Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

2011 and Beyond - Scenarii pentru perioada urmatoare

Creat de Siberia, 27 Iulie 2011, 18:04:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

Am vrut sa deschid acest topic dimineata devreme, pe racoare, dar se pare ca n-am apucat si colegul @fiulploii mi-a luat-o inainte cu un topic pentru 2013 - pentru cei inzestrati cu anumite perceptii extrasenzoriale (RW). Asa ca, ii dau bataie cu topicul acesta la o ora mai "coapta".
       Topicul se doreste a fi un loc unde sa depozitam scenarii pentru evenimentele care credem ca se vor derula de-acum inainte. Fiecare este liber sa vina cu orice scenariu despre care crede ca se va derula, in masura in care poate argumenta catusi de putin acest scenariu: ma refer la argumente bazate pe informatii stiintifice (fizice, astronomice, arheologice, biologice, paleontologice, exobiologice, etc) informatii din mass-media (care unora dintre noi prinsi in actiunile cotidiene poate ne-au scapat sau le-am dat o mica importanta), informatii adunate din texte religioase, istorice, stravechi, etc. informatii desprinse din teorii ale conspiratiei sau informatii obtinute din vise/premonitii (doar daca nu se regasesc in topicul creat de colegul @fiulploii).
       Ma gandesc ca suntem prea mult obisnuiti sa analizam lucrurile pe bucatele, dar sa facem foarte rar corelarea intre aceste analize. Cum totul in jurul nostru este interconectat, probabil ca prin acest mic exercitiu de analiza si imaginatie vom reusi sa descalcim mai bine sirul evenimentelor ce ar putea urma - in cazul in care vom gasi elemente in scenarii diferite care se pot interconecta.
       Ii rog pe colegii care vor avea tendinta de a veni cu un scenariu gen: "nu se va intampla absolut nimic !" sa-si argumenteze si ei parerea aceasta.
       Si ca ultime rugaminte, ii rog pe colegii care ar putea avea scenarii care sa cuprinda elemente despre ascensiune, constiinta, invatatura buddhista, yoghina, mayasa, efectul 11:11, 56 de trepte, etc. sa incerce sa prezinte aceste scenarii (daca vor exista bineinteles) intr-o maniera in care sa priceapa si cei care nu au avut acces la aceste invataturi.
        Sper sa ne destindem putin cu acest exercitiu si sa facem un schimb cat mai util de informatii.
(titlul topicului e creat dupa modelul USAF / DoD/ NSS - daca ei pot sa se joace de-a scenaristii, putem si noi)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Aliosa

Desi am citit multe scenarii legate de un eventual sfarsit al lumii (omenirii) parerea mea este ca nu se intampla nimic iesit din comun in viitorul apropiat (20-30ani) .
Ca argumente(pareri proprii) ar fi:
1. pe plan religios Dumnezeu este unicul care stie cand o sa schimbe ceva, o DATA la care judecata se va aplica nu este stabilita dinainte. In Apocalipsa lui Ioan sunt relatate niste targeturi mai degraba care prin deciziile noatre care, parerea mea, Dumnezeu nu le stie(asta ar fi scopul , sa vada ce si cum alegem, ca daca le stie pe toate, nu vad sensul derularii timpului nostru pe acest pamant) le putem atinge sau nu.
2. din punct de vedere astronomic nu exista nimic concret (oficial) care sa poata cauza un sfarsit al omului pe pamant in urmatori ani. Ce poate rezulta in urma unui impact cu o cometa/asteroid va asigur ca nu stie nimeni, sunt doar simple teorii.
Anul trecut parca a trecut un bolovan foarte aproape de pamant si nu au fost in stare sa estimeze dimensiunile decat cu o marja de eroare de 75% asa ca nu pot crede nici ce spune Nasa nici ce spune Gica care are ca hobby astronomia.
O varianta mai credibila decat Nibiru spre exemplu este un Gamma Ray Burst. Daca aveam o planeta/soare in sistemul solar in plus la ora actuala simteam efectele mult mai rau.
3. economic , din ce vad in secolul 20-21 , omul poa' sa indure si mai mult si nu e acu perioada cea mai grea.
4. militar , un razboi mondial nu se va produce prin simplu fapt ca au descoperit si alte metode mai eficiente de a face bani, plus lumea e condusa de un grup care se inteleg precum Gigi Becali cu Cristi Borcea. Armele nucleare din prezent nu o sa le foloseasca pentru le-au facut prea puternice si dupa ele nu ramane decat praf.
5. climatic , io unul zic ca e doar un ciclu peste care omul din trecut a mai trecut si n-a crapat.

Un scenariu insa care pe mine ma sperie insa este cel din filmul Idiocracy si incerc sa cred ca nu o sa ajungem acolo.
Argumente nu cred ca trebuie sa mai dau, vezi BAC-ul de anul asta. Tehnologia avanseaza, confortul creste, omul leneveste si la un moment dat se rupe echilibru.

Sper sa nu supar pe nimeni cu opiniile mele.

Siberia

Multumesc @Aliosa pentru primul scenariu postat si pentru argumentarea pe care ai adus-o pentru sustinerea parerii personale.
Speram sa mai fie si alti doritori de a se implica in "jocul" acesta :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: Siberia din  27 Iulie 2011, 18:04:16
Am vrut sa deschid acest topic dimineata devreme, pe racoare, dar se pare ca n-am apucat si colegul @fiulploii mi-a luat-o inainte cu un topic pentru 2013 - pentru cei inzestrati cu anumite perceptii extrasenzoriale (RW).
       
(titlul topicului e creat dupa modelul USAF / DoD/ NSS - daca ei pot sa se joace de-a scenaristii, putem si noi)

Sincronicitatea ar putea sa ne dea de gandit? S-ar parea ca era necesar acest topic.  8-)

Se zice ca orice ''citire'' a viitorului duce automat la schimbarea lui si nu neaparat in bine .

In viziunea umana cum ca suntem singuri in ''parcare'' -perfect adevarat insa doar pana la un punct - 
pentru 2011 - inca nu s-au hotarat planurile cum va arata restul de an - azi , 28 iulie .
                     Dovada : stim cu totii de momentul 2 august , data ultima pana la care America poate lua o decizie in privinta deficitului bugetar . Datorita acestei taraganari si a suspansului aferent eu zic ca exista cel putin 2 grupari in cadrul ocultei financiare , fiecare cu planul ei de viitor. Se pare ca nu s-au inteles pana acum asupra marimii deficitului si restul sunt tactici de negociere .

                   Daca va fi un deficit mare , se vehiculeaza 8,000 de miliarde atunci economic inca nu se intra in Criza Globala planificata si dorita - vezi si atacul asupra monedei euro de catre George Soros ce a declarat ca acesta este incununarea muncii lui de o viata pentru ca - parerea mea , daca se intra acum in criza adevarata - ce a fost pana acum e doar repetitie - China si Germania pot schimba polul puterii - vezi cazul China care s-a oferit sa ajute zona euro cu nu-mai -stiu-cate mii de miliarde si euro inca nu i-a acceptat oferta insa porturile grecesti de exemplu sunt cu proprietari chinezi  :evil:
                    Numai ca , daca va fi aprobat un deficit mare , criza ce va urma va fi cu atat mai adanca insa va fi mai tarziu  :-D
                    Germania renunta la energia nucleara deci nu va mai putea fi santajata .

              Mama Terra : -se cam inmultesc cutremurele naturale si posibil si alea artificiale
                                  - vulcanii cam ''pufaie''
                                  - gheata la poli se topeste mai repede decat au estimat oamenii de stiinta
                                  - vremea, eee, vorba ceea '' unde sunt zapezile de altadat' ? ''
                                  - planeta nu mai sta deloc '' la control''
              Pe toate planetele sistemului solar se observa schimbari inclusiv la Soare si habar nu avem ce inseamna asta pentru ca observam de prea putin timp .
             As putea zice ca ''ceva'' agita jarul din soba  :roll: poate ''comeata'' - vezi Marius Chicos Rostogan - Un pedagog de scoala noaua. indiferent ce inseamna ''cometa'' .

              Social, cultural , etnic e o mare harababura intretinuta deci, experimente sociale si de control comportamental peste tot. Iar ca sa se aprinda focul mai bagi cate o scanteie- vezi Norvegia . Si nu stiu cum se face ca oamenii au o memorie tot mai scurta  :| ce conteaza e doar sexul, mancarea si imaginea .  :evil:
              Scopul acestor experiente ? Elita si restul lumii , adica NOM in acceptiunea intunecata.
             Deci, se va amplifica inrobirea omului in asa fel incat sa nu ai timp sa gandesti, tragi tare sau mai putin tare toata saptamana la munca iar in weekend faci cumparaturi si distractie cu familia sau pretenii- te descarci si in timp ce bei o bere te hranesti cu concluziile altora de la TV.

            Avem Alternativa 1 , Alternativa 2 si Alternativa 3 - programe de supravietuire dar nu pentru oricine. Pentru restul se anunta '' Eliberati Ringul . Urmeaza ultimaa reprizaaa . '' :evil: :evil:  insa cred ca va aparea si Alternativa 4 pentru ca nici un plan nu e perfect si harta nu e totuna cu teritoriul . Nu stiu care e dar asta e farmecul vietii umane , nu poti planifica totul in amanunt  :roll:

   Cat despre ascensiune , mantuire sau inaltare spirituala din punctul meu de vedere - nu mai prezint dovezile mele - nu se realizeaza la gramada , gen bre, s-o copt lanu? Hai sa-l seceram .
  Ca si nasterea si moartea , ascensiunea este o treaba strict individuala . Degeaba esti langa mine si imi vorbesti sau faci un ritual, eu singur ma nasc , eu singur '' mor'' adica ma nasc altundeva si nu conteaza decat informatia din ''cipul'' meu - cum zicea un coleg forumist.  :roll:


Nu am putut sa fiu mai scurt deoarece se cer si dovezi si nu am avut loc si timp sa le enumar pe toate pe care le-as fi vrut .

Asta e varianta mea la acest moment , cu informatiile pe care le am.

Rayden

oamenii sunt strans legati, interconectati, iar echilibrul mediului in care traim, mama Geea, e strans legat de conexiunea asta..parerea mea, si sunt ferm convins ca asa si e.
mai cred ca inca din zorii civilizatiei umane se stie lucrul asta, iar faptul ca nu se spune verde in fata lumii, tine de controlul si manipularea maselor.
acum, manipularea constiintei maselor e aproape de apogeu, prin toate mijloacele de comunicare si tentatiile existente astazi.
cineva, prin mijloacele media - care sunt cele mai accesibile in prezent - se incearca modelarea unui viitor nu prea stralucit pentru omenire in primul rand si pentru mama Geea in al doilea rand; se incearca crearea unui viitor cu razboaie, invazii extraterestre, impactul terrei cu meteoriti/astereoizi/comete, etc..
din punctul meu de vedere, din ceea ce vad din filme, documentare, presa scrisa, etc se muta macazul pe drumul pierzaniei, asta se inoculeaza oamenilor in speranta modelarii umui viitor excelent pentru o mana de oameni ce se considera mai buni decat restul...
daca se reuseste aceasta inoculare atunci modelarea viitorului va reusi si scenariile negative vor prinde viata.
daca insa, sunt oameni a caror rezonanta nu va putea vi modificata si care vor contra-balansa prostiile celor putini si avizi de putere, atuncii scenariile nasoale nu se vor materializa..
in concluzie, ar trebui sa intelegem odata pentru totdeauna, ca suntem toti in aceasi tabara, in toti exista scanteia de divinitate,e loc pentru toti in universul asta, exista solutii pentru orice si ca numai impreuna putem trece in urmatorul nivel de evolutie care poate fi sau nu diferit.
eu vad un viitor stralucit al omenirii, un viitor in stelele de unde venim si unde ne vom intoarce.

abyss

Cea mai periculoasa varianta dintre toate e aceasta scenarita, cu sensul de pierdere a coerentei vizavi de viitorul personal, proiectele personale si deciziile pe care le implica acestea. Dar se pare ca vorbesc in van de multa vreme, si degeaba ma repet...

In legatura cu "citirea" viitorului as adauga ca ea nu duce la schimbarea lui daca imaginea e cea corecta si nu a unei posibilitati temporale apropiate. Ba mai mult, chiar si "cititorul" este obligat sa traiasca acele evenimente fara a le putea schimba.

Viitorul se construieste la propriu. Asta e marea enigma si marele secret. Vreti un viitor bun, in ce sens doriti? Atunci imaginati unul, imaginati-l in grup, si veti starni unde de soc in toate fiintele vii deoarece suntem interconectati. Cursul timpului poate fi schimbat, si asta se incearca acum...dar spre groapa de gunoi a istoriei. De fapt deja a fost schimbat... in anul 2008 spre 2009. Am amintirea unei alte linii temporale cu evenimente dezgustatoare. Acum eram in mare parte morti toti si moarte toate. Ma intrebam de ce mi-au lasat accesul la ea la amintire... E simplu, EI au schimbat TOTUL. Nu cu abductii ori personaje cheie infiltrate in cine stie ce locuri sensibile. NU. Au schimbat TOATA shandramaua... Nu da nimeni in acest magnific univers 2 bani pe toate armele de pe terra, pe toti RV-erii militari sau NWO. Atat cat ne incadram intr-un mod echilibrat in a merge pe sarma vietii pe directia inainte nu se baga nimeni insa daca se intampla sa cadem,...si au fost MUUUULTE dar nu foarte multe ocazii in care asa s-a intamplat, atunci si doar in acel caz EI au intervenit si au modificat, au basculat toata realitatea noastra pe o alta linie, asemanatoare ce-i drept, dar nu cu nashpa ending. Deja am ciripit mai mult decat intentionasem. Deci, DA se lasa cu ploi de impactori daca nu ne potolim si nu ne trezim la realitate.

Casiopeea

           Eu cred in teoria "infinitelor realitati paralele". In care se spune ca exista un infinit de lumi paralele exact ca a noastra...doar intr-un infinit de posibilitati care toate se petrec acum si aici. Printr-un infinit de posibilitati se intelege faptul ca daca eu "acum"(acumul-din lumea noastra temporara) sunt medic, intr-o alta viata paralela poate sunt presedinte, in alta viata paralela cersetor, sau poate chiar extraterestrul pe care il urmaresc eu noaptea pe cer...si toate se petrec acum si aici. Se mai spune ca in fiecare moment ACUM treci printr-o multitudine de vieti paralele...inclusiv ca duci mana pana la gura (exemplu),asta poate fi perceputa ca o miscare sacada infinita. La un nivel mult mai inalt, liberul tau arbitru alege realitatea care ii convine. Consider ca fiecare e creatorul propriei realitati. Si cum noi in fiecare moment la un nivel subliminal ne alegem universul in care intram...de ce sa nu ne acordam la frecventa unei schimbari pozitive. Cred ca o schimbare va exista, deoarece am inceput cu totii sa crestem spiritual, am inceput sa deschidem ochisorii care pana acum erau deschisi dar vedeau ceea ce le era dat sa vada. Asa ca, fiecare individ va trai ceea ce vrea el sa traiasca...parerea mea.
           Numai bine!

Xanadron

Asa cum presupune si Casiopeea (bun venit pe RUFOn, by the way), nu trebuie exclusa - dar nici absolutizata - ;) ipoteza existentzei unor "timelines" paralele, in desfasurare poate chiar peplanete (pseudoTerre) similare Geei noastre. :roll:

Ca sa fiu insa strict ontopic, merita poate reluat si pe topicul asta un scenariu usor updatat al derularii ultimelor (dupa mine) zvircoliri ale cinicilor sforari din umbra, :evil: in incercarea finala de a-si asigura criminala lor continuitate la conducerea turmei.
"Turma" exploatata insa nu doar in interesul si folosul sforarilor umani exclusiv, ci si al Stapinilor elitelor babiloniene in principal.
Fiindca ramin la parerea ca aici, pe Terra, sint in derulare si conflicte - ocultate sau uneori evidente - intre diverse factiuni ET. :-)
Conflicte care vor culmina cu unul baban, necesar in umila mea opinie ca "sita de cernere" inainte de acceptarea umanitatii pe o treapta mai inalta a unei Confrerii Galactice - de care am fost pina acum separati, intr-o foarte posibila "carantina" potrivita copiilor turbulenti si cam tembeli. :-D Unii repetenti, altii doar corigenti la citeva materii existentiale importante.

Cam asa s-ar derula deci, dupa dovezie macar circumstantiale disponibile pina la data asta, evenimentele orizontului apropiat de asteptare al unei umanitati care a tins, dupa unii, stadiul de "coacere" adecvat pentru o "recoltare" selectiva:

1. "Razbunarea" Al-Qaeda - eventual nucleara si-n Europa, ca Japonia-i deja 30% pe butuci - asta, pe linia "teatrului scurt" servit uzual bizonilor.
2. Implicit, un control si mai orwellian al indivizilor - nu neaparat prin cipuire (mai iegzista si insidioasa AI = Artificial Intelligence) si nu doar pe aeroporturi.
3. Razboiul cu Iranul (eventual acuzat de pseudocomplotul terorist de mai sus) - vad ca lumea a cam uitat de "mizilicul" asta, care cred eu ca va veni la fel de neasteptat ca aberantul anunt privind... a opta sau a noua moarte a marotei Bin Laden.
4. Extinderea cotonogelii mondiale nr. 3 cu China (ori chiar cu toate tarile BRIC = Brazilia, Rusia, India, China) ca prima faza a "The Anglo-Saxon Mission" (mostenirea post-apocaliptica a Pamintului - google it, please), cu prim scop accelerarea depopularii masive.
5. Abia acum ar urma dupa mine operatiunea false-flag Blue Beam in scop de aservire finala a resturilor de natii debusolate intr-un ocean de teroare si "unificate de bunavoie" in felul asta, cu orice gen de constringeri benevol acceptate.
6. Finalizarea retragerii temporare a Arienilor :martiansmile: - inceputa se pare de prin 1973 inca - la locul lor de bastina (Marte, evident), in paralel cu...
7. Ascunderea (abrupta, adica fara preaviz public) in buncare a sforarilor ceva mai jos plasati in ierarhia Maestrului, :evil: in momentul cind...
8. The PTB-Boys vor fi realizat ca relativ nebuloasele lor date privitoare la evenimentele geofizice majore se confirma la un mod mai grav decit sperasera, si in plus de asta...
9. Chiar apar "pe bune" 8-) Ai de Foarte Sus :star: (prin 2013-14 dupa mine), fiindca prea li s-a urcat la cap managerilor babilonieni ET middle-level :-) de pe Terra c-ar putea continua comedia asta la infinit pe carca noastra, exclusiv dupa partitura lor prea manelista si deloc aprobata de sefii lor de prin Sirius-prima-pe-dreapta. :-D
Care - zic si eu - i-au lasat prin zona asta galactica pe post de kapo (gardieni ai Planetei Reeducarii cumva) si lor li s-a urcat "the Force" :star: la bibilicile progresiv corupte de Putere. Ca si ei e cumva oameni :lol: in definitiv.

...Si-ar mai fi citeva puncte (in care apar si nazistii - unii bronzati de prin Aldebaran si altii cu promoroaca antarctica la mustati :lol:), ba poate deveni reala si-o "Rapture" straniu organizata si doar un pic similara cu aia imaginata de Arthur C. Clarke in "Sfirsitul copilariei" - carte obligatoriu de recitit, zic eu (care am receptat-o pe cu totul alte paliere de intelegere dupa trei decenii de la prima lectura).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Mai întâi un bun venit Casiopee-i...Oltenii când nu au ce face isi scot izmenele le pun pe gard si le păzesc!- eu zic să ne vedem de treabă ca si până acum căci NU SE VA INTAMPLA NIMIC.Dar daca acest lucru va dezamăgeste ;sânteţi liberi să visati in continuare la tot felul de apocalipse.Cum însă iniţiatoarea topik-ului ne obligă să ne şi motivăm opiniile,iată motivaţia pentru care eu nu cred că se va schimba ceva..cândva...ci doar pe ansamblu se va deteriora în continuare TOTUL şi asta până atunci când lumea se va trezii odată din,,beţie''şi va constata că nu mai ţine figura doar cu consumul,şi atunci va reînvăţa să mai şi producă ceva -adică să mai şi muncească la ceva produse care apoi să şi poată folosii la ceva,adică să se poată bea, păpa,admira,studia, etc.Pentru că în prezent avem o mare problemă;nu mai vrem să muncim ci doar inventăm tot felul de ,,munci''ajutătoare pentru cei câţiva(tot mai puţini)care muncesc de-adevărate-lea.Exemplu;Îi învăţăm cum să dea cu coasa,arătându-le pe leptop compunerea mişcării,le inventăm coasa dublă,apoi ..felinarul,...treabă foarte grea taică,pentru care le luăm doar vreo..90% din venit..Din nefericire însă pentru noi,în ultima vreme aceştia (cosaşii) sânt tot mai puţini,şi nu prea ne mai ascultă,vor şi ei să ..conducă,şi atunci aceştia (turma) trebuiesc readuşi la ordine.Dar ce-i de făcut!?,cu religia nu prea mai ţine,pun prea multe întrebări..cu politica la fel ,s-au lămurit că-i păcălim şi nu mai ies la vot,şi uite aşa ne-am gândit noi să punem de-o ..APOCALIPSĂĂ...Una mare de tot,să-i înspăimântăm de moarte,şi eventual să-i mai şi împuţinăm o leacă,că prea s-au înmulţit.Acest scenariu va fi de fapt un război mondial,şi probabil că va fi pus în operă cândva,dar nu neapărat în 2012,şi nici cu amestec ET,Elenin,furtuni solare,ci el va fi ca şi celelalte,doar o brutală reciclare socială mondială,menită să readucă liniştea în turmă:O afacere pur-pământeană între conducători şi conduşi. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

kandaon

#9
Hmm, eu cred ca fiecare (din cei ce au postat mai sus) are dreptate, macar partial, pe varianta lui, dar toate pot face parte de fapt dintr-un intreg mai mare.

Intre timp, in Rusia
http://www.businessinsider.com/russian-wildfires-could-be-much-worse-than-last-year-2011-6

http://thewatchers.adorraeli.com/2011/06/16/russia%E2%80%99s-wildfires-still-burning-damage-is-triple-last-year%E2%80%99s/

Sa fie tot HAARP-u de vina? S-au suparat americanii pe lume, si dau foc la Rusia, executa atentate "sub acoperire" in Norvegia, prabusesc economia mondiala etc.?  :-D

O alta veste, mai grava, de la OMS
http://www.ghidcabinet.ro/2011/07/peste-2-miliarde-de-persoane-infectate-cu-virusul-hepatic-la-nivel-mondial/

Oare Codex Alimentarius si-a intrat in "paine" sa zicem asa, pe nestiute si inainte sa ne dam seama, si incepe incet incet operatiunea de "curatenie"?

Insa eu nu sunt un alarmist totusi, si banuiesc ca multe lucruri sunt explicabile si fara o conspiratie in spate. Si in nici un caz nu cred in cometa care va aduce sfarsitul peste 2-3 luni  :-D

calator astral

In ce capcana subtila intrati,asa,cu ochii inchisi....v-am mai spus ca de cind m-am intors nu va mai recunosc...
Vine casiopeea si va zice ca noi sintem si abducteeii si abducterii extraterestrii,si calaii si victimele,aderati la prostioarele ei metafizice,oameni seriosi ca biss si xanadron,nu-mi vine sa-mi cred ochilor,prea multa teorie distruge Teoria,intoarceti-va la scoala,recititi povestea cu "pisica suedezului" si imposibilitatea universurilor paralele eliminate de Observatorul transcedental,exterior Sistemului,prin actul sau de observatie,cum puteti crede enormitatile alea debitate cu atita siguranta,ia-L de mina pe Dumnezeu sau pe Satana,asta e Liberu Arbitru,nu altceva,au ales 100 de norvegieni sa vina un dezaxat fanatic peste ei si sa-i impuste?sau 3 000 de americani sa moara in World Trade Center,sau sute de mii de japonezi sa piara in focu atomic si alte citeva milioane in chinuri groaznice ulterior? Sau fetita aia nevinovata sa fie rapita in statia de autobuz de niste tortionari care au violat-o, au inchis-o saptamini la rind si pina la urma au taiat-o in bucati?
Nu exista bai DESTIN! Singur ti-l faci Destinu,cu ajutoru lu Dumnezeu sau al Vrajmasului.
D-aia nu-L las, sa ma fereasca de acest tip de Rationament,de blazarea asta distrugatoare...
Eu,din cind in cind,plec un weekend pe munte cu prietenii,facem o coliba,ne ducem la vinat,seara facem focu si scoatem telescoapele,tainuim,ridem,ne agatam cum putem de Viata asta,ca alta nu avem....ne intoarcem la Baza,departe de tehnologie si computere,departe de tumultu metropolei,la radacini,sa nu ne pierdem si sa nu cumva sa acceptam.

abyss

#11
Citat din: Xanadron din  28 Iulie 2011, 13:10:34

9. Chiar apar "pe bune" 8-) Ai de Foarte Sus :star: (prin 2013-14 dupa mine), fiindca prea li s-a urcat la cap managerilor babilonieni ET middle-level :-) de pe Terra c-ar putea continua comedia asta la infinit pe carca noastra, exclusiv dupa partitura lor prea manelista si deloc aprobata de sefii lor de prin Sirius-prima-pe-dreapta. :-D
Care - zic si eu - i-au lasat prin zona asta galactica pe post de kapo (gardieni ai Planetei Reeducarii cumva) si lor li s-a urcat "the Force" :star: la bibilicile progresiv corupte de Putere. Ca si ei e cumva oameni :lol: in definitiv.

...Si-ar mai fi citeva puncte (in care apar si nazistii - unii bronzati de prin Aldebaran si altii cu promoroaca antarctica la mustati :lol:), ba poate deveni reala si-o "Rapture" straniu organizata si doar un pic similara cu aia imaginata de Arthur C. Clarke in "Sfirsitul copilariei" - carte obligatoriu de recitit, zic eu (care am receptat-o pe cu totul alte paliere de intelegere dupa trei decenii de la prima lectura).

In principiu de acord si as dori sa sprijin afirmatia ta cu cateva argumente.
Exista urme pe tot globul de constructii care sfideaza chiar si astazi posibilitatile noastre tehnice de a putea realiza asa ceva, referindu-ma aici la blocuri de piatra de peste 400 de tone care au fost carate mii de chilometri apoi prelucrate cu o precizie care da batai de cap oricui azi. Moduri de imbinare a pietrelor cu bucati de metal care se regasesc atat in zona egiptului cat si pe teritoriul americii de sud. Legende prezente peste tot...atat cele de sorginte iudeo-sumeriana cat si cele descoperite pe tot cuprinsul ambelor americi care descriu vremuri de restriste, un potop planetar, ample miscari ale scoartei terestre etc, declinul formidabil al acelei civilizatii globale existente pe atunci localizata prin dovezi clare ca existand inainte de anul 10000 i.h. Tot in acele vremuri precizeaza legendele au aparut eroii civilizatori care au colindat planeta regrupand oamenii, indemnandu-i la pace, conlucrare si intelegere, oferindu-le multiple cunostinte necesare redresarii societatii umane. Astazi legendele sunt dovedite ca fiind reale. Mai mult, dupa acei ani de refacere a aparut un alt erou negativ...care a izgonit de pe continente grupul de intelepti care incerca sa refaca civilizatia. Toate legendele precizeaza ca acestia au promis ca se vor intoarce in viitor la o anumita data lasand oamenilor calendare si limbajul matematic necesar calcularii acestor lungi perioade de timp ce urmau sa treaca. S-a stabilit ca la o anumita data scoarta pamantului v-a aluneca din nou... se vorbea de "caderea stelelor". Faptul ca scoarta a alunecat si acum aprox 12000 de ani e dovedita de prezenta a sute de harti vechi in care nu numai ca exista desenul clar al Antarcticii ci si al celorlalte continente. ELita a avut acces la ele, Columb stia bine unde merge...nu uitati crucile templiere de pe velele corabiilor sale...cruci...simboluri extrem de vechi, prezente atat in egipt cat si la unele vestigii din america de sud. Mesajul e clar, "in perioada Soarelui-miscarii va fi o miscare puternica in care vom pierii cu totii". Catastrofa a fost localizata temporal...fapt atestat de catre obsesia popoarelor din Sud America de a masura timpul. Evident reiese 2012. Insa... eroul civilizator descris ca fiind o fatza palida, un om cu toate calitatile nobile pe care le poate nazui cineva, numit si Sarpele cu pene ori Sarpele Zburator sau Viracocha, in fine avea multe nume, a fost implicat intr-un razboi cosmic si fortat sa paraseasca planeta impreuna cu camarazii sai. Interesant e ca e descris ca avand ochi albastri etc etc descriere ce se suprapune perfect pe imaginea Cristului din filmul lui Zefireli...Astazi cunoastem totusi faptul ca Iisus avea ochii caprui, par castaniu, deci mesajul filmului e interesant cu trimiteri vadite catre Viracocha (acela era descris ca avand un vesmant alb, ochi albastri). Bun, deci toate legendele converg in a afirma ca Raul, Dracu daca vreti, l-a invins pe Viracocha fortandu-l sa plece. (Oare nu cumva povestea asta cu Iisus e mult mai veche decat stim noi? un fel de Viracocha reloaded?) Mai mentionez ca zeul rau avea porecla de "Oglinda fumeganda" arata vesnic tanar, omnipotent, omniscient si omniprezent. Era "invizibil si implacabil aparandu-le oamenilor uneori ca o umbra zburatoare ori asemeni unui monstru inspaimantator" si detinea o oglinda fumeganda in care vedea la departari activitatile oamenilor precum si ale zeilor. Interesant nu? Dracu se pare ca e chiar dracu...

Deci, sarpele aducator de mar Evei, aducator de cunoastere si intelepciune era se pare altcineva... Evenimentele cosmice si batalia finala sunt consemnate de mii de ani cam peste tot. Calculele sunt facute, prin urmare asteptam.

Cine doreste detalii arheologice, imagini si trimiteri catre studii de specialitate recomand cartea Amprentele Zeilor de Graham Hancock.

AIci gratuit varianta in engleza =>http://www.bibliotecapleyades.net/egipto/fingerprintgods/fingerprintgods00.htm




CATEVA HARTI CU ANTARCICA inainte de a fi ea descoperita in 1818:

Oronteus Finaeus 1531


Hadjii Ahmed World Map 1559


Harta Mercator 1569


Harta ruseasca din secolul 19 FARA ANTARCTICA (sec 19 deci anii 1800si ceva...revolutiile incepusera iar masonii reconfigurau SISTEMUL)


OFICIAL in 1818 au descoperit Antarctica....

Casiopeea

    Fiecare crede in ceea ce doreste sa creada. Eu iti respect decizia de a crede in D-zeu (cum ti-l arata religia)...si eu cred dar in alt mod. :) Hai sa fim maturi si sa ne respectam unul pe altul. Si apropo calatorule astral...ai afirmat asta:
"Nu exista bai DESTIN! Singur ti-l faci Destinu,cu ajutoru lu Dumnezeu sau al Vrajmasului."
    Sunt un pic confuza...exista pana la urma destin sau nu?ca o data spui ca nu exista, apoi spui ca fiecare si-l face (si tocmai m-ai citat). Hey! no offence! Numai bine!
P.S. Imi cer scuze colegilor..ca am fost putin offtopic prin acest mesaj. RESPECT TUTUROR! :wink:

calator astral

#13
Casiopeea te joci cu cuvintele sau ce? Nu exista Destin in sensu simplu Fatalitate,in sensu logic parcurs predeterminat, nicaieri nu scrie in Biblie "ce ti-e scris in frunte ti-e pus!"...
Nu fa d-astea cu mine,imi subestimezi inteligenta.
Da nu raspunzi la interpelarea mea logica,urmare fireasca a afirmatiilor tale : "liberu tau arbitru alege realitatea care ii convine, fiecare e creatorul propriei realitati, in fiecare moment la un nivel subliminal ne alegem universul in care intram, fiecare individ va trai ceea ce vrea el sa traiasca...parerea mea."

RASPUNDE CLAR ACUMA,NUMAI ESCHIVA : dupa tine milioanele alea de japonezi au ales sa moara nesiliti de nimeni in focu atomic si in chinuri groaznice, da sau nu? Da femeile pingarite,violate si ucise de niste nenorociti,asta au vrut ele,asta e parcursu validat de ele inainte de incarnare,"asta au vrut ele sa traiasca",cum afirmi,si daca da,de ce,in ce scop?! Ce invataminte au putut avea din experientele astea extrem de negative si dureroase,ca io unu nu vad?!...

Casiopeea

RASPUNDE CLAR ACUMA,NUMAI ESCHIVA : dupa tine milioanele alea de japonezi au ales sa moara nesiliti de nimeni in focu atomic si in chinuri groaznice, da sau nu? Da femeile pingarite,violate si ucise de niste nenorociti,asta au vrut ele,asta e parcursu validat de ele inainte de incarnare,"asta au vrut ele sa traiasca",cum afirmi,si daca da,de ce,in ce scop?! Ce invataminte au putut avea din experientele astea extrem de negative si dureroase,ca io unu nu vad?!...

Te-ai gandit vreodata ca poate chiar tu ai creat asta? Poate chiar tu ai vrut sa vezi asta?si vezi in continuare...ma repet:e doar parerea mea si atat. O alta intrebare...De crezi ca pe unii ii afecteaza asa tare problema asta (si sunt acordati sa vada numai rau in lume) si altii o vad si ei, dar vad si partea buna a lucrurilor (acum se fac tot felul de petitii pt inchiderea uzinelor atomice) si nu se lasa afectati atat de tare si trec peste asta acordandu-se sa-si traiasca viata intr-un mod cat mai armonios? Iti spun din punctul meu de vedere ca eu nu ma mai uit de 5 ani la TV...pt ca toate stirile imi scadeau vibratia si imi creau frici de care nici in ziua de azi nu am scapat in totalitate. De unde stii ca aceste chestii sunt date si facute doar sa-ti scada nivelul vibrational si sa-ti creeze furie si frica in subconstient pt ca sa fii mai usor manipulat? De unde stii ca e totul o certitudine si nu un fals? (aceasta intrebare e una mai sublima...am pus-o pt ca din cate am citit si aflat de la maestrii spirituali tot ceea ce credem a fi material e de fapt o fictiune). Eu un raspuns clar si concret care sa fie pe acelasi aliniament cu al tau nu cred ca am...suntem interconectati dar fiecare isi creaza doar ce vrea sa vada. E ca si cum ai sta in fata unui perete plin cu televizoare in care ai expuse mai multe circumstante si tu esti cel care sta pe fotoliu cu telecomanda in mana. Alege programul! Numai bine!