Sectiune pentru limba româna > Extraterestri

Disclosure - pronosticuri (dar cu argumente)

<< < (2/18) > >>

dida:

--- Quote from: Xanadron on  13 September 2011, 00:17:26 ---Sa nu uit o minuscula precizare: cind spun ca Za Disclojar :-D ar trebui sa vina de la sine si cumva "de nevoie" nu ma gindesc la vreo "Rapture" (Inaltare crestineasca :star:), ci mai degraba la un scenariu similar filmelor tip "left behind".

Adica la tabloul unui Pamint aproape muribund, parasit fara scrupule de-o buna parte din gashca Omenirii 2.0. :|
Cu resturi ale versiunii 1.0 "trezite" si informate volens-nolens, probabil in penultima clipa.

--- End quote ---

Xanadron, ai o imaginatie bogata....asta e defectu' tau!

Ma refer la minuscul

Ce-i aia " penultima clipa!"?

Camarade, tu ai ceva apucaturi?....ma refer la anumite faze pe care nu le poti tine in friu!

?

Nicipreaprea:

--- Quote from: Xanadron on  13 September 2011, 00:17:26 ---Sa nu uit o minuscula precizare: cind spun ca Za Disclojar :-D ar trebui sa vina de la sine si cumva "de nevoie" nu ma gindesc la vreo "Rapture" (Inaltare crestineasca :star:), ci mai degraba la un scenariu similar filmelor tip "left behind".

Adica la tabloul unui Pamint aproape muribund, parasit fara scrupule de-o buna parte din gashca Omenirii 2.0. :|
Cu resturi ale versiunii 1.0 "trezite" si informate volens-nolens, probabil in penultima clipa.

--- End quote ---

N-am inteles care pleaca, care ramane...  :mrgreen:

Oricum, nici nu cred ca e posibil asa ceva, pentru ca "Toti pentru unul, unul pentru toti" ... Da-o naibii de treaba  :fullmoon:

Tayka:

--- Quote from: fiulploii on  12 September 2011, 00:22:13 --- - ...... De ce nu se dezvaluie existenta vietii pe Marte?
Din ratiuni politice. Vom insera o întrebare, invocând legile libertatii de informare, pentru ca NASA sa recunoasca viata inteligenta de pe Marte.
 - Iar martienii de ce nu se prezinta ei însisi în societate?
 Planeta noastra este una de ordin inferior si banuim ca se afla într-o carantina impusa de catre conducerea universului. Si aceasta carantina se încheie acum... Credem ca civilizatiile etice extraterestre au utilizat fenomenul OZN pentru a ne obisnui cu existenta lor, iar între 2010 si 2020 putem începe sa avem relatii deschise cu aceste civilizatii.
 - Si primul contact va fi cu martienii?
Da, deoarece exista multe avantaje mutuale: ei ne pot da tehnologii si cunoastere, iar noi avem o planeta verde pretioasa pe care ei pot emigra.
...Are cineva vederea mai buna?

--- End quote ---
Nu ştiu dacă punctul meu de vedere este chiar cel real,dar eu cred cu tărie că două specii cu nivel diferit de inteligenţă nu pot vieţuii nici odată împreună pe acelaşi areal,şi asta nu din motive politice sau conflictuale,ci pentru că specia inferioară,respectiv noi oamenii,am involua rapid,şi în doar câteva generaţii vom pierde definitiv şi iremediabil actualul sens al vieţii împreună cu cele mai nobile sentimente pe care le-am dobândit de-a lungul vremii (s-au cu care poate am fost înzestraţi de creatori)cum sânt;curajul,iubirea,dorinţa de viaţă,de dreptate şi adevăr,dorinţa de întemeiere a familiei şi protejarea ei până la jertfa supremă etc...Ori toate acestea se vor atrofia şi vor dispare,iar oamenii vor devenii aidoma animalelor de casă dependenţi total de specia superioară,dela care vor cerşii totul.Iată aşa dar un posibil răspuns la repetatele întrebări dece nu se prezintă,dece se ascund de noi.Pentru că EI înţeleg mult mai bine ca noi această situaţie,convinşi fiind că doar prin evoluţia proprie o specie poate evolua,este posibil însă să fim ajutaţi de ei discret,din umbră,dar numai în mod gradat,pentru că altfel probabil că nu se poate.Desigur la început,în zorii creaţiei (pe când noi oamenii umblam de-a buşilea sau la grădiniţă)  :lol: :-P EI,creatorii nu se fereau  trăind printre noi ,dar mai târziu atunci când socotind că ne-am maturizat suficient,s-au retras,ştergând aşa cum se cuvine ori ce urmă a existenţei lor,şi lăsându-ne calea liberă spre propăşire,convinşi fiind că altfel nu se poate...
 :ufo: :ufo: :ufo: :rocket: :rocket: :rocket: :martiansad: :martiansad: :martiansad:

Xanadron:

--- Quote from: dida on  13 September 2011, 00:26:17 ---Xanadron, ai o imaginatie bogata....asta e defectu' tau!
Ma refer la minuscul
Ce-i aia " penultima clipa!"?
Camarade, tu ai ceva apucaturi?....ma refer la anumite faze pe care nu le poti tine in friu!
?

--- End quote ---
Nu prea inteleg... multe, :-D chere Dida. Cum ar fi spatiile enorme pe care le lasi intre parcimonioasele-ti enuntzuri. Sa fie asta un semn al nevoii de compensare forma/continut? :roll:

Ori: te referi poate la "imaginatie bogata" in contrast cu altceva "minuscul" aflat tot in posesia mea?  :lol:

Lasind acum gluma deoparte, am intr-adevar ceva apucaturi, chiar de nu mi-s apucator :-D de fel: una ar fi asta a argumentarii oricaror pareri. "Penultima clipa" ar fi definita deci ca momentul in care o sa vezi (stupefiata sau nu) ca tot Sistemul din jurul tau se evapora subit si esti lasata de izbeliste ca o valiza-n gara.
O gara nu chiar pustie (fiindca o sa fim si noi pe linga tine :lol:), dar in mod sigur demolata si cu ultimul tren plecat in... antepenultima clipa. 8-)

@Tayka: Subscriu 99,5% :wink: la analiza ta logica. Cele 0,5% procente restante sint dedicate exceptiilor - mai clar, putinilor contemporani care "convietuiesc" deja cumva cu unii ET, :-) pe alt nivel existential si de intelegere a Realitatii. :star:

Tayka:

--- Quote from: Xanadron on  13 September 2011, 12:49:59 ---@Tayka: Subscriu 99,5% :wink: la analiza ta logica. Cele 0,5% procente restante sint dedicate exceptiilor - mai clar, putinilor contemporani care "convietuiesc" deja cumva cu unii ET, :-) pe alt nivel existential si de intelegere a Realitatii. :star:

--- End quote ---
Desigur mein Herr că acele excepţii există (poate!?)dar ele nu fac altceva decât să întărească şi mai mult..regula.. :-D
Uite de exemplu un început de super-civilizaţie la noi;Am început să nu mai eutanasiem câinii comumitari,ci doar îi..sterilizăm, :roll:,Şi poate cândva atunci când vom călătorii prin univers,îi vom învăţa şi să umble în două picioare,ba le vom mai şi da câte puţin din puţina noastră intelighenţie, :x,după care îi lăsăm să vedem cum se descurcă singuri pe pământ,şi uite aşa vom evolua mereu şi mereu pe noi culmi ale conştiinţei,lăsând în urmă muguri de viaţă,nu ca acum resturi de mâncare,pett-uri,gunoaie,excremente,înjurături,manele,etc,etc... :-D :evil: :wink:
PS-Felicitări cu ocazia uluitoarei tale evoluţii  consacrate pe firmamentul orizontului RUFon.,nu-ţi spun şi La mai mare că văd că nu mai sânt grade mai mari,dar îţi doresc să fi cât mai fericit în viaţa ta -Cu multă stimă.-Tayka  :mrgreen:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version