Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zânele-mit sau realitate?

Creat de alx, 15 Iulie 2011, 14:45:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

equilibrum

Nu vreau sa sune ca fiind "Gigi contra", dar in cazul de fata trebuie luata in considerare si varianta psihotronicelor. Omul are ceva stare, deci poate sa fie o tinta sau pur si simplu aflat in aria unei actiuni. Viziunile si intamplarile cu fecioare (evidente manipulari interesate de catre biserici) sunt efectul, in unele cazuri, ale acelorasi psihotronice. Faptul ca el o percepe ca zana, se datoreaza, poate, formarii sale non-religioase, dar asocierea sa fie facuta inconstient cu zane sau sanziene din basmele copilariei (singurele fiinte fantastice in care a crezut vreodata) si voila!
Nu contest ca e posibila si varianta zanelor, dar sunt sceptic pana nu se intelege ceva din scopul vizitelor reciproce. Pana se mai aduna detalii ale povestii, prefer sa nu cred nimic, singura varianta pentru a ramane in afara manipularii.  :-P
Pastreaza-ti energia.

uforever

Citatin cazul de fata trebuie luata in considerare si varianta psihotronicelor.

Ma indoiesc ca ar fi vorba de psihotronice, in general simti un obiect strain in cap, tendinte de suicid, ameteli, neliniste, anxietate...etc. ....si da, sunt posibile si halucinatii, dar nu prea "le vad" in cazul de fata. Nu a zis nimeni nimic de "formarea non-religioasa" a omului, plus ca nu-si risipeste nimeni "abilitatile pisisisi" fara o motivatie serioasa, din cate a spus alx, este vorba de un om "obisnuit".

alx

Citat din: fiulploii din  21 Ianuarie 2013, 00:03:33
Corect insa eu cred ca mai trebuie adaugat si subiectul Cine a mai vazut asa ceva pentru ca s-a intamplat tot in zona peste care @alx   este atoate-stapanitor  ;D
  Parerea mea..
Intrebare de 10 puncte: pe ce te bazezi cand afirmi ca subiectul asta s-a intamplat in aceeasi zona?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  23 Ianuarie 2013, 12:05:41
Intrebare de 10 puncte: pe ce te bazezi cand afirmi ca subiectul asta s-a intamplat in aceeasi zona?
Raspuns de x puncte: poti sa zici cu mana pe inima ca nu?

equilibrum

Ai dreptate ca nu se risipesc loviturile asa aiurea, dar niciodata nu poti sa te asiguri ca esti un om obisnuit, de cand cu goana asta dupa anumiti detinatori de nu stiu ce gene (asta e alt subiect deja). In acelasi timp se poate afla doar in raza unui "lovit".
Zici ca simti ca ceva strain, dar nu e chiar atat de evident, asta poti sa-ti zic garantat, iar in lipsa unei informatii despre efectele psi... Dorinta de a merge la casuta (desi alx nu specifica ca exista) e un simptom suficient ca sa presupun ca poate sa fie o dorinta din exterior. Acolo, am dedus ca e izolat, deci orice e posibil (droguri, hipnoza si povestea pe care vor sa o serveasca).

Daca nu e vorba de arme psi, povestea e mai aproape de rapirile extraterestre decat de zane, mai pomenea cineva de acei extraterestri interdimensionali. Dar fara detalii nu putem emite ipoteze, doar putem fabula sau daca-mi permiteti sf-iza  :-D
Pastreaza-ti energia.

Ganditorul

#80
Citat...goana asta dupa anumiti detinatori de nu stiu ce gene

Asta parca era scenariu de film (Stargate Atlantis)
Cat despre atacuri psi care sa te faca sa vezi/vorbesti cu zane ... e cam exagerata situatia. In primul rand ca "vorbitu' cu zanele" e cam de mult intalnit iar atacurile cu aparatura psi ... cam de la '89 incoace, in al doilea rand atacurile psi se cam produc pe mai multe persoane ( si alx a zis ca e vb de o persoana si nu de o manifestatie prin padure ) si in al treilea rand ... as vrea sa-l vad si eu pe ala care e sigur, sigur ca nu e manipulat sau lovit psi de nici un fel.
Prefer sa cred ca omul e perfect normal si ca are o perceptie extrasenzoriala de exceptie care-i permite un contact direct cu o entitate orecare ... cu care deocamdata nu comunica decat la limita sesizarii prezentei de imagine (...pana ne va spune Alx "ce si cum", sau care sunt unele mesaje)

Xanadron

#81
Da, loviti la Psy cu Qy :-D si alte alea parem sa fim cu totii, desi in proportii variabile.

De fapt vorbind la modul general, tabloul actual al omenirii imi pare unul similar cu o secventza de film in care un gangster sta cu pistolul la timpla noastra, obligindu-ne sa ne sapam singuri groapa.
Cel mai nasol e insa ca taman noi il platim ca sa faca asta. :x :lol:

Sa revenim insa la SF-izarile pe tema zinelor neinarmate: din pdv al unei analize... senzoriale cumva, dar si al haladuirilor prin padure de minutza cu zina, cazul descris de alx nu s-ar circumscrie dupa mine in categoria halucinarilor induse psihogen. Fie si-n lipsa altor detalii ale apropierii lor fizice, eu cel putin asa inclin sa cred.

Si durata "escapadelor" (2-3 zile daca-mi amintesc bine) contrazice de fapt IMHO ipoteze cu substrat "eteric" - hipnotica, drogomaniaca, psihopompica, ziceti-i cum vreti.
Ar ramine deci valabila varianta unei zine (trans)materiale, migrate periodic fie din vreo retzea de vagauni (ca Yeti/Bigfoot), fie dintr-un alt plan paralel - material insa si asta.

Nu ma-ntrebati insa cum trece zina "granita" asta, ca n-am habar; tot ce pot banui e ca-i totusi vorba si aici de o... hibridizare efectiva.
Ca de la om la om adica. Sau de la om la zina mai precis. :wink:

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

equilibrum

Ok, sa renuntam la ipoteza terestra cu armele psi si sa analizam zanele. Din ce s-a spus pe subiect, cel mai important e ca ele apara (protejeaza) si indeplinesc dorinte sau in unele cazuri sunt nimfomane. Bun, in cazul discutat nu apare nici una din variante (pana acum).

Iar ca paranteza, in ce fel apara zanele padurile si muntii, in speta locurile, pe cand hamesitii astia dupa bani, au distrus America de Sud cu taierile lor, au poluat lumea si nu am vazut sa pateasca ceva. Sunt de acord ca exista locuri unde se manifesta forte sau fiinte ciudate, le simtim fiecare cand calatorim prin munti, dar nu inteleg care e puterea lor, daca nu pot opri taiatul padurilor si daramatul muntilor?
Parerea mea, strict a mea, este ca in vremea basmelor existau cateva puncte de intrare si iesire intre lumile noastre, dar la modul in care "zmeul" venea in forma fizica nu energetica, cu toata forta sa, la fel cum Fat-Frumos mergea la "zmeu" in forma concreta. Dar azi sunt "astupate" intrarile si din cauza asta manifestrile sun pe cale onirica sau astrala (ori mai bine spus tip fantome?).

off topic: ganditorule de ce ironizezi afirmatia mea cu genele? exact serialul ala e unul care ne obisnuieste cu ideea, dar sunt si alte indicii, cea mai cunoscuta pista e cartografierea genetica, banca genetica initiata de google, filme, chiar pe forumul nostru se sustine ca unii sau toti suntem detinatori de material genetic extra. Crezi ca nu exista  "unii" interesati de cei mai alieni dintre noi? Sau poate de ereditatea celor care se trag din magi, vrajitori sau alte "specii"periculoase prin puterea lor creativa?
Ma opresc aici ca sa nu deviem topicul.

Xandron: granita o trece ca si noi, astral, eteric sau energetic, cum preferi sa-i spui, asta daca e zana. Desi eu tot zic ca e ceva oniric sau o sugestie ca cea a rapitilor, prea ma obsedeaza padurea care nu se mai termina.
Pastreaza-ti energia.

Xanadron

#83
Hai sa-mi pastrez si eu energia :-D si sa scriu mai putin.

"Padurea care nu se mai termina" poate deci sa fie (zic si eu) ori imaginea codrului dintr-un anume timp trecut (calatorie temporala la bratz cu zina asadar) ori o padure dintr-un "alt tarim" - voiaj interdimensional adica.

In final ramin deci la opinia expusa mai sus, chiar daca face mai putin decit 2 centi dintr-un dolar pe cale de disparitie. :lol: Adica gaurit de inflatie.
...Dar nici alte pareri nu-s mai breze ca a mea, asa ca o sa pot dormi linistit.

P.S. De pe la 1030 Anno Domini, zinele se pare c-au intrat in greva odata cu zeii si ne mai viziteaza doar rarissim.
Intai topoarele, apoi fierastraiele si pe urma drujbele si-au luat insa viteza, iar unu' ca puiul de dac :-D Verestoy Attila care defriseaza-n draci :evil: e supranumit in zilele noastre "Drujba lui Dumnezeu". :|
Concluzia o puteti trage si singuri.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

equilibrum

Din punctul meu de vedere e posibil orice, doar ca eu il "simt" pe bietul om ca victima. Nu stiu de ce sau cum, poate si din modul cum a fost expusa povestea sau e "nasul", dar nu simt ca e castigat, ci suferind in urma experientei, oricare ar fi cauza. Pana la noi detalii cred ca nu are sens sa consumam energie (sic  :-D). Si chiar m-ar bucura ca ipoteza ta sa fie explicatia viabila Xandron  :martiansmile:
Pastreaza-ti energia.

alx

Citat din: equilibrum din  24 Ianuarie 2013, 03:49:15
Din punctul meu de vedere e posibil orice, doar ca eu il "simt" pe bietul om ca victima. Nu stiu de ce sau cum, poate si din modul cum a fost expusa povestea sau e "nasul", dar nu simt ca e castigat, ci suferind in urma experientei, oricare ar fi cauza. Pana la noi detalii cred ca nu are sens sa consumam energie (sic  ;D ). Si chiar m-ar bucura ca ipoteza ta sa fie explicatia viabila Xandron  :martiansmile:
In primul rand,"bietul" om NU e o victima...trebuie sa tii cont de faptul ca el se duce la casa din camp de buna voie...sau macar asa pare.Iar cand e acolo,zina il viziteaza.Insa s-a intamplat si ca zana sa NU vina,chiar daca el era acolo. Pot sa-ti spun sigur ca singura lui suferinta,din cate am reusit sa-mi dau eu seama in urma discutiei cu el, este ca nu poate fi cu zana mai mult timp...
   In plus,din ceea ce mi-a povestit am dedus ca el poarta discutii lungi cu zana asta...nu am reusit sa aflu concret ce discuta,insa ma indoiesc sa fie discutii elevate despre probleme care ne ard pe noi pe aici,din simplul motiv ca omul asta nu are pregatirea necesara si informatiile care ar putea sustine o astfel de discutie...
Partea proasta e ca nu prea cred ca vor mai fi si alte detalii fata de ce am spus deja,pentru ca asta e ceea ce stiu si eu...si e destul de mult,dupa o singura discutie cu omul asta.Sigur,am mai avut discutii si cu un coleg de-al lui,care a completat o parte din povestea spusa aici cu amanunte pe care le stia mai dinainte,am vb putin si cu sotia lui,care mi-a confirmat povestea...insa nu cred ca voi putea scoate mai mult din povestea asta,deocamdata...
    Ce ce vreau sa subliniez este faptul ca foarte aproape de zona unde el are intalnirile astea se pare ca in trecut apareau DES zane si altora...si informatia asta e verificata din mai multe surse.De aceea tind sa-l cred pe omul asta...
Per final,si asta e o poveste,la fel ca altele...si nu prea vad in momentul de fata cum as putea aduce dovezi pentru a sustine o ipoteza sau alta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

equilibrum

Citind raspunsul tau alx, mi-a venit in minte credinta celtilor in spiritele copacilor (pomilor) si poate asta explica si cele spuse de xandron, cum ca zanele nu mai apar de 1000 de ani decat rar... pur si simplu nu mai exista atatia copaci incat sa genereze energie perceptibila (sau constiinta?), poate asta a si fost declinul celtilor, romanii defrisau pentru a face apararea si pentru a nu avea surprize (plus necesarul celt). Padurea ziceai ca inainte era mare, iar acum e o bucatica, deci se leaga, iar aparitia poate tot ce au mai putut aduna copacii si poate ca astea sunt povestile, tristetea sau jalea pentru cei care nu au mai renascut (copacii). Plus ca trebuie sa fii curat sau nevinovat pentru o comunicare cu spiritele pomilor. Zanele si piticii (gnomii) cred ca sunt varianta laica a scerdotilor celti, poate si la noi sa fie la fel, omul simplu cautand un corespondent material intotdeauna pentru ezotericul sacerdotal. Poate.
Pastreaza-ti energia.

padme

Citat din: equilibrum din  24 Ianuarie 2013, 02:35:39
Parerea mea, strict a mea, este ca in vremea basmelor existau cateva puncte de intrare si iesire intre lumile noastre, dar la modul in care "zmeul" venea in forma fizica nu energetica, cu toata forta sa, la fel cum Fat-Frumos mergea la "zmeu" in forma concreta. Dar azi sunt "astupate" intrarile si din cauza asta manifestrile sun pe cale onirica sau astrala (ori mai bine spus tip fantome?).

Lumea nu era atat de materiala si intersectarea dintre cele doua lumi era posibila. Cu cat omul a devenit mai grosier, mai material, s-a desprins de aceste lumi pe care, evident, nu le mai vede.


PS: pentru ca ceva sa aiba o putere, indiferent care este ea, chiar si a aparitiei, trebuie sa crezi in lucrul respectiv.

equilibrum

Citat din: padme din  24 Ianuarie 2013, 13:07:53
PS: pentru ca ceva sa aiba o putere, indiferent care este ea, chiar si a aparitiei, trebuie sa crezi in lucrul respectiv.

Aici trebuie sa te contrazic. Electronul si daca crezi si daca nu tot zburda, tot isi pastreaza aceesi caracteristica... gravitatia, legile fizicii, chimiei, etc raman aceleasi... Marea problema moderna e lipsa de autocunoastere si acceptare a propriilor persoane ca intreg, lipsa de flexibilitate, devenim tot mai "siguri" ca ultima axioma a fost enunata si ca tot ceea ce se propune dupa, e fals.
Zanele nu au nevie de credinta noastra, ele ori exista ori nu, au celeasi prerogative sau nu. Daca exista, nu e nici o problema ca ele sa se manifeste cu aceeasi forta ca in trecut. Dar poate ca sunt manifestari extra/intra/interdimensional ca cele propuse de Jaques Vallee si atunci avem o explicatie: au plecat, au disparut ca specie sau inca nu s-au intors, ori ce se mai poate presupune.
Ori pur si simplu asa au chef zanele: sa nu se mai arate.
Pastreaza-ti energia.

abyss

Si cum de nu l-a urmarit nimeni pe zânar? Sa nu zici alx ca nu ai facut-o... :)