Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ideea de Vinovatie

Creat de fiulploii, 30 Iulie 2011, 04:48:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

CitatVinovatia inoculata adanc in creier , de exemplu de mii de ani , e acolo si te asteapta ''dupe coltz'' . :evil:
Monser din cate am observat din studiul de "caz"  romulus adica  moi nu intrevad prin creierashi nimic de genu' asta! Si nu ma cred deloc mai cu mot decat altii , pentru ca n'am de ce :
- nu ma simt vinovat ca m'am nascut :
- nu ma simt vinovat de alegerile facute in viata ;
- traiesc - inca - destul de confortabil cu mine insumi , m-am straduit sa nu incalc nici canoanele impuse de societatea in care fiintez si (nu stiu exact de ce !)  pe cele ale aluia de sus , asa in linii grosiere , macar ! :roll:
CitatSalvator = Mantuitor

Creatia are nevoie sa fie salvata de altcineva din afara ei?
Daca punem problema la nivelul macro  subiectul implica destul de complicate arabescuri prin religie si filosofie , ceea ce e deja prea mult pentru statutul nostru de efemerida   - vorbesc al oamenilor, al celor ce facem azi umbra batranei carapace !
Ce zici de " carpe diem " ?
Eu admir "stilul" asta filosofie si de viata ! Si vorba rekamei: "Nu te doare capu'" !!! E?
Am zis !l
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

calator astral

Citat din: prometeus din  30 Iulie 2011, 18:53:13
Fiule, adevarat iti spun tie... Pana cand vor apare Noile si Adevaratele! Scripturi, la care lucrez de cativa ani, intreaga intelepciune a lumii ramane sintetizata in formula 'Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face'.
Asteptam o explicatie care nu soseste...Cine a zis asta & cind vor apare Scripturile alea,prometeea?

Siberia

#17
Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 22:34:11
Creatia are nevoie sa fie salvata de altcineva din afara ei?

Da ! Daca cei din interiorul ei sunt intr-atat de "neputinciosi" incat sa nu fie in stare s-o salveze singuri.

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2011, 22:34:11
Se mentine o stare de asteptare negativa - adica lasa ca vine '' vecinu'' si stinge focul de la mine din casa , ca sigur o observat si ma salveaza el. - exemplu e cam aiurea insa am urmarit sa fie neutru  :-D fara sa se simta cineva ofensat.

Starea e mentinuta de cei care au impus limite si sentimentul de vinovatie colectiva (religia in principal) dar si de indivizii care nu-si pot ridica privirea din tarana.
Perpetuarea sentimentului colectiv de teama si vinovatie sunt ingredientele perfecte pentru un plan de manipulare. Un alt ingredient necesar este Speranta intr-un Salvator, care sa mentina sentimentele de mai sus.

(Salvatorul nu-si mai are rolul intr-o societate formata din indivizi care au incredere in fortele proprii, care-si inving teama de necunoscut si care aplica bine regula iubirii neconditionate: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti si nu doar iubeste-ti aproapele iar pe tine subapreciaza-te sau nulifica-te)

Mai multe detalii cred ca pot oferi cei care se confrunta cu asemenea sentimente.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

prometeus

Citat din: calator astral din  01 August 2011, 08:16:56
Asteptam o explicatie care nu soseste... Cine a zis asta & cind vor apare acele Scripturi, Prometeus?
Deocamdata am ceva probleme cu ficatul, cred ca e si din cauza cafelei, dar de fapt il astept pe Hercules sa ma ...salveze(din oceanul de vinovatie, vorba lui Romulus...) de pe meleagurile colchideene unde ma aflu pentru nu stiu ce vina-prietenii stiu de ce... Si atunci poate voi avea timp sa trec pe curat o povestioara autobiografica, la asta ma refeream... (Cum ma simt oarecum vinovat si pentru gluma pe care am facut-o, inseamna ca sunt inca si mai bine ancorat/legat? on topic...)

prometeus

Citat din: calator astral din  31 Iulie 2011, 12:31:44

aleluia. Macar sa fie asa...
:rainbow:
Daca la un moment dat omenirea ar avea 'liber' la gradinarit (ceva asemanator cu gradina cea mare a Domnului), atunci nu-i asa ca ai fi ingaduitor cu ...legumele? Ma refer la acele fiinte care vor fi create prin inginerie genetica, vor fi invatate sa se organizeze, sa foloseasca unelte si sa cucereasca Pamantul, dupa care vor fi ajutate mai mult sau mai putin discret sa cunoasca adevarul care ii va face liberi... :ufo:

silviu

Parerea mea e ca sentimentul de vinovatie care apare atunci cind faci pe cineva sa sufere mai mult s-au mai putin este  modul in care D-zeu  de fapt ne corecteaza. Creatorul n-ea creat in asa fel incit sa apara acest sentiment. Cind apare acest sentiment incerci sa faci ceva.Sa iti ceri iertare sa repari ce ai  ,,stricat,,.
Ca in unii oamenii acest sentiment nu exista sau e intr-o mica masura e pentru ca oamenii sint afectati psihic ignoranti etc.
Personal cred ca in final TOTI vor  constientiza raul care l-au facut si iubirea lui D-zeu va invinge chiar daca asta va insemna pt unii o forma de corectare.

fiulploii

#21
Fenomenologia cronologica si incongruenta caduca a vinovatiei.  :lol:
Mefisto