Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sfarsitul lumii

Creat de Necunoscutul, 19 Aprilie 2006, 17:35:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Necunoscutul

  De la Nostrademus la oamenii de stiinta sfarsitul lumii a fost prevestit, dar multe dintre acestea nu s-au adeverit. Am citit si unele teori ce spun ca sfarsitul lumii va veni in 2012 iar altele ca el ar veni in 2050-2100 din cauza poluarii. Cred ca in 2012 se va intampla ceva dar nu sfarsitul lumii. Astept si parerile voastre

8-)

apokryphos

Citat din: Necunoscutul din  19 Aprilie 2006, 17:35:06
  De la Nostrademus la oamenii de stiinta sfarsitul lumii a fost prevestit, dar multe dintre acestea nu s-au adeverit.
8-)

:-D Imi place cat de diplomatic pui problema: multe dintre predictiile sfarsitului lumii nu s-au adeverit. Hai sa-i zicem pe nume: pana acum nici una care prevedea sfarsitul pana in 2005 inclusiv nu s-a adeverit.

A.

nemo

#2
Prevestirile moderne isi au originea in Grecia Antica. Oracolul din Dephi cu a lui Phintia a fost prima prorocitoare oficiala si mediatizata si desfasura o activitate de profetie atit pentru conducatori cit si pentru vulgul obisnuit . Bineinteles contra-cost . Ce este interesant ca din transa in care era, Phintia bolborosea fraze fara noima, pe care preotese indriduite le decriptau si le transfornau in profetii . Nostradamus in esenta a facut acelasi lucru . Prin catrenele sale extrem de ermetice, metaforice si figurative lasa posteritatii posibiliatea interpretarii, in orice fel si in orice chip, in functie de eveniment .
De exemplu marele crai de la rasarit au fost Mao, apoi Gorgbaciov, apoi Bin Laden etc... anticristul cind Hitler cind Bin Laden, cind George W. Busch (!) etc . Totul in functie de necesitati . In ceace priveste sfirsitul lumii, eu personal am trait 3 : anul 1982 - alinierea planetelor - sfarimarea Pamintului , anul 2000 - Y2K - sfirsitul lumii cibernetice , anul 2001 - sfirsitul lumii reloaded - datorita lipsei anului 0 . Eu unul voi crede in profetii voluntare in doua conditii :
1. cind se voi afla de ele inaintea producerii evenimentului
2. cind se va cistiga la Loteria Nationala pe baza lor
Spooky , de unde pot sa-mi dau singur karma mai jos ?

Interesent

De cind exista omenirea si a inceput sa vorbeasca si sa scrie, au existat tot timpul oameni care au placere pe altii sai intimide si sa rada pe urma de acei pacaliti. :-D  :-P
Pina astazi nu sa schimbat aceasta procedura deloc - aceasi prostie.
Nemo a spus cam de cite ori sa vorbit in ultimi ani de sfirsitul lumii, si ce sa intimplat? Nimic.
De sfirsitul civilizatiei noastre se poate vorbi in doua feluri: o catastrofa cosmica neasteptata sau prin razboaie atomice si biologice intre noi. Aceste doua scenarii se pot prevedea in felul de a inainta stiinta astronomica si a fi pregatit pentru unele prabusiri de asteroizi pe pamint , si pe de alta parte de a ideparta de la putere acei indivizi ca Bush, Blair, si altii, carora le este indiferent ce nenorociri si catastrofe deciziile lor lumii aduc.  :evil:
Si momnetul cind "sfirsitul lumii" va veni adevarat este, cind sistemul nostru solar se raceste si incepe sa implodeze. Dar pina atunci noi vom fi in stare sa gasim alte planete unde putem sa ne mutam si sa traim acolo mai departe - chiar daca asta mai dureaza citeva zeci de generatii in viitor.  :-)

pri3st3ss

Citat din: Necunoscutul din  19 Aprilie 2006, 17:35:06
  De la Nostrademus la oamenii de stiinta sfarsitul lumii a fost prevestit, dar multe dintre acestea nu s-au adeverit. Am citit si unele teori ce spun ca sfarsitul lumii va veni in 2012 iar altele ca el ar veni in 2050-2100 din cauza poluarii. Cred ca in 2012 se va intampla ceva dar nu sfarsitul lumii. Astept si parerile voastre

8-)
nu s-au adeverit in ce masura?...cum esti atat de sigur ca nu s-au adeverit...avand in vedere cand a trait Nostradamus, lumea pe care el o stia, si-a gasit sfarsitul pana acum...mereu se "sfarseste lumea",dar nu in sensul apocalipsei biblice, ci  e o schimbare care mie mi se pare normala, doar involuam...m-am oprit un pic si m-am gandit dak sa pun ghilimele la <involuam> , dar m-am razgandit...
si, din cate sti eu, maiasii au spus ca lumea s-a sfarsit de vreo 10 ori ( ? s-ar putea sa ma insel aici ,dar pana la urma nu conteaza de cate ori au spus ei ca se va sfarsi lumea pana la Marele Final )....iar de 2012 - tot maiasii au pus data asta.. 21 dec 2012 daca nu ma inshel privind ziua exacta - ...hmmmm,da, e posibil, dar eu tot nu cred ca va fi ceva tragic..bine, reformulez  :-D... nu va fi ceva tragic pt toti... acum sa pun ceva de dezvoltare spirituala? :wink:...poate o noua dimensiune, cine shtie... oricum, nu te grabi...ai ceva planuri pt urmatorii 6 ani? :-D vom vedea...timpul trece din ce in ce mai repede ,asa ca 6 ani nu inseamna mare lucru.... eu sunt chiar curioasa...

acum nu stiu ce sa spun...sa pun la socoteala si  problema cometei/ asteroidului care va lovi pamantul? :?  nu sunt in masura sa imi dau cu parerea in aceasta zona...avand in vedere ce se intampla in ultima vreme in tara, parca vad ca se va intampla la fel si atunci...ne anunta ca vine asteroidul si noi stam cu mainile in san pana e prea tarziu...  :-) :-D :lol: de parca am avea ce face sau unde pleca....poate vetzi spune ca nu are nici o legatura asteroidul cu inundatia, dar eu ma refeream la situatie.... sau ceva de genul  :oops:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

avramescub

:) Cand auzeam de sfarsitul lumii prima data ma gandeam la apocalipsa pe care ne-o explica dna prof de religie la scoala dar mai apoi vazand un documentar pe Discovery despre cele 2 mari galaxy....nu mai stiu exact numele...ceva cu H si alta cu S cred, dar sa va spun povestea:
- Se spune ca intr-un viitor apropiat cele doua mari galaxy se vor ciocni producand o mare explozie care va schimba forma universului nostru.
- Prin aceasta schimbare radicala ar reusii sa distruga cea mai importanta planeta: Soarele care ne alimenteaza pe noi cu caldura si lumina;) :-D
- Oameni de stiinta spun ca acest Soare se va transforma intr-o planeta uriasa rosie care va atrage pamantul sfaramitndul.


ALTA intrebare pe care oameni de stiinta si-o pun este aceea cum ca daca hidrogenul de pe planeta Soare s-ar termina ce s-ar intampla.
- Raspunsul vine foarte usor: Daca H de pe Soare s-ar termina nu ar mai exista arderea si noi vom sfarsi inghetati.
- Reporterul intreband cand se va intampla asta omul de stiinta care a explicat a plecat capul si a ramas tacut ceea ce da de banuit!

Flight33

Daca nu cumva gresesc eu scriu undeva prin Noul Testament, mai exact la Evanghelii ca...."de ziua aceea si de ceasul acela, nu stiu nici ingeri  si nici fiul  ci numai Tatal". Noi doar incercam sa deslusim semnele, care ne vestesc apropierea Sfirsitului.....dar cam atit.

pri3st3ss

azi dimineata la radio se spunea ca in 2008 e sf lumii...vine nu shtiu ce asteroid e numai e posibil sa i se dea un "branci" ca sa isi schimbe traiectoria...
unde e Bruce Willis cand ai nevoie de el?

cat despre soare..eu nu vreau sa inghet, eu urasc frigul
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Am urmarit discutiile de aici si trebuie sa spun ca unii au scris niste aberatii.

   Chestia aia cu Soarele si hidrogenul sta cam asa:

  Peste un timp, nu pot sa spun cand, combustibilul solar se va epuiza. Acest combustibil consta siin hidrogen, crd ca in mare parte este H. Cand combustibilul se va epuiza, atunci Soarele va incepe sa creasca in volum, insa temperatura va scadea. Crescand in volum, va inghiti toate planetele din sistemul solar, devenind astfel un gigant rosu/giganta rosie, nu stiu care e forma corecta. Giganta rosie desi are un volum gigantic, are o densitate mica.
   O alta posibilitate de sfarsire a Soarelui e sa explodeze. Stelele care explodeaza se numesc nove. Insa totusi e mai putin probabil ca soarele sa fie o nova.

  Si aceste procese nu au nimic in comun cu ciocnirea a doua galaxii. Bine, nu zic ca nu s-ar putea produce ciocnirea, insa atunci sfarsitul nostru ar trebui sa fie mult mai violent.

   Un alt eveniment care ar putea provoca sfarsitul lumii ar fi eruptia unui "supervulcan".
In parcul Yellowstone exista un munte vuilcanic care intr-un viitor va erupe. Iar cantitatea de sulf si alte gaze va fi atat de mare incat se va raspandi in jurul Pamantului, formand un ecran care va impiedica patrunderea radiatiilor solare. Astfel se va produce o noua glaciatiune. S-au masurat ceva unde emise de pamant si cercetatorii care le-au analizat au spus ca din ele rezulta ca eruptia vulcanului se apropie. Bine, e posibil ca acel vulcan sa erupa, dar nu cred ca gazele lui vor acoperi chiar tot Pamantul.

  Cat despre profetiile lui Nostradamus, va las aici niste catrene,... da, cand voi avea mai mult timp, le voi si traduce. Daca cineva se ofera sa le traduca, nu ma supar, ba chiar din contra.

X / 66
The chief of London by rule of America,
The Island of Scotland shall be tempered by frost,
Kings and Priests shall have one, who is a false Anti-Christ
Who will put them altogether in discord.

I / 91
The Gods shall make it appear to mankind,
That they are the authors of a great war,
The sky that was serene shall show sword and lance,
On the left hand the affliction shall be greater.

VI / 34
The contraption of flying fire,
Shall trouble so much the captain of the besieged,
And within shall be so much rioting,
That the besieged shall be in despair.

IV / 92
The head cut off of the valiant Captain,
Shall be thrown down before his adversary,
His body hanged from the ship's antenna,
Confused, they shall fly with oars against the wind.

I / 87
Ennosigee, fire of the center of the earth,
Shall make an earthquake of the New City,
Two great rocks shall long time war against each other,
After that, Arethusa shall color red the fresh river.
VI / 97
The heaven shall burn at five and forty degrees,
The fire shall come near the great new city,
In an instant a great flame dispersed shall burst out,
When they shall make a trial of the Normans.

V / 8
The fire shall be left burning, the dead shall be hid,
Within the globes terrible and fearful,
By night the fleet shall shoot against the city,
The city shall be on fire, the enemy shall be favorable to it.

I / 41
A siege laid to a city, and assaulted by night,
A few shall escape to fight not far from the sea,
A woman swoons for joy to see her son returned,
A poison hidden in the fold of letters.

X / 96
Religion of the name of the seas shall come,
Against the Sect of Caitifs of the Moon,
The deplorably obstinate sect, shall be afraid,
Of the two wounded by A. and A.
X / 67
The earthquake shall be so great in the month of May,
Saturn, Caper, Jupiter, Mercury in Taurus,
Venus also, Cancer, Mars in Zero,
Then shall hail fall bigger than an egg.
VI / 2
In the year five hundred eighty more or less,
There shall be a strange age,
In the year seven hundred and three (witness heaven)
Many kingdoms, one to five shall be changed.


Momentan ajunge atat.

assiris

Traducerea lor trebuie facuta cit mai corect cu putinta asa ca astept sa o faca cineva care stie bine sa o faca

assiris

Despre sfirsitul pamintului gasiti pe adresa http://www.google.ro/search?hl=ro&q=James+lovelock+the+revenge+of+gaia&btnG=Caut%C4%83&meta= o gramada de materiale scrise de James Lovelock in articole cu tema: Razbunarea Gaiei (zeita pamintului la greci. Un material pe acesta tema a aparut si in Formula As Nr. 714/ aprilie, 2006

Skywalker

Ar fi de preferat ca traducerea sa fie facuta de un profesor de engleza, sau macar de un student la o facultate de profil. Daca as traduce, nu cred ca as putea sa pastrez intru totul semnificatia. Chiar si aceste versuri au fost la randul lor traduse din franceza. Probabil ca si de acolo s-a mai pierdut ceva din sens.

 Un alt eveniment care ar duce la sfarsitul lumii ar fi ciocnirea a doua stele cu probucere de raze Gamma. Exista niste stele duble: 2 stele care se invart una in jurul alteia, si care ar putea la un moment dat sa se ciocneasca. Ciocnindu-se, ar degaja o cantitate enorma de raze Gamma, care ar distruge orice forma de viata de pe Pamant. Despre ce stele e vorba mai exact, nu stiu.

avramescub

Skywalker vad ca ai cotat ceea ce am postat eu ca fiind o aberatie? asa e? Aceasta chestie cu Soarele a fost luata de pe discovery si mie mi s-a parut super interesanta ci nu o aberatie cum ii zici u:).

nemo

Dupa atitea sfirsituri ratate, o noua teorie isi face loc . Conform filozofiei indiene orientale asistam la sfirsitul unui ciclu si inceputul unuia nou . Apocalipsa este de fapt sfirsitul lumii spirituale asa cum am cunoscuto de 7.000 ani . Daca suntem atenti semnele au inceput : cuvintul isi pierde puterea in favoarea imaginii, cunoasterea lasa loc pragmatismului, inteligenta lasa loc informatiei . Am vazut carti pentru copii care sunt rezumatele ale unor alte carti pentru copii . Deduc de aici : copiii de azi sunt mai putini inteligenti decit cei de ieri si au nevoie de proteze mentale tip rezumate . Specia va degenera din punct de vedere spiritual. Apocalipsa va venii cu siguranta dupa care o vom lua de la capat,  pe alte baze . Amintitiva "Dune" de Frank Herbert cu jihadul butlerian .

TurnusX

 Nu aveti decat sa strigati in gura mare ca lumea se va sfarsi. Daca nu va pregatiti pentru asta se va sfarsi pentru voi. Puteti sa imi spuneti maniac sau nebun insa eu ma pregatesc, activ, pentru asta. Semnele sunt peste tot: razboi (Afganistan, Irak, Iran), boli(HIV/SIDA, gripa aviara), catastrofe(tsunami, inundatii). Daca numai unul din factorii astia reuseste sa o ia razna, ne-am ras in proportie de 50%. Unul ca mine nu poate preveni un asemenea calup de evenimente insa il poate observa suficient de rapid incat sa se poata pregati.
Poate semana cu paranoia insa de ceva timp am inceput sa privesc lumea din jur si sa imi inchipui cum as reactiona in cazul in care ar lua-o razna. Solutia cea mai precauta ar fi sa creez in jurul meu o organizatie paramilitara care sa intervina dupa ce se linistesc apele. Prin urmare am inceput sa ma interesez despre existenta unor asemenea grupari si am descoperit ca exista, cel putin in State. Se numesc "survivalists". In mare parte sunt isterici cu prea multi bani bucurosi ca gasesc alti isterici ca ei, ce creeaza comunitati bucuroase sa planteze oricui, dupa catastrofa, un glont in cap. Viziunea mea este putin diferita, datorita probabil faptului ca sunt un idealist. O astfel de grupare ar trebui sa aiba rolul de a-i proteja pe cei mai slabi.
Este posibil ca in timp sa scot o serie de articole despre cum imi inchipui eu ca ar trebui condusa o astfel de organizatie.
Repet, nu aveti decat sa spuneti ca sunt nebun insa daca Doamne fereste, am dreptate, e mai bine sa fiti pregatiti.