Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Nu imi pot explica!!!!!!!!!!!!!

Creat de angellla29, 02 Iulie 2011, 13:22:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Ce mi s-a intamplat azi ....Mergand pe strada de la cumparaturi m-am intalnit cu o fosta colega de liceu...Colega mea era impreuna cu sotul si fetita sa...Stand noi  de vorba...trece pe langa noi o femeie batrana mergand in baston si care cred ca vindea maturi pentru ca avea 2 maturi legate cu sarma pe umerul stang...Femeia batrana fosrte trista a inceput sa o roage pe colega mea(nu pe mine!!!)  sa ii dea ceva de mancare pentru ca era moarta de foame....fiind nemancata cam de 3 zile :-o. Colegei mele fiindu-i mila de ea i-a dat 50 bani....Eu i-am dat 2 lei....Femeia ne-a multumit si a plecat...Eu am mai stat cam un minut 2 si am plecat si eu. Ajungand-o din urma am vorbit si cu ea si mi-a zis ceva de genul : "Prietena ta, cu toate ca e mai bogata ca tine mi-a daruit doar 50 bani...tu 2 lei...pentru acesti 2 lei ...te vei duce  "ACOLO" unde nici nu ai visat...Pe moment am ramas blocata si am intrebat-o mirata: Mamaie unde "AColo"...mata vorbesti in dodii??? La care ea mi-a zambit...si a "traversat" strada prin spatele unei masini negre oprite in coltul strazii...Ea a disparut in spatele masinii oprite....mai exact nu am mai vazut-o "trecand" din spatele acelei masini....mai exact a DISPARUT !!!!! M-am uitat perplexa aprox 1-2 mins asteptand sa "iasa " dupa acea masina...dar nu mai era...Am traversat strada...nu era... m-am intors inapoi pe celalalt trotuar....am intrebat oamenii daca nu au vazut o batranica cu maturi in spinare....ei au inceput sa zambeasca la mine cu sub-inteles...crezand ca sunt "dusa cu pluta"!!!! Sincer va spun ca s-a  EVAPORAT  in spatele acelei masini!!!!!!!!! Nu imi explic....Poate dumneavoastra aveti vreo explicatie...

fiulploii

 
   Din proprie experienta am invatat ca unele lucruri, intamplari personale , nu au o explicatie rationala ceea ce inseamna ca nu este importanta explicatia ci doar '' mesajul'' .

  Insa , daca ai spirit iscoditor , inainte de a te hazarda pe taramul ipotezelor exotice , incearca sa obtii cat mai multe date '' tehnice '' despre fenomen si cred ca ai putea incepe chiar cu acea colega , sa o intrebi ea ce isi aminteste despre acea femeie , fara sa ii dai amanunte si fara sa pari foarte interesata de subiect  :roll:
  Apoi , incearca sa pui pe hartie intamplarea asa cum '' crezi '' tu ca o sti. vei vedea ca incercarea de a transpune in scris poate sa iti releveze - mama, ce limbaj pretentios am  :lol: - amanunte care ti-au scapat initial ( descriere fatza, ochi, gura, textura pielii, atitudine generala , stil de mers, stil de vorbit , impresie generala, etc. ) Probabil vei avea surprize .

Una din explicatiile exotice ar fi ca intamplarea ta e analoaga celor narate - uff, iar vorbesc '' pretios '' - in basmele romane ceea ce ar putea avea o cauza psihologica : arhetipul zanei bune care vine sub acoperire- infatisare dezagreabila si iti da un mesaj de imbarbatare-recompensa pentru faptele bune si de aici pana la concluzia ca iti lipseste aprecierea celor din jurul tau, de exemplu , nu e decat un pas .

Sub nici o forma nu vreau sa zic ca asa este , doar incerc sa arat ca variante exotice '' e multe - ca e sub cincizaci  :lol: '' cu concluzii pe masura .

romulus

CitatNu imi explic....Poate dumneavoastra aveti vreo explicatie...
Pai pare destul de simplu si vad doua posibilitati : 1. a fost un emisar de dincolo,trimis sa va puna la incercare compasiunea, milostenia (vezi spusele lui Iisus privitoare la asta) ; pentru varianta asta pledeaza si vorbele "emisarului" cum ca tu fiind mai saraca i-ai daruit 2 lei , ceea ce implica o cunoastere in detaliu a situatiei tale si a colegei, la fel pledeaza si disparitia ...{Apropo de asta citeam zilele trecute despre ieromonahul Arsenie - trecut ACOLO  in 1989 - cum ca, si el putea face asa ceva adica sa testeze milostenia unora dintre cei care veneau la el,exact in acel mod, cum il descrii ca ti s-a intamplat tie }
Si 2. exista posibilitatea ca sa nu fi disparut pur si simplu ci sa nu o fi mai vazut-o tu pe femeie !
Mie personal mi s-a intamplat in mod repetat (si li s-a intamplat multor colegi de-ai mei), cand urmaream (filam) o persoana : la un moment dat NU mai vedeam persoana desi era chiar in fata mea/noastra; intrebam prin radio colegii de echipa unde este "subiectul" si mi se raspundea " vezi ca e chiar in fata ta " si abia atunci focalizam in locul indicat si reperam persoana ! Exista si niste explicatii stiintifice ale fenomenului acesta de "orbire" temporara si este legat de stres, starea psihica, concentrare, emotie, oboseala si asa mai departe ...
Acum, de , tu alegi ce sa crezi !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Siberia

Incep si eu prin a-ti spune la fel ca @fiulploii : din proprie experienta iti spun ca nu conteaza locatia, nici atat persoana... ceea ce conteaza e mesajul.
Anul acesta a fost anul intamplarilor bizare si pentru mine.
A inceput cu o persoana care a venit sa-mi verifice instalatia de gaze... N-a vrut s-o verifice pe a nimanui din casa in care stau (suntem 3 familii care impartim cate un etaj al casei), nici a altora de pe strada. Am fost foarte suspicioasa si i-am zis sa revina peste o ora ca am treaba, crezand ca ii va trece, se va duce sa verifice in alta parte. A disparut timp de o ora si peste o ora fix s-a reintors. Vecina mea de la parter insista sa-i verifice si ei instalatia daca tot a venit, el nu si nu ca trebuie sa verifice la mine (era intr-o vineri la 8 seara ! normal ca mi s-a parut ciudat!). L-am poftit sa vina sa verifice instalatia, am stat cu ochii pe el ca pe butelie, si culmea dupa 10 minute in care a terminat de verificat, s-a asezat linistit pe canapea si mi-a zis sa stam putin de vorba. Ma uitam siderata la el... s-a destins atmosfera intr-un mod ciudat (chit ca eram extrem de suspicioasa) si persoana in cauza a inceput sa imi spuna ca lucrurile-s total gresite, sa ma intrebe ce cred eu despre evolutie si alte-n stele si-n luna. Recunosc ca ne-am luat cu vorba o ora - timp care a trecut pe nesimtite - dar m-a lasat cu gura cascata cand mi-a zis ca-s printre putinele persoane care n-am 7 lacate la usa (asta fiind un lucru bun din punctul lui de vedere, mai ales ca i-am replicat ca orice lucru pe care mi l-ar putea fura cineva din casa are o valoare irelevanta; lucrurile cu adevarat importante le port cu mine-n suflet) si cand la final mi-a lasat un numar de telefon si mi-a zis ca-l pot suna cand am nevoie de orice fel de ajutor (nu doar cu privire la gaze) si ca parola ca sa ma recunoasca este Charles Darwin. Am ras atunci, dar dupa ce-a iesit pe usa am ramas efectiv cu gura cascata.
A doua intamplare ciudata a fost de Buna vestire (recunosc ca-s intr-atat de ignoranta ca am aflat a doua zi de la colegele de munca ce sarbatoare era) cand m-am trezit la ora 1 noaptea cu o femeie sunand la poarta sa-i dam drumul in casa ca n-are unde sa se duca. De pe toata strada, cu case mai aratoase decat asta in care locuiesc, din trei posibilitati a ajuns doar la mine. Si culmea, nici un vecin nu s-a trezit cu toate ca femeia imi striga din poarta sa o las sa intre... am lasat-o... a stat pe canapea linistita, n-a vrut nimic (nici mancare, nici suc, nimic) cand mi-am terminat treaba (pe la 3 noaptea) i-am zis sa stea linsitita sa doarma (ea motaind stinghera intr-un colt al canapelei) mi-a spus o poveste cu un spital unde n-a putut sa se interneze c-a ajuns prea tarziu si ca s-a plimbat pe strazi si a ajuns la mine ?! (e totusi Bucuresti, ce naiba, n-are 2 strazi) si mai apoi a dormit linistita pana dimineata la 6 cand s-a trezit si-a zis ca trebuie sa plece. Era deja langa usa si inainte de-a iesi m-a intrebat: dar nu-mi dati un pahar de apa macar ? I-am replicat ca ii pot da si un sandwich daca vrea sau orice altceva, a vrut doar apa, a baut-o si apoi m-a intrebat cum ma cheam. I-am zis ca n-are importanta numele si mi-a zis ca am dreptate... o sa ma tina minte oricum. (povestind la munca ce mi s-a intamplat, colegele mele m-au socotit nebuna ca i-am dat drumul in miezul noptii-n casa, iar mai apoi s-au gandit sa ma linisteasca ca a fost un semn divin, fiind sarbatoare, alea alea).
Ultima faza s-a intamplat saptamana trecuta la iesirea din statia de metrou. O femeie bine imbracata, nu era colorata ci blonda, cu un copil in brate, ruga lumea care intra sau iesea de la metrou sa-i dea bani de o paine. Bineinteles ca n-avea sanse sa vada un ban, lumea privind la imbracamintea ei si vazand-o fara membre lipsa. Asa ca, ambagat mana in portofel si-ma scos vreo 80 de bani si i-am intins. I-am zis ca-mi pare rau ca ii ajung de-o paine mica, dar daca mai pune cineva vreo 20 de bani poate sa-si ia macar o franzela si mi-a replicat ca o sa-mi intoarca ajutorul asta intr-o zi. Am plecat mai departe si-am intors capul peste umar sa vad daca are sanse sa mai adune niste banuti si culmea... nu mai era acolo ! si facusem doar 2 sau 3 pasi...)
Probabil mai este timp de alte experiente. Eu una am renuntat sa-mi mai bat capul cu ele... ce-o fi, o fi ! :D (o sa vedem efectul la timpul potrivit :D )
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

jean

  Interesanta si in acelasi timp ciudata experienta angellla29. La fel si ultima experienta descrisa de Siberia. Ce pot sa spun.... sunt de acord cu cele spuse de fiulploii si romulus. Mesajul conteaza. Astfel de experiente s-au intamplat si altor persoane in timp, am mai citit asemenea imtamplari. Greu de explicat si crezut, dar cazurile care sunt facute cunoscute demonsteaza ca asemenea evenimente exista.
Imi vine in minte o intrebare, de ce alt tip de entitate probabil inteligenta cauta fiinte umane cu spirit de intrajutorare?....Care sa fie scopul?....Pentu ca sunt multe asemenea intamplari, unele chiar descrise in Biblie. Cat de frecvent este fenomenul si daca ferecventa a crescut in ultimul timp?....Din pacate nu cred ca este cineva sa-mi raspunda, asa ca am sa incerc sa urmaresc personal astfel de evenimente. Evident cele care ajung la urechea mea. O sa incep prin a salva cele doua mesaje, cel a lui angellla29 si a lui Siberia, la care am sa adaug pe parcurs noi relatari.
Adevarul este dincolo de noi

angellla29

Batranica pe care am vazut-o era tipul femeii batrane de la tara imbracata inr-un capot de vara albastru si un batic inflorat albastru cu floricele albe... V-am spus avea doua maturi legate cu sarma pe umarul stang. Iar bastonul era unul obisnuit de lemn...Fata ii era batuta de arsita, cum sunt cei batrani la tara...Dar avea niste ochi caprui blanzi cum nu am vazut  in viata mea....Ca ochii unei caprioare...Nu era tipul obisnuit de cersetori pe care il cunoastem  cu toti. Prietena mea spune ca a urcat in masina si nu a dat atentie cazului.....

abyss

E frumos să crezi în Sfânta Vineri şi alte basme înălţătoare de moral însă realitatea în majoritatea ei spune că oamenii care cerşesc ori care adoptă un asemenea mod de viaţă devin nişte observatori foarte fini ai realităţii. Nu e nici o magie în asta. Aceste persoane îşi ascut simţurile extraordinar, citesc foarte bine ţinta şi sunt psihologi foarte buni.  Când nu ai multe ataşamente sufleteşti pe această lume începi să înţelegi ce se întâmplă. Este un joc al atenţiei şi al intenţiei în direcţia care te interesează. Dacă prietena ta nu a acordat atenţie tu de ce ai făcut-o? Simţi nevoia de a primi confirmări din jurul tău cu privire la modul în care te percep alţii? Eşti nesigură pe tine? Când faci un gest altruist nu trebuie să primeşti nimic în schimb, trebuia să ocoleşti bătrâna... Aceşti oameni trăiesc de multe ori în realităţi primitive în care abundă superstiţiile şi nu-ţi fac bine defel.

Lumea e o mixtură de caractere unice. E frumos să o admiri dar e periculos să te ataşezi de ea. Cunoaşte-te pe tine însuţi, urmăreşte-ţi reactiile vizavi de situaţiile în care eşti pusă şi te vei elibera de îndoială şi presupuneri.  "Acolo" este întotdeauna locul în care doreşti în mod real să ajungi.

Am ajutat şi eu babe fermecate ori nebune şi sărace, moşi magici sau m-am confruntat cu vrăjitoare care mai de care. În final eram tot eu cu aceleaşi întrebări pe buze ale căror răspunsuri se găseau de fapt în necesitatea de a acţiona în mod conştient şi clar pe calea cunoaşterii naturii mele adevărate.

Eu de asemenea oameni mă feresc. Dacă vreau şi pot face un bine fie el de 50 bani, îl fac... şi pa şi pusi. Altfel te consumi inutil rămânând cu atenţia agăţată pe cine ştie unde sau pe cine ştie cine.   

Nu critic pe nimeni,e doar opinia mea de 2 bănuţi.

SLEAH19

#7
    Pe de alta parte vorbind din punctul de vedere al milosteniei, aceasta nu se face asa la intamplare , la vedere , demonstrativ si mai ales nu se face cersetorilor din strada, care sunt pusi in intersectii de profitori fara scrupule si care platesc pentru loc, decartand la ''organ''.

   Regretatul preot  Teofil Paraianu , spunea o data ca  :
       ,, - Milostenia trebuie sa transpire in mana voastra pana te hotarasti cui o dai , sa o dai celui nevoias fara sa astepti ca el sa ti-o ceara , sa fii numai tu cu el cand o dai si sa o dai numai in Numele Domnului , din tot sufletul, cu toata bucuria , fara nici o parere de rau. Numai asa va fi primita in ceruri in numele tau.''


    Ori, angellla29      , 2 lei la o baba !!.......... pare un test de baba sarlatanca in consens cu ce spune  @biss mai sus.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

angellla29

Domnilor Biss si Sleah...nu am avut si nu am intentia "sa ma dau mare' cu 2 lei  daruiti din suflet unei batranici fara sa cer nimic in schimb....sincer...Ci doar sa va impartasesc intamplarea mea....Nu mi-a parut rau de bani si nu caut faima mea sau ce va inchipuiti dumneavoastra...Fie cersetoare , fie mesager...fie ce o vrea Domnul Isus, va garantez ca nu voi uita usor asemenea intamplare....Si vedeti dumneavoastra...datorita unora ca multi dintre noi carora le"tremura" mana pe 50 bani sa zicem incercand sa isi puna prea multe intrebari daca sa ajute un om nevoias sau nu, bunul Dumnezeu s-a cam saturat de noi.......Poate mesajul a fost unul clar...SA INCERCAM SA FIM MAI BUNI!!!!! Eu una l-am inteles si ii multumesc Bunului Dumnezeu!!!

SLEAH19

#9
Citat din: angellla29 din  02 Iulie 2011, 20:06:46
...fie ce o vrea Domnul Isus, va garantez ca nu voi uita usor asemenea intamplare....

    Angellla  nu strict la cazul tau m-am referit , ci la fenomen  in general ,pentru ca una-i cersetoria agresiva si milostenia de fatada , becalliana facuta in fata camerei TV si cu totul altceva este sa identifici pe cei care necajiti , cu multi copii , cu boli grave,  nu indraznesc sa ii ceara ajutor decat lui Dumnezeu . Pe acestia trebuie sa-i ajuti , discret , fara sa le calci demnitatea cu ,,orgoliul tau de binefacator'' si sigur vei simti vibratia sufletului la binele facut.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Siberia

#10
Sunt convinsa ca @angellla29 stie sa faca diferenta intre o batranica care posibil vindea maturi si o cersetoare becaliana. La fel cum fiecare dintre noi stim s-o facem.
Poate ca putini dintre noi stiu sa mai intinda o mana de ajutor cand le este cerut ajutorul, dar asta e cu totul altceva. Nu stiu cum ati luat-o pe fagasul cersetoriei ca fenomen cand mesajul a fost cu totul altul...
La fel cum nu inteleg de unde stiti ca intre cersetorii agresivi nu sunt si oameni care tanjesc dupa un ajutor ? Probabil cei fara picioare, taiati de la brau in jos, cer un leu doar asa, ca sa-si mai stranga o avere din cersetorie, caci altfel ar putea linistit sa-si gaseasca un job bine platit si sa nu-i mai deranjeze si pe altii cu necazul lor, nu-i asa ? E frumos cum stim noi sa punem intotdeauna pe toata lumea in aceeasi oala...
Daca noi, intre noi, refuzam sa ne mai ajutam, cine sa vina s-o faca ? extraterestri ?! Daca eu ca om simt ca o persoana merita ajutata sa n-o mai ajut fiindca a indraznit sa-mi ceara ajutorul si nu s-a dus sa-l ceara doar lui Dumnezeu ? De ce mai traim pe lumea asta ? sa ne simtim destepti, unici, desprinsi de lumea materiala si sa ne privim semenii care se zbat din postura noastra "nemuritoare si rece" ? Sau suntem datori sa impartim din ce avem - sfaturi, mancare, bani, sau cunoastere (cei care o detin) - celorlalti cand au nevoie ?
Nu vreau sa-i iau locul Maicei Tereza, departe de mine gandul, dar nici sa o luam pe carari si sa dezbatem cersetoria si "orgoliile de binefacatori".
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

SLEAH19

#11
     Adevarul este ca cersetorii cu handicap se vand foarte bine , mai ales cei care sunt cumparati in vederea traficarii ,, la export'' . Nu stiu cum o fi in orasele sau localitatile voastre dar in orasul meu , in varful piramidelor alocate fiecarei zona de cersit se afla cate un tzigan de 160 kg .

     Facem toti gestul de a le da din cand in cand ,ceva maruntis ,indirect , acestor hipopotami si asta nu inseamna ca l-am ajutat sau am refuzat sa-l ajutam,dupa caz pe cel care tanjeste dupa ajutor fara picioare, taiat de la brau in jos , orfan ....  Cazurile sociale   ar trebui sa le  rezolvam  la nivel de societate .

          E bine  sa ajuti pe oricine iti cere ajutorul dar si varianta din postarea anterioara; sa il ajuti pe cel care din bun simt sau datorita principiilor lui de viata nu ti-l cere desi are mare nevoie e la fel de buna.

       Divagatia mea spre cersetorie si cumva offtopic a venit dupa ce am citit postul lui @biss, care spunea un adevar : capacitatea unor cersetori de a interpreta roluri folosind tot felul de capacitati. 
   Ontopic ..vorba lu' Dinescu , ,, e o chestie '', dar sincer daca angellla nu a avut o iluzie optica ,tind sa cred ca a fost mai degraba lucrare diavoleasca :evil: , decat ingereasca :star:.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

darksid3

Nu cred ca a fost un test in ceea ce priveste milostenia. Daca e vorba de un MESAJ, a fost nevoie de timpul scurs cat timp i-ati dat banii si de aici lantul de evenimente pentru a ajunge sa vorbesti cu batrana, pentru a-ti transmite mesajul.
Sunt si niste argumente stiintifice, asa cum spuneau colegii de mai sus. Oricum, interesanta treaba  :wink:
11.11

abyss

Bun, retrag tot ce am scris mai sus, îmi prezint scuzele mai ales că sunt uluit de calea pe care a coborât discuţia. Stimate doamne va rog deci iertare....   
 

Urban

Citat din: angellla29 din  02 Iulie 2011, 13:22:40
Ce mi s-a intamplat azi ....Mergand pe strada de la cumparaturi m-am intalnit cu o fosta colega de liceu...Colega mea era impreuna cu sotul si fetita sa...Stand noi  de vorba...trece pe langa noi o femeie batrana mergand in baston si care cred ca vindea maturi pentru ca avea 2 maturi legate cu sarma pe umerul stang...Femeia batrana fosrte trista a inceput sa o roage pe colega mea(nu pe mine!!!)  sa ii dea ceva de mancare pentru ca era moarta de foame....fiind nemancata cam de 3 zile :-o. Colegei mele fiindu-i mila de ea i-a dat 50 bani....Eu i-am dat 2 lei....Femeia ne-a multumit si a plecat...Eu am mai stat cam un minut 2 si am plecat si eu. Ajungand-o din urma am vorbit si cu ea si mi-a zis ceva de genul : "Prietena ta, cu toate ca e mai bogata ca tine mi-a daruit doar 50 bani...tu 2 lei...pentru acesti 2 lei ...te vei duce  "ACOLO" unde nici nu ai visat...Pe moment am ramas blocata si am intrebat-o mirata: Mamaie unde "AColo"...mata vorbesti in dodii??? La care ea mi-a zambit...si a "traversat" strada prin spatele unei masini negre oprite in coltul strazii...Ea a disparut in spatele masinii oprite....mai exact nu am mai vazut-o "trecand" din spatele acelei masini....mai exact a DISPARUT !!!!! M-am uitat perplexa aprox 1-2 mins asteptand sa "iasa " dupa acea masina...dar nu mai era...Am traversat strada...nu era... m-am intors inapoi pe celalalt trotuar....am intrebat oamenii daca nu au vazut o batranica cu maturi in spinare....ei au inceput sa zambeasca la mine cu sub-inteles...crezand ca sunt "dusa cu pluta"!!!! Sincer va spun ca s-a  EVAPORAT  in spatele acelei masini!!!!!!!!! Nu imi explic....Poate dumneavoastra aveti vreo explicatie...

E un miracol...Doamne Ajuta!