Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Eventual nou sistem de "punctaj karmic" RUFOn

Creat de Xanadron, 08 August 2011, 13:59:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care credeti c-ar fi varianta ideala de "punctare karmica" pe RUFOn?

Votez pentru pastrarea sistemului de "puncte karmice" asa cum e in prezent.
10 (37%)
Prefer anularea sistemului de "puncte karmice", fara inlocuirea lui cu vreo alternativa.
6 (22.2%)
Propun evaluarea "karmica" in sistem explicit, tip Youtube (sub fiecare postare).
5 (18.5%)
Ar fi optima limitarea acordarii de "Karma" la un singur punct (+/-) fiecarui forumist, de catre fiecare user in parte.
0 (0%)
Propun cresterea termenului de 24 h pina la repetarea "punctarii Karmice" la o saptamina
0 (0%)
Aceeasi propunere ca la pct. 5, doar ca la o luna (adica acelasi forumist poate lauda sau mustra un anume coleg, dar la un interval de cel putin o luna).
1 (3.7%)
Optiunea acordarii exclusiv de puncte karmice "pozitive" mi se pare cea mai buna.
5 (18.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 27

Votare închisă: 15 August 2011, 13:59:45

Urban

Citat din: Arhanghelul din  08 August 2011, 20:02:34
Dupa o noua vizionare la ce ...  a fost postat aici am ramas la aceasi concluzie ... este un feedback ... o oglinda personala ...
In plus nu sunt de acord cu afisarea celor care dau +/- la karma ... sa ramana sub anonimat ... nu uitati ca multi dintre utilizatori de pe forum ... am spus cateodata ce punct am acordat (+ sau [- ], minus in modul  :evil:)si pentru ce ...
Am zis.

Oglinda personala este a Ego-ului.
Conteaza mai putin 10000 minus karma decat mesajul in sine...
Vrei sa postezi ceva si ai facut o analiza serioasa....posteaza, chiar daca ai karma minus 30000....
Tara arde si baba se piaptana... tipic romanesc....

kefren

   De acord cu Tayka,in sensul ca am o varsta iar problema karmei ma lasa absolut rece,Este evident ca acordarea acestui punctaj creaza orgolii in cazul unor useri,masura punctelor trebuie sa fie calitatea mesajului si nu ,daca imi place sau nu userul,daca m-a tachinat sau nu.Cred ca totul poate ramane la fel ca si pana acum iar cel care acorda punctele,+ sau-,sa aiba constiinta ca face un lucru corect si respecta calitatea mesajului userului respectiv.

Siberia

Stergeti odata "karma" aia de peste tot si tineti-va ego-ul in frau.
M-am saturat sa citesc abureli de genul " ia taticu de aici oleaca de karma" de parca suntem la impartit de bombonele colorate. Daca va placeti asa mult, intalniti-va pe undeva si in loc de karme dati cate o bere sau ce v-o place.
Mai lasati-o naibii de "karma" rufonologica ca am citit enshpe postari doar despre asta. Oricum nu am inteles cui folosea asa ceva de la bun inceput... poate doar orgoliului unora dintre noi ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Arhanghelul

Citat din: Siberia din  08 August 2011, 23:16:26
Stergeti odata "karma" aia de peste tot si tineti-va ego-ul in frau.
M-am saturat sa citesc abureli de genul " ia taticu de aici oleaca de karma" de parca suntem la impartit de bombonele colorate. Daca va placeti asa mult, intalniti-va pe undeva si in loc de karme dati cate o bere sau ce v-o place.
Mai lasati-o naibii de "karma" rufonologica ca am citit enshpe postari doar despre asta. Oricum nu am inteles cui folosea asa ceva de la bun inceput... poate doar orgoliului unora dintre noi ?

Achesez la o karma cu hamei ... m-am saturat de ros bca ... are apa prea multa 98% ...  :-D

http://www.tare.ro/davisfleetwood/452970-dorel-e-mai-tare-decat-robocop-caramida
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Doar o precizare: am editat sondajul in sensul afisarii rezultatelor doar dupa ce se voteaza (ca sa nu fie influentzat cumva votul) - trecusem cu vederea chestia asta.

Oricum, asa cum scriam in alta parte, prezentul sondaj cred ca-i doar de utilitate statistica, fiindca se pare ca, indiferent de rezultat, se va trece probabil la "applause" (sau nu) pentru fiecare postare in parte.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

Citat din: Xanadron din  09 August 2011, 12:50:16
Oricum, asa cum scriam in alta parte, prezentul sondaj cred ca-i doar de utilitate statistica, fiindca se pare ca, indiferent de rezultat, se va trece probabil la "applause" (sau nu) pentru fiecare postare in parte.

Probabilitatea e cam scăzută...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arhanghelul

#36
Dupa ce-am ros un bax de BCA ... doresc renuntararea la Karma veche ... mai bine raman  "titulaturile" : observator , junior ,senior ,etc. ...

P.S. Titulaturi(sugestie) : observator , junior , senior , master
       Titulaturi speciale (sugestie) : grupa zero , echipa zero X si  echipa ZERO .
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

spooky

Titulaturile de observator, junior, senior, master etc. sunt automate pe baza numarul de postari.

Titulaturile speciale ... eu zic sa nu exageram totusi. Repet, asa cum am zis in topicul dedicat, Echipa Zero nu se vrea a fi o titulatura speciala. Titulaturile nu ne fac mai speciali ;)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nox

Stăteam și mă gândeam că un sistem de applause sau like, gen facebook, nu certifică calitatea postărilor (ştiinţific, logic, etc) ci doar popularitatea acestora.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

Citat din: Nox din  12 August 2011, 01:31:28
Stăteam și mă gândeam că un sistem de applause sau like, gen facebook, nu certifică calitatea postărilor (ştiinţific, logic, etc) ci doar popularitatea acestora.

nu stiu cit de fezabil este dar inclin sa cred ca un sistem de tip karma,dar cu o notatie mult mai stricta, ar putea lua in calcul trei parametri obiectivi:
-Numarul de topicuri deschise (de exemplu la zece topicuri un punct karma).
-Numarul de vizionari al topicului deschis (la o mie un punct karma).
-Numarul de raspunsuri pe subiectul propus ( la zece raspunsuri un punct karma).

Acest sistem de punctare karma este cel mai drept, reflecta atit activitatea userului pe forum cit si gradul de interes fata de subiectele propuse.

Se poate face sau nu nox?

StarDust

Citat
nu stiu cit de fezabil este dar inclin sa cred ca un sistem de tip karma,dar cu o notatie mult mai stricta, ar putea lua in calcul trei parametri obiectivi:
-Numarul de topicuri deschise (de exemplu la zece topicuri un punct karma).
-Numarul de vizionari al topicului deschis (la o mie un punct karma).
-Numarul de raspunsuri pe subiectul propus ( la zece raspunsuri un punct karma).

...

Pentru o asemenea varianta, eu propun ca la fel, la fiecare postare sau subiect mutat la cosul de gunoi sa se acorde un -karma userului ce l-a deschis/postat.
Poti sa deschizi 100 de subiecte, sau sa postezi 100 de raspunsuri "pe langa" , daca sunt de cosul de gunoi... tot degeaba, avem multe exemple pe forum...

Singura varianta fezabila mi se pare a doua, si hai sa zicem poate si a treia varianta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Citat din: StarDust din  12 August 2011, 10:35:52
Pentru o asemenea varianta, eu propun ca la fel, la fiecare postare sau subiect mutat la cosul de gunoi sa se acorde un -karma userului ce l-a deschis/postat.
Poti sa deschizi 100 de subiecte, sau sa postezi 100 de raspunsuri "pe langa" , daca sunt de cosul de gunoi... tot degeaba, avem multe exemple pe forum...

Singura varianta fezabila mi se pare a doua, si hai sa zicem poate si a treia varianta.

iti multumesc pentru raspuns stardust.
Da,de ce nu,sint de acord cu amendamentul tau referitor la off-topic. Cred ca cei care constata ca pierd puncte karma datorita eliminarii raspunsului lor,se vor gindi de doua ori inainte de a posta,si eu unul meditez la aceasta eventualitate,constient fiind ca pot pierde pretioase puncte karma.
Cred ca aceasta varianta e completa si absolut obiectiva,reflecta activitatea userului,pertinenta raspunsurilor (care e intarita prin eliminarea off-topicurilor) si interesul manifestat (exprimat prin numarul de vizionari).
Eu unul sint absolut de acord cu aceasta solutie-compronis karma pe care o propui.

Xanadron

Pina una-alta, vad ca mai e doar o ora pina la inchiderea prezentului sondaj si balantza inclina in continuare spre pastrarea fostului sistem de puncte Karma +/-.

Sint curios (ca si voi poate) care va fi insa decizia finala a stimatilor administratori RUFOn.:roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Pot sa chem repede doi vecini sa voteze si ei ?  :-D  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

calator astral

Citat din: Xanadron din  15 August 2011, 13:01:47
Pina una-alta, vad ca mai e doar o ora pina la inchiderea prezentului sondaj si balantza inclina in continuare spre pastrarea fostului sistem de puncte Karma +/-.

Sint curios (ca si voi poate) care va fi insa decizia finala a stimatilor administratori RUFOn.:roll:

xanadron, imi permit sa te corijez: nici macar o TREIME din votanti nu doresc "pastrarea" acelei anomalii (32%).
Peste DOUA TREIMI SINT FAVORABILI SCHIMBARII.
Ramine de stabilit cum va arata noul sistem karma, ce forma finala va lua.
Dar e clar ca marea majoritate e CONTRA DECEDATULUI SISTEM KARMA!
Vorb'aia "mortii cu mortii,vii cu vii!".
Deci kaput karma +/-.