Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Karma RUFOn

Creat de abyss, 08 August 2011, 13:23:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Propun modificarea karmei cu ceva gen cea existenta pe youtube, adica sa nu mai fie sub avatar ci sub postarea respectiva. Sa stiu si eu cu ce am deranjat colegii.

Karma de acum e o bascalie! adica e doar 4 fun si nu are nici un caracter educativ major.


Xanadron

#1
Inclin sa cred ca cea mai justa rezolvare a disputei asteia vizavi de problema punctelor karmice (minora dupa mine, repet) ar fi crearea unui SONDAJ cu mai multe variante de raspuns (f. bine gindite insa ;)).

Sondaj care ar juca rolul de "Vox Populi" = VOT in favoarea uneia sau alteia din alternativele prezentate.
Sariti deci cu idei de formulare a optiunilor karmice ! :lol:

P.S. Evident ca idei concise si nu exagerat de multe...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Iti multumesc biss,iti multumesc xanadron. Eu m-am exprimat deja. Nu trebuie blamati moderatorii, poate au primit si ei anumite "indicatii pretioase". Dar in asteptarea unor noi criterii cer SUPRIMAREA TEMPORARA A KARMEI

mr

#3
Intradevar, modul de punctare al karmei este destul de subiectiv dar nu cred ca este asa de important dupa cum spunea Xanadron. Calatorule, devine din ce in ce mai grea karma negativa? :)) N-o fi 100% reala....dar daca 80% este reala si reflecta modul tau de actiune pe forum....de ce cauti motive ca X sau Y iti saboteaza punctajul? Nu ar fi mai bine sa cauti in ograda proprie cauzele? :P

Vad buna ideea lui @biss...care poate reflecta situatia cu acuratete ...la nivel de post. Stanjenitoare poate...ptr cei care au oaresce probleme cu ei insisi....si nu depasesc stadiul orgoliului. Un sondaj....probabil ar furniza mai multe detalii in sensul asta.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#4
Citat din: calator astral din  08 August 2011, 13:33:36
Iti multumesc biss,iti multumesc xanadron. Eu m-am exprimat deja. Nu trebuie blamati moderatorii, poate au primit si ei anumite "indicatii pretioase". Dar in asteptarea unor noi criterii cer SUPRIMAREA TEMPORARA A KARMEI

Din cite-i cunosc eu pe moderatori (desi pe niciunul personal inca - dar cunoasterea are atitea fatzete subtile...), ma indoiesc ca ar fi susceptibili de "influentze externe", moncher Voyageur...
Zic asta lasind la o parte banuiala (deloc anormala in definitiv) ca RUFOn e nu doar citit in treacat, ci chiar analizat temeinic de anumite persoane competente din unele servicii "alfabetice". 8-)

Treaba lor nu cred insa c-ar fi transmiterea deschisa de "indicatii pretioase" administratorilor RUFOn, din simplul motiv ca asta ar submina insasi ideea de operatiune acoperita de studiu al psihologiei colective.
...Capisci?! :wink:

Strict ontopic acum: sondajul ar putea avea, dupa mine, variante de raspuns de genul asta:

1. Votez pentru pastrarea sistemului de "puncte karmice" asa cum e in prezent.

2. Prefer anularea sistemului de "puncte karmice", fara inlocuirea lui cu vreo alternativa.

3. Propun evaluarea "karmica" in sistem explicit, tip Youtube (sub fiecare postare).

4. Ar fi optima limitarea acordarii de "Karma" la un singur punct (+/-) fiecarui forumist, de catre fiecare user in parte.

5. Propun cresterea termenului de 24 h pina la repetarea "punctarii Karmice" la o saptamina.

6. Aceeasi propunere ca la pct. 5, doar ca la o luna (adica acelasi forumist poate lauda sau mustra un anume coleg, dar la un interval de cel putin o luna).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Urban

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3650.45.html#msg61204

Sondajul s-a incheiat.. cand se pune Karma din nou la locul ei conform rezultatului?  :mrgreen:

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

Citat din: Nox din  17 August 2011, 18:07:07
N-am fost clar?

Ba da, dar atunci inseamna ca ne-am pierdut vremea cu sondajul ala...
Se respecta sau nu rezultatul?

Nox

Cred că nu ai citit atent ce s-a scris... eu sunt cel care îmi perd timpul cu cei ca tine...:) De parcă esenţa forumului stă în KARMA..
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

Citat din: Nox din  17 August 2011, 18:10:51
Cred că nu ai citit atent ce s-a scris... eu sunt cel care îmi perd timpul cu cei ca tine...:) De parcă esenţa forumului stă în KARMA..

Am citit cu foarte mare atentie absolut tot.
Poate daca Paul ar fi mai putin interesat de trafic si mai mult de calitate poate nu ti-ai pierde timpul.
Astept removed account.

Nox

Citat din: Urban din  17 August 2011, 18:40:11
Am citit cu foarte mare atentie absolut tot.
Poate daca Paul ar fi mai putin interesat de trafic si mai mult de calitate poate nu ti-ai pierde timpul.
Astept removed account.

Chiar tu ai spus:

CitatFÓRUM n. Adunare publica importantă; întrunire de mare amploare. /<lat., fr. forum
Deci un forum e o adunare publica la care are acces oricine se inregistreaza ca membru, indiferent daca e Einstein, analfabet, handicapat psihic sau altfel... Inregistrandu-se, automat poate posta ce considera el ca il framanta in momentul respectiv.

La randul lor, restul membrilor pot raspunde si ei comunicand cu initiatorul subiectul sau pot ignora mesajul... e simpla schema, nu e nevoie de nici un desen.
Daca Rufon avea nevoie de raspunsuri de specialitate, de raspunsuri care sa se ridice la inaltimea asteptarilor cuiva, atunci ar fi fost un forum cu circuit inchis, adica privat (unde nu poate intra oricine, oricand si unde selectia membrilor ar fi fost mai riguroasa)...
Ia priviti si din unghiul asta, cine va obliga sa ii raspundeti lui Tintin... ?
Asta e nivelul si cu asta defilam...
O seara excelenta!

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3639.msg60392.html#msg60392
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

spooky

#11
Citat din: Urban din  17 August 2011, 18:40:11
Am citit cu foarte mare atentie absolut tot.
Poate daca Paul ar fi mai putin interesat de trafic si mai mult de calitate poate nu ti-ai pierde timpul.
Astept removed account.

@Urban

tu ai vazut rezultatul acelui sondaj? ai putea sa imi faci o analiza al acestui sondaj? Astept raspunsul tau, dupa care iti dau si eu analiza mea.

PS: Crezi ca Karma aduce trafic in plus sau in minus? Ce te face sa crezi ca ma intereseaza traficul? Daca vroiam trafic faceam MUUULTE.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

fiulploii

Citat din: calator astral din  08 Septembrie 2011, 15:42:19
Frate lup fiul ploii & horia> cind veti fi "seniori" vom mai vorbi de eventuale initiative,nu vii aici direct la masa pusa sa te infrupti. Mai intii speli vesela,cureti cartofii,dai cu matura si dup-aia te asezi la masa cu cei batrini,e un minimum de politete.

Citat din: calator astral din  08 Septembrie 2011, 14:56:10
Dragul meu Horia bineinteles ca poti avea astfel de initiative dar asta doar cind vei fi cel putin "senior". Pina atunci mai e.


Cele de mai sus sunt doar doua exemple care dovedesc in acceptiunea mea ca lipsa unui sistem de premiere negativa pe acest forum duce la cresterea gradului de nepolitete .

Sustin introducerea unui sistem de premiere negativa necesar fiindca unii dintre noi nu raspund decat numai la asa ceva - vezi cazul care a dus la anularea sistemului karmic .

Sau sa se renunte la orice fel de ,,treptuire'' - asta este verbul derivat din substantivul comun ,,treapta''  :lol:

P.S. diferenta dintre politete si nepolitete aka obraznicie , unii nu stiu sa o faca singuri -  evident , a mea concluzie .
       Astept un raspuns moderator   in calitate de  novice    :lol: 

abyss

Citat din: fiulploii din  08 Septembrie 2011, 16:05:46
Cele de mai sus sunt doar doua exemple care dovedesc in acceptiunea mea ca lipsa unui sistem de premiere negativa pe acest forum duce la cresterea gradului de nepolitete .

Sustin introducerea unui sistem de premiere negativa necesar fiindca unii dintre noi nu raspund decat numai la asa ceva - vezi cazul care a dus la anularea sistemului karmic .

Sau sa se renunte la orice fel de ,,treptuire'' - asta este verbul derivat din substantivul comun ,,treapta''  :lol:

P.S. diferenta dintre politete si nepolitete aka obraznicie , unii nu stiu sa o faca singuri -  evident , a mea concluzie .
       Astept un raspuns moderator   in calitate de  novice    :lol: 

Sustin, dar sa fie tot in spiritul celui de acum de tipul "like". Treptuirea-i buna insa poate fi instaurata si o varianta de batalion disciplinar, adik in momentul sanctionarii pierzi stele, karme si alte benefitzii plus platesti o taxa la admin daca doresti injumatatirea timpului de pedeapsa. Taxa creste daca repeti figura-n termenul stipulat eventual in regulament.

calator astral

Fiul ploii,ai dobindit un reflex sa tot pirasti,unde e lipsa de politete ca e doar simpla REALITATE, nici nu ma obosesc sa iti raspund,vorbesc altii in locul meu>
Citat din: Nox din  17 August 2011, 18:10:51
Cred că nu ai citit atent ce s-a scris... eu sunt cel care îmi perd timpul cu cei ca tine...:) De parcă esenţa forumului stă în KARMA..