Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN in Braila?

Creat de Deanna, 20 Iunie 2011, 23:00:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Deanna

Tocmai am vazut un obiect ca o stea mai mare,care se deplasa cu viteza constanta la o altitudine mai joasa decit cea a avioanelor,dar cam cu aceeasi viteza,pe directia V-E,observatia a fost facuta in centrul Brailei,la ora 22.30.Am avut timp sa iau ap.foto sa filmez citeva sec.,dar nu cred ca se vede ceva,are idee cineva ce ar putea fi?in ritmul in care se deplasa,poate chiar o vede cineva din imprejurimi.

Cautatorul

Citat din: Deanna din  20 Iunie 2011, 23:00:26
Tocmai am vazut un obiect ca o stea mai mare,care se deplasa cu viteza constanta la o altitudine mai joasa decit cea a avioanelor,dar cam cu aceeasi viteza,pe directia V-E,observatia a fost facuta in centrul Brailei,la ora 22.30.Am avut timp sa iau ap.foto sa filmez citeva sec.,dar nu cred ca se vede ceva,are idee cineva ce ar putea fi?in ritmul in care se deplasa,poate chiar o vede cineva din imprejurimi.

Poate fi ISS. De multe ori ISS dispare inainte de a ajunge la orizont din cauza intrarii in umbra pamantului. Pe masura ce se duce spre est la un moment dat se inroseste si se inchide pana dispare complet inainte de a ajunge la orizont.
Sunt din Braila dar nu  ma uitam pe cer la ora de care zici.

Stiam de un link care spune unde e, unde va fi, sau unde a fost ISS (Statia Spatiala Internationala), functie de orasul in care te gasesti, dar nu mai functioneaza.

StarDust

Aseara ISS a trecut de la vest la est si a fost vizibila in partea de nord a orizontului, cred ca intr-adevar in jurul orei 22:30 e posibil sa se fi vazut la altitudine maxima deasupra orizontului.
La ora 23 cand am verificat era deja deasupra oceanului Indian, si se apropia de Australia.
Eu folosesc pentru ISS(si nu numai) tracking site-ul:

http://www.n2yo.com/?s=25544

Acesta ofera si prognoza trecerilor pe urmatoarele 5 zile cu trasarea graficelor si punctelor de vizibilitate si a magnitudinilor satelitilor si ISS.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Citat din: StarDust din  21 Iunie 2011, 10:04:01
Aseara ISS a trecut de la vest la est si a fost vizibila in partea de nord a orizontului, cred ca intr-adevar in jurul orei 22:30 e posibil sa se fi vazut la altitudine maxima deasupra orizontului.
La ora 23 cand am verificat era deja deasupra oceanului Indian, si se apropia de Australia.
Eu folosesc pentru ISS(si nu numai) tracking site-ul:

http://www.n2yo.com/?s=25544

Acesta ofera si prognoza trecerilor pe urmatoarele 5 zile cu trasarea graficelor si punctelor de vizibilitate si a magnitudinilor satelitilor si ISS.

Corect - chiar acum ISS trece pe linga presupusul epicentru marin al cutremurului cu tsunami de pe 11 martie (Fukushima).
Ce-am observat ca fenomen optic particular al trecerilor nocturne ale ISS: un gen de "fragmentare" a miscarii, ce pare sa se faca in mici salturi. :roll:
Exista oare vreo explicatie logica pentru asta?

Strict ontopic: probabil ca Statia Internationala a fost vazuta de asta data, dar Dobrogea mi se pare o zona cu observatii OZN in crestere in ultima vreme (vreo conexiune cu baza americana de la Kogalniceanu si-ale lor TR-3B oare?  8-)).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Acum 2 seri, duminica seara, dupa 22.00, tot pe directia V-E , am observat un obiect luminos, extrem de luminos, la o atitudine sub nivelul la care se observa de obicei avioanele, traversand zona de sud a Bucurestiului. Atitudinea poate fi o iluzie optica... dar dimensiunea luminii era cert mult mai mare ca cea a unui avion (cam de 3-5 ori mai mare). Nu am reusit sa-l fotografiez desi a strabatut "orizontul vizibil" de la V la E cam in 30 de secunde, fara nici un pic de zgomot.
Posibil sa fi fost un satelit. E singura varianta "cuminte" care-mi trece prin minte...

Cautatorul

Citat din: StarDust din  21 Iunie 2011, 10:04:01
Aseara ISS a trecut de la vest la est si a fost vizibila in partea de nord a orizontului, cred ca intr-adevar in jurul orei 22:30 e posibil sa se fi vazut la altitudine maxima deasupra orizontului.
La ora 23 cand am verificat era deja deasupra oceanului Indian, si se apropia de Australia.
Eu folosesc pentru ISS(si nu numai) tracking site-ul:

http://www.n2yo.com/?s=25544

Acesta ofera si prognoza trecerilor pe urmatoarele 5 zile cu trasarea graficelor si punctelor de vizibilitate si a magnitudinilor satelitilor si ISS.

Din pacate era un site care nu mai merge in care puteai vedea si in trecut unde a fost ISS. Dadeai data si ora din trecut si-ti spunea unde era ISS. 

http://www.esa.int/esaCP/ESAWW4KE43D_FeatureWeek_0.html

de aici se ajungea la: http://www.esa.int/seeiss 

Atentie ISS uneori e mai luminoasa alteori mai intunecata. Cand e luminoasa e foarte spectaculoasa!

StarDust

#6
Cand am verificat eu, in jurul orei 23, orbita era inca trasata cam cu o ora in urma, se vedea clar ca a trecut prin nordul tarii de la vest la est, regret ca nu am facut o poza traiectoriei, dar asta e...

Tocmai a trecut acum cateva momente, pun o poza cu traiectoria, prinsa pe camera de supraveghere, a avut magnitutinea -2,2.
Cu gri, e traiectoria ISS, linia punctata albastra e un avion de linie cu luminile palpaind.

Camera e orientata exact spre zenit, in partea de jos a pozei e sud, sus nord, stanga est dreapta vest.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Deanna

In seara asta l-am vazut din nou,dar cu un sfert de ora mai tirziu,pe la ora 22.45,mi s-a parut ca la un moment dat are si o lumina rosie mica dedesubt,iar traiectoria si viteza  erau acceleasi.

StarDust

Da, am vazut-o si eu intamplator, azi nu am avut timp sa urmaresc predictiile cu trecerea dar am fost "pe faza"  :-). I-am observat trecerea pe o traiectorie destul de apropiata cu cea de alaltaieri.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

Pe data de 19 aprilie am observat si eu un obiect care avea cam aceeasi dimensiune cu ceea ce relatati voi si tot in jurul orei 23,00.Avea o miscare constanta,lumina constanta,viteza de asemenea constanta,a aparut mai luminos dupa care, in timpul miscarii a inceput sa isi mai piarda din stralucire.Durata observatiei a fost intre 30 de secunde si un minut.Pentru studierea traiectoriei ISS,va pot oferi un link interesant,http://www.heavens-above.com/.

@Lex

si eu am vazut ca si kefren aproximativ acelasi lucru aseara numai ca erau doua  obiecte si au aparut la interval de doua  minute unul de celalalt. cum stateam pe balcon, si-a facut aparitia respectivul obiect din stanga mea si precizez ca era deja luminat cand l am observat si se deplasa spre dreapta. al doilea obiect a aparut din fata si venea spre mine DAR spre deosebire de primul acesta a inceput sa emane lumina (deci pana sa se apropie de pozitia mea a mers pe 'pitish' 'stealth'  :P :evil:) fiind la o distanta muult mai apropiata in comparatie cu primul dupa care aproximativ dupa 20, 30 de secunde s-a 'pitit' iar . :ufo:  :martiansmile: