Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Similaritati intre vampirism si fenomenul OZN?

Creat de Xanadron, 15 Iulie 2011, 18:58:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citind una-alta - scrise de celebrul Voltaire - despre fenomenul controversat al vampirismului aici:

http://www.jasoncolavito.com/voltaire-on-vampires.html

...ma gindeam daca nu se poate face cumva o paralela intre veritabila contagiozitate a relatarilor (f. numeroase indeosebi in sec. XVIII) despre vampiri :evil: si actuala "isterie ozenistica", ce are totusi la baza si-un numar considerabil de relatari/inregistrari vizuale credibile - v. noul topic inceput de colegul @biss.

Similara mi se pare insa lipsa de confirmari cu baze probatorii ale ambelor fenomene (adica absentza de dovezi palpabile cumva).
In plus, iegzista si-o teorie (nu tocmai nou-noutza ;)) care sustine ca cel putin unii din ET-ii "raportati" de numerosii "abductees" -  The Small Greys  :-( :moon: mai precis - ar fi de fapt nu PLF-uri (Programmed Life Forms = bioroboti programabili), ci spirite umane damnate (mai pe romaneste, vircolaci sau duhuri indracite :-D).
...Voi ce credeti? :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Citat din: Xanadron din  15 Iulie 2011, 18:58:14
Citind una-alta - scrise de celebrul Voltaire - despre fenomenul controversat al vampirismului aici:

http://www.jasoncolavito.com/voltaire-on-vampires.html

...ma gindeam daca nu se poate face cumva o paralela intre veritabila contagiozitate a relatarilor (f. numeroase indeosebi in sec. XVIII) despre vampiri :evil: si actuala "isterie ozenistica", ce are totusi la baza si-un numar considerabil de relatari/inregistrari vizuale credibile - v. noul topic inceput de colegul @biss.

Similara mi se pare insa lipsa de confirmari cu baze probatorii ale ambelor fenomene (adica absentza de dovezi palpabile cumva).
In plus, iegzista si-o teorie (nu tocmai nou-noutza ;)) care sustine ca cel putin unii din ET-ii "raportati" de numerosii "abductees" -  The Small Greys  :-( :moon: mai precis - ar fi de fapt nu PLF-uri (Programmed Life Forms = bioroboti programabili), ci spirite umane damnate (mai pe romaneste, vircolaci sau duhuri indracite :-D).
...Voi ce credeti? :roll:

Interesant subiectu', si tot din sfera "mai putin palpabila". Parerea mea e ca "micii omuleti gri" sunt doar niste bio-roboti, cel putin daca e sa ne luam dupa folclorul cu varcolaci, pricolici, strigoi si vampiri (care la noi e printre cele mai vechi din lume) unde nu exista ceva asemanator.
Din cate stiu eu varcolacii sunt oameni care se transforma in lupi, ma rog, lucrurile sunt amestecate, adica varcolacul sau strigoiul e un fel de vampir care se poate transforma si in animale, de obicei in lup (contrar a ce apare in filmele de la Hollywood, unde vampirii se bat cu varcolacii, sau sunt doua entitati complet diferite, sau nu pot sta in soare si alte basme moderne).

Cel mai apropiat element de "fenomenul OZN" in folclor este acela ca varcolacii mananca Luna (si/sau Soarele) in timpul eclipselor. :fullmoon: :crescentmoon:

Am mai citit undeva, demult, si varianta ca vampirii sa fie o specie extraterestra, sau sa fie o specie de oameni care a evoluat paralel si diferit de Homo Sapiens si a dezvoltat niste abilitati speciale. Dar, tot din folclor se spune ca varcolacii/strigoii se pot vedea inca de la nastere (au niste semne pe corp, etc), deci sunt oameni, sau cel putin partial oameni   :-D

Mai e si varianta cu "reptilieni"=demoni, si am mai citit undeva o chestie interesanta, tot din folclor, unde se spune ca lupul a fost creat de diavol, pentru a face probleme oamenilor, dar diavolu nu a reusit sa-i dea si viata. Asa ca a cerut ajutorul lui Dumnezeu, si au facut un pariu, ca lupul sa fie al aceluia dupa care se va lua sa-l manance. Imediat cum Dumnezeu i-a dat viata lupul s-a luat dupa diavol sa-l manance, iar asta abia a scapat sarind intr-un lac, dar lupul a apucat sa-i rupa o bucata din calcai.
Iar de atunci se spune ca lupul (care e si personaj pozitiv de multe ori in folclorul nostru, printre extrem de putinele unde e prezentat si pozitiv) ii sfasie pe draci ori de cate ori ii prinde, mai ales de sfantu Ion cand se sfintesc apele si dracii sunt nevoiti sa iasa din lacurile, mlastinile sau baltile unde salasluiesc de obicei.

Asadar putem spune ca varcolacii ii halesc pe reptilieni  :-D

Siberia

Vampirii si varcolacii sunt mituri in ziua de azi, dar sa nu uitam ca descoperim zi de zi ca miturile ascund o samanta de adevar. Vampirii si varcolacii au derivat din fiinte terestre asemanatoare noua dintr-un ciclu indepartat (stra-stramosii omului modern) care au fost supusi unor doze foarte mari de radiatii. Acum de ce si de unde aceste radiatii n-am timp sa povestesc, teorii sunt 2 sau 3: razboi global nuclear, catastrofa de nivel astronomic (teorie in care pamantul a fost luminat in vremuri stravechi de doi sori iar unul dintre ei s-a pierdut), catastrofa terestra prin inversarea polilor si crearea conditiilor intrarii in atmosfera a unor doze imense de radiatii.
Din punct de vedere medical si vampirismul si varcolacismul (lykantropia) sunt percepute ca si mutatii genetice. Daca o sa am timp o sa postez citatele (chiar daca sunt in limba engleza) prin care sunt explicate aceste mutatii.
Daca vampirii sau varcolacii au reusit sa ajunga in spatiu, bravo lor ! dar este foarte putin probabil. Mai degraba au fost si sunt specii mutante intraterestre decat extraterestre.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Multzam pentru opinii, dragi colegi/e - de acord cu ele, poate doar cu precizarea ca notiunea de "vircolac" :evil: :fullmoon: (brukolacas sau vrukolacas) era asimilabila cu cea de vampir pe la greci si nu numai.

Fiindca tema topicului astuia e cumva paralela cu cea referitoare la zine (ce e si ce vrea ele :-D) si de fapt la orice gen de fiintze "multi- sau trans-dimensionale" cu originea probabila in astral, repet partial ce-am zis prin zona respectiva:

"Apropo de astral: s-au scris 1001 carti despre domeniul asta nebulos si tot nu stim inca daca astralul (zona de unde vin si zinele poate - care SI ELE s-ar preumbla prin continuumul spatiu/timp cum vrea muschiuletzu' lor) tine de subtila noosfera terestra sau de un multivers cumva separat. :roll:
Care ar putea cuprinde si Raiul, si Iadul - in oricare din interpretarile lor mai mult sau mai putin dogmatice.
Ca sa dam deci macar de-un capat de fir conducator, cred c-ar trebui mai intai lamurit cit anume adevar cuprind povestile vedice despre "Raiul Subteran" BILA SVARGA  (cu cele sapte subdiviziuni Atala, Vitala, Sutala, Talatala, Mahatala, Rastala, Patala)."

...Dar ma si gindesc ca poate unii initiati in ritualurile Illuminatilor - cum ar fi controversatul, dar binecunoscutul Leo Zagami - or avea si ei ceva dreptate cind sustin ca unii ET (reptoizii :evil: cel putin) ar fi de fapt spirite malefice... intrupabile si "chemate" pe Terra de milenii, de catre membrii marcanti ai unor societati oculte (numele Aleister Crowley va spune ceva? 8-))
Pentru mai multe detalii/impresii, uite interviul lui Zagami luat de Project Camelot:

Project Camelot Interviews Leo Zagami - Part 1 of 3
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/