Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gradinarit "de subzistentza" 2012

Creat de Xanadron, 05 Iulie 2011, 22:05:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#15
@Tayka
50%  iti dau dreptate cu schimbarea locatiei cat mai des... dar in legatura cu muntele ... sa nu uitam ca daca grupul este destul de numeros de la 30-50 persoane in sus ,bine inteles inarmati macar cu arme de asalt (luata de la unitatiile militare distruse si soldatii morti) ...sa nu uitam ca razboaiele in zona deal si mai ales montana sunt dificile (fara acoperirea artileriei sau aviatiei) , exemple :Iugoslavia , afganistan si posibil iran cred ca strategia de distrugere va fi biologic-chimic in special , urmata de o toaletare nucleara strategica (lovituri cu energia de zeci de kilotone pana la megatone  si pe urma tactica  cu lovituri precise de ordinul kilotonelor ce "curata" zone de cateva hectare) ... pe urma atacuri aeriene si farashul terestru ...  pe mare nu discut ca nu vad ce sanse ai ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#16
Chiar foarte interesante idei, draga Tayka. Strategic vorbind, sint de acord ca un anume tip de scenariu de masacrare "pe fatza", posibil de altfel - ca asta imaginat de tine - ar impune fuga continua (pina cind insa?)... mai sanatoasa in orice caz decit baricadarea eventual fatala intr-un buncar (pe care eu doar glumeam ca-l sap oricum :-D ).

Si pe mine ma distreaza uneori (zic "si" fiindca stiu ca mai urmaresti postarile de pe forumul ala romanesc survivalist) seriozitatea cu care se comenteaza p-acolo daca-i suficient un blindaj de 30 sau 40 cm de plumb pentru protejarea contra radiatiilor de nus'ce care fel intr-un buncar accesibil doar unui milionar in euro poate - care hai sa zicem ca n-ar putea fi detectat si bombardat, dar inundat ori blocat ireversibil d-un cutremur d-ala zdravan sigur ar putea fi...

Eu inclin insa spre ipoteza unei oarecare faze anarhice si-n Romanica (tranzitorie, dar anarhica totusi) si implicit spre tactica retragerii intr-o zona slab populata/supravegheata - egal daca de nave ET :ufo: sau halicioptere :lol: IT (termenul ma distreaza - l-am auzit de la o balabusta).
Zone relativ izolate macar - care exista, vrem sau nu, preponderent in zonele montane. OK, poate-i mai usor de urmarit acum cineva/ceva prin munti (in fapt, rezistentii anti-Secu din Carpati au fost anihilati abia in anii '60 doar fiindca atunci au inceput sa fie cautati cu elicopterele de productie ruseasca).

De fapt, ai dreptate si cu... vizibilitatea mai redusa in padurile de la cimpie - stiu de pilda o comuna (montana, evident) unde pina si preotul a fost surprins... de la distantza (deh, versantii si-a lor panorama) in timp ce dadea binecuvintari.... orale :lol: unei tinere enoriase.
Comuna in care mi-am tras de fapt un solar, printre altele (urmeaza ceva surse alternative de curent) - util zic eu cindva, chiar daca-i facut intr-un gen de asociere cu proprietarul terenului respectiv (eu fiind printre fericitii saraci nu doar cu duhul poate, ci si cu posesiunile - fiindca nu mai am absolut niciuna).
D-aia eram de fapt interesat de tema iluminarii artificiale din surse eoliene (poate) in eventualitatea unei "intunericiri" temporare. :star:

P.S. (later edit @ colegul Arhanghelul): la fel de informative datele concrete de tactica pur militara mentionate de tine - sper doar ca macar unele zone "irelevante" din Romanica sa fie considerate atit de amarastene incit sa nu merite efortul vreunui "farash post-nuclear"... :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

Citat din: zamotrak din  06 Iulie 2011, 01:22:20
Sper ca totusi tu,nu tii cu...ursul.Haida de,chiar tote belelele pe capul nostru?Mai lasa si ptr. alte epoci ,zau asa.


    Zamotrak prietene, ar fi cazul sa cartografiezi cu atentie toate cramele din podgoriile Recasului, pentru ca au temperatura si ventilatia asigurata , trebuie doar sa improvizezi niste filtre si sa nu mai vorbim de posibilitatile de hidratare , poti trece zilnic de la sec la demisec , de la rosu la alb  , meditand la scopul vietii, iar cand vei descoperii adevarul/in vino veritas, de ce sa ajuns aici , vei bate singur la poarta iadului strigand din toti rarunchii ,, - Unde-i Satana? , C-am venit sa-l   *** !!''
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Arhanghelul

#18
@Xanadron
Daca se poate foloseste si un "hidro" sau " termo" sunt mai sigure si sunt aproape mereu sub controlul tau ... vantul poate avea variati destul de mari ... poti face o mini/micro-hidrocentrala chiar si intr-o zona cu paraias daca poti sa-i faci o cadere de peste 50cm si daca mai tarziu ii adaugi si un bazin de colectare inclusiv a apei pluviale te-ai scos ... ce-am zis acum sunt doar niste sugesti ,tu sti care este situatia in teren ... nu prea recomand energia obtinuta eoliana (sa fie complementara) daca prin/pe langa propietate trece o apa curgatoare ...

Imi pare rau ca nu pot deocamdata sa-ti demonstrez ceva facut de mine ... poate pana in toamna se va schimba situatia ..si va pot afisa ceva concret si realizat (construit) ...

microhidrocentrala targu neamt
http://teluric.webnode.com/news/microhidrocentral%C4%83%20pe%20baz%C4%83%20de%20v%C3%A2rtej/
http://www.alea.ro/index.asp?p=28

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

zamotrak

Citat din: SLEAH19 din  06 Iulie 2011, 19:08:49

    Zamotrak prietene, ar fi cazul sa cartografiezi cu atentie toate cramele din podgoriile Recasului, pentru ca au temperatura si ventilatia asigurata , trebuie doar sa improvizezi niste filtre si sa nu mai vorbim de posibilitatile de hidratare , poti trece zilnic de la sec la demisec , de la rosu la alb  , meditand la scopul vietii, iar cand vei descoperii adevarul/in vino veritas, de ce sa ajuns aici , vei bate singur la poarta iadului strigand din toti rarunchii ,, - Unde-i Satana? , C-am venit sa-l   *** !!''

Amice SLEAH 19,cramele din zona ,nu sunt adecvate gradinaritului "de subzistentza".Vinul o fii aliment si medicament dar...sa nu ...exageram ,meditand la scopul vietii,la poarta Vrajmasului :evil:
In alta ordine de idei,ma impart temporar ,intre Recas si Timisoara,pentru incercarea de a pune la punct cat de cat o zona minima de supravietuire...culinara si energetica,sperand ca ... :evil:,poate nu va fii chiar atat de negru.Fac ce pot si cat pot.
Om trai(?) si om vedea.

Tayka

#20
Citat din: Arhanghelul din  06 Iulie 2011, 19:13:40
.. poti face o mini/micro-hidrocentrala chiar si intr-o zona cu paraias daca poti sa-i faci o cadere de peste 50cm
Imi pare rau ca nu pot deocamdata sa-ti demonstrez ceva facut de mine ... poate pana in toamna se va schimba situatia ..si va pot afisa ceva concret si realizat (construit) ...
@ Arhanghelul-Nu cred că mai e nevoie de pârâiaşe şi morişti,pentru că poţi scoate apa din fântână şi fără să consumi vreo energie doar cu o invenţie foarte cooll;un fel de arteziană perpetum-mobille.Am mai discutat pe forum despre ea:Am numit-o Pompa-Paranormală,şi funcţionează singură doar pe principiul rezonanţei ridicând apa până la 100 m.gratis şi fără nici un consum de energie,iar de acolo poţi să-i pui turbină cu generator electric pentru toată casa :evil:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3338.0.html
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#21
Foarte utile informatiile despre sursele alternative (hidro) de energie, Arhanghelul & Tayka!
Inclin si eu sa cred ca, alaturi de uitata fortza a aburului, astea or sa fie printre cele mai utilizate in perioada de tranzitie (haotica, ce-i drept) spre o lume (speram) ceva mai buna.
Dar dupa destule convulsii dureroase, se pare... :|
Fiindca eventualitatea revenirii temporare a omenirii la stilul de viatza al secolului XIX nu mi se mai pare deloc absurda de-o vreme. :roll:

Revenind ontopic, putem observa ca, in unele tari, "baietii rai" :evil: au adulmecat deja tendinta unora (chiar si din mediul urban) de a deveni independenti macar la capitolul "haleala" si au dat legi restrictive - mai discutaram noi de fapt p-aici despre o lege romaneasca prea putin cunoscuta de prin 2008, care interzice pina si culesul ciupercilor sau murelor dn paduri, fara aprobare speciala. 8-) Ca nu se prea respecta deocamdata aberatia asta, e o alta problema.

In SUA, un ziar (Indianapolis Star) aduce-n atentie cazul unei tipe (fermiera "de oras") care a scris un blog:
http://ghosttownfarm.wordpress.com/  ("Ferma-fantoma din oras")
in care vrea sa si coaguleze o miscare de organizare a "microfermierilor urbani" in orasul Oakland.
...Urmarea?  A fost rapid amendata cu 5.000 $ de primaria Oakland-ului. :evil:

P.S. - atasat, o poza despre cum ar trebui (dupa mine) sa arate un solar cu structura din lemn in zonele denivelate de munte. Daca-i cineva interesat, pot reveni cu detalii constructive.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Pentru cine are un petec de teren si vrea sa traiasca pe viitor in comuniune cu natura, un ghid de introducere in cultura "perma"(din pacate in engleza, dar are imlagini viu-colorate  :-D ).

Introduction to Permaculture (1 of 9)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

zamotrak

Citat din: Siberia din  07 Iulie 2011, 21:55:26
Pentru cine are un petec de teren ...

Este minunat ceea ce se prezinta in film...dar petecul de teren prezentat are ceva hectare,pe care ,din pacate nu tot romanul il are la dispozitie.Dar ramane ideea,in sine. :roll:

Siberia

#24
Citat din: zamotrak din  08 Iulie 2011, 01:00:21
Este minunat ceea ce se prezinta in film...dar petecul de teren prezentat are ceva hectare,pe care ,din pacate nu tot romanul il are la dispozitie.Dar ramane ideea,in sine. :roll:

Ideea in sine am gasit-o si eu ca fiind foarte buna. Ma gandeam ca se poate aplica si la o scara mai mica, pe un teren mai mic, odata ce am putea cunoaste notiunile de baza. Sau cei care poseda un terenuri mai mici si vecini doritori si-ar putea unii 4-5 terenuri, cat o fi nevoie pentru o "micro-ferma" in care sa aplice notiunile de cultura "perma".
(Mai exista optiunea de-a te numara printre putinii supravietuitori care vor trebui sa puna bazele unei noi civilizatii si atunci marimea terenului nu va mai fi o problema :-D )
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#25
@ Siberia: Din pacate, notiunea de asociere pare demonetizata ireversibil in mix-ul asta de capitalism salbatic si crize care nu scot ce-i mai bun din noi, ci tocmai opusul - asa cum nu se asteaptau unii idealisti "vibratorii", cu ADN-ul deja imbirligat poate-n spirale New-Age. :-D

Strict ontopic: alte idei valabile - pe canalul youtube al userului "growingyourgreens" (nu, nu mici omuleti verzi :-) sa cresteti - de asta se ocupa citeva laboratoare militare ;)).
Seria de clipuri cu tematica adecvata topicului asta (fiindca nu necesita posesia de latifundii) are aproape 2 milioane de vizionari.

http://www.youtube.com/user/growingyourgreens#p/u/1/yG_XT6ODAn4
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Intr-adevar xanadron,fin observator. Si...cum ramine cu ipoteza "Hora-Unirii & omida-fluture",observ ca primeste o lovitura in plex. Ce crezi tu,care e opinia ta,ca cu siguranta ai si tu una. Cade definitiv mutatia genetica deci?

Arhanghelul

Sau gandit si ei (NOM) inainte la treaba asta ... asa ca o sa fie interzisa (micro-agricultura)prin lege si normative ... o sa se faca puscarie si caai ghiveci pana si ardei  iuti sau rosi chery care sunt foarte frumoase asa micute ...

http://totb.ro/?p=16807
http://www.ziare.com/international/america/sua-interzice-colectarea-apei-de-ploaie-in-mai-multe-state-1035992

Am zis ...  :fullmoon:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

#28
Asa-i, Arhanghelul -  tema represiunii "din fasha" a oricarei initiative de-a fi independent...subzistent 8-) e din ce in ce mai discutata peste tot - un singur exemplu: FDA (Food & Drug Administration) desfasoara, fara prea mare opozitie, un veritabil "End game" al tuturor suplimentelor naturiste:

http://www.infowars.com/fda-unleashes-end-game-scheme-to-outlaw-virtually-all-dietary-supplements-formulated-after-1994/

Sau: fermieri amish (stiti voi, inocentii relativ primitivi tehnologic si care nu supara pe nimeni.... asta, doar cind nu incearca sa vinda produse agroalimentare BIO, evident :-D) au fost deja vizitati de... mascati inarmati - operatiuni antitero-n toata regula deci fiindca au vindut lapte "bio", nepasteurizat.
Traficanti de lapte deci... ntz ntz ntz, maxim pericol... :-o

http://blog.washingtonpost.com/story-lab/2011/02/story_pick_amish_milk_smuggler.html

Pina si conservatorul canal Fox News discuta faptul ca o femeie din Oak Park (SUA) va face probabil 93 de zile inchisoare fiindca nu are gazon, ci legume in curte... :evil:

http://www.myfoxdetroit.com/dpp/news/local/julie-bass-of-oak-park-faces-misdemeanor-charge-for-vegetable-garden-20110630-wpms

...Si ce facem noi? Evident ca majoritatea tace :| - si nici macar nu intreprinde ceva in spiritul unei "rezistentze tacute", dar lucrative... macar pe balcoane.

Cit despre intrebarea la tema OMG (probabil) adusa-n discutie de tine, calator astral - sincer, n-am inteles targetul ei precis... dar uite ca-ti raspund la ambele doua versiuni de... curiozitate :-D posibile:

1. Impunerea OMG (organismelor modificate genetic) evolueaza implacabil din pacate - si-i oricum inevitabila-n timp :x prin simpla... polenizare incrucisata de pilda.
2. Grabirea si prin alimentatie nasparlie a "sfirsitului actualei linii genetice umane" (in spiritul ipotezelor gen "Programul Terra" al dr. Toni Victor Moldovan de ex.) ar fi si ea o ipoteza plauzibila, din pacate.
Iar dac-o fi, inclin spre pesimista opinie a colegului Taka, adica: nu prea mai e nimic de facut. :|
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#29
Cu scuze pt. dubla postare (mi se-ntimpla rar oricum, si sper ca nici acum nu dublez doar banalitati sau chiar timpenii :-D) - era insa necesara, pe linga erata apropo de nickul lui Tayka, scris din graba "Taka". :lol:

Abia acum mi-a cazut deci fisa :roll: apropo de intrebarea ta, calator astral - sincer deci, am fost si ramin sceptic vizavi de posibilitatea metamorfozei abrupte (egal daca "doar" spirituale, fara afectari ADN-istice), a lui... Gigi Becali, Marean Vanghelion sau Adi Minune de pilda.
Indiferent prin cite "dusuri de energie misterioasa" :-P ar trece Terra in 2012, 13 sau 17.

Recititi rogu-va "Sfirsitul copilariei" al genialului Arthur C. Clarke - care stia oricum... suspect de multe ;) - si veti vedea ca, pina si intr-un roman SF, ideea transmutarii speciei umane in alta (din pupe > fluturi, figurat vorbind) nu-i fezabila decit DUPA nasterea/crearea unei generatii total noi si total diferite de anterioarele.

Am mai spus-o deci si-o repet: brambureala asta New Age vehiculata-n ultimii ani de atitia entuziasti "vibrationisti" (unii chiar "inocenti" - ca si tine, calatorule astral, deci convinsi de idee si nu doar aflati in misiune de dezinformare 8-)) e chiar periculoasa in sensul de pasivizare a unei "turme" deja ingrozitor de apatice, egoiste si superficiale.
Care asteapta-n felul asta, cuminte, "Salvarea de Sus". :star:

P.S. (ca sa fiu si ontopic): articol scurt, dar interesant despre evolutia banarii treptate a plantelor medicinale in UE:
http://www.naturalnews.com/032302_herbal_supplements_European_Union.html

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/