Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

POMPA PARANORMALÃ !!!

Creat de Tayka, 14 Ianuarie 2011, 13:43:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

Citat din: zamotrak din  08 Iulie 2011, 22:05:05
@tayka,cu tot respectul,dar Arhanghelul,are se pare ,un parau prin apropiere care va furniza energia necesara generarii undelor de soc hidraulice(lovituri de berbec),lucru absolut necesar functionarii acestui tip de pompa.
@zamotrak
Ai dreptate...dar tot pompa berbeka imi va umple intai un bazin din care cea mai mare parte din apa va trece printr-o teava ce va face ca apa sa aibe o cadere de cativa metri unde la baza va trece printr-o turbina (microhidrocentrala ce trebuie cumparata ... ) ... asa produc si curentul ... dupa apa va fi colectata in bazinul de sub turbina si apoi va fi redirectionat spre rasaduri ...
Cu energia electrica generata de microhidrocentrala ... pot actiona pompa submersa de la put (sau mai pot adauga si un hidrofor ca sa duc apa pana la etaj)...dar deja depasesc bugetul si pe anul 2012 ... asa ca prima e cea mai buna ...pana atunci mai merg cu renelul ...si dupa generatorul de curent ... si asa reduc factura renel si incepe amortizarea... si asa nu mai tulbur nici putul cand und rasadurile...deci rezolv o gramada...
@tayka
cum e gata treaba te chem la un gratar plus salata cu legume din gradina si bericile promise...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tayka

@ Arhanghelul-Da am studiat şi eu puţin pompele cu ,,şurub'',şi sînt f. cool,numai că ele se folosesc de curentul apei râului pentru a funcţiona,şi cu cât viteza de curgere a râului este mai mare,cu atât creşte şi debitul pompei.Ce cred eu că nu înţelege @ Zamotrak este faptul că pompa Hydraulic Ram- Pumps crează prin însuşi construcţia sa diferenţa de nivel necesară între sursa de apă şi pompă,şi ca atare nu mai este nevoie de nici un pârâu,ba mai mult dacă nivelul apei din fântână este f. mare,se poate lăsa să funcţioneze permanent şi astfel se poate crea un pârâu,o baltă cu peşte,etc.Dacă eleşteul e mare se instalează 2,3 pompe.Într-adevăr se cere o investiţie serioasă pentru asemenea instalaţii dar ea se amortizează rapid în lipsa consumului de energie electrică,ba din contra poţi să mai şi produci niskay kilovaţi,dar asta fără ştirea fisk-ului şi a Regiei electrice care am înţeles că îţi vor pune numaidecât impozit şi contor..motivând că bogăţia subsolului aparţine statului. :? :-D.Dehh-ce săi faci-de-aia n-are ursu coadă  :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

zamotrak

Citat din: Tayka din  09 Iulie 2011, 00:12:18
Ce cred eu că nu înţelege @ Zamotrak este faptul că pompa Hydraulic Ram- Pumps crează prin însuşi construcţia sa diferenţa de nivel necesară între sursa de apă şi pompă,şi ca atare nu mai este nevoie de nici un pârâu..

Din pacate ,este nevoie.Dar Arhanghelul baga la interval bericile iar mandea ,cu voia domniilor voastre un sprituletz ...usor de vara :-D  Marca Recas ,evident :wink:

Tayka

#18
Citat din: zamotrak din  09 Iulie 2011, 01:18:05
..Din pacate ,este nevoie...
Dacă am să-ţi explic o chestie,vei observa că NU este nevoie,şi mai ales de ce nu este nevoie.Dar asta numai dacă ne trimiţi şi nouă un Traminer Roz de Recaş,dela crama aceia (nuş cum âi zice)dar unde am văzut că se vinde vinul ca..benzina de-la pompe..Cunosc bine toate drumurile prin vii căci mergeam de multe ori peste deal la baraj la Ianova ori la  balta lui Josu la peşte.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Arhanghelul

O ipoteza soc ... complexul hidrotehnic din Egiptul Antic ...

The Great Pyramid of Cheops - (pump groundwater)

Pyramid hydraulic ram water pump 1/3

__________________________________________________________

Eoliana Faraonica ...

Ancient Science Solves Future Energy Crisis! Pyramid Wind Turbine VAWT

Deci ... se pare ca noi doar redescoperim ... ce-am avut ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tayka

#20
Citat din: Arhanghelul din  07 Ianuarie 2012, 13:25:44
O ipoteza soc ... complexul hidrotehnic din Egiptul Antic ...
Deci ... se pare ca noi doar redescoperim ... ce-am avut ...
Ce-am avut şi ce-am..pierdut  :-D
Şi asta pentru că acum având de toate nu ne mai interesează şi alte descoperiri.Consumăm doar tot ce se mai poate..roade. :roll: :evil:
Cum ar gândii oare acum Arhimede dacă ar fi dotat cu laboratoare ultramoderne,tehnologie,şi aparatură ultra-performantă!?,dacă atunci a reuşit să descopere; scripetele compus, șurubul fără sfârşit, mufla, roţile dintate, sisteme de pârghii, oglinzile concave; a descoperit principiul fundamental al hidrostaticii (legea lui Arhimede).
Alte contribuţii: a introdus noţiunea de greutate specifică, a construit un planetarium ce reproducea fazele Lunii, mişcarea Pământului, şi a planetelor, eclipsele,chesti pe lângă care principiul de funcţionare a pompei ,,paranormale''pare un mizilic.. :lol: şi când te gândeşti că mulţi dintre noi nici
acest mizilic nu-l mai prea putem înţelege..în schimb sântem maeştrii în electronică,informatică,cibernetică,robotică,treburi care sânt bune dar care.. consumă şi poluează.
Am citit şi eu că Nilul ar fi un fluviu creat artificial cândva printr-un sistem ,,paranormal''de captare şi aducere la suprafaţă a apelor subterane folosindu-se probabil principii fizice simple şi curate dar voit uitate sau neglijate. 8-)










Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05