Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Creatorul / Marele Arhitect al Universului , are creatia sub control?

Creat de SLEAH19, 17 Iulie 2011, 10:08:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Creatorul , este perfect sau evolueaza ?

Creatorul este perfect, creatia evolueaza.
9 (37.5%)
Creatorul evolueaza o data cu creatia.
9 (37.5%)
Sunt cazuri cand creatia evolueaza independent de regulile Creatorului
2 (8.3%)
Creatia(cazul Terra) , ar fi fost perfecta fara om .
2 (8.3%)
Omul este esenta creatiei (cazul Terra).
2 (8.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 24

SLEAH19

   Universul este intr-o continua expansiune .

Cel care a creat Universul  , are  control total asupra proiectului?

Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Tayka

Citat din: SLEAH19 din  17 Iulie 2011, 10:08:45
   Universul este intr-o continua expansiune .

Cel care a creat Universul  , are  control total asupra proiectului?

Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?

După părerea mea Universul nu poate fi creat,ci el a existat dintodeauna,Marii creatori sânt de fapt doar arhitecţi,ziditori de cetăţi în univers,în care apoi se va naşte viaţa.Un exemplu este Sistemul nostru solar. După terminarea măreţei opere,şi predarea ei ,,la cheie''aceştia pleacă spre alte zări,lăsând restul creaţiei pe seama naturii.De-a lungul vremii aceasta crează regnuri,viaţă,cu fiinţe şi mai bune şi mai rele,mai mult sau mai puţin evoluate.Noi oamenii am evoluat şi noi dea lungul vremii ajungând la un dram de inteligenţă,şi o mândrie exagerată (dar probabil necesară pentru evoluţie),unii au intrat într-un proces intensiv de evoluţie,au început să înţeleagă mecanismul vieţii şi l-au modificat în interesul lor,aceştia trăiesc acum în super lumi alţii au mers mereu pe sens giratoriu,evoluând încet su deloc,aceştia trăiesc clipa,sânt la cheremul naturii şi periodic atunci când se înmulţesc prea mult sânt anihilaţi de cei inteligenţi fiind consideraţi doar ca o verigă necesară-un rău necesar.Cam aşa consider eu că funcţionează Marea Creaţie.Evoluează mereu şi mereu prin experienţa de viaţă.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jean

Citat din: SLEAH19 din  17 Iulie 2011, 10:08:45
   Universul este intr-o continua expansiune .
Nu cred in aceasta teorie, este numai o perceptie a noastra asupra realitati.
CitatCel care a creat Universul  , are  control total asupra proiectului?
Eu cred ca da. Dar cine a creat universul?.....Probabil este vorba de o forma superioara de inteligenta. In sensul atribuit de noi acestui cuvant, de creatie, ordonare superioara, dezvoltare.
CitatPot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?
Daca sistemul creat de aceasta inteligenta este conceput sa se dezvolte singur, este posibil sa apara anumite elemente in sistem care sa nu fie pe placul creatorului. Dar in acest caz, sigur creatorul va lua masurile necesare scopului urmarit. Eu asa vreau sa cred.
Adevarul este dincolo de noi

dorel6

Dupa parerea mea noi suntem esenta creatiei.Pentru ca tot noi ne punem astfel de intrebari.Am ales "Omul este esenta creatiei" pentru ca nu a existat o optiune unde as fi putut sa aleg cum ca viata este esenta creatiei.

Dar tot odata sa fie si ceea ce gandim noi o creatie ?
Sau poate noi suntem doar o parte din creatie.Dar cum omul evolueaza, o sa devina o creatie proprie.

P.S. ceea ce am zis mai sus este doar o ideie din multe altele pe care le am.
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

jean

@dorel6 nu prea inteleg ce vrei sa spui, te cam contrazici. Uite doua citate din ce ai spus mai sus:
CitatDupa parerea mea noi suntem esenta creatiei.
CitatSau poate noi suntem doar o parte din creatie
Pai daca noi credem ca suntem esenta creatiei, ce vor crede alte inteligente de prin univers? Vor zice: ,,Uite-i ba si pe astia, se cred buricul Pamantului, si nu stiu peste cat timp se vor crede si buricul universului. Trebuie sa luam masuri".  :rocket: :star: :-D
Adevarul este dincolo de noi

dorel6

Ma contrazic pentru ca nimeni nu cunoaste inca raspunsul.
Si da ai dreptate exista fiinte mai inteligente decat omul.Iar daca acestea vad cate lucruri se petrec pe pamant sigur cineva va lua masuri.
Pentru ca nimeni nu va accepta sa facem in univers ce facem si pe pamant. (ma refer in mare parte la razboaie si genocid)
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

StarDust

"Creatorul , este perfect sau evolueaza ? "

Raspunsul meu e: Nu stiu!

Deci exclus sa pot vota vre-una din variante. Poate doar daca includeai si "Nu stiu" acolo :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: dorel6 din  17 Iulie 2011, 13:05:46
Pentru ca nimeni nu va accepta sa facem in univers ce facem si pe pamant. (ma refer in mare parte la razboaie si genocid)
Nici nu va fi nevoie sa accepte. Universul pt. noi inseamna moarte fizica. Asa cum suntem conceputi, suntem legati de acest mic corp ceresc. In afara lui reusim sa supravietuim foarte greu. Pt. edificare vezi ca este un topic pa'ci pe forum despre locul nostru in univers. Vom ajunge peste miliarde de ani in afara campului de particule exercitat de Soare? Atunci poate nu vom mai fi, sau nu vom mai fi sub forma pe care o avem astazi. Cu atat mai putin sa ducem rzboaie interplanetare. Asa ca nu au motive sa se teama. Marele Arhitect al Universului are creatia sub control, adica pe noi. Nu vom parasi cusca de capul nostru.
Pai si eu cred ca sunt entitati inteligente in univers. Fiinte? Probabil.....Dar dupa cunostintele mele in sistemul nostru solar nu sunt asemenea fiinte. Poate doar in trecere.
Adevarul este dincolo de noi

Siberia

Cine este Creatorul ?
Ce este Creatorul ?
Daca Creatorul este peste puterea noastra de perceptie/intelegere, cum am putea intelege planul/creatia Creatorului pentru a ne da seama daca evolueaza ?
Daca Creatorul este perfect, in ce ar mai putea sa evolueze ?
Daca noi, oamenii, suntem la randul nostru Creatori (pe principiul mintea creeaza) de unde stim daca tot ceea ce percepem face parte din creatia noastra sau din planul/creatia Creatorului ?

Cand o sa am raspunsurile la toate aceste intrebari o sa ma hazardez sa votez ceva (daca exista o optiune de votat).
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

SLEAH19

Citat din: StarDust din  17 Iulie 2011, 15:45:54

Raspunsul meu e: Nu stiu!


       Toti ,, Nu stim '' , Star , dar putem specula . Au nu pe speculatie se bazeaza si mare procent din subiectele dezbatute? Au nu pe speculatie/intuitie sau bazat dea lungul vremii multe descoperiri (ex. antimateria a fost intuita de P. Dirac in 1928, speculatiile cu privire la existenta gaurile negre au fost acceptate si apreciate , dupa zeci de ani )?

        Dupa cum se vede exista opinii formulate ca speculatii decente , si moduri interesante de a spune   ,, Nu stiu "!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

StarDust

Citat din: SLEAH19 din  17 Iulie 2011, 19:42:28
...     
        Dupa cum se vede exista opinii formulate ca speculatii decente , si moduri interesante de a spune   ,, Nu stiu "!

Sa nu ma intelegi gresit, cand spun "nu stiu" chiar nu stiu si asta, e doar o parere pur personala. Subiectul deschis cred ca tinteste mult prea departe, la fel cam ca si cum unii oameni de stiinta incearca sa explice ce ar fi fost inainte de "Big-Bang"(chestie care eu nu o pun la indoiala) desi nici in nanosecundele imediate dupa acest eveniment impresionant nu se poate inca spune ce a existat cu exactitate.
Sper ca m-am facut mai bine inteles, si nu trebuie sa luati ceea ce am postat decat ca o opinie pur personala. Iar ceea ce cred eu... poate fi sau nu adevarat atata timp cat nu pot proba ceea ce cred... raman cu indoiala.
O seara buna in continuare!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

andrei

  Salutare!

Creatorul,atat cat( si cum)il pot eu definii,ar fi dupa parerea mea cel care a facut totul din nimic.Aici totusi cred eu ca se naste o intrebare fundamentala,pe care daca nu ma insel a mai pus-o cineva aici si  la care daca am avea un raspuns am putea sa tragem unele concluzii vis-a-vis de limitele acestui Creator.Asadar ;-Nimicul este totusi ceva ?sau;-Nimicul este pur si simplu nimic?.De ce intreb?Pentru ca dupa parerea mea un Creator care a facut totul din nimicul care este pur si simplu nimic,este dupa parerea mea intradevar Atotputernic,iar daca nimicul este tutosi ceva inseamna ca acest Creator are totusi nevoie de materie prima pentru a creea ceva adica are totusi niste limite.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

calator astral

Citat din: andrei din  17 Iulie 2011, 20:12:38
  Salutare!

Creatorul,atat cat( si cum)il pot eu definii,ar fi dupa parerea mea cel care a facut totul din nimic.Aici totusi cred eu ca se naste o intrebare fundamentala,pe care daca nu ma insel a mai pus-o cineva aici si  la care daca am avea un raspuns am putea sa tragem unele concluzii vis-a-vis de limitele acestui Creator.Asadar ;-Nimicul este totusi ceva ?sau;-Nimicul este pur si simplu nimic?.De ce intreb?Pentru ca dupa parerea mea un Creator care a facut totul din nimicul care este pur si simplu nimic,este dupa parerea mea intradevar Atotputernic,iar daca nimicul este tutosi ceva inseamna ca acest Creator are totusi nevoie de materie prima pentru a creea ceva adica are totusi niste limite.

CREATORUL a C R E A T. Nu a transformat.
Dumnezeu asteapta de la om sa gaseasca Scopul Creatiei,ratiunea Sa pusa in actul creator,te ratacesti cind utilizezi mijloacele rationale (ineficiente in cazul unui Dumnezeu transcendent) pentru a cerceta modul in care El a facut Lumea. Ratiunea ne-a fost data ca instrument de cunoastere a acestei lumi,o lume facuta pentru Om,(cercetarea stiintifica e o invitatie de-a lui Dumnezeu sa intelegem Scopul Creatiei) dar ca orice instrument nu-l poti folosi la altceva decit a fost conceput.
Si la urma urmei,chiar accesind Tainele Creatiei,nu poti pune in pericol pozitia Creatorului,nu I te poti substitui. Dumnezeu nu are vreo pozitie de aparat in fata Omului. Chiar El l-a facut stapin peste Lume.
Filozofii au precedat Stiinta experimentala in tentativa deca raspunde la intrebarea ta. Dar utilizind ratiunea nu generau decit concepte mentale rationaliste.
"Toate sa le incercati,tineti ce este bine!" e invitatia Bibliei.
Orice descoperire a Stiintei umane e facuta cu ingaduinta lui Dumnezeu, tehnologia e binecuvintata de El,dar numai daca ajuta omul sa-L cunoasca astfel mai bine pe Bunul Dumnezeu,caci cunoscindu-L mai bine,mai mare trebuie sa fie iubirea omului fata de El.

dab270277

"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

calator astral

Citat din: SLEAH19 din  17 Iulie 2011, 10:08:45
   Universul este intr-o continua expansiune .

Cel care a creat Universul  , are  control total asupra proiectului?

Pot sa apara evolutii si elemente in Univers  care sa nu-i apartina ?

Imi permit,foarte modest, sa aduc citeva elemente-raspuns la aceste intrebari.
Evolutionistii se chinuie sa explice aparitia Universului (implicit a Terrei deci) si diversitatea vietii fara Dumnezeu.
Nu cred ca Universul poate evolua independent de planul embrionar stabilit de Creator. Daca El a facut Universul,Lumea in care traim si Omul ca stapin peste Lume,El nu a facut o imensa jucarie mecanica,ca s-o observe impasibil. Lumea si Universul intreg sint parteneri de relatie cu Dumnezeu,Omul a fost facut din iubire si Dumnezeu asteapta deci un raspuns de iubire. Prin cunoasterea indreptata spre Creator si spre Scopul Creatiei,prin raspunsul sau de iubire,Omul se indumnezeieste,as putea afirma ca a primit ordinul sa devina Dumnezeu. Creatia evolueaza in functie de relatia Omului cu Dumnezeu,e destinata sa ajute Omul sa paseasca intr-un stadiu superior al acestei relatii.
Daca sint descoperite noi specii sau forme noi de viata,poate si extraterestre de ce nu, ele nu fac parte din alta categorie creata de Dumnezeu,e o adaptare la mediu,evolutia lor a fost deci ingaduita de Dumnezeu,chiar si omul creeaza rase de animale si tot soiul de plante,e vorba deci de variatii individuale aparute prin mutatii,pentru a transmite descendentei caracterul respectiv.
Creatorul nu e un Demiurg,adica un arhitect-mester care a faurit lumea din materia avuta la dispozitie.
Cit despre Expansiune si Big-Bang...ce pot spune?
Reamintesc doar semnificatie Primii Legi a Termodinamicii: intr-un sistem material inchis totalul materie-energie e constant,energia punerii in miscare nu poate proveni deci decit dintr-un aflux EXTERN,astfel e clar ca Materia nu este autosuficienta pentru a fi vesnica si pentru a crea un Univers in miscare.