Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Exercitiu de Apocalipsa

Creat de fiulploii, 31 Iulie 2011, 03:27:00

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

      In conceptia mea exista doua tipuri de OZN : Umane si Non-umane . Umane inseamna civilizatia actuala terestra.
       Presupunem ca fiecare dintre noi are la dispozitie o asemenea Nava cu sistemul de mentinere a vietii super dotat , cu sisteme de propulsie astfel incat nava poate ajunge oriunde in Universul fizic cunoscut .
       Dintr-un motiv oarecare , timpul profetiilor a venit insa fiecare dintre noi stie cu 2 luni inainte de Marea Bufnitura , Marea Ciocnire sau cum s-o numi .
       Fiecare Nava are o capacitate maxima de 100 persoane si fiecare Nava are capacitatea de a scana caracteristicile fizice , psihice si spirituale ale unui om .

Intrebari .

      1. cati oameni ai lua in Nava ?
       2. ce fel de oameni ai alege ?
        3. daca ai fi printre ceilalti crezi ca ai fi ales? din ce cauza da sau nu ?


Marturisesc sincer ca eu inca nu stiu sa raspund la aceste intrebari insa sigur nu raman dator si voi posta si eu raspunsul .

EveryoneIsRight

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 03:27:00
      In conceptia mea exista doua tipuri de OZN : Umane si Non-umane . Umane inseamna civilizatia actuala terestra.
       Presupunem ca fiecare dintre noi are la dispozitie o asemenea Nava cu sistemul de mentinere a vietii super dotat , cu sisteme de propulsie astfel incat nava poate ajunge oriunde in Universul fizic cunoscut .
       Dintr-un motiv oarecare , timpul profetiilor a venit insa fiecare dintre noi stie cu 2 luni inainte de Marea Bufnitura , Marea Ciocnire sau cum s-o numi .
       Fiecare Nava are o capacitate maxima de 100 persoane si fiecare Nava are capacitatea de a scana caracteristicile fizice , psihice si spirituale ale unui om .

Intrebari .

      1. cati oameni ai lua in Nava ?
       2. ce fel de oameni ai alege ?
        3. daca ai fi printre ceilalti crezi ca ai fi ales? din ce cauza da sau nu ?


Marturisesc sincer ca eu inca nu stiu sa raspund la aceste intrebari insa sigur nu raman dator si voi posta si eu raspunsul .

1. 100 de oameni ( de ce ? pentru forta de munca ..trebuiesc puse bazele unei noi "case" nu ? )
2. oameni calmi , intelegatori capabili sa gandesca (pentru aftermath ) , cu calitati de lider( nu toti ) , si cu un fizic decent  ( marea majoritate )
3. acum depinde de cine are o astfel de nava ,probabil ca as fi ales pe motiv ca persoanele  care ma cunosc considera ca  am  un psihic puternic

Siberia

#2
Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 03:27:00
      In conceptia mea exista doua tipuri de OZN : Umane si Non-umane . Umane inseamna civilizatia actuala terestra.
       Presupunem ca fiecare dintre noi are la dispozitie o asemenea Nava cu sistemul de mentinere a vietii super dotat , cu sisteme de propulsie astfel incat nava poate ajunge oriunde in Universul fizic cunoscut .
       Dintr-un motiv oarecare , timpul profetiilor a venit insa fiecare dintre noi stie cu 2 luni inainte de Marea Bufnitura , Marea Ciocnire sau cum s-o numi .
       Fiecare Nava are o capacitate maxima de 100 persoane si fiecare Nava are capacitatea de a scana caracteristicile fizice , psihice si spirituale ale unui om .

Intrebari .

      1. cati oameni ai lua in Nava ?
       2. ce fel de oameni ai alege ?
        3. daca ai fi printre ceilalti crezi ca ai fi ales? din ce cauza da sau nu ?


Marturisesc sincer ca eu inca nu stiu sa raspund la aceste intrebari insa sigur nu raman dator si voi posta si eu raspunsul .

   Exercitiul asta l-am facut si eu in ultimele luni... doar ca nava din exercitiul meu avea o capacitate mult mai mare si oamenii erau salvati pentru un anumit scop (baza unei viitoare civilizatii umane care sa infloreasca pe alte principii decat cele care au existat pana acum - un fel de Camelot global) iar intrebarea "de ce credeti ca ar trebui sa va regasiti printre cei salvati?" am pus-o si eu odata pe un topic si n-am primit nici un raspuns.
   As raspunde la intrebari daca exercitiul ar da detalii despre scopul salvarii acelor 100 de oameni (ce se intampla cu ei ? sunt dusi pe alta planeta si integrati intr-o societate deja existenta ? se pune bazele unei alte civilizatii cu ei ? pe langa nava asta mai sunt si altele de acelasi tip si miscarea face parte dintr-un plan elaborat de salvare cu scopuri precise? sau sunt salvati pur si simplu pentru a fi plimbati putin in spatiu si readusi pe Pamant sa continue viata in acelasi fel ca si pana acum ?
   Fiindca fiecare situatie va crea raspunsuri diferite.

E ciudat cum iti vin idei similare cu ale mele @fiulploii... imi citesti gandurile ? :D :D :D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

romulus

1.100
2.rudele si prietenii
(si daca raman locuri si dusmanii ca se le arat ca sunt milostiv si bun cu ei)
3.da, pentru ca sunt in relatii bune cu neamurile mele (zic io) iar prietenii se vor gandi ca, poate le sunt  de folos cu ce am in bibilica si in calatoria spre necunoscut care va urma .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

#4
Citat din: Siberia din  31 Iulie 2011, 09:52:42
     As raspunde la intrebari daca exercitiul ar da detalii despre scopul salvarii acelor 100 de oameni (ce se intampla cu ei ? sunt dusi pe alta planeta si integrati intr-o societate deja existenta ? se pune bazele unei alte civilizatii cu ei ? pe langa nava asta mai sunt si altele de acelasi tip si miscarea face parte dintr-un plan elaborat de salvare cu scopuri precise? sau sunt salvati pur si simplu pentru a fi plimbati putin in spatiu si readusi pe Pamant sa continue viata in acelasi fel ca si pana acum ?
   Fiindca fiecare situatie va crea raspunsuri diferite.


     Din multele variante hai sa alegem una si anume :
           - daca exista un plan de salvare , tu nu stii de el. Esti pe cont propriu .
           - daca tu ai reusit sa ai o nava inseamna ca mai este cel putin inca una.
           - nu ai nici o dovada ca alien iti va intinde o mana .
           - planul e sa scapi tu si cei care sunt cu tine iar pt asta nu dai anunt la ziar  :wink:

Ce faci cu problemele morale ?
Crezi ca '' rudele'' si prietenii '' vor vrea sa vina toti?
Fiecare are la randul lui rude si prieteni? Poti sa ii iei pe toti ?
Daca ar veni cineva la tine si ar zice ca te salveaza pe nava dar nu are loc decat pentru tine si/sau inca maxim 2 persoane cu tine?
Pe cei pe care ii vrei cu tine , ii '' rapesti'' cu o juma de ora inainte? Cum procedezi?
Daca iei capacitatea maxima de la inceput, ce faci daca apar urmasi ?
Ce fel de ierarhie sau conducere aplici in nava?
Ce faci cu 100 de oameni fara preocupare dupa un anumit timp?

Si astea is doar cateva din intrebarile '' exercitiului mental''  :-D
Si extinde problema a 100 oameni la nivel global si atunci vezi ce inseamna salvarea prin extraterestrii , vezi poate de ce nu poti salva o planeta intreaga chiar daca ai vrea - decat numai daca o '' teleportezi'' in alta varianta de timp-univers-spatiu-frecventa fara ca ''fraierii'' sa-si dea seama de asta . Poate ca asta s-a si intamplat dupa cum are ''amintiri'' un coleg forumist - sau poate ca urmeaza sa se intample - sau poate ca nu va fi asa.

E doar un exercitiu de antrenament - daca va fi cazul  :-D

SLEAH19

E o calatorie doar dus, cu o destinatie .... in orb.

1.  120 - 130 , mai inghesuiti un pic , fara bagaje.

2.  Rudele si prietenii, sunt acum imprastiati prin toata Europa , pentru ei o sa ma rog sa aiba norocul unui loc intr-o nava .
  Probabil ca nu va fi timp pentru alegeri , iar daca nava are capacitatea de a scana caracteristici , nu ma vad intorcand persoane inapoi pe scara navei, pentru ca nu cadreaza cu prototipurile selectiei pentru lumea de dupa. Asa sunt eu , as lua si batranii.

3.Toti credem in sinea noastra, ca avem calitati pentru care  meritam sa fim imbarcati.
In astfel de momente insa fiecare trage pentru el , cat de dureros e sa fii al 101 - lea si ultimul intrat din fata ta sa fie cel mai bun prieten al tau . Ai vrea sa faci schimb cu el? El ar vrea?
  Nu m-as inghesui , am mai spus ca vreau sa plec in primul val de cataclisme ,  daca e sa vina , le astept , sunt pregatit sa traiesc cu o secunda mai mult decat Satana.

                                             Secunda care inseamna nemurirea!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

romulus

CitatCe faci cu problemele morale ?
Ce fac zi de zi : incerc sa supravietuiesc ! Auzi "probleme morale", e tare asta  !!!
CitatCrezi ca '' rudele'' si prietenii '' vor vrea sa vina toti?
E treaba lor , nu vor , nu vor, adio si n'am cuvinte  : next ....
CitatDaca ar veni cineva la tine si ar zice ca te salveaza pe nava dar nu are loc decat pentru tine si/sau inca maxim 2 persoane cu tine?
Deja ma'nervezi ! Ii trimit pe cei doi copii si eu raman; ca doar mai exista viata si dupa...! Nu ?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nox

#7
Măi oameni buni, voi v-ați uitat prea mult la Battlestar Galactica (dar nu cu atenție), și dacă nu v-ați uitat vă recomand să vă uitați, căci topicul ăsta e redundant, cel puţin din punctul meu de vedere.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jean

Un alt punct de vedere, am gasit in cartea ,,Virusul Mintii" scrisa de Richard Brodie in capitolul IV, pag.78
CitatMajoritatea celor care au studiat biologia in scoala presupun ca evolutia ne face pe noi si pe alte animale,
sa fim din ce in ce mai adaptati, inbunatatind constant calitatea vieti pe Pamant si in univers.
Pe masura ce trece timpul, presupunem, plini de automultumire, ca cei mai adaptati dintre noi
vor supravietui, se vor reproduce si vor crea o rasa umana mai mare, mai buna si mai puternica.
Dar nu este asa. Evolutia genetica favorizeaza replicarea (copierea) celui mai adaptat ADN.
Si cand spun ,,cel mai adaptat'' ma refer la cel care se replica cel mai bine. Deci atata timp cat suntem buni soldati
pentru replicatori de ADN si continuam sa ne multiplicam si sa ne extindem, evolutia genetica ne va favoriza.
ADN-ul este cel care evolueaza, iar noi nu facem altceva decat sa jucam un rol in acest proces.

Din punctul de vedere al unei gene, o fiinata umana este doar o cale prin care se produce mai multe gene.
Din punctul de vedere al ADN-ului, noi existam doar ca la-l ajutam sa se copieze.

Acum legat de apocalipsa si tinand cont de cele de mai sus, de ce sa fim noi salvati sau o parte dintre noi?
Cand noi existam doar ca sa ajutam ADN-ul sa se copieze. Aici conteaza doar replicarea, copierea informatiei.
Multiplicarea ADN-ului. De ce nu ar lua inainte de apocalipsa doar informatia din anumite gene care si-au atins scopul,
sau din cele care sunt pe drumul bun si sa fie mutata in alte organisme care traiesc pe alte planete, adaptate mediilor respective,
pentru continuarea copieri informatiilor din genele respective. Care sa fie scopul?.... Nu stiu, poate intuiti voi.
E o tampenie ce am spus mai sus?....Eu stiu? Ce au in comun toate fiintele de pe Pamant? Pai tocmai genele si ADN-ul.
Parca in Biblie scrie: ,,creste-ti si imultiti-va", faceti copii, sau ceva de genul asta. Daca este adevarat ce scrie acolo, care sa fie rostul
acestei imultiri? Oare nu multiplicarea genetica?
Uite un alt citat dintr-un articol de pe Scientia. ro, pe aceasi tema:
CitatOrganismul urmăreşte să supravieţuiască şi să se reproducă, nicidecum să înţeleagă cum funcţionează (aceasta este o nevoie târzie,
specifică doar câtorva curioşi). Dacă scopurile sunt atinse nu are nicio importanţă în economia organismului, dacă reuşitele se
bazează pe un număr grozav de iluzii (scopul scuză mijloacele, oricât de machiavelic ar suna asta).
http://www.scientia.ro/homo-humanus/51-psihologie/2188-de-ce-realitatea-este-doar-o-ipoteza.html
Interesant nu? Depinde din ce punct de vedere privim lucrurile. Ce va face sa credeti ca suntem asa importanti ca fiinte ca sa fim salvati? In acest univers replicarea informatiei conteaza, ea gaseste diferite medii pentru a prolifera. Unul din ele este fiinta umana, dar la nevoie poate gasi si altele. Ea, informatia trebuie salvata.
Adevarul este dincolo de noi

Tayka

#9
Citat din: jean din  31 Iulie 2011, 23:22:51
.. Ce va face sa credeti ca suntem asa importanti ca fiinte ca sa fim salvati? In acest univers replicarea informatiei conteaza, ea gaseste diferite medii pentru a prolifera. Unul din ele este fiinta umana, dar la nevoie poate gasi si altele. Ea, informatia trebuie salvata.
Bravo Jean întradevăr acesta e scopul vieţii,şi nu noi nişte biete vehicule efemere.Dacă ţi-a scos cloşca puii,şi şti că va venii uliul sau vulpea,iei şi duci la adăpost doar puii nu şi găocile din care au ieşit,sau poate aşa doar una ca amintire,şi pe aceia după ce o speli bine căci miroase a mort,spre deosebire de pui care sânt vioi şi au toată viaţa înainte..
Bravo-meriţi o karma,la fel şi pentru Fiul ploii pe care spre deosebire de tine,eu parcă îl simt că e mai mult ..pui decât găoace..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

calator astral

Citat din: Tayka din  01 August 2011, 01:29:48
Bravo Jean întradevăr acesta e scopul vieţii,şi nu noi nişte biete vehicule efemere.Dacă ţi-a scos cloşca puii,şi şti că va venii uliul sau vulpea,iei şi duci la adăpost doar puii nu şi găocile din care au ieşit,sau poate aşa doar una ca amintire,şi pe aceia după ce o speli bine căci miroase a mort,spre deosebire de pui care sânt vioi şi au toată viaţa înainte..
Bravo-meriţi o karma,la fel şi pentru Fiul ploii pe care spre deosebire de tine,eu parcă îl simt că e mai mult ..pui decât găoace..
:?
deci sa intelegem ca fiul ploii e mort,un fel de zombi cybernaut?

prometeus

#11
Ultimul episod, si in sfarsit se va termina-184(sau 185, nu mai stiu exact):
Se apreciaza ca de-a lungul timpului au fost peste 180 de ...sfarsituri ale lumii date ca 'sigure', ultimul fiind cel din luna mai al pastorului american. Deci s-au facut deja un numar important de ...exercitii. Bine ar fi daca ar exista macar cate o nava pentru fiecare familie si atunci nu ar mai fi necesara discutia de la punctele 1, 2 si 3(si cred ca asa ar fi corect). Dar daca discutia nu va putea fi evitata, atunci mai exista viata si dupa... Cum insa de la viata viitoare as cere viata de acum, ma gandesc ca la un moment dat, daca civilizatiile de pe planeta evolueaza si se succed dupa un ciclu bine stabilit, s-ar putea ca evacuarea sa fie la fel de urgenta pe cat de stringenta ar fi eliberarea locului pentru cei ce vor urma dupa noi. Din pacate ne aflam doar in faza incipienta de testare a ideilor, variantelor, procedeelor de construire a navei :ufo:...

Siberia

#12
Apai, nu te supara... dar daca ai o nava si n-ai nici cel mai elementar plan de salvare, nu stiu pentru ce te-ai mai stradui sa salvezi pe cineva.
Presupunand ca iti iei doar familia, ce faci cu ei ? stati in nava la jumatea distantei dintre Pamant si Luna si priviti ? cat stati acolo si ce mancati ? aveti provizii ? ce faci dupa aceea ? te indrepti spre alte planete sau revii pe Pamant ? (asta presupunand ca te-ai descurcat cumva sa rezisti o perioada in spatiu impreuna cu ai tai)
Daca mai iei si alti 80 de oameni cu tine (presupunand ca reusesti sa-i strangi) vei avea niste probleme mult mai mari: De indata ce vor "mirosi" ca n-ai nici un plan, vor lasa sentimentul de "recunostinta" deoparte pentru ca i-ai salvat si te vor inlatura de la conducerea navei dupa care se vor lua la cearta intre ei despre ce ar trebui sa faca (asta in cazul bun in care vei avea provizii si pentru ei). Daca nu vor gasi o solutie satisfacatoare pentru viitorul lor, din "salvator" vei deveni "cosmarul vietii lor - cel care i-ai impiedicat sa moara "eroic" impreuna cu restul oamenilor de pe Pamant si i-ai "rapit" pentru o moarte absurda pe o nava care nu stie incotro s-o apuce.
Nu vei avea efectiv timp pentru "problemele tale morale" ci vei ajunge rapid la concluzia ca "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"  :-D
In concluzie : daca n-ai un plan de salvare, nu te mai apuca sa salvezi pe nimeni si uita de nava ta zburatoare :)

Acum, hai sa presupunem ca am o nava si ceva timp la dispozitie.
As incropi un plan de salvare pentru familia mea si as incepe sa incarc provizii in nava.
As anunta rudele si prietenii (amicii) despre planul meu. Daca vor vrea sa faca parte din plan bine, daca nu, "sa fie sanatosi".
Tinand cont ca mi-ar mai ramane vreo 70-80 de locuri, voi lansa in mod "viral" planul de salvare pe internet si un punct de intalnire + o data/ora exacta pentru cei care vor sa participe la acest plan. Le voi pune in vedere urmatoarele:
- sunt doar 80 de locuri disponibile
- se accepta doar persoane cu grupa de sange O- sau + iar din celelalte grupe doar cele cu RH negativ
- trebuie sa vina cu provizii si mijloace contraceptive la ei pentru cateva luni
- vor avea loc pe nava cei care vor ajunge primii
- daca vor sa vina insotiti de membrii ai familiei trebuie sa-si calculeze bine sansele de-a ajunge primii, altfel n-are sens sa mai participe, pentru ca nu se vor face concesii de la reguli
- pot sa participe la aceasta operatiune doar daca sunt persoane rezistente la stress si se descurca in situatii de criza (persoanele care se autoevalueaza gresit si vor declansa o criza in situatii limita, vor fi "aruncate peste bord" fara nici un drept de apel)
Si uite-asa s-ar tria singuri.
Locul ramas disponibil in urma neatingerii targetului de 80 de persoane va fi folosit pentru animale de companie (daca exista cazul), provizii, materiale educationale, obiecte care vor putea avea o folosinta ulterioara.
Problemele morale nu-si vor mai avea nici rostul si nici locul fiindca vor fi inlocuite de problemele ce deriva din necesitatea supravietuirii.
Timpul "mort" petrecut pe nava va fi folosit in scop educativ, pentru a se cunoaste toti participantii intre ei, pentru a-si impartasi unii altora din cunostinte, pentru a acumula alte cunostinte daca este cazul si pentru a perfecta un plan de supravietuire.
Pe durata sederii pe nava (care poate varia de la cateva zile la cateva luni) se va face "sex protejat" pentru a nu strica un echilibru precar deja existent. Dupa terminarea perioadei petrecute pe nava, fiecare e liber sa perpetueze specia dupa propria judecare a situatiei  :D
Dupa revenirea pe Pamant sau gasirea unei alte "planete mama" grupul va ramane impreuna din motive de supravietuire, perpetuare si securitate.
Poate nu e un plan "perfect", dar macar asa gasesc un scop in folosirea navei  :-D


P.S.
Citat din: jean din  31 Iulie 2011, 23:22:51
Ce va face sa credeti ca suntem asa importanti ca fiinte ca sa fim salvati? In acest univers replicarea informatiei conteaza, ea gaseste diferite medii pentru a prolifera. Unul din ele este fiinta umana, dar la nevoie poate gasi si altele. Ea, informatia trebuie salvata.
Faptul ca omenirea inca exista, spre deosebire de dinozauri sau mamuti. Asta imi dovedeste ca suntem intr-atat de importanti incat sa incercam sa ne salvam.
Altminteri, am putea sa ne facem harakiri  si sa ne imprastiem ADN-ul pe trotuar de indata ce presupunem ca va da un eveniment catastrofic peste noi - ca doar universul se va descurca sa-l replice si singur, fara a mai fi nevoie de niste fiinte insignifiante ca noi.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

prometeus

#13
Ultimul episod(si in sfarsit se va termina)-fara numar(dar numai in mod cu totul exceptional)
:planet:
Citind randurile de mai sus aproape ca simt fara rost timidele mele incercari literare. Totusi:
Desi nu am cum sa stiu ce se va stabili la nivel foarte, foarte ...Inalt, am imaginat un moment dintr-o istorie paralela/alternativa? in care masinile zburatoare (care vor fi antigravitationale sau nu vor fi deloc), cu un numar mare de megawati la bord (mai degraba fara numar) sunt la fel de numeroase ca automobilele de astazi. Deci nici vorba de criza a mijloacelor de transport. Nu am acceptat o discutie impartita pe puncte, pentru ca imi imaginez ca in fata Universului fiecare fiinta conteaza(chiar si micutele animalute sacrificate pentru hrana dupa ce li se spune cat sunt de cuminti- recunosc ca nu sunt vegetarian; si care urmeaza acelasi tip de evolutie ca noi, amintindu-si probabil la un moment dat toate incercarile prin care au trecut). In situatia imaginata oamenii se puteau deplasa fara oprelisti prin sistemul solar, rezolvasera problema hranei, durata medie a vietii trecuse de 100 de ani si crestea cam cu aproape douasprezece luni pe an, se calatorea foarte mult si oamenii nu erau foarte legati de locul de resedinta. Cei mai tineri si mai activi erau in buna parte plecati de pe planeta si se observase un lucru interesant(am aflat din arhivele ramase dupa trecerea prin centura fotonica sau norul cometar, nu se mai stie exact...): repartizarea pe corpurile ceresti invecinate nu se facuse imitand actuala geografie(orase, judete etc), ci dupa apartenenta la bloguri, forumuri, platforme. Desi acestea erau foarte numeroase, se facuse o repartitie corespunzatoare putandu-se opta intre inelele lui Saturn si centura de asteroizi. Nu rezulta foarte clar unde s-a mutat forumul Rufon...(Probabil va urma, dar numai dupa ce se va constata ca a fost vorba intradevar doar de un exercitiu.) :ufo:

panta_rh_ei

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 03:27:00
      In conceptia mea exista doua tipuri de OZN : Umane si Non-umane . Umane inseamna civilizatia actuala terestra.
      Presupunem ca fiecare dintre noi are la dispozitie o asemenea Nava cu sistemul de mentinere a vietii super dotat , cu sisteme de propulsie astfel incat nava poate ajunge oriunde in Universul fizic cunoscut .
       Dintr-un motiv oarecare , timpul profetiilor a venit insa fiecare dintre noi stie cu 2 luni inainte de Marea Bufnitura , Marea Ciocnire sau cum s-o numi .
       Fiecare Nava are o capacitate maxima de 100 persoane si fiecare Nava are capacitatea de a scana caracteristicile fizice , psihice si spirituale ale unui om .

Intrebari .

      1. cati oameni ai lua in Nava ?
       2. ce fel de oameni ai alege ?
        3. daca ai fi printre ceilalti crezi ca ai fi ales? din ce cauza da sau nu ?


Marturisesc sincer ca eu inca nu stiu sa raspund la aceste intrebari insa sigur nu raman dator si voi posta si eu raspunsul .

daca fiecare dintre noi are la dispozitie o nava.. inseamna ca nimeni nu trebuie sa ia pe nimeni si singura grija/dilema ar fi  alegerea destinatiei  si...respectarea regulilor de circulatie- la atatea miliarde de nave se va produce o busculada. :rocket:
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.