Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zânele-mit sau realitate?

Creat de alx, 15 Iulie 2011, 14:45:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Rayden

foarte tare! :mrgreen:
sincer sa fiu, credeam ca nu o sa mai zici nik pe topicul asta, so thanks..ca ai clarificat auestiunea in cauza. :-D

sincer sa fiu..eu cred ca exista si ..zane, asta pe langa faptul ca sunt convins de existenta extraterestrilor  :-D   insa cat priveste ce sunt ele (vezi cartile lui J. Vallee) e de discutat asa ca..o las pe data viitoare..
revenind la ..poveste, amicul asta al tau a atins-o vreodata?
zana asta  ia vorbit? daca da, cum: prin viu grai sau ..telepatic?
ce fac ei in timpul asta cat il ia? doar se plimba? - intreb in ideea in care in cartile autorului mai sus amintit, deobicei zanele cand iau vreun om in lumea lor..ii arata cum e lumea lor, cu palate, in zbor..etc.
evident, nu exclud ipoteza unui echipaj ET ramas pe aici..dar as avea nevoie de mai multe info..

gasesc povestea asta foarte interesanta, poate reusesti sa mai obtii ceva info de la el.

kefren

   Colega Rayden,ai anticipat foarte bine,cam asta era urmatorul set de intrebari pregatit si de mine, cu accent pe activitatea lor in cele 2-3 zile cand erau impreuna.

alx

#62
Citat din: Rayden din  20 Ianuarie 2013, 16:23:22
sincer sa fiu, credeam ca nu o sa mai zici nik pe topicul asta, so thanks..ca ai clarificat auestiunea in cauza. ;D
never say never again... :D cum am spus deja,tot mai multe chestii par a se lega intre ele...om vedea cea mai hi...


Citat din: kefren din  20 Ianuarie 2013, 16:42:09
cam asta era urmatorul set de intrebari pregatit si de mine, cu accent pe activitatea lor in cele 2-3 zile cand erau impreuna.
Asta,daca o fi,o fi mai tarziu...

PS   vezi Xanadroane,asa se face marketing... ;D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

socrate

alx,interesanta povestea prietenului tau,dar mai interesant este faptul ca, nu comunica...fac plimbari prin padure....,din atare stari de "lucruri", rezulta ca zanei nu 'i se pot atribui nici calitati MATERNE si nici "paterne"...,Remus si Flora lui Xnadron vorbeau...si daca pt.moment nu erau locuitori ai tinuturilor terestre.... :wink:
Uitee....bunaora...incarnata angelica "zana" Merkaloaie,din ceea ce "gangureste" si face,reiese ca este o "zana" adepta a politici lui "cronos".....,deci toti adeptii politici/patriarhale o adora  si sunt incantati ca "zana" este o adoratoare a ideologiei "cronosiene"...
Dacaaa... si numai dacaa...Angela Merkel,ar fi fost... reprezentanta stimabilei Zane Materne ce poarta sabia intr-o mana si balanta in ailalta....,disciplinata armata nemteasca era la treba de mult prin ratacita "europa" intr-ale Dreptatii....si sigur... noi consemnam pe rufon faptul ca,una e "legea" paterna si alta e Dreptatea Materna.... :-D
PS.Se pare ca zana prietenului e muta sau prietenul e surd....as fi crezut intr-o posibila "noutate",din perspectiva,Romania Nou Centu Spiritual a Omenirii...dar sa Nu disperam totusi...posibil ZANA NATERNA sa vorbeasca....in Viitorul apropiat...posibil...oarecum si prin Xanadron....mai elocvent insa prin Anticristul de Dacia/Romania....zic eu..... :-D

alx

#64
Citat din: socrate din  20 Ianuarie 2013, 17:22:34
alx,interesanta povestea prietenului tau,dar mai interesant este faptul ca, nu comunica...fac plimbari prin padure....
Scuza-ma,UNDE am afirmat eu ca nu comunica? Sau asa ai dedus tu? Pentru ca ei COMUNICA.Si chiar foarte bine...
  Cat despre restul mesajului tau,nu inteleg nimic.Ai ramas blocat pe cartea lui Xanadron,da nu vad legatura intre eroii lui si cazul de fata...sau intre Merkel si zana asta...esti sigur ca ai postat unde trebuie?

PS din informatiile care poate or sa vina,am dedus ca zana are certe calitati materne...te multumeste asta?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

socrate

Citat din: alx din  20 Ianuarie 2013, 17:38:07
Scuza-ma,UNDE am afirmat eu ca nu comunica? Sau asa ai dedus tu? Pentru ca ei COMUNICA.Si chiar foarte bine...
  Cat despre restul mesajului tau,nu inteleg nimic.Ai ramas blocat pe cartea lui Xanadron,da nu vad legatura intre eroii lui si cazul de fata...sau intre Merkel si zana asta...esti sigur ca ai postat unde trebuie?

PS din informatiile care poate or sa vina,am dedus ca zana are certe calitati materne...te multumeste asta?


Asta e..scuza-ma....nu am vazut pasajul din care sa rezulte ce comunicau...,prin comparatiile cu Merkel si eroi lui Xanadron eu am vrut doar sa "estimez" calitatile "zanelor" incarnate sau in trupuri energetice in functie de ceea ce vorbesc si fac,sunt destul de "batran" si incercat ca sa ma mai las  tras pe sfoara de zeite si zei ...evident doar la capitolul cunostiinta "binelui si raului".....

PS.Este o incantare pt. mine faptul posibil ca zana sa aiba "certe calitati materne",de mult astept nautati de genul acesta....sa fie intr-un ceas bun!,astept nautati...


sunnyboy

@alx: nu pot sa nu zambesc in barba (chiar daca n-am) la topicul aiesta; te-as intreba daca prietenu' si zana blonda comunica verbal sau mai mult decat atat, fara a incerca sa transform topicul/forumul in altceva decat o treaba serioasa. Nu vreau sa te supar, dar ca si la topicul ala cu "ati vazut asa ceva" imi pare ca spui mai putin decat stii...
Pe unde zici ca e padurea aia ? Ca as culege si eu niste ciuperci de pe-acolo, sa ma lamuresc ce contin...
Inca o data, sper ca nu transform totul in bascalie dar anumite locuri sunt intr-adevar incarcate cu energii deosebite... spiritele naturii se mai manifesta... dar sunt si multi oameni aiuriti pe lumea asta...

uforever

CitatDin punctul de vedere al "martorului",aparitia e cat se poate de vie si de "in carne".

Da, aceste "personaje de poveste" sunt in carne si oase, cred ca am postat pe aici o poveste asemanatoare, dar cu un batran, nu o zana. Cunosc o femeie, care la un anumit interval de timp, "cand steaua mea apare pe cer"(asa spune ea), se intalneste cu un "personaj" inalt, batran cu fata alba, cu o gluga pe cap si din cate spune ea, se deplaseaza fara sa paseasca, practic leviteaza. Tipa sustine ca "personajul", a operat-o de o boala cronica de ficat, drept dovada  are in dreptul ficatului 3 puncte, forma de triunghi echilateral. Cred ca aceste "personaje" sunt reale si intra in contact cu anumiti indivizi. Tipa povesteste ca, entitatea i-ar fi spus: "tu nu apartii acestei planete". Majoritatea persoanelor ce au parte de asemenea intalniri, cand povestesc despre asta, plang sau au o stare de scarba, greata...etc.
Intrebare pentru alx: prietenul tau isi doreste cu adevarat aceste intalniri sau le simte ca pe un abuz(pe sistemul: nu am de ales, ceva ma obliga sa merg acolo)? Spun asta, pentru ca este posibil ca antitatea, sa fie cineva din trecutul lui si el sa nu-si dea seama.

alx

Citat din: sunnyboy din  20 Ianuarie 2013, 19:32:22
@alx: nu pot sa nu zambesc in barba (chiar daca n-am) la topicul aiesta; te-as intreba daca prietenu' si zana blonda comunica verbal sau mai mult decat atat, fara a incerca sa transform topicul/forumul in altceva decat o treaba serioasa.
Imi pare rau,dar si informatiile mele sunt limitate...le-am cules in direct doar o singura data,iar restul le-am mai completat cum am putut...n-as putea sa-ti spun sigur fel de comunicare apare intre ei...

Citat din: sunnyboy din  20 Ianuarie 2013, 19:32:22
Nu vreau sa te supar, dar ca si la topicul ala cu "ati vazut asa ceva" imi pare ca spui mai putin decat stii...
S-ar putea sa ai dreptate,dar,la fel de bine s-ar putea sa n-ai... ;D    Viitorul va demonstra asta...sau poate nu! Ce pot afirma cu siguranta este ca omul nu e un farsor,si nici nebun nu pare a fi...de acolo incolo,faptele trebuiesc filtrate de catre fiecare dupa puteri si dupa cunostinte. In orice caz,asa cum am spus,pe masura ce trece timpul incep sa intrevad noi conexiuni intre evenimente aparent fara legatura...dar probabil ca prezentarile acestor evenimente intretesute vor face parte din prima carte pe care o voi publica ;D ,sau poate chiar dintr-a doua... ;D ;D

Citat din: sunnyboy din  20 Ianuarie 2013, 19:32:22
Pe unde zici ca e padurea aia ? Ca as culege si eu niste ciuperci de pe-acolo, sa ma lamuresc ce contin...
Sorry,da n-am zis...si nici nu cred ca voi zice PUBLIC asa ceva! In plus,tare as vrea sa te vad culegand ciuperci...iarna...mai ales daca nu ai nas de caine!

Citat din: uforever din  20 Ianuarie 2013, 19:40:56
Intrebare pentru alx: prietenul tau isi doreste cu adevarat aceste intalniri sau le simte ca pe un abuz(pe sistemul: nu am de ales, ceva ma obliga sa merg acolo)? Spun asta, pentru ca este posibil ca antitatea, sa fie cineva din trecutul lui si el sa nu-si dea seama.
Intrebarea e prea complexa pentru mine,pentru ca asa cum am spus deja,am discutat o singura data cu acest om.Si da,atunci a inceput sa planga,cand a venit vorba de zana...insa imi parea ca regreta ca nu poate fi mai des cu...entitatea asta.Doar o parere e asta...poate nu am interpretat eu bine...

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

kandaon

Seamana un pic cu povestile cu Fata Padurii, care sunt raspandite prin mai toata tara cred, si au o origine straveche.

Daca omul chiar zice adevarul si nu fabuleaza, poate ca a intalnit-o si el cine stie  :-D. Numai sa aiba grija, daca povestile din folclor sunt adevarate

Daca e posibil ca cineva sa vina aici de la zeci, sute, mii etc de ani lumina e cel putin la fel de posibil ca cineva sa vina dintr-un univers paralel poate.
Zanele (sau alte fiinte fantastice) poate traiesc in niste universuri paralele si nu folosesc ditamai farfuriile zburatoare pentru a ajunge pe Pamant, doar trec vreo "poarta" intre taramuri pe care numei ele stiu cum sa o foloseasca

padme

Eu cred ca "zana" e de fapt cu ce asociaza el aceasta ... "aparitie". Ma indoiesc ca a venit si s-a prezentat "eu sunt zana X".

Intrebarea ar fi, ce vrea? De ce se manifesta? De ce il plimba in padure aiurea?  E o entitate buna sau doar aparent buna? etc...

fiulploii

@alx
      Daca ai putea sa dai vreo doua-trei informatii minuscule si despre chestiile alea vazute de tine , poate-poate ca nu ar trebui sa te muncesti singur la puzzle.
      In fond, cam de aia suntem aici pe forum, nu?
Zic si eu..

Xanadron

Citat din: fiulploii din  20 Ianuarie 2013, 23:49:49
@alx
      Daca ai putea sa dai vreo doua-trei informatii minuscule si despre chestiile alea vazute de tine , poate-poate ca nu ar trebui sa te muncesti singur la puzzle.
      In fond, cam de aia suntem aici pe forum, nu?
Zic si eu..
Pai cred ca alx a spus cam tot ce putea/trebuia despre cele doua categorii de... fenomene sa le zicem, observate-n zona lui (1) - "sferele luminoase" :star: care viziteaza un anume deal si 2)- "umbra dreptunghiulara" :fullmoon: fara motiv, adica fara vreun obiect care s-o produca - nu stiu daca aparuta pe fundalul padurii aceluiasi deal).

Poate gresesc eu, dar la astea cred ca se referea in postarea de aici. :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  20 Ianuarie 2013, 23:58:59
Pai cred ca alx a spus cam tot ce putea/trebuia despre cele doua categorii de... fenomene sa le zicem, observate-n zona lui (1) - "sferele luminoase" :star: care viziteaza un anume deal si 2)- "umbra dreptunghiulara" :fullmoon: fara motiv, adica fara vreun obiect care s-o produca - nu stiu daca aparuta pe fundalul padurii aceluiasi deal).

Poate gresesc eu, dar la astea cred ca se referea in postarea de aici. :roll:
Corect insa eu cred ca mai trebuie adaugat si subiectul Cine a mai vazut asa ceva pentru ca s-a intamplat tot in zona peste care @alx   este atoate-stapanitor  :-D
  Parerea mea..

Ganditorul

#74
Cum spunea Alx ... lucrurile sunt legate intre ele.
Subiectul poate fi simplu sau complex - depinde cum il abordam. In orice forma de comunicare - pt ca si aparitiile "zanelor" sunt forme de comunicare - exista un emitator si un receptor. Faptul ca receptorul nu este calibrat pe frecventa emitatorului nu inseamna ca emisia/emitatorul nu exista.
In abordarea mecanicist-stiintifica acesta este un adevar dovedit - nu poti prinde/participa la discutiile dintre 2 piloti de avion folosind un aparat de radio a carei frecventa nu intra in banda de comunicare "aero" a pilotilor (dar asta nu inseamna ca cei doi piloti si comunicarea lor nu exista...)
- Tot asa nu poti intra in comunicare cu entitati ale naturii fiind "acordat" pe frecventa evenimentelor financiare de pe Wall-Street, sau pe frecventa probemelor cotidiene privind impozitul pe venit, problemele de la serviciu, campaniile de "uraturi"din fata guvernului sau orice alt sablon prin care se creeaza probleme artificiale in vremelnica noastra trecere prin aceasta realitate terrana.
Asa ar fi raspunsul la "unde e padurea aia ?" ... E peste tot acolo unde sablonul falselor probleme ale civilizatiei noastre mecaniciste nu a aparut - dar stii oare sa te racordezi la frecventa optima prin care poti primi astfel de mesaje ?(Alx, interesante ar fi mesajele ...pe care ne este permis noua sa le stim )
- Cine se poate racorda la aceste frecvente  ?  Teoretic oricine... (si ajungem iar la problemele educatiei in masa pe tema fenomenelor paranormale in care unii sustin vehement "nu se poate" iar altii vad/fotografiaza cu usurinta fenomene luminoase/energetice sub diferite forme ). Marturii - inclusiv materiale exista suficiente, poate mai mult ca suficiente - problema e ca nu se pot prezenta pt ca in filme/fotografii apar si persoanele care au ajuns la aceasta "frecventa de comunicare" cu entitati esoterice ( si nu vad cine-si doreste atat de mult publicitatea incat sa fie catalogat nebun, mincinos,"ciudat" sau sa fie luat "la misto" doar pentru ca are corpul/mintea acordat/a la o frecventa care-i permite si o alta forma de comunicare... esoterica).
- Si in felul acesta apar 2 tendinte majore ale populatiei terrane - una racordata la sabloane matematice prin care explica realitatea (refuzand orice realitate care nu se incifreaza in explicatii stiintifice) si o parte care accepta ca exista si o alta form de existenta care scapa "explicatiilor matematice" si care fac din Pamant o entitate mai complexa decat o "biata piatra calatoare prin Univers", o "piatra" pe care o putem exploata cum vrem - extragand haotic resursele, otravind-o si poluand-o cu activitati cotidiene - dar necesare  :evil: - purtand razboaie (atomice) "justificate" care distrug aceasta forma energetica necunoscuta noua prin stiinta actuala.
- Peste toate acestea se suprapun diferite forme de religie care ingradesc gandirea libera si o incorseteaza in canoane stricte ce promit "calea spre absolut" - cu conditia distrugerii celorlalte culte care si ele promit ... acelasi final.
- Sintetizand la maxim situatia, avem o suma de oameni rupti de orice alta realitate care nu se poate incifra/explica prin conventiile matematico-stiintifice, populatie ce are problemele ei, reale sau contrafacute, cu care se lupta zi de zi pentru o existenta efemera, si o populatie care accepta ca exista ceva mai mult decat modelarea matematica a realitatii, care trec prin viata ancorati si in  relatie cu aceasta energie inca inexplicabila, care cauta calea spre o armonie cu aceste forme de manifestare energetica si care - contrar aparentelor - trec prin viata fara mari probleme, parca ocrotiti de o forta necunoscuta.
- Asta face ca 2 oameni diferiti ca "acordare a frecventei" sa simta/vada lucruri diferite in acelasi loc - Padurea Baciu, de ex. Unul poate vedea/fotografia lucruri inedite, in timp ce celalalt poate pleca de acolo profund dezamagit - "Nu-i nimic adevarat, doar povesti si zvonuri !".

Finalizand acest lung off-topic (cu scuze pentru timpul pe care vi l-am rapit...) - si unii si altii au ales un drum in viata, si unii si altii stiu/simt ca trebuie sa abordeza realitatea intr-un anume fel - unii reprezinta tendinta clara in care se creeaza o realitate paralela mecanicist-matematica (cu problemele ei reale sau contrafacute) ce isi creeaza si autocreeaza propria ei existenta, excluzand din ecuatia vietii orice nu se poate "incifra conventional", opunandu-se pana la distrugere celeilalte realitati, care se incapataneaza sa creada si sa apere ideea ca exista o forma de energie subtila ce scapa intelegerii noastre pana la acest moment, o energie a viului si neviului de pe acest Pamant, o energie racordata si acordata la Energia Universala, energie ce trebuie pstrata, conservata, aparata, pana in momentul in care vom fi capabil sa o intelegem pe deplin.
Restul sunt doar forme de manifestare subiective/locale/zonale ale acestor 2 tendinte generale
- Evident, parerea mea !