Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zânele-mit sau realitate?

Creat de alx, 15 Iulie 2011, 14:45:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

abyss

Multumesc @alx pentru raspuns.
Totusi cand ai de gand sa ne dezvalui motivul existentei acestui subiect destul de interesant? sau eventual ce anume te intereseaza mai exact?

alx

Citat din: @biss din  18 Iulie 2011, 15:45:11
Multumesc @alx pentru raspuns.
cu placinte...

Citat din: @biss din  18 Iulie 2011, 15:45:11
Totusi cand ai de gand sa ne dezvalui motivul existentei acestui subiect destul de interesant?
pai,vad ca ti-ai raspuns in propria-ti intrebare...e un subiect destul de interesant... :-D

ca sa nu crezi ca te-am luat in balon,pot sa-ti spun ca am un fir...mai precis un odgon marinaresc... :evil:
   cat despre ce ma intereseaza...pai ma intereseaza absolut orice despre acest subiect...motivul il ai in randul de deasupra...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Citatpot sa-ti spun ca am un fir...mai precis un odgon marinaresc...
Adica, in traducere, ai o experienta proprie pe care abia asteptam sa o auzim/vedem ! Nu?
Haide, povesteste ...!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

alx

Citat din: romulus din  19 Iulie 2011, 10:02:57
Adica, in traducere, ai o experienta proprie pe care abia asteptam sa o auzim/vedem ! Nu?
Haide, povesteste ...!
Am zis !

romulus,dupa cum am spus mai sus,eu am
Citat din: alx din  18 Iulie 2011, 22:59:18
un fir...mai precis un odgon marinaresc... :evil:
 
nicaieri nu am afirmat ca ar fi vorba de o experienta personala...si,din pacate,inca nu a sosit timpul...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

abyss

1 sfat... @alx, man, daca ajungi la "sfatul zanelor"... bea frate inainte ceai de sanziene...

Kymosabe

#35
Zânele - mit sau realitate?
O astfel de întrebare adresată unui mitolog ar fi superfluu, deoarece pentru el zânele sunt la fel de reale ca şi Făt-Frumos, Ileana Cosânzeana, Greuceanu sau Zmeul.
Basmele cu zâne din folclorul românesc îşi au originea în miturile Greciei antice. Mircea Eliade a afirmat clar analogia dintre zâne şi nimfe, zeităţi feminine secundare din mitologia greacă, despre care vechii greci credeau că trăiesc în păduri, peşteri, munţi, râuri.  Despre ele se spunea că aveau darul profeţiei, cunoşteau leacuri pentru orice boală, le puteau oferi muritorilor nemurirea, se puteau metamorfoza, transforma în plante sau animale, toate fiarele pădurii  se aflau sub vraja lor, fiind stăpâne peste ape, puteau aduce ploaia, etc.
În iconografia greacă nimfele erau înfăţişate ca nişte tinere foarte frumoase purtând veşminte albe, drapate sau, dimpotrivă, total dezgolite, scăldându-se în apa râurilor. De obicei ele erau considerate zeităţi binefăcătoare, însă reprezentau un pericol pentru tinerii care îndrăzneau să se aventureze singuri prin munţi sau prin păduri, deoarece riscau să le întâlnească şi să fie vrăjiţi de frumuseţea lor.
În vocabularul modern, nimfă a dat termenul de  nimfomană, aluzie la apetitul sexual al acestor fiinţe supranaturale.   
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

kandaon

Din cate stiu eu Eliade a spus ca anumite elemente greco-romane (romane mai exact) s-au suprapus uneori peste elementele autohtone dacice, nu ca ar fi de inspiratie greceasca (de ex. el spune parca despre Sanziene ca vin ca si nume de la Santa Diana, dar doar cu numele, mitul despre ele fiind unul mai vechi autohton).

Aici e un articol care dovedeste existenta "nimfelor" dacice (ma rog, a credintei in existenta lor)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8935119-continuitatea-dacica-relevata-rugaciune-versuri-scrisa-ofiter-imperiului-roman.htm

Cel mai probabil "zanele" existau in mitologia mai multor popoare, uneori (sau de cele mai multe ori) avand si atributii sau manifestari/forme asemanatoare.

Kymosabe

Kandaon, într-adevăr, elemente mitologice greco-romane s-au suprapus peste un substrat autohton dacic.
Însă este imposibil să discernem, din acest sincretism mitologic, elementele care aparţin culturii dacice.
Spre deosebire de mitologia greacă, miturile şi credinţele dacice ne sunt total necunoscute, cu excepţia câtorva
date pe care ni le-au furnizat istoricii greci antici.
Singurul element autohton, în acest caz, ar fi zeiţa Bendis, adorată de daci ca zeiţă a Lunii şi pe care grecii o identificau cu Artemis
(Diana la romani), zeiţa vânătorii. Nimfele făceau parte din cortegiul acestei zeiţe.

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

abyss


roxaline

Dincolo de povesti, basme, mituri, legende pentru mine ... sunt realitate. Fie si numai pentru ca le vad de cand ma stiu, mama si tot neamul de parte femeiasca ( din partea mamei ) la fel, fii-mea e cea mai tare dintre noi toate, ca mai si 'comunica" uneori cu ele  8-)

Mama si celelalte femei din linie pe partea ei, viseaza ceea ce urmeaza sa se intample, clar sau metaforic ( caz in care fiecare are "decodorul" ei), eu visez si "direct' ( adica seamana cu un film, cu prim planuri, detalii, informatii povestite ca la seminar etc) dar si metafore, simboluri etc.

Despre zanele gradinilor am invatat de la o matusa; nu-i nimic complicat, pur si simplu fiecare specie are "coordonatorul" sau, aka zana sa si responsabilitatea tuturor este armonia, din pacate noua, oamenilor, aceasta armonie ne este destul de straina.

NU vad zanele tot timpul, nu-mi dau seama ce anume declanseaza perceptia. NU le vad ca femei, imbracate sau nu, cu baghete si alte chestii. Sunt pur si simplu luminite si stiu ce fac, ce "job" au.

Acum 4 ani fusesem la un curs de dezvoltare personala, cam scumput si plecasem de acolo cu o alta viziune legat de ... hmm... "la inceput a fost cuvantul" (desi cursul a fost orice, numai spiritual / religios NU ). Mi-am tot chinuit neuronii cu niste intrebari legate de curs, am vorbit cu cateva persoane si la aceste discutii fata mea NU a fost de fata. Dar, la intoarcere acasa, taman cand treceam de intersectia de la Budapesta si ma pregateam sa intru in pasajul Unirii, am vazut o mica luminita prin oglinda retrovizoare si fata mea, care era in spate, imi spune senina "Mamiiii, zanuta mea mi-a spus ca ai dat o multime de bani pe curs si nu ai priceput esentialul: cuvantul pe care-l gandesti sau rostesti, pe acela ti'l daruiesti".  :-o

Fata mea e buna "prietena" cu "Zanuta Banuta". Sa va spun cum arata chestia asta ... prietenia, nu zana :D Fata mea isi doreste ceva si, daca apare Zanuta Banuta stiu CLAR ca voi avea banii sa cumpar chestia dorita si singura mea preocupare este sa nu intru peste banii respectivi ( am incalcat regula 1 data .. si a fost nashpa). NU am vazut copil pana acum in jurul caruia sa nu vad / percep zanuta cu pricina. Dar am vazut extrem de multi adulti de care aceasta luminita nu se poate apropia ... desi incearca!!

Din ceea ce percep ( ca nu este ca stiu .. pur si simplu este ) si din ceea ce mi-a mai spus fii-mea + matusile, zanele sunt "lumina prin Mama Pamant", precum copiii Mamei Pamant si au in grija tot ceea ce este materializat ( banii si ncomputerele included :D ). Nu au nimic cu oamenii unless oamenii aleg sa perturbe echilibrul naturii ( chestie care se intampla extrem de des, din pacate ). Fata de elementele "perturbatoare" se comportta precum  aparatorii unui teritoriu, pentru simplul motiv ca job-ul lor este sa protejeze.

Si mai sunt si alte lucruri, dar trebuie sa-mi duc copilul la somn, mai ales ca rade de faptul ca povestesc asa ceva unor "adultiti", aka bolnavi de "adultita" ... adica au crescut si s-au molipsit de la alti adulti si nu mai cred ... adica nu mai primesc ce-i al lor! Hmm... intelegeti ce vreti, acum preocuparea mea este sa-mi trimit zana la spalat pe dinti ca-i 11 noaptea   :-D

Nu am glumit nici un mm in ceea ce am spus. Pur si simplu asta este realitatea mea.

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Rayden

@roxaline, inainte de toate, iti urez bine ai venit pe rufon! sper sa ai o sedere indelunga si contributii constructive.
e foarte tare povestea ta...seamana cu ce imi spunea o matusa prin copilaria mea la bunici..si cred ca asa si e..:)

fiulploii

#41
Bun venit @roxaline .

Este cea mai buna informatie de pana acum la subiectul acesta .

Si se leaga cu ceea ce am invatat eu si anume ca fiecare loc are un spirit al lui care il pazeste ( de cine si pentru ce nu stiu , poate pentru pastrarea armoniei zonale  8-) ) si am mai invatat ca daca ai ceva treaba acolo , e bine sa ceri ingaduinta lui , ceva de genul , salut , nu vreau sa deranjez nimic insa as vrea sa fac asta si asta astfel incat sa fie bine pentru toti .

Si apoi , ceea ce ai spus tu , imi intareste ipoteza mea personala ca aceste entitati sunt de fapt '' avatare '' ale mamei Geea , adica niste manifestari intrupate , un fel de interfata de comunicare cu Omul .

O seara faina in continuare .

padme

#42
Citat din: roxaline din  22 Iulie 2011, 23:04:48
Din ceea ce percep ( ca nu este ca stiu .. pur si simplu este ) si din ceea ce mi-a mai spus fii-mea + matusile, zanele sunt "lumina prin Mama Pamant", precum copiii Mamei Pamant si au in grija tot ceea ce este materializat ( banii si ncomputerele included :D ). Nu au nimic cu oamenii unless oamenii aleg sa perturbe echilibrul naturii ( chestie care se intampla extrem de des, din pacate ). Fata de elementele "perturbatoare" se comportta precum  aparatorii unui teritoriu, pentru simplul motiv ca job-ul lor este sa protejeze.

Nu am glumit nici un mm in ceea ce am spus. Pur si simplu asta este realitatea mea.


Pai te asteptam sa ne mai povestesti! Numai ca eu nu inteleg un lucru: si tu ca si @fiualploii sustineti (si nu zic ca nu ar fi asa) ca aceste entitati au rolul de a proteja, cum zici tu ca nu au nimic cu oamenii atata timp cat acestia nu perturba echilibrul... problema e ca echilibrul e perturbat al naibii de rau, cel putin eu asa il simt,  nu am inteles ce fac aceste entitati mai exact in aceasta situatie?! Daca stii si poti spune, evident!

Am mai auzit pe cineva povestind cum ca fata ei (oare o fi ceva cu partea feminina?!) vedea tot asa... "duhurile" pomilor si alte chestii... ceva tot asa pe specii, fiecare are protectorul sau...

roxaline

@Rayden @fiulploii @padme

Multumesc pentru urari. Raspund pe rand atat cat pot din ceea ce am vazut / vad sau mi s-au mai spus din copilarie si pana acum.

As vrea sa precizez inca o data ca asta este realitatea mea, in sensul ca am constatat diferente de perceptie chiar la cei care vad astfel de fiinte elementale precum zanele. Pentru mine , analogiile cele mai frecvente ce apar in mintea mea provin din muzica.

Deci zanele protejeaza fiecare o zona / specie / domeniu. Fata mea le vede ca fiinte avand o forma de lumina cu mici aripi de lumina. Eu percep sunet, lumina si un fel de culoare sa-i spunem, desi este mai mult rezultatul vibratiei unei anumite geometrii; de exemplu diapazonul vibreaza intr-un anumit fel si geometria lui contribuie din plin la asta. (Va rog sa ma credeti ca mi-este extrem de greu sa descriu; eu am fost intotdeauna paralela cu matematica cu geometria ei cu tot. De multe ori am incercat sa desenez ce vad, dar nu m-a gasit inca talentul la desen, sau poate a venit si nu eram eu acasa  :-P ).

Protejarea nu seamana cu sensul pe care noi il dam cuvantului, mai degraba ganditi-va la un dirijor care sa ingrijeste ca fiecare instrument sa se auda exact cat trebuie si armonia sa fie cat mai aproape de desavarsire. In locurile in care oamenii au perturbat armonia ( de exemplu pe marile exploatari agricole), "cantecul" nu mai exista iar zanele sunt extrem de putine si foarte hmm.... putin dense ca lumina, ca si cum ar fi slabite. in zonele alea, pe langa zane, am vazut alte structuri de lumina (alte geometrii, sunet si culoare) ce sunt de obicei prezente pe langa oameni si, intreband pe altii mai "experimentati" in ale nevazutului, am inteles ca sunt fiinte cu o organizare mai complexa decat zanele, venite sa sustina zona respectiva. In zonele naturale, de exemplu paduri, sunt multe zane si multe alte "chestii".

Matusile mele imi povesteau ca "in padure cand mergi sa iubesti fiecare frunza, fiecare floare, fiecare umbra si sa te rogi continuu si zanele o sa-ti spuna unde sunt murele bune". Eram deja maruta (aveam vreo 13 ani) cand mi s-a spus asta si nu intelegeam de ce trebuie sa fac altfel decat inainte , cand mergeam la padure si vedem "luminitele" si "stiam" brusc unde sa caut fructe si cat sa mananc. Raspunsul primit a fost: "ai crescut si nu mai crezi si nu mai ai lumina" ( lumina .. articulat, ca si cum ar fi o anumita lumina). Atunci am executat "instructiunile"; acum, privind in urma cu tot ce am mai citit, invatat , experimentat, cred ca exista o explicatie destul de logica:

- copiii cand sunt mici "functioneaza" cu ambele emisfere sincron si nu stau atat de mult in beta ci mai mult in alfa. De asta si vad tot felul de chestii. Apoi ii zapacesc parintii cu "explicatii" despre ce se poate si ce nu se poate etc si functionarea creierului lor se schimba. Cand ajung la gradi standardizarea este atat de mare ... ca se rupe "filmul" si copiii incep sa vada mai rar manifestarile energetice  din alta banda de frecventa.
- se stie deja din studiile facute ca oamenii care se roaga, mediteaza etc ajung sa-si sincronizeze emisferele si trec in alta "banda". Deci daca intri in padure "rugator" ( cum spune una dintre matusi), intri sincronizat si probabil ca emisia este diferita si esti recunoscut si ajutat sau mai degraba servit.

Cred ca noi comunicam oricum cu astfel de fiinte. Stiu o persoana care-si iubeste si ingrijeste gradina cu o pasiune si o iubire senzationala. Stateam de vorba intr-o zi despre tot felul de chestii si am observat ceva si am inceput sa notez ( faceam liniute si x-uri pe o foaie). Din 45 de actiuni asupra plantelor ( in timp ce vorbeam despre diverse) la 12 dintre ele am vazut luminita zana anterior actiunii persoane ( adica inainte chiar sa se deplaseze catre planta cu pricina). succesiunea era luminita pe o anumita planta, specific intr-o zona a plantei, persoana se ducea spre planta respectiva si trebaluia exact in zona unde fusese luminita. Din cele 12, toate au fost "executate" exact in ordinea in care au aparut manifestarile "zanesti"; cele 12 semnale au provenit de la 8 structuri luminoase diferite. In tot acest timp, noi vorbeam despr altele, cu cafelele si un pahar de apa pe langa noi, iar persoana ce ingrijea plantele pur si simplu parea ca percepe semnalele dar nu constient. Nu stiu daca am numarat corect toate actiunile, iar ca statistica nu este relevant decat ca "semnal slab", ca o directie. Am mai vazut astfel de cazuri si am constatat ca exista diferente intre gradinile oamenilor care comunica / primesc semnalele entitatilor si persoanele "oarbe". diferenta este majora nu numai la aspectul si calitatea plantelor, dar si de camp luminos al plantelor precum si la capitolul ploaie - grindina. Pur si simplu statistic NU se explica cum o gradina a unei anumite persoane nu este atinsa de grindina sau mana cand toate celelalte din jur sunt. Si nu vorbim de suprafete mari ci de maxim 1000 de mp.   
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

Nu am vazut vreo zana , poate atunci cand eram mic .
Am simtit insa cateodata o prezenta . Prima data cand s-a intamplat eram singur pe munte , doar eu, rucsacul si cortul si ''trageam '' tare sa gasesc un loc de campare fiindca noaptea ma batea amical pe umar . :lol:

Am reusit de am gasit un loc care sa imi convina si no, stiti voi , jos rucsacul , desfa cortul , intinde-l , bate tarusii ( mi-am dat de cateva ori peste ''deshte'' ) strange vreascuri , fa foculetzu , mananca ceva. In timpul asta , simteam ceva nedefinit , o prezenta care se misca in preajma mea dar nu s-a apropiat la mai putin de vreo 3-4 m . Inevitabil sa spun ca aveam cutitul la brau , toporu era la indemana , mi-am facut semnu crucii cu limba ( ''metoada'' crestineasca atunci cand ai ''minurile '' ocupate  :lol:) si in inchipuirea mea era satanu ( prefer sa ii zic la masculin si nu la feminin - optiunea mea ) de unde deducem aiurelile mistice de care '' beneficiam'' pe atunci .

Brusc , ca o strafulgerare , mi-a venit in minte informatia cu spiritul locului . Si dupa ce am cerut voie sa inoptez , totul a fost ok. Restul e istorie , ca sa parafrazez pe oarecine.

Si acum o intrebare prosteasca , poate stie cineva raspunsul si-l poate comunica :

  O zana poate sa aiba in grija alta zana ?
:roll: