Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Observatie FAN (fenomen aerian neidentificat) - 21.07.20011

Creat de jean, 21 Iulie 2011, 23:35:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Ora 22.30 - Bucuresti - sectorul 2
  In aceasta seara in jurul orei 22.30 eram in balcon si priveam printre blocuri in directia Sud-Est, in directia cart. Fundeni si mai departe Voluntari. Urmaream un avion care se pregatea sa aterizeze printr-un viraj spre Nord. La un moment dat in apropiere aparenta de blocul vecin am vazut o lumina destul de puternica de culoare rosiatica, mult mai mare ca planeta Venus. Era undeva probabil dincolo de soseaua Fundeni sau mult mai departe. Initial am crezut ca, probabil este o lumina de la vreo constructie, desi nu a fost remarcata de mine pana astazi. Am inceput sa-mi dau seama privind la ea ca ceava
se intampla, urca incet in sus cu o inclinatie putin obica spre sud. In acel moment chiar in fata balconului spre Sud, a aparut o lumina puternica si pentru cateva secunde am privit in acea directie. Era vorba de alt avion ca se deplasa spre Est. Am privit din nou spre locul unde vazusem acea lumina ce se ridica dar deja disparuse in spatele blocului vecin pentru ca nu mai era vizibila. A disparut cam pe la inaltimea etajului 7, 8, inaltimea la care ma aflam eu.  Am asteptat vreo cinci minute
sa apara deasupra blocului tinand cont de traectoria pe care se deplasa, dar acest lucru nu s-a mai intamplat. A ramas cumva ascunsa priviri mele in spatele blocului.
Observatia este interesanta datorita inaltimi mici la care se afla obiectul si datorita faptului ca el se ridica incet, lua inaltime aproape vertical in momentul obsevatiei. Sigur nu era o lumina de la cladiri, avion, sau satelit. A fost cu totul altceva. Pe cer erau nori razleti si batea vantul in rafale destul de tare, era intuneric. Am postat aceasta obsevatie, cu speranta ca poate a mai fost vazuta de cineva si asta ar fi o confirmare in plus a acestei observatii. Am sa revin cu o poza facuta pe timp de zi pe acea directie, pe care voi trasa directia de deplasare a lumini respective, pentru a putea intelege mai bine observatia.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Se pare ca nu a mai vazut nimeni fenomenul descris mai sus.....Nu sunt semnale.  Iata ca am revenit cu pozele promise. Am facut o poza ziua si am modificat-o pentru a simula ca este facuta noaptea. Pe poaza intunecata am desenat pozitia fenomenului luminos la ora 22.30 si prin sageata verde am evidentiat directia de deplasare a obiectului, in directia balconului de la etajul opt al blocului vecin. Deci, urca usor spre sud.
Pe la 23.59 am iesit iar la balcon si am privit in acea directie. De aceasta data se vedea Luna, rasarise. era imediat deasupra balconului blocului vecin. Este deasemenea desenata pe poza. Am stat in balcon privind pe cer si la Luna pana la ora 00.20, cand am mers definitiv in casa. Pe poza este evidentiata si o a doua pozitie a Luni la ora 00.15.
Din desenul prezentat am fi tentati sa credem ca lumina rosie care a fost vazuta prima data este Luna care tocmai se pregatea sa rasara probabil vazuta printr-o patura de nori.
   OK, dar ceva nu se leaga.
1-Se vede cat a parcurs Luna pe cer intre 23.59 si 00.15 (15 minute). Lumina rosie a fost observata la 22.30 si pana la prima aparitie a Luni deasupra balconului ora 23.59, a trecut o jumatate de ora. Distanta de la punctul de observatie a lumini rosii pina la prima observatie a Luni, este numi cu putin mai mare decat deplasarea Luni intre cele doua puncte 23.59 si 00.15. Deci, daca Lumina rosie ar fi fost Luna, si tinand cont de timpul scurs 30 min in loc de 15 min, ar fi trebuit sa fie la o distanta mult mai mare pe cer.
2-Lumina rosie se vedea, era vizibil cum urca, chiar daca incet, pe cand in observarea Luni in acel sfert de ora si avand repere elemente de la blocul respectiv, nu-ti dadeai seama ca urca pe cer.
Dupa cun se vede din imagine, lumina se afla la inaltime destul de mica fata de construtiile aflate in fundal, dar comparand cu ele tot ere la inaltimea unui stalp de inalta tensiune cred.
Am mai atasat si imaginea facuta pe timp de zi pentru a va putea da seama de constructiile respective si de profunzimea imagini. Pe aceasta poza in lartea dreapta am evidentiat si punctele cardinale.
Adevarul este dincolo de noi

dab270277

jean chiar daca nimeni nu a vazut ceea ce ai vazut tu eu sincer te cred. si eu am vazut vara asta si chiar in aceasta seara o manifestare. din pacate telefonul meu nu este capabil de minuni "fotografice".

Ceea ce ma intriga pe mine deosebit este ca in regiunea "constanta" aceste fenomene au inceput sa se intensifice odata cu aparitia bazei americane de la kogalniceanu.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

abyss

Jean, poţi să localizezi pe hartă acest fenomen ?

iniventor


Imi cer scuze daca deranjez cu doua intrebari :

as dori sa te intreb daca reflectia lunii sau ceea ce ai vazut tu pe cer avea vre-un fel de miscare rotativa ?

  a doua intrebare este daca in aceeasi seara sau a doua ai vazut vre-un semn pe cer ( forma) pe care ti-a fost teama sau alt motiv sa le spui?

  te rog sincer sa fi cand dai cele doua raspunsuri

Xanadron

Citat din: iniventor din  19 August 2011, 15:45:41
  te rog sincer sa fi cand dai cele doua raspunsuri

Eu as merge si mai departe, cerindu-i stimatului Jean sa jure cu mina p-o biblie virtuala... :-D

Serios acum, colegul nostru cred c-a dat deja toate detaliile necesare (ceea ce putini martori ai unui FAN reusesc sa sistematizeze), iar alte intrebari care sugereaza cumva obligativitatea unor raspunsuri preconcepute mi se par total deplasate. :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/