Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zânele-mit sau realitate?

Creat de alx, 15 Iulie 2011, 14:45:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

interesant..acum ca iti citeam postarea, @fiulploii, mi-am adus aminte de ceva; prin tinerete, cu inca vreo 3 amici, am mers cu cortu' prin zona buzaului..si, ne-a prins noaptea pe drum. am ajuns langa un sat, si vara fiind, am pus cortu' langa o padurice care se invecina cu satul respectiv si fiind ceru' plin de stele am preferat sa dorm in sac afara..
la fel ca si tine, ne simteam priviti..si de la liziera padurii, se vedeau un fel de ochi, care unii pareau ca erau la vreo juma de metru inaltime, altii la vreun metru ..altii mai sus..
una din fete, s-a retras cativa metri mai incolo si am vazut ca se ruga..am lasat-o in pace si..dupa o vreme am intrebat-o ce a facut mai exact acolo..la care raspunsul ei a fost unul de genu: "am rugat spiritele padurii sa ne lase sa dormim aici in noaptea asta, si sa ne ocroteasca de pericole".
am zambit usor, si dupa am inceput sa ma simt mai ok; si ochii aia nu mai erau prezenti..
ca or fi fost licurici, sau animale salbatice, etc...cert e ca dupa discutia cu amica, nu mai erau prezenti..
au trecut vreo 2 ore pana am adormit, uimit si incantat de cerul plin de stele, de stelele cazatoare..a fost marpha :mrgreen:
pacat ca nu mai merg cu cortu'..ca nu mai am timp de asta..
cred ca exista astfel de entitati care pazesc locuri si nu numai, si de atunci, cand merg pe munte, cer si eu permisiunea sa vad, sa ma primeasca locul respectiv, sa "imi vorbeasca" locul si stancile, etc...
zane, nici eu nu am vazut inca, dar nu e timpu' pierdut  :-D

abyss

#46
 Poate mergem pe munte la căutat zâne, deşi a trecut data când dansează ele.,. Poate totuşi se îndură de noi şi ne oferă unul privat! Ah, sincer zic că aş prinde o zâna mică să mi-o pun pansament pe suflet.,.mai ales pe unde am rămas cu găuri de gloanţe trase din privirile unei alte zâne din tinereţea mea.,.

Rayden

Citat din: alx din  19 Iulie 2011, 12:13:26
romulus,dupa cum am spus mai sus,eu am nicaieri nu am afirmat ca ar fi vorba de o experienta personala...si,din pacate,inca nu a sosit timpul...
a sosit timpul pentru povestea ta @alx?
eu unul, astept cu interes.

tractorbeam

Citat din: Rayden din  23 Iulie 2011, 21:59:18
la fel ca si tine, ne simteam priviti..
....una din fete, s-a retras cativa metri mai incolo si am vazut ca se ruga..am lasat-o in pace si..dupa o vreme am intrebat-o ce a facut mai exact acolo..la care raspunsul ei a fost unul de genu: "am rugat spiritele padurii sa ne lase sa dormim aici in noaptea asta, si sa ne ocroteasca de pericole".

Fata a facut foarte bine , asa si trebuie, spiritele/entitatile energetice nu trebuie ignorate, acelasi lucru il fac si eu de fiecare data cand merg in zona Buzaului, ma opresc si le rog sa-mi dea vreme buna si sa ma fereasca de pericole, le spun ca vin cu ganduri bune si in pace. Nu sunt singurul care face asta si am intalnit acest obicei si la oamenii din zona.

socrate

Citat din: fiulploii din  23 Iulie 2011, 21:43:26
Si acum o intrebare prosteasca , poate stie cineva raspunsul si-l poate comunica :
O zana poate sa aiba in grija alta zana ?
:roll:
Eu personal, ca sa-mi raspund la acesta intrebare "prosteasca",care numai prosteasca nu este,am studiat viata albinelor in stup.
MATCA depune oua pt.o noua MATCA,pe care o are in grija pina devine o MATCA matura.Care este deosebirea dintre MATCA si MATCA!?,nu sunt ele ambele MATCII!?,ba da,diferenta este doar ca UNA ESTE MATCA PRIMORDIALA iar celelalte MATCI urmeaza...,se intelege acestea RECUNOSC INTIIETATEA MATCI PRIMORDIALE.
Deci O ZINA,poate sa aiba in grija o alta ZINA,altmiteri, LOGIC, nici NU se poate, altfel.
Ca o paranteza....,TRINTORELE, ia FIINTA din oua nefecundate.

Citat din: fiulploii din  22 Iulie 2011, 23:23:24
Si apoi , ceea ce ai spus tu , imi intareste ipoteza mea personala ca aceste entitati sunt de fapt '' avatare '' ale mamei Geea , adica niste manifestari intrupate , un fel de interfata de comunicare cu Omul .
Oarecum...da...,aceste entitati sunt "avatarele" MAMEI GEEA dar, in sensul corpului energetic(difera de rablele noastre de corpuri)coonstiinta,este comuna(TUTUROR FIINTELOR,mai putin createlor fiinte) doar CUNOSTIINTA despre UNIVERS difera...Logic...NU!?.
"Interfata/avatarul de comunicare cu Omul"(la o Putere Energetica suportabila Spiritului Matern in evolutia sa) este corpul uman/carnal.
De unde sti tu sau eu cine/ce Spirit Energetic se ascunde sub "masca" trupurilor astora, oarecum comune.
Personal,am avut Fericita Ocazie,programata,se intelege,nu de mine, sa traiesc sapte ani in preajma Avatarului MAMEI GEEA,aici ar fi multe de spus,dar nu e cazul si nici locul,fiecare persoana are "relatiiile sale" individuale cu Spiritul Matern/Mama Geea,cel putin, deocamdata.
Spiritele patriarhale,se intelege au si ele "relatiile lor" cu spiritul patern/tatal creator,fiind in fond un spirit comun si interese comune.
În ori ce caz,fiind vorbire despre MATCA si stup,"viata sociala" a stupului,Ordinea si Disciplina in stup,NU este intretinuta de MATCA, ci de "Principiile Dreptatii" ELABORATE de MATCA si puse in aplicare(fiecare la nivelul sau de raspundere) de catre "albine" si "trintori",se intelege, spre Fericirea lor.
SIGUR...in Vata Sociala a stupului,DREPTATEA,nu este "socotita" ca fiind RELATIVA(fiecare face ce vrea),cine are astfel de conceptii josnice,este dat afara din stup,fara crutare.   

   

Ganditorul

Citat din Rayden si tractorbeam
Citatinteresant..acum ca iti citeam postarea, @fiulploii, mi-am adus aminte de ceva; prin tinerete, cu inca vreo 3 amici, am mers cu cortu' prin zona buzaului..si, ne-a prins noaptea pe drum. am ajuns langa un sat, si vara fiind, am pus cortu' langa o padurice care se invecina cu satul respectiv si fiind ceru' plin de stele am preferat sa dorm in sac afara..
la fel ca si tine, ne simteam priviti..si de la liziera padurii, se vedeau un fel de ochi, care unii pareau ca erau la vreo juma de metru inaltime, altii la vreun metru ..altii mai sus..
una din fete, s-a retras cativa metri mai incolo si am vazut ca se ruga..am lasat-o in pace si..dupa o vreme am intrebat-o ce a facut mai exact acolo..la care raspunsul ei a fost unul de genu: "am rugat spiritele padurii sa ne lase sa dormim aici in noaptea asta, si sa ne ocroteasca de pericole".
am zambit usor, si dupa am inceput sa ma simt mai ok; si ochii aia nu mai erau prezenti..
ca or fi fost licurici, sau animale salbatice, etc...cert e ca dupa discutia cu amica, nu mai erau prezenti..
au trecut vreo 2 ore pana am adormit, uimit si incantat de cerul plin de stele, de stelele cazatoare..a fost marpha
pacat ca nu mai merg cu cortu'..ca nu mai am timp de asta..
cred ca exista astfel de entitati care pazesc locuri si nu numai, si de atunci, cand merg pe munte, cer si eu permisiunea sa vad, sa ma primeasca locul respectiv, sa "imi vorbeasca" locul si stancile, etc...
zane, nici eu nu am vazut inca, dar nu e timpu' pierdut 
Ma bucur sa vad ca nu numai eu fac aceste ritualuri prin care cer permisiunea sa stau intr-un loc in natura. Intr-adevar dupa ce cer aceasta permisiune lucrurile se schimba - nu as putea spune cum anume - dar e o alta liniste, o alta frumusete, locul devine mai primitor si parca te ocroteste. Nu e o parere - pt ca am verificat asta in multe iesiri pe munte - dar nici nu pot descrie exact de ce am aceasta senzatie "de bine". Si apoi mai sunt si unele ... amintiri personale, deosebite, pe care nu vreau sa le impartasesc cu nimeni (cei care au facut asemenea ritualuri si au avut astfel de "trairi" stiu la ce ma refer )
Cert este ca aceasta lume nu ne este ostila -dimpotriva - atata timp cat din partea noastra nu apare sentimentul de frica/ostilitate.

Ganditorul

Am vazut mai sus ca cineva spunea de dislogul copiilor cu aceste entitati. Din joaca am incurajat acest dialog crezand ca e o ...inventie. Aveam sa constat mai tarziu ca nu e asa - copiii chiar vad aceste entitati si dialogheaza lejer cu ele, le descriu. Nu de putine ori am surprins copilul cel mic (3 ani) razand in hohote, aratand spre un colt al camerei sau padurii unde - spunea el - un baiat si o fetita faceau ghidushii.
Imaginatie de copil sau realitate ? Inclin sa cred ca realitate - aceste entitati exista, Pamantul e viu si are mult mai multe valente existentiale - numai ca noi ne-am distrus aceste cai de comunicare cu aceste valente prin frica, dogmatism religios, ostilitate.
Oricum eu cred ca in refacerea acestei cai de comunicare cu aceasta lume nevazuta avem foarte multe de invatat de la copiii nostr si in mod cert avem numai de castigat pastrand mereu in noi o partea a sufletului de copil.
"Cand am uitat sa fim copii ...am murit" - Constantin Brancusi

universis

Citat din: @biss din  24 Iulie 2011, 09:47:27
Poate mergem pe munte la căutat zâne, deşi a trecut data când dansează ele.,. Poate totuşi se îndură de noi şi ne oferă unul privat! Ah, sincer zic că aş prinde o zâna mică să mi-o pun pansament pe suflet.,.mai ales pe unde am rămas cu găuri de gloanţe trase din privirile unei alte zâne din tinereţea mea.,.

The magic forest of the mind
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

Ganditorul

#53
Va expun 2 fotografii facute cam la 10 - 20 sec. Le-am ciuntit/editat pt ca nu imi permitea forumul sa incarc poze atat de mari.
Eram dupa un traseu foarte greu, ne bucuram ca l-am terminat, ne-am pozat ca sa imortalizam momentul.
La prima fotografie nu se intampla nimic, la a doua insa apare o ...mica balerina. In a treia poza este un zoom.
Nu am vazut nimic cu ochiul liber... nici macar atunci la fata locului nu am observat mica zana-balerina. Acum nu pot decat sa ma bucur ca bucuria si fericirea noastra pt ca am terminat traseul a adus "mica balerina" in fata obiectivului.
Se pare ca bucuria, fericirea, multumirea sunt sentimente care fac aceste aparitii posibile.
Ce pot sa va spun... eu obisnuiesc sa fac mai multe poze pe acelasi subiectt pe principiul "fac 4 ca macar una sa fie buna" si astfel am destul de multe aparitii pe film.

elena78

#54
Iata aici un link destul de interesant  in care ne vorbeste despre spiritele naturii .Eu cred ca exista  aceste spirite ale naturii ,elfi ,zanele , stafii ,  pentru a le vedea   trebuie sa iesi in planurile astrale...

http://www.spiritelenaturii.go.ro/spiritelenaturii/desprezane.htm


si un filmulet  cu un minunat elf.


Elfo ripreso dal vivo !!! con telecamera

tractorbeam

Cert este ca aceasta lume nu ne este ostila -dimpotriva - atata timp cat din partea noastra nu apare sentimentul de frica/ostilitate.

Probabil ca aceste entitati ne detecteaza aura energetica si stiu sa o interpreteze.
Cum frica de ceva necunoscut activeaza mecanisme de autoaparare si prin autoaparare inteleg si ostilitatea fata de un presuspus si neobservat dar simtit pericol/adversar, de cate ori nu ne-am incordat muschii in prezenta vreunui pericol sau am pus in miscare o schema mentala de iesire din impas sau, atunci cand pericolul parea real, am pus in practica ceea ce deja am exersat cu mult timp in urma? Nici eu nu am scapat de asa ceva si chiar daca ceea ce am invatat a fost cu mult timp in urma, mecanismele si automatismele create atunci, cu mult timp in urma, s-au activat instant.

alx

Citat din: Rayden din  26 Iulie 2011, 21:47:43
a sosit timpul pentru povestea ta @alx?
DA,a sosit timpul.
  Asadar,exista o explicatie pentru intrebarile puse in acest topic,de fapt pentru insasi existenta topicului...insa si pentru mine e destul de greu sa fac legaturi INAINTE  de vreme...acestea par a se dezvalui treptat,"ascultand" parca de o vointa care nu e a mea...
   Motivul existentei acestui topic este unul...simplu: cunosc o persoana care sustine ca se intalneste,in aceste vremuri,cu o zana! Este vorba de un barbat,de 33-34 de ani,om serios altfel,casatorit si cu un copil,cu o meserie bunisoara,cu stare materiala normala zic eu,fara masina insa...
   Din pacate,acest om a facut greseala sa povesteasca aventurile lui prietenilor cu care lucra la un moment dat,si de atunci a fost luat constant in ras,asa ca acum nu mai scoti nimic de la el.Eu am avut noroc O DATA,ca sa zic asa,insa nu stiu daca asta se va mai repeta.
  Povestea lui e simpla: are un teren de cateva Ha pe un deal,foarte aproape de locul unde locuieste(sub1km,cred),iar pe acel teren are si o casa "in camp",pentru cine cunoaste...adica o casa taraneasca,cu grajd pentru animale lipit de ea.O data la cateva luni,amicul asta al meu se duce acolo,si petrece 2-3 zile.In acea perioada el zice ca o zana,imbracata in alb,vine la el si fie sta cu el,fie pleaca el cu ea.Daca se intampla sa plece cu ea,zana il poarta printr-o padure,pe niste dealuri din apropiere.Padurea nu este atat de mare,cred ca ai putea sa o traversezi cu piciorul intr-o zi,poate si mai putin...insa acest om zice ca padurea aia este imensa si ca el nu a ajuns niciodata la marginea ei,ceea ce ma face sa cred ca intr-un fel sau altul el nu o traverseaza,ci merge cumva in cerc prin ea...
  Partea cea mai interesanta insa este ca atunci cand povesteste de aceasta zina,ii vina sa planga...
Sotia lui stie si ea de aceasta aventura,si zice ca il crede 100%,dar nu are ce face.Dupa 2-3 el se intoarce acasa,si ramane un om normal...pana data viitoare.
   Din scurtele discutii avute cu el,am dedus ca in afara de haine si de parul blond nu poate(sau nu vrea) sa-mi descrie cum arata zana la fata...inaltimea ei este una "normala",la fel si anatomia...
  Din cate am inteles,nu exista un interval de timp bine stabilit intre plecarile lui,care,aparent,sunt aleatorii,insa asa cum am zis,se petrec cam o data la cateva luni.

   Spuneam la inceputul acestui post ca eu cred ca exista niste legaturi...ei bine,un exemplu in acest sens ar fi urmatorul: daca exista o conexiune intre "zana" asta si aparitiile luminoase semnalate de mine in alt topic,care se suprapun destul de bine peste zona vizata? Daca ceea ce vede el drept zana e o proiectie a...altceva? Si nu ma refer aici la Lilith sau alte asemenea ei,ci la niste POSIBIL "naufragiati" DE MULTA VREME in aceasta zona?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

sunnyboy

@alx: poate tu incet-incet descoperi o noua Padure Baciu, mult mai interesanta decat cea veche? Spor la investigat si minte limpede-ti doresc!

kefren

  N-am reusit sa inteleg ceva,entitatea asta e vie -flash and bones-sau e o aratare,fantoma,viziune?
     E foarte stranie patania prietenului tau dar daca reusesti sa afli raspuns la intrebarea mea anterioara,atunci am avea si niste posibile raspunsuri la ceea ce se petrece acolo.
     

alx

@kefren
Din punctul de vedere al "martorului",aparitia e cat se poate de vie si de "in carne". Insa eu nu pot sa garantez asta,pentru ca stiu cat de usor poate fi manipulat creierul uman sa vada ceea ce trebuie sa vada...adica sa ramana la marginea ratiunii,fara insa s-o depaseasca...ar putea fi dificil sa acceptam pe langa noi "entitati" care nu se incadreaza in canoanele noastre de frumusete sau de normalitate...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."