Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enclava Umana din Lumea Eterica.

Creat de calator astral, 06 Iulie 2011, 03:00:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dab270277

Canalul Sushumna este primul tunel
prin care omul părăseşte trupul, indiferent dacăeste moarte clinică, comă sau leşin profund. Prin acest tunel, omul nu se vede pe sineînveşmântat într-un "corp", ci este doar un punct de conştiinţă şi de conştienţă.Sushumna se aseamănă cu o peşteră gigantică, extrem de lungă, prin care omul,centrat într-un singur punct de conştiinţă şi conştienţă, se deplasează extrem de rapid.

Interesant, chiar am avut parte de asa ceva in urma cu cativa ani. Nu am experimentat moartea clinica dar nici prea departe nu am fost. Imi pot aduce aminte doar ca era o ceata alba.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

Nicipreaprea

Citat din: dab270277 din  08 Iulie 2011, 23:14:23
Canalul Sushumna este primul tunel
prin care omul părăseşte trupul, indiferent dacăeste moarte clinică, comă sau leşin profund. Prin acest tunel, omul nu se vede pe sineînveşmântat într-un "corp", ci este doar un punct de conştiinţă şi de conştienţă.Sushumna se aseamănă cu o peşteră gigantică, extrem de lungă, prin care omul,centrat într-un singur punct de conştiinţă şi conştienţă, se deplasează extrem de rapid.

Interesant, chiar am avut parte de asa ceva in urma cu cativa ani. Nu am experimentat moartea clinica dar nici prea departe nu am fost. Imi pot aduce aminte doar ca era o ceata alba.

Daca se aseamana cu o pestera, atunci "pestera" aia trebuie sa fie in constiinta. Deci pica varianta cu punctul de constiinta. Punctul de constienta si cel de constiinta sunt o dihotomie ale aceleasi stari. Parerea mea.  8-)
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

robotiz

Nu stiu ce sa spun dar lumea etrica e cat se poate de reala si chiar daca nu vrem sa recunoastem e legata exact si strict de noi pamantenii...si nu mai incercati sa gasiti nici un adevar sa cunoasteti cu adevarat ce e dupa moarte...mai bine schimbati-va voi ca oamenii ...si aveti credinta in dumnezeu...scoate-ti rautatea din voi ura si toate acestea daca vreti sa aveti macar un dram de salvare a sufletului...credeti ca daca aflati ce e dupa moarte va ajuta cu ceva? tot asa traiti orice vi s-ar spune pentru ca asa e facut omu e prea ocupat cu viata de zi cu zi orice i-ai spune sau arata nu crede...prea putini cred iar cine stie care e adevarul de dincolo nici macar el  nu traieste cum ar trebui dupa ce a vazut sau dupa ce stie...

jean

Citat din: robotiz din  10 Martie 2012, 22:54:52
....credeti ca daca aflati ce e dupa moarte va ajuta cu ceva? tot asa traiti orice vi s-ar spune pentru ca asa e facut omu e prea ocupat cu viata de zi cu zi orice i-ai spune sau arata nu crede....
Pe majoritate nu-i va ajuta.....Dar, sa nu uitam ca noi oamenii suntem spirite aflate pe diferite trepte ale scari evolutiei, cum spune un coleg. Cativa dintre noi trebui sa fi avansat spiriual mult mai mult decat ceilalti. Cunoasterea inseamna evolutie spirituala. Acele spirite evoluate in setea lor de cunoastere vor sa stie si ce este dupa momentul mortii. Si da, cred ca exista ceva, altfel nu ar cauta. Cred ca, fiecare spirit va cauta la un moment dat un astfel de raspuns in aceasta viata sau in alta. Cu ce ne ajuta? Evoluam, si cred ca asta este o lege a naturi.
Citatiar cine stie care e adevarul de dincolo nici macar el  nu traieste cum ar trebui dupa ce a vazut sau dupa ce stie...
Da asta este o mare incercare pt. spirit, care terbuie sa fie cu valu, altfel nu va fi inteles, va fi exclus de societate. Daca a reusit este intradevar superior si poate ajuta si alte spirite sau grupuri de spirite care vor sa evolueze prin vointa proprie.
Adevarul este dincolo de noi

uforever

Citat din: robotiz din  10 Martie 2012, 22:54:52
Nu stiu ce sa spun dar lumea etrica e cat se poate de reala si chiar daca nu vrem sa recunoastem e legata exact si strict de noi pamantenii...si nu mai incercati sa gasiti nici un adevar sa cunoasteti cu adevarat ce e dupa moarte...mai bine schimbati-va voi ca oamenii ...si aveti credinta in dumnezeu...scoate-ti rautatea din voi ura si toate acestea daca vreti sa aveti macar un dram de salvare a sufletului...credeti ca daca aflati ce e dupa moarte va ajuta cu ceva? tot asa traiti orice vi s-ar spune pentru ca asa e facut omu e prea ocupat cu viata de zi cu zi orice i-ai spune sau arata nu crede...prea putini cred iar cine stie care e adevarul de dincolo nici macar el  nu traieste cum ar trebui dupa ce a vazut sau dupa ce stie...

Bine ai venit pe Rufon robotiz!
Daca oamenii ar stii exact ce se intampla dupa moarte, sa presupunem ca s-ar face dezvaluiri oficial, probabil ca ar fii sinucideri in masa.Sa ne imaginam viata dupa moarte dezvaluita detaliat, lumea fascinanta, fantastica de dincolo, cine ar mai vrea sa se chinuie aici?
Sunt sigur ca acest< secret> este bine pastrat si cica ferit de atentia lumii, defapt <secretul> este la indemana oricui, problema e ca nu exista cale de intaorcere, deci te risti? :-D nu prea cred, toate la timpul lor.
Ce legatura are rautatea cu asta? Te-ai gandit vreodata ca Raul este absebta Binelui si invers? Religia impune astfel de parametrii, esti rau mergi in iad, esti bun te asteapta raiul, in fapt cum demonstrezi rautatea sau bunatatea cuiva? e doar o chestie de perceptie.Majoritatea oamenilor au impresia ca perceptia lor este cea corecta, deci cum putem demonstra existenta binelui si al raului?

Salutare!

silviu



Daca oamenii ar stii exact ce se intampla dupa moarte, sa presupunem ca s-ar face dezvaluiri oficial, probabil ca ar fii sinucideri in masa.

Daca ar sti ar fi bine ca nu ar mai face raul stiind ca dupa ce vor muri vor fi trasi la raspundere pt ce au facut.De fapt o mare parte a oamenilor cam stiu.De ce nu stiu TOTI? Aia nu stiu.

Religia impune astfel de parametrii, esti rau mergi in iad, esti bun te asteapta raiul, in fapt cum demonstrezi rautatea sau bunatatea cuiva?

Pai mergi in iad  daca i-ai facut pe altii sa sufere. Numa ca nu stai vesnic acolo.Depinde de circumstantele atenuante poate primesti cu suspendare si daca mai faci iei si din urma.
Cu demonstratu zic ca nu are rost pt ca simtul moral exista in fiecare om.

Xanadron

#36
Citat din: fiulploii din  08 Iulie 2011, 14:46:42
Apropo de surse pentru cine e interesat :

  Oamenii raselor anterioare
 
capitolul 5 de pe la pagina 109 .

Se pot afla si despre alte grupuri aflate la limita.

Asta e doar una . Cine doreste poate sa caute si altele , inclusiv in engleza .

Cred ca re-citarea :-D postarii fiuluiploii ar ajuta la revenirea pe cararea topicului, fie si doar prin comentarea lucrarii lui Cristian Ganescu - ziarist inspirat se pare din viziunile unui alt "calator astral" :wink: (Ioan Gasca pe numele sau, "clarvazator" ceva mai lipsit de talente literare, cu care C.G. colaboreaza).

I-am citit e-bookul mai demult (deh, multe prostii ne mai consuma timpul, dar pina nu le... comitzi :lol: nu realizezi ca-s inutilitati) si, in umila mea opinie, totu-i doar un talmes-balmes crestino-yoghin, fara cap si coada - chestie explicabila atita timp cit majoritatea "lucrarilor epocale" de genul asta sint carti insailate din alte carti, de la Trismegistos incoace.

Nu stiu in ce masura ideile din numita lucrare au influentat topicul colegului nostru la fel de... astral, :star: - desi-s apropiate pina la confuzie - dar discutia asupra ipotezei unei categorii cumva "neutre" plasate intre grosierele caprarii ingeri/draci :evil: merita poate continuata, pe un palier insa superior sper descrierilor in detaliu ale diverselor mantii si toiege :lol: cu care musai se prezinta "vizionarilor" presupusele personaje supraumane, cu diverse influentze asupra evolutiei noastre.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

dab270277

Citat din: silviu din  14 Martie 2012, 04:50:16

Daca oamenii ar stii exact ce se intampla dupa moarte, sa presupunem ca s-ar face dezvaluiri oficial, probabil ca ar fii sinucideri in masa.

Daca ar sti ar fi bine ca nu ar mai face raul stiind ca dupa ce vor muri vor fi trasi la raspundere pt ce au facut.De fapt o mare parte a oamenilor cam stiu.De ce nu stiu TOTI? Aia nu stiu.

Religia impune astfel de parametrii, esti rau mergi in iad, esti bun te asteapta raiul, in fapt cum demonstrezi rautatea sau bunatatea cuiva?

Pai mergi in iad  daca i-ai facut pe altii sa sufere. Numa ca nu stai vesnic acolo.Depinde de circumstantele atenuante poate primesti cu suspendare si daca mai faci iei si din urma.
Cu demonstratu zic ca nu are rost pt ca simtul moral exista in fiecare om.



Religia a fost creata doar ca sa echilibreze balanta animalului din noi. Cat despre judecata? Cred ca cea mai crunta judecata este propia constiinta, eu chiar refuz sa cred ca exista indivizi care sa nu aiba remuscari intr-un moment al vietii lor. Colega pana la urma "binele si raul" sunt notiuni relative.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

uforever

Citat din: dab270277 din  16 Martie 2012, 20:48:45


Religia a fost creata doar ca sa echilibreze balanta animalului din noi. Cat despre judecata? Cred ca cea mai crunta judecata este propia constiinta, eu chiar refuz sa cred ca exista indivizi care sa nu aiba remuscari intr-un moment al vietii lor. Colega pana la urma "binele si raul" sunt notiuni relative.
Iti garantez ca exista indivizi fara remuscari, sunt aroganti, razbunatori si nu reactioneaza emotional.Sa te fereasca <sfantul> sa interactionezi cu ei, faptul ca au un scop, indiferent care e acela, ii transforma in <roboti> fara sentimente.Cum ar putea fii altfel? un exemplu la indemana ar fii revolutia din 89, crezi ca cel care a initiat-o a simtit vreun fior sentimental/emotional? ma indoiesc.Oamenii de acest gen sunt bine instruiti(scoala Kremlin in cazul 89), nu se indoiesc de propriul scop nici o secunda, asta inseamna ca duc la bun sfrasit orice misiune, sunt machiavellici si nu se lasa impresionati, cu alte cuvinte:<scopul scuza mijloacele>.
Am mai spus si sustin in continuare: cel mai important lucru in viata este sa ai un scop, restul e depresie, nesiguranta, teama si dezorientare.Te-as intreba cum stai la capitolul asta, dar o sa dau impresia ca-s student psi, Johnny Bravo ochi albastrii sau Courage the Cowardly Dog, colegii m-au informat politicos :wink:.

O seara super!