Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Creatorul / Marele Arhitect al Universului , are creatia sub control?

Creat de SLEAH19, 17 Iulie 2011, 10:08:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Creatorul , este perfect sau evolueaza ?

Creatorul este perfect, creatia evolueaza.
9 (37.5%)
Creatorul evolueaza o data cu creatia.
9 (37.5%)
Sunt cazuri cand creatia evolueaza independent de regulile Creatorului
2 (8.3%)
Creatia(cazul Terra) , ar fi fost perfecta fara om .
2 (8.3%)
Omul este esenta creatiei (cazul Terra).
2 (8.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 24

kefren

Citat din: Ganditorul din  19 Noiembrie 2011, 12:38:08
Creatorul / Marele Arhitect al Universului are cu siguranta creatia sub control.
Noi, ca oameni si cu pretentii de "cea mai inteligenta fiinta", ne mai bagam nasul si mai stricam cate ceva. Nu toti... cativa cu pretentii de "viata si de moarte" asupra celorlalti, cativa cu orgoliul de "Stapani" si alti cativa care le urmeaza calea...
Dar ce inseamna "stricaciunile" noastre la dimensiunea Universului ?


      Si acei,cativa cu pretentii de "viata si de moarte" ,nu sunt si ei la randul lor creatia lui,pe ei de ce nu ii are sub control?Exista cumva o limita,o granita  a controlului sau acei cativa fac parte din putinii care reusesc sa "sara gardul"?

Ganditorul

Ce bine ar fi daca am avea raspuns la toate intrebarile ...

Tayka

Iată o altă părere şi poate un posibil răspuns. :-D :wink:
Nu cred că sântem dotaţi cu ,,aparatura''necesară unei recunoaşteri instantaneie a zonei creatorului,şi cu atât mai puţin de a ne putea documenta dacă mai sântem sau nu sub controlul SĂU.Eu cred că EL în mod deliberat ne opreşte accesul nostru la acele baze de date,şi mai cred eu că f. bine face pentru că dacă ne-ar satisface această curiozitate am cam vedea pe .. :evil:
Pentru că am păţii şi noi ca acele fiinţe plăcute la ..gust şi care trăiesc un timp (mai lung sau mai scurt )prin abatoare,unde li se crează toate condiţiile,li se dă hrană şi apă,mai fac şi..sex,au timp să se cultive,învaţă să vorbească,şi uite aşa îl întrebară  odată pe paznic;-Nene cei care ne-au creat şi ne ţin pe aici atât de plăcut,ce vor în schimb dela noi?La care paznicul pe nume..Mesya le răspunse:Iată EU zic vouă- că Le place f. mult de voi la tavă cu salată şi ..mujdei.Şi uite aşa convinşi fiind cu toţii că sânt foarte plăcuţi şi iubiţi de creatori,s-a înfiinţat în turmă o nouă religie... :x :roll: :-o :-D
Deci eu cred că noi sântem creiaţi doar pentru a ajuta la evoluţia LUI/LOR :| :? :-D :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

dab270277

Tayka am inteles ce vrei tu sa spui. Eu prefer mai in sange asa ;)

Vreau sa raspunzi cat se poate de sincer la urmatoarea intrebare. Ce ai facut tu pentru umanitate ca sa cunosti adevarul si sa faci parte din elita conducatoare??. In ordine ierarhica avem niste conducatori misiunea noastra este ca la randul nostru sa conducem pe altii sau mai bine spus sa devenim ZEI.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

angellla29

Citat din: dab270277 din  20 Noiembrie 2011, 00:40:05
Tayka am inteles ce vrei tu sa spui. Eu prefer mai in sange asa ;)

Vreau sa raspunzi cat se poate de sincer la urmatoarea intrebare. Ce ai facut tu pentru umanitate ca sa cunosti adevarul si sa faci parte din elita conducatoare??. In ordine ierarhica avem niste conducatori misiunea noastra este ca la randul nostru sa conducem pe altii sau mai bine spus sa devenim ZEI.

Eu nu vreau  sa devin ZEU....eu vreau sa devin OM.....Crede-ma e mare diferenta....Pentru ca in stadiul nostru de evolutie a gandirii...in prezent....nu prea suntem diferiti de cei de acum 2000 de ani...Inca nu am facut acel Salt...de care vorbea acel Iisus din Nazaret.... :-P Si nu cred ca se va face in curand....De aceea este necesara interventia...."divina"....pentru ca omul e incapabil sa devina....OM, daca ma intelegi ce vreau sa zic...

L.E. Omul in stadiul actual este...un animal....manat de instincte primare....Nu suntem decat o turma condusa de lupi....dar suntem o turma de oi care au doar au impresia ca sunt inteligente,,,,dar nu sunt....Daca omul ar urca doar o"treapta" pe scara Evolutiei....nu ar mai exista foamete...si Crize Mondiale....A doua "treapta"...nu ar mai exista razboiae....lacomie....ura, crime....
Cea mai mare greaseala a Creatiei ....este insusi omul....care nu este decat un parazit pentru aceasta planeta....pe care aproape a dstrus-o datorita lacomiei sale....Si din pacate datorita LUPILOR.....toata turma va suferi.....

fiulploii

Citat din: angellla29 din  20 Noiembrie 2011, 10:28:32
Eu nu vreau  sa devin ZEU....eu vreau sa devin OM.....Crede-ma e mare diferenta....Pentru ca in stadiul nostru de evolutie a gandirii...in prezent....nu prea suntem diferiti de cei de acum 2000 de ani...Inca nu am facut acel Salt...de care vorbea acel Iisus din Nazaret.... :-P Si nu cred ca se va face in curand....De aceea este necesara interventia...."divina"....pentru ca omul e incapabil sa devina....OM, daca ma intelegi ce vreau sa zic...

L.E. Omul in stadiul actual este...un animal....manat de instincte primare....Nu suntem decat o turma condusa de lupi....dar suntem o turma de oi care au doar au impresia ca sunt inteligente,,,,dar nu sunt....Daca omul ar urca doar o"treapta" pe scara Evolutiei....nu ar mai exista foamete...si Crize Mondiale....A doua "treapta"...nu ar mai exista razboiae....lacomie....ura, crime....
Cea mai mare greaseala a Creatiei ....este insusi omul....care nu este decat un parazit pentru aceasta planeta....pe care aproape a dstrus-o datorita lacomiei sale....Si din pacate datorita LUPILOR.....toata turma va suferi.....
De ce astepti o interventie din exterior cand poti face singura asta? Si de fapt , rolul lui Isus a fost de a arata ca fiecare se mantuie pe sine si aici trebuie lucrat . S-a mai vorbit ...cu patima  :lol: - pe un alt topic despre sindromul Mesia .
Cea mai mare greseala a creatiei ?hmmmm , aici tu ai negat pur si simplu intelighentia Creatiei  :lol: tu ,doar un efect al creatiei - deci, ai ajuns mica zeita din postarea colegului @dab270277 .
Pai, eu te rog sa nu mai carcotesti impotriva Noii Ordini Mondiale si a mijloacelor ei de reducere a populatiei fiindca , spunand ca omul e un parazit , un cancer si trebe exterminat care ar fi concluzia ? Operatia de extirpare  :lol: si nu te baza pe o mesie care sa salveze la gramada pe toti sau pe alesi - credinciosi - crestini fiindca, o sa ai o mare deziluzie.
  Doar parerea mea ..

P.S. atata vreme cat existam in aceasta realitate , deci avem un corp fizic esti si o parte ..animal cu instincte pe masura . Care crezi tu ca e scopul acestui fapt? Sa te plangi ca esti animal ? sau sa lucrezi asupra ta ?  :wink:

SLEAH19

Curbăm universul, ajungem la stele
Căutăm OZN-uri, ajungem la Zei,
În lumea de azi , ..nu există atei.
Doar ignoranţi.. pe diferite nivele .

                                                                                                                                                     Sleah
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

extrateresru_ro

#52
In crezul bisericii se spune:" ...TATAL ATOTIITORUL FACATORUL cerului si al pamantului..."etc
Ne oprim la primul atribut:"ATOTTIITORUL",adica Cel ce tine,Cel ce le intretine pe toate".Expresia este corecta si perfect valabila! Dumnezeu prin Lumina Sa,"INTRETINE VIATA MENTAL SPIRITUALA A TUTUROR LUMILOR MENTINAND SI INTRETINAND ECHILIBRUL COSMIC.Adevarat si real.
Atributul insa de" FACATOR al cerului si al pamantului,al tuturor celor vazute si nevazute"nu mai este chiar ,chiar asa!
Dumnezeu nu este fauritorul  planului biologic,nu El a facut materia,fie ea pozitiva sau negativa,nu a facut nici viata nici existenta.
Dumnezeu eset "CREATORUL" UNIVERSULUI CUGETATOR ,AL LUMII IDEILOR SI AL ESENTELOR para si suprarational. Dumnezeu si sfintii.misionarii Sai,sunt mari constructori ai civilizatiilor si culturii de pe toate planetele.NUMIT MARELE ARHITECT a ce?
ARHITECT a tot ceea ce inseamna gandire,religie,cultura,arta si stiinta.
Este exclus un Dumnezeu care pe unii sa-i faca extrem de redusi intelectual,iar pe altii sa-i faca genii.Ideea unui Dumnezeu "facator"al omului nu are si nici nu poate avea un temei logic. Este exclus sa existe un Dumnezeu care sa plasmuiasac oameni lipsiti de orice talent si primitivi in gandire,sau sa creeze oameni insensibili,iar pe altii sa-i faca artisti,creatori,savanti,genii.
Realitatea trebuie privita cu luciditatea necesara secolului care s-a orientat si a descifrat multe din tainele existentei noastre,patruzand in legile si in fenomenele care guverneaza lumea.
Daca admitem un Dumnezeu facator a toate,ne-am pune intrebarea de ce lumea noastra e asa plina de contradictii,de ce oamenii se prezinta atat de diferiti,dece exista prostie si inteligenta,etc
Dumnezeu este conceput de noi ca intruchiparea absolutului si perfectiunii.Cum poate insa o Fiinta perfecta sa comita asemenea imperfectiuni,asemenea aberatii? Ca a facut soarele si luna,luceafarul si stelele,frumos si laudabil. Ca idee insa! dar galaxiile,quasarile,stelele gigant si nebuloasele? dar spatiul? Cine a facut spatiul? Oare spatiul il poate "face"cineva? Poate o minte limpede sa-si inchipuie ca spatiul poate fi creat?
Hristos niciodata nu a numit pe Dumnezeu "FACATOR",L-a numit "TATA","PARINTE", si a tat! In nici o Evaghelie nu se spune ca Dumnezeu a facut cerul,pamantul,etc.Doar in Bilie,in "Carteai ntai a facerii" (stim cine a scris-o),dar formularea bibliei se adreseaza oamenilor de acum 7000 de ani,oricum gandirea oamenilor a mai avansat "Miturile" raman mituri !Ele contin un sambure de adevar,dar ele nu exprima adevarul.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

angellla29

Citat din: fiulploii din  20 Noiembrie 2011, 11:38:21
De ce astepti o interventie din exterior cand poti face singura asta? Si de fapt , rolul lui Isus a fost de a arata ca fiecare se mantuie pe sine si aici trebuie lucrat . S-a mai vorbit ...cu patima  :lol: - pe un alt topic despre sindromul Mesia .
Cea mai mare greseala a creatiei ?hmmmm , aici tu ai negat pur si simplu intelighentia Creatiei  :lol: tu ,doar un efect al creatiei - deci, ai ajuns mica zeita din postarea colegului @dab270277 .
Pai, eu te rog sa nu mai carcotesti impotriva Noii Ordini Mondiale si a mijloacelor ei de reducere a populatiei fiindca , spunand ca omul e un parazit , un cancer si trebe exterminat care ar fi concluzia ? Operatia de extirpare  :lol: si nu te baza pe o mesie care sa salveze la gramada pe toti sau pe alesi - credinciosi - crestini fiindca, o sa ai o mare deziluzie.
  Doar parerea mea ..

P.S. atata vreme cat existam in aceasta realitate , deci avem un corp fizic esti si o parte ..animal cu instincte pe masura . Care crezi tu ca e scopul acestui fapt? Sa te plangi ca esti animal ? sau sa lucrezi asupra ta ?  :wink:

Pai Noua Ordine Mondiala...este exact opusul dezvoltarii OMULUI NOU!!!! Crede-ma URASC atat de mult stadiul de decadere al UMANITATII incat imi e sila  sa nu mai fiu numita OM....OAmenii sunt niste ANIMALE....si nu retrag ce am spus.....Nici ANIMALE....nu merita sa fie numiti Oamenii care ucid, fura, distrug.....Acestia nu sunt oameni....si dupa cum vad...SOCIETATEA UMANA....nu face nimic impotriva lor....Din contra sunt priviti ca EROI....Cred ca Creatorul mai "trebuie sa lucreze" la mostenirea noaastra genetica....Crede-ma imi e sila de Umanitate... cand semeni de ai mei suferind de foame...fara adapost....copii traind pe strazi, dormind in scari de bloc....oameni nevoiti sa cerseasca....aici nu vorbesc de cei obisnuiti sa faca asa ceva... batrani calcandu-se in picioare pentru o bucata de paine.....Si de partea opusa... altii...traind in palate .....facand fitze in lux si bunastare....dobandite de cele mai multe ori nu pe cai ortodoxe.... si nepasandu-le de ceilalti...Oameni din lumea a -III-a nevoiti sa traiasca cu foarte putina apa...pe cand americanii si cei din tarile civilizate le consuma ratia de apa a bietilor saraci.....doar pentru un dus....Te intreb e normal asa ceva??? Te poti numi OM....privind cum altii sufera...calcand peste cadave...deh, tu esti superior....MAI POTI FII NUMIT OM????? E NORMAL SA FII INDIFERENT LA DUREREA SEMENILOR TAI....SA DISTRUGI PLANETA ....SA UCIZI FIINTE NEVINOVATE IN RAZBOAIE...SA PRODUCI VIRUSI SI MANCARE OTRAVITA....SA DISTRUGI VIATA....SI SA MAI FII NUMIT OM????

Suntem niste animale...si nimic mai mult....fara suparare....Daca am fii OAMENI....nu am mai indura si permite asa ceva...De ce avem nevoie de o interventie nepamanteasca? A fratilor nostri de pe alte planete....??? Pentr ca noi suntem lasi si incapabili sa ne schimbam viata in bine....Si permitem RAULUI sa ne domine ...OMUL NOU nu ar permite asa ceva....FRICA...este un cuvant necunoscut pentru oamenii noi....cei care vor veni...generatiile viitoare!!!!!!

sistrelum

Marele Creator al Multiversurilor, Spirit protector al constelatiilor , stelelor si planetelor, TATAL nostru din cele 64 de ceruri [dimensiuni], are un proiect clar ca VIZIUNE , MISIUNE , SCOP.
Iar fiecare catastrofa naturala sau artificiala, reseteaza ceasurile  EVOLUTIEI !!!
Creatia inteligenta -> Evolutie Rapida -> Mutatie sigura la nivelul urmator !!!

acesta este algoritmul genetic controlat strict de forte, unde , campuri, fluxuri, radiatii [ fizice si extra fizice ]

extrateresru_ro



Suntem niste animale...si nimic mai mult....fara suparare....Daca am fii OAMENI....nu am mai indura si permite asa ceva...De ce avem nevoie de o interventie nepamanteasca? A fratilor nostri de pe alte planete....??? Pentr ca noi suntem lasi si incapabili sa ne schimbam viata in bine....Si permitem RAULUI sa ne domine ...OMUL NOU nu ar permite asa ceva....FRICA...este un cuvant necunoscut pentru oamenii noi....cei care vor veni...generatiile viitoare!!!!!!
[/quote]


‎"Ce e maimuta pentru om? Doar o batjocura sau o rusine dureroasa. Asa trebuie sa fie si omul pentru Supraom: doar o batjocura sau o rusine dureroasa."
                                                             NIETZSCHE
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

SLEAH19

Dragilor, acum , nu demult şi eu am avut o poziţie asemănătoare pe topicul,, Nasa anunta un dezastru" :

Citat din: SLEAH19 din  17 Iunie 2011, 14:08:18
     ......,,Un muncitor american câştigã 25 dolari pe orã , îi cheltuie pe toţi şi se mai împrumutã de 1 dolar pe orã. Un muncitor chinez câştigã 1 dolar pe orã, cheltiueşte 0,60 cenţi iar restul îl economisete împrumutându-l pe american, ca sã îi cumpere produsele . .... Poate cã la nivel Macro, Globalizare, Geopliticã ,  sua capãtã rol secundar iar ploii financiari, migreazã , existã vaste câmpuri la nivel planetar care vor trebui îndatorate bãncilor la nivelul sua  (România are momentan un grad de îndatorare de 40 % din PIB, .. mai este loc , nu degeaba spunea un francez cã e greu sã îi manipulezi economic pe români pentru cã au un procentaj de proprietari de lociunţe mult prea mare  decât restul  UE , dacã am fi o naţiune de chiriaşi le-ar fi mai uşor... deci sã mulţumim comunismului pentru apartamente ) .

    Dacã cataclismele la care face referire Xanadron în repetate rânduri vor tãbãri pe biata noastrã planetã , eu îmi doresc sã plec în primul val, mã *** pe ea rezervã de apã şi pe buncãrele pentru şobolani , nu vreau sã vãd cum aratã planeta dupã , nu vreau sã trãiesc în noile condiţii.


     Nu ştiu de ce noi oamenii ne credem diferiţi  ca destin faţã de ... vaci de exemplu , ce se întâmplã cu sufletul unei vaci dupã ce moare ,  DECE NU ESTE INFORMATA  CU PRIVIRE LA IDENTITATEA ŞI MENIREA EI.
Normal ar fi atunci cand vine un OZN cu ET sã le explice oamenilor cum stau lucrurile , existã sau nu un creator? ...sã le explice şi vacilor!

       Simularea holograficã a venirii pe nori a lui Isus poate impresiona doar triburile de papuaşi, oamenii normali vor dori sã stea de vorbã cu el , sã asculte niscavai pilde moderne ,   ori cu o hologramã?.....


Şi am luat răspunsul primit ca fiind valabil ... şi aici.

Citat din: Xanadron din  17 Iunie 2011, 15:29:17
Alooo, vacile :-D n-au constiintza de sine, draga SLEAH19!!!
Si nici capacitatea intelegerii celui de-al doilea sistem de comunicare - abstractizarea vorbirii/scrisului adica.

Ca si oile sau alte dobitoace :-P cu statut mai mult sau mai putin evident de "roboti biologici necesari ecosistemului", dar aduse-n discutie absolut aiuristic in opinia mea, atunci cind vine vorba de teme privind dreptul nostru, al "turmei", de-a sti mai multe la nivel existentzial.
Pseudorgument uzat pina la tocire de partizanii asa-zisei absurditati a "pretentziei" noastre de-a afla cine/cum ne-a creat si care-ar fi scopurile reale ale vietuirii noastre incarnate pe Terra.

O fi deci cumva justificata expresia "turma" pentru pupatorii de moaste, :lol: dar de-aici si pina la o generalizare in definitiv devianta - si mai ales degradanta - a conditiei umane, e cale lunga... 8-)

Asa ca o sa fac aceleasi spume :-D de fiecare data cind oi mai auzi comparatia cu animalele duse la abator, pe care nimeni nu le intreaba daca le convine sau nu.



O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

angellla29

Citat din: SLEAH19 din  20 Noiembrie 2011, 16:55:31
Dragilor, acum , nu demult şi eu am avut o poziţie asemănătoare pe topicul,, Nasa anunta un dezastru" :

Şi am luat răspunsul primit ca fiind valabil ... şi aici.

Problema grava este ca noi...nu suntem vaci.....suntem oameni...Daca Creatorul voia niste vaci....nu mai crea omul....Omul a fost creat cu un scop....Sa fie sclav? ...ma indoiesc :wink:

Tayka

Citat din: dab270277 din  20 Noiembrie 2011, 00:40:05
Tayka am inteles ce vrei tu sa spui. Eu prefer mai in sange asa ;)Vreau sa raspunzi cat se poate de sincer la urmatoarea intrebare. Ce ai facut tu pentru umanitate ca sa cunosti adevarul si sa faci parte din elita conducatoare??. In ordine ierarhica avem niste conducatori misiunea noastra este ca la randul nostru sa conducem pe altii sau mai bine spus sa devenim ZEI.
Acum sincer să fiu în afara faptului că îţi place friptura mai în sânge,în rest nu am prea înţeles mai nimic... :?
Eu nu îmi amintesc vreodată să fiu avut pretenţia că scriu adevăruri,şi cu atât mai puţin în domeniul ştiinţelor de frontieră,ci doar păreri personale,şi nici din elita conducătoare de oameni nu fac parte, poate doar în cea conducătoare de ..capre  :-D: Iar dacă tu crezi că ai o misiune de îndeplinit pe acest pământ(în afara celor lumeşti) este problema ta,pe care eu o respect,şi de aceia cred că e bine să o studiezi îndelung,şi dacă crezi că merită înplineşte-o,căci altfel vei fi blestemat.  :mrgreen: iar dacă nu merită..abandoneaz-o.Căci nici odată nu e târziu să schimbi macazul (cărarea vieţii tale).Ai nevoie doar de un pic de curaj şi multă muuultă înţelepciune.. :roll:  :-o
Poate că comparaţia dintre omenire şi credulele vieţuitoare din grădina abatorului,,EDENUL''nu pare prea edificatoare aşa că voi încerca o altă comparaţie ceva mai ,,blândă''. :roll:
Albina este o specie lăudată de toată lumea ca fiind harnică şi bună,că are un sistem social mai perfect chiar decât al omului,că este devotată comunităţii şi nu familiei.că este înţeleaptă,economă,şi bine chibzuită,etc,etc.
Probabil că privit pe ansamblu la fel şi sistemul social galactic din care face parte şi omul,este foarte bine văzut de către marii Creatori,care asemeni oamenilor văd abatoarele în ansamblul vieţii ca pe ceva foarte necesar şi util,indispensabile vieţii de zi cu zi. :-P
Să revenim însă la,,stup'' şi să zicem că noi sântem Marii Creatori.
Deşii cunoaştem bine viaţa în stup;faptul că masculii după ce îşi îndeplinesc
menirea sânt omorâţi,îi înţelegem şi pe ei,tragedia vieţii lor,şi desigur am putea intervenii producând un singur mascul,dar atunci s-ar destrăma obiceiul nunţii,şi poate că regina aşa ar vrea ca să aibă şi ea de unde alege,deci dacă am compara viaţa masculilor cu noi oamenii, şi regina şi restul stupului cu EI(îngerii),ei bine atunci dacă Marii Creatori ar intervenii în favoarea noastră,ar strica probabil bunul mers al sistemului.Deci eu cred că dacă am fost creiaţi sântem necesari pe undeva,avem şi noi un rol de jucat pe marea scenă a universului,alături de EI.şi poate pe picior de egalitate cu EI :lol:Poate că doar noi ne credem inferiori LOR.
S-au poate că noi ne-am cam plictisit de-a lungul vremii de statutul de om acordat nouă,şi am dorii să schimbăm rolurile,în ideia că ei ar duce-o mai bine. :-D
La acest lucru se pare că s-au gândit şi M.Creatori creindu-ne o posibilitate de a depăşii ,,rânduiala'' doar dacă reuşim ca în momentul când ,,înţepăm''tare regina să putem face cumva să transcedem împreună cu spermatozoidul oferit,şi astfel să revenim din culise pe scena vieţii intrând pe uşa cea ,,strâmtă''. :-D Această ,,soluţie'' pare a fi unicul mesaj transmis de M.Creatori deşii el a fost răstălmăcit
şi despicat de toate religiile vremii.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

hmmm,multi nu inteleg ca drumul pe care OMUL se afla acum a fost si este prestabilit de (ce mirare pe noi): ALTI OAMENI sau prea iubita si infecta ELITA.Multi inca nu inteleg ca OMUL actual putea si poate trai aproape ca un ''zeu'':cum??? o luam simplu si logic:omul actual este LIMITAT fizic si moral.poi cum asa???? eu ca sa traiesc pe planeta asta trebuie sa ghici ce ? muncesc.prin munca eu capat niste : BANI, am dat direct definitia SCLAVIEI(nu mai e ca pe vremuri  , dau altii cu biciu' in tine si tu muncesti pentru ei si capeti hrana si adapost),astazi sclavia se rezuma la bani : muncesti ai bani,nu muncesti mori.simplu si la obiect.Continuam: eu ca sa ma duc la munca ghici ce? trebuie sa ma duc cu masina ,masina care functioneaza cu ?? benzina/motorina/gpl si alte mizerii.ca sa pot  cumpara benzina din nou imi trebuie bani --->>  sclavie.bun, ca sa imi incalzesc casa, sa functioneze becu',tv ul , radioul , pc ul imi trebuie curent, curent care il paltesc cu? ce miarre:  BANI --->>>SCLAVIE.Mai pe scurt viata omului e limitata de alti OAMENI :evil:  pentru ca acum stim cu siguranta se poate si ALTFEL adica MOCAAA.''Viata'' de mai sus poate fi traita si GRATIS nu doar CUMPARATA. Aici chiar nu e vorba de controlul pe care creatorul il are asupra creatiei,EL vrea sa experimenteze VIATA pe TOATE planurile , bune sau rele deci Controlul nu prea are ce cauta 'pe aici'.El automat si a luat niste ''masuri de siguranta'' contra creatiei (ex: prea iubitul PT unde 'bajetiie.t'' nu s in stare sa reproduca si sa cloneze CS ul decat sa l capteze).Control poate avea numai o fiinta MAI  evoluata asupra altei fiinte sub-evoluate,control care exista pana la un ANUMIT nivel/varful).NOI suntem adevaratii creatori si manipulatori ai lumii si vietii noastre,scopul e sa ne controlam PROPRIA persoana ci NU PE ALTII.Lumea este acum in stadiul actual pentru ca NOI vrem asta pentru c aNIMENI nu face nimic,ne convine situatia in care suntem si o iubim, nu stim sa traim altfel pentru ca asa am fost invatati sa traim IN SCLAVIE.Creatorul invata din orice experienta BUNA sau REA pentru ca ASTA E SCOPUL vietii, sa se experimenteze pe SINE intr o infinitate de situatii si conditii :-) :-)