback pe municipiul bucurosilor cand sunt la munca ,etc.,etc. ... comform zicalei ... unde sunt multi ... puterea creste ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

Citat din: spooky din  11 August 2011, 21:40:03
Titulaturile de observator, junior, senior, master etc. sunt automate pe baza numarul de postari.

Titulaturile speciale ... eu zic sa nu exageram totusi. Repet, asa cum am zis in topicul dedicat, Echipa Zero nu se vrea a fi o titulatura speciala. Titulaturile nu ne fac mai speciali ;)

E o ora tarzie sa fac deranj in casa (vroiam sa caut revistele de la RUFOR sa fac niste scanuri/poze la lista observatorilor de atunci ") ... dar in trecut ... foarte "multi" stateam pe afara si faceam observatii nocturne ... chiar si fara "rezultate " ... sportul asta nu se uita ...

Citat din: jean din  05 Octombrie 2008, 21:20:54
   Eu stau in Bucuresti, dar merg des la tara si i-mi place sa stau seara si sa observ cerul. Acolo nu este poluarea luminoasa din orase. Asa este, sunt multe lumini pe cer, avioane, sateliti, meteori, dar si lumini cu comportare ciudata. Am cateva observatii notate in agenda.
   I-mi amintesc, pe vremea revistei ,,RUFOR" s-au organizat cateva nopti de observare a cerului.  Participantii au fost din diferite zone. Am participat si eu in zona Teleorman. A fost o ideie buna. Datele s-au centralizat la redactia revistei. 

http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=2027.15


P.S. Am vazut mesajul colegului Nox ... maine voi reveni  cu informatiile "promise" ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arhanghelul

Am prins populatia din casa la masa de seara ... asa c-am bagat repede ce-am gasit prin dulapuri ... maine caut si lista... daca cineva crede ca este mai bine ca respectivi observatori sa fie "anonimi " renunt ...

am gasit unul din exemplarele din cele trimise prin posta... la mine au ajuns mai multe ... ca ne-am afiliat mai multi ... dar uni au renuntat ...  era o sera urata cu semne de ploaie si destul de rece ...


Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05