Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale

Creat de Xanadron, 21 Iunie 2011, 15:29:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aseneth

Adica numai eu vad ochii aia oblici de extraterestru clasic?

fiulploii

#151
Citat din: Tyanu din  23 Aprilie 2016, 14:40:13
Din punctul meu de vedere simbolistica e complicata si subtila. Daca la prima vedere pare ca merge pe aceeasi linie cu celelalte opere care fac parte din acelas trend, la o observare mai atenta putem vedea ca sunt de fapt mai multe tablouri incadrate intr-unul singur. Tablouri care se intrepatrund (cum ar fi "matrixul" din centru ) sau care se completeaza intre ele (a se observa pozele puse in antiteza in stanga si dreapta panzei )
Corect si sunt de acord cu tine . Dupa mine aduce cu catapeteasma unei biserici ortodoxe cu picturi din viata, năzuințele si ispitele Omului la care se Adaugă năzuințele si planurile celor ce au comandat pictura adica ONU . Acum noi știm ca una este harta si alta este terenul iar planul de acasa nu se prea potrivește cu cel din târg - părerea mea.
 
@Grifon mein Herr , au nu-ți pare matale că detaliul arata un cap de ET mai precis un gri mare? Ca să iegzistă si grii mici . In rest, pot zice ca esti pe drumul cel bun .


fiulploii

Pentru ca colegul @Tyanu nu poate atașa poze , fac eu asta in numele lui . In atașament avem deci o fotografie de la colegul @Tyanu .

Grifon

E limpede că fiecare filtrează impresia vizuală prin anumite pre-condiționări...voluntare sau involuntare. Am contemplat și eu posteriorul d-nei, incercând chiar cu tot dinadinsul să mă debarasez de prima impresie....dar nici intr-o mie de ani nu aș fi spus de vreun grey cu oblici. Asta ptr. că nici nu cred in scorneala asta hollywoodyană, și nici nu-mi pare a fi ...nici măcar acum.

D-le @Tyanu...când am zis că "te referi la Phoenix", ziceam de tabloul dumitale. Rãspunzându-mi "nu", m-ai făcut să pierd vremea căutând cerc printre emisferele cucoanei...hahahaua...
Da, in fresca ONU am remarcat si eu cercul "decolorat", dar imi scapa aspectele "antagonice"...chiar dacă varianta  2 e prezentată "in oglindă".
Voi mai studia insă, si revin mai acuși...

fiulploii

Sa lăsam Pădurea Sfânta sa se ocupe de filme si sa ne uitam printre desenele rupestre .
http://www.ghosthuntingtheories.com/2014/05/bestiality-and-aliens-in-very-ancient.html?m=1


Grifon

Intr-adevăr, rupestrele astea iți pun circumvoluțiunile pe bigudiuri ! Pare a fi o lioată intreagă de EBE, zbânțuindu-se ba erotic, ba "șerpilian".
Dacă nu-i vreo creație abil ticluită recent, să servească "marii cacialmale" servită ptr. UFO-hunters, aș zice că e vorba de reprezentarea unor "duhuri", ce reușesc să se  materializeze in niște contururi evanescente, din care doar capul are formă inteligibilà (ceva ce-am putea numi "fantome").

Revin cu opinia mai sus enunțată. Găsim doar ceea ce căutăm - rar reușind să remarcăm și alte noțiuni. De exemplu, in desenul cu "tanti", colegii ce s-au ocupat cu studiul "stupei" sigur ar fi remarcat conturul coafurei, incă de la prima ocheadă...

Xanadron

#156
...Inca una si ma duc (posibil si de tot, :lol: da-n orice caz saptamina aista la mod relativ): clicuind azi pe propriul profil la "Vezi statistica", (re)observai forma straniu de regulat-gradata a "graficului postarilor" - ala pe ore, cu coloane bleu, care ma mai surprinsese acu' niste ani prin forma, dar m-as fi asteptat sa fie "deranjat" acum.
   Intrigat asadar de conturul... in continuare perfect ondulat al numitului grafic, am fost curios sa vad daca se repeta cumva si-n cazul altor rufonisti - suficient de activi ca sa rezulte o "geometrie" elocventa-n sens de interpretabila "neclasic" (clasic = pe la ce ore se soileste, munceste, posteaza etc.).
   Rezultatul: nici vorba de vreun pattern clar - repet, nu neaparat similar graficului postarilor lu' Je. :roll:
(L.E. Contur-pattern care, apropo, cu ce vi se pare c-ar semana? Ca eu intrevad ceva-cumva, da' mi-e jena sa zic :lol: - in orice caz, nu mi-a sugerat mioritica alternantza vale-deal...)

Cum n-am ajuns [inca] la o concluzie cit de cit digerabila ezo- meta- epi- hermetico- etc. (fie ea una nasparlie legata de Coana A.I. :-D), astept si pareri de-ale voastre, oricit de aiuristica v-ar parea nedumerirea - minora probabil fiindca asemanatoare dilemelor tip vizualizari 11:11, la fel de (ne)lamurite p-aici mai demult.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

M-am uitat și eu, mai demult, la graficul postărilor, și am ajuns la niște concluzii mature:
1) N-am ințeles nicio clipă noima "evolutivă".
2) Sunt netot rău, de vreme ce nu pricep nici măcar atăt.
3) Decât să par și mai netot, am decis să-mi țin nedumeririle tainice, până s-o găsi altu' să riște...

Mă bucur că ai fost d-ta acela, @Xanadron...așa mă voi lumina și eu. E drept că nu-s picturi murale...da'-s "picturi mirare"!

SLEAH19

Citat din: Xanadron din  25 Aprilie 2016, 14:12:19
...Inca una si ma duc (posibil si de tot, :lol: da-n orice caz saptamina aista la mod relativ): clicuind azi pe propriul profil la "Vezi statistica", (re)observai forma straniu de regulat-gradata a "graficului postarilor" - ala pe ore, cu coloane bleu, care ma mai surprinsese acu' niste ani prin forma, dar m-as fi asteptat sa fie "deranjat" acum.
   Intrigat asadar de conturul... in continuare perfect ondulat al numitului grafic, am fost curios sa vad daca se repeta cumva si-n cazul altor rufonisti - suficient de activi ca sa rezulte o "geometrie" elocventa-n sens de interpretabila "neclasic" (clasic = pe la ce ore se soileste, munceste, posteaza etc.).
   Rezultatul: nici vorba de vreun pattern clar - repet, nu neaparat similar graficului postarilor lu' Je. :roll:
(L.E. Contur-pattern care, apropo, cu ce vi se pare c-ar semana? Ca eu intrevad ceva-cumva, da' mi-e jena sa zic :lol: - in orice caz, nu mi-a sugerat mioritica alternantza vale-deal...)

Cum n-am ajuns [inca] la o concluzie cit de cit digerabila ezo- meta- epi- hermetico- etc. (fie ea una nasparlie legata de Coana A.I. :-D), astept si pareri de-ale voastre, oricit de aiuristica v-ar parea nedumerirea - minora probabil fiindca asemanatoare dilemelor tip vizualizari 11:11, la fel de (ne)lamurite p-aici mai demult.


Cu respect, conturul statistic al dvs.  ...frate,  seamănă cu un trup aşezat întru odihna veşnică,  dar pentru a respecta măcar unul din Ritualurile Funerare de pe celălalt topic ar trebui să lucrezi la schimbarea poziţiei: capul la apus şi piciorele la răsărit, pentru asta recomand să emigraţi în New Zealand de unde să mai băgaţi vreo cinci mii de postări la ore rezonabile!  :wink:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kenjiro


Grifon

#162
Șmecherie mare cu coperțile "The Economist", de fiecare dată...
Voi încerca unele interpretãri - cu mențiunea prealabilă (și obligatorie) că nu sunt un "profesionist" al Tarotului, ci mai degrabă un cunoscător autodidact.

1) Această dispunere a arcanelor nu face parte din modalitățile cunoscute de etalare din Tarot. Foarte rar se folosește "tiraj" cu 8 cărți - si nici in acele cazuri așezarea nu este precum cea din copertă. In larga majoritate a etalărilor, numărul arcanelor (cărților) este impar tocmai pentru ca orice dualitate exprimată să aibă și o clarificare unică, un răspuns cât mai tranșant.

2) Lăsând la o parte alte elemente teoretice (care probabil v-ar plictisi) pot spune că etalarea ciudaților ăștia se aseamănă, totuși, oarecum cu sistemul numit "Oglinda" - unde ideea de bază e comparația, ptr.a se identifica, pe cale de consecință, compatibilitatea. Acest tip de "ghicire" se folosește predilect in chestiuni romantico-matrimoniale, si mai puțin in domenii profesionale, afaceri, etc. (doar când si aici apare perspectiva de "parteneriat").

3) Transpare astfel, atât din metoda aleasă, cât și din modificările semnificative operate asupra simbolisticii grafice, că "The Economist" riscă o prognoză asupra relațiilor USA/UE - indicând mai mult un paralelism cu tendință divergentă, decât o convergență.

4) Pare că rândul superior e alocat Americii, in timp ce inferiorul e "hărăzit" Europei. Punctele de "contact" par a fi cartea 2 de sus (Trump) și ultima de jos (Steaua - unde eu intuiesc un "joc" cu drapelul UE - 14 stele "mari", 10 steluțe, si una iar mare, dar...căzătoare).
E drept că ar trebui să fie 28 (sau 27, fără englezoi), dar, cine mai stie ? Nici Grecia nu se simte prea bine...scandinavii tot mârâie....si arcana cu pricina (Steaua) e plasată tocmai la final...de an ?

Oricum, fiecare "arcană" in parte merită "puricată"- in primul rând prin semnificația tradițională, abia apoi (mai atent) prin cea pictată de "glumeții" de la "The Economist".
Necesită insă un spațiu destul de mare, așa că voi reveni, cu alte postări. Deocamdată, precizez doar că arcana lui Trump nu are nicio legătură cu tradiționala infățișare a arcanei "Judecata",  tronul / globul/sceptrul existând in Tarot la altă carte - "Impăratul".

Ca urmare, nu vreau nici să mă grâbesc a trata coperta asta ca manifest programatic - inainte de-a mă convinge că nu-i doar un exercițiu logico- ludic.

kenjiro

#163
And now the conclusion

Globalist Slimeball Soros Funds New Website Smearing Trump and Putin
http://russia-insider.com/en/politics/globalist-slimeball-soros-funds-new-website-smearing-trump-and-putin/ri16629

www.putintrump.org  :)

Can Donald Trump & Vladimir Putin together overthrow Zionist Globalist Hegemony?
http://davidduke.com/dr-duke-dr-slattery-can-donald-trump-vladimir-putin-together-overthrow-zionist-globalist-hegemony/




Grifon

E curios si sensul de citire al arcanelor.
In "lectură" firească (dextrogradă), evolutiie "previzionate" sunt de la "rău" spre mai "bine" - iar in același timp nerealiste (greu de crezut o explozie atomică devastatoare la jumătatea anului, care abia apoi să aducă 3d imprimante si virtual-reality).
In lectură paralelă și sinistrogradă (drpt- stg), lucrurile ar pare  mai realiste (dar si cu adevărat sinistre !) insinuând o cumulare progresivă de factori problematici ce ar putea genera un holocaust atomic, paralel cu o "distrugere" a religiilor.

Totuși, eu cred că sensul trebuie luat dextrograd...nu "in oglindă", iar evenimentul să fie mai degrabă un accident nuclear, tip Cernobâl/Fukushima.

Deși cred, tot mai mult, că prezentarea nu e predictivă neapărat  "evenimențial" , cât ca idei/noțiuni ce trebuie (in viziunea revistei) puse in discuție / reformate / inlocuite.