Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proiectul CHANI

Creat de Siberia, 05 Iunie 2011, 22:18:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

As vrea ca cineva care mentioneaza "liberul arbitru" sa explice ce este acesta si cum ar trebui sa fie o viata traita prin liberul arbitru, asa poate se inteleg anumite lucruri mai bine. Multumesc!

fiulploii

 

  No servus !  :rainbow:

  Cred ca liberul arbitru inseamna posibilitatea de a alege din cel putin 2 variante in asa fel incat alegerea ta sa deranjeze cat mai putin armonia inconjuratoare si sa fie in concordanta cu normele tale morale .
   Simplist vorbind, cred ca libertatea reprezinta lungimea lantului cu care esti legat iar aceasta lungime e data mediul social , economic si tehnic in care traiesti , precum si de nivelul de  ''eleganta '' spirituala de care dispui . In acelasi timp, e importanta si '' vrerea'' ta de a te informa , de a acumula noi informatii si de a le prelucra .

   Libertatea si liberul arbitru cred ca sunt doua fetze ale aceleeasi monezi .
   Acum sa nu uitam ca nimeni nu e singur pe lume , fiecare dispune de un anumit nr de grade de libertate , de o anumita cantitate de discernamant si de un anumit potential in ceea ce priveste liberul arbitru.
   Fiecare persoana interactioneaza cu oricare alta si de aici , zic eu ca rezulta un fel de ''miscare browniana'' . Pentru ca unii reusesc si altii nu reusesc in materializarea liberului arbitru cred ca tine de ''potentza'' sau intensitatea ''trairilor'' .

Siberia

#32
Liberul arbitru (dupa parerea mea) este libertatea de a alege fara a fi constrans de oricare alti factori. De asta tind sa le dau dreptate lui @mr si @biss. Probabil liberul arbitru se manifesta in planuri superioare in care dispar constrangerile/influentele materiale.
Explicatia data de Entitate asupra liberului-arbitru este chiar haioasa.

Dumnezeu iti da un ou
tu foloseste liberul arbitru ca sa decizi ce sa faci cu oul
poti sa decizi sa fierbi oul si sa-l mananci
poti sa decizi sa gatesti (prajesti) oul si sa-l mananci
poti sa decizi sa lasi oul deoparte, dar oul se strica, dar oul este tot acolo
poti sa decizi sa nu mananci alt animal, deci arunci oul, oul se strica in alta parte dar oul tot exista, vei mirosi oul in cele din urma
in cele din urma trebuie sa decizi sa faci ceva in privinta oului

me ask elders about explain frewil beter
elders say me explain like this
god give u eg
eg is there eg already created eg exist
u use frewil decide what do about eg
u can make choice boil eg eat eg
u can make choice bake eg eat eg
u can make choice u leve eg but eg get roten but eg stil there
u can make choice u not eat other animal so u throw eg away eg get roten somewere else but eg stil exist u wil smel eg eventualy
eventualy u must decide and deal with eg


Deci pentru Entitate e foarte simplu. Esti tu si oul si ai liberul arbitru (deci nu exista altceva care sa te influenteze, doar analiza ta privind luarea unei decizii).

Stie cineva ce efect au 144 de KHz asupra materiei sau a creierului ? (nu de alta, dar exista voci care sustin ca Hutchison si-a obtinut efectele bizare asupra materiei folosind aceasta lungime de unda)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

#33
Citat din: Siberia din  28 Iunie 2011, 22:55:41
Explicatia data de Entitate asupra liberului-arbitru este chiar haioasa.

Dumnezeu iti da un ou
tu foloseste liberul arbitru ca sa decizi ce sa faci cu oul
poti sa decizi sa fierbi oul si sa-l mananci
poti sa decizi sa gatesti (prajesti) oul si sa-l mananci
poti sa decizi sa lasi oul deoparte, dar oul se strica, dar oul este tot acolo
poti sa decizi sa nu mananci alt animal, deci arunci oul, oul se strica in alta parte dar oul tot exista, vei mirosi oul in cele din urma
in cele din urma trebuie sa decizi sa faci ceva in privinta oului

me ask elders about explain frewil beter
elders say me explain like this
god give u eg

Da intr-adevar e haioasa! Dupa cum ii explica lui batrantii intelepti ma face sa ma intreb ce IQ are sau ce varsta sau daca nu cumva ne crede cam retardati!  Nu's de ce dar am strania senzatie ca o analogie de genul asta am mai intalnit undeva!
Orice om din momentul in care se trezeste cu fiecare lucru pe care il face (mai putin mersul la baie:))) alege o versiune din mai multe posibilitati. Poti sa te decizi sa te ridici, poti sa mai stai in pat, poti sa o iei prin fata blocului sau prin spate, iei tramvaiul sau autobuzul sau mergi pe jos etc. de la cele mai simple pana la cele mai complicate, alegi una din mai multe posibilitati! In fiecare zi decidem deci nu cred ca se incadreaza la liber arbitru, cel putin parerea mea este - in contextul discutiilor filozofice de mai sus- ca nu! Daca fiecare ar decide ce sa faca el si cu el insusi, discutia de sus nu cred ca ar mai fi avut loc!
Eu astept, am rabdare....(asa am decis, sa astept pana primesc explicatia)

No multam' @fiualploii, dar explicatia ta cred ca este in contradictie cu ce s-a scris mai sus, sau ma tine lantul si nu vad mai departe, nu stiu :))))

Arhanghelul

#34
Citat din: Siberia din  28 Iunie 2011, 22:55:41
Stie cineva ce efect au 144 de KHz asupra materiei sau a creierului ? (nu de alta, dar exista voci care sustin ca Hutchison si-a obtinut efectele bizare asupra materiei folosind aceasta lungime de unda)

NU spun eu ,ci citez un forumist din alta parte ...
"Revin cu inca o replica. Comentez in detaliu, avandu-i in vedere si pe incepatori.

Banda de unde lungi LW AM pentru radiodifuziune in Europa are intinderea 144 - 288 kHz. Cu un ecart de 9 kHz, rezulta 17 "locuri" in banda:
144 153 162 171 180 189 198 207 216 225 234 243 252 261 270 279 288 kHz

Pe aceeasi frecventa pot emite simultan mai multe tari europene, dar cu antene astfel concepute incat sa nu se perturbe prea mult.
De regula, fiecare tara are un singur emitator in unde lungi, dispus cam in centrul teritoriului, cu o putere astfel incat sa acopere practic tot teritoriul tarii,
la orice ora si in orice anotimp. Asta era o politica nationala de pana la extinderea europeana: sa ai un post guvernamental de radio prin care sa
comunici cu toata populatia si care sa fie sigur in functionare ( ieri am stat si m-am uitat pe pereti, cand a cazut reteaua de cablu timp de o ora...).

Deci, discutii de genul: paraie, nu are fidelitate, sunt putine posturi, mai bine e pe FM etc. nu intra in logica ecuatiei... La fel zic si despre reprosul ca in
apartament nu poti receptiona nimic. Domnilor, trebuie sa iesim macar pe balcon si sa realizezam o antena magnetica (loop antenna), cu care sa invingem
in mare parte parazitii si sa crestem dramatic sensibilitatea receptiei - au fost discutate toate acestea in lunile aprilie - mai, pe acest forum.

Zvartosh si cu mine ne-am confectionat antene loop si rezultatele sunt extaordinare - vedeti clipurile video si fotografiile.
Uite, pun aici o fotografie cu materialele necesare, chiar astazi am facut rost de cablu panglica cu 24 si cu 50 de fire, cu care sa incerc sa confectionez
un alt concept de loop antenna pentru LW/MW, de data aceasta portativa si pliabila, sa merg la iarba verde, sa scanezi departe de bloc.

Mai adaug un clip video facut adineauri, scanare LW cu aparatul Gloria, despre care amintea dezaprobator Duculeana. Am prins, pe balcon, cu loop antenna,
153, 171, 180, 198 207 si 225 KHz, adica tot ce se putea prinde astazi la ora 15 cu oricat de grozav alt radioreceptor, intr-o zi nu prea buna pentru propagare.
Precizez ca fluieraturile ce se aud sunt produse chiar de emisiile aparatului foto cu care am filmat, in realitate receptia a fost mult mai curata."

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t400428.html

Daca cititi in contextul acestui link ,veti gasi si influentele electromagnetice ale dispozitivelor si aparatelor din locuintele noastre ... acest camp influienteaza vibratia intracelulara a organismului uman ... stiu ca cineva imi va zice ca aceea vibratie este de peste 100GHz ... dar sa nu uitam ca si purtatoarele de frecvente mici (dar puteri de peste 10 la puterea 3 sau 4) au si armonici ce pot ajunge in tot spectru "radio" ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tayka

#35
Citat din: padme din  28 Iunie 2011, 17:47:41
As vrea ca cineva care mentioneaza "liberul arbitru" sa explice ce este acesta si cum ar trebui sa fie o viata traita prin liberul arbitru, asa poate se inteleg anumite lucruri mai bine. Multumesc!
Liberul arbitru este puterea sau abilitatea unei minti umane de a alege cursul unei actiuni, sau de a lua o decizie fara a fi influentat de cauze, evenimente anterioare sau din predestinare divina.
http://www.preferatele.com/docs/filozofie/2/liberul-arbitru-1.php
Liberul arbitru este opusul determinismului adică vieţii predestinate a soartei,
doctrină în care se afirmă că actiunile umane nu sunt libere, ci mai degraba sunt rezultatul influentelor, a circumstantelor externe care nu sunt sub control individual, ca totul este predeterminat, este dat mai inainte.Determinismul este de doua tipuri : divin si natural. Determinismul divin explica toate fenomenele făcând apel la cauze divine, Dumnezeu fiind omniscient stie ce se va intampla. Determinismul natural considera ca totul este predeterminat prin cauze naturale. Acesta,din urma afecteaza libertatea umana numai in masura in care acceptam ca factorii naturali ce actioneaza la nivelul corpului se rasfrang asupra sufletului.
Religia considera ca Dumnezeu este ominiscient si omnipotent, aceasta extinzandu-se si asupra viitorului astfel orice actiune umana este decretata inainte de Dumnezeu.In acest caz Dumnezeu ar putea sa preintampine faptele rele, dar nu face acest lucru, iar din moment ce este creatorul universului am putea zice ca e "responsabil de tot raul din lume", si astfel indemnurile morale nu mai au nici un rost. Doctrina predestinarii face imposibila existenta liberului arbitru,iar între cele două nu există cale de mijloc.Dumnezeu ne-a oferit libertatea de a alege, si raul din lume poate fi pus pe seama unei alegeri gresite, libertatea fiind un instrument de perfectionare morala. Daca Dumnezeu dă niste indemnuri morale inseamnă că nu e totul dinainte stabilit si că stă in puterea noastră de a le urma sau nu.De aceia consider eu că liberul arbitru guvernează acţiunile fiinţei umane,spre deosebire de concluzia colegei Siberia pe care eu o respect.Să ne înţelegem bine însă:Spiritul care vine la întrupare (şi nu omul) are indus un anume destin, dar care este încărcat în memoria sa doar in linii mari si nu ca acţiuni precise sau obligatorii, că drumul pe care il parcurgem împreună-om şi spirit- pana la implinirea(sau neînplinirea) acestui destin este alegerea noastra personala, fara a fi vointa cuiva,şi fără a fi influentati. Astfel oamenii sunt dupa parerea mea liberi, iar Creatorul nu este responsabil de producerea raului, caci el inca de la inceput a lăsat omului posibilitatea de a alege.

În legătură cu freqv de 144 Khz,se foloseşte întradevăr în emisiunile de amplitudine-radio,făcând parte din gama undelor lungi LW,sau a freqv. oscilatoarelor din baleiajul de cadre-linii la receptoarele tv.precum şi în multe alte domenii din tehnica electronică.Poate voiai totuşi să te referi la semnalul de joasă freqv descoperit In martie 2005,de astronomul dr. Scott Hyman de la Sweet Briar College (SUA)care a facut un anunt tulburator in prestigioasa revista stiintifica Nature. Analizand semnalele radio de joasa frecventa provenite din centrul Caii Lactee, captate cu telescoapele de la Socorro (New Mexico), dr. Hyman si colegii au detectat un semnal clar, pe care l-au calificat drept "emisie coerenta". Acesta se compunea din 5 emisii radio de energie egala, care durau cate 10 minute fiecare si se repetau la intervale de 77 de minute, pe o perioada de 7 ore, intre 30 septembrie si 1 octombrie 2002. Sau poate vrei să te referi la Rezonanţa Shumann-teoria comprimării timpului prin ridicarea freqvenţei câmpului magnetic terestru...
Cât despre cablul panglică achiziţionat cred că ai făcut o afacere nu tocmai bună căci este cu mult inferior calitativ celui coaxial.. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

A fi liber precum constructorii "liberi" şi a putea astfel şi numai în acest caz beneficia de uzulfruct al liberului arbitru necesită o permanentă trăire în deplină constientă a acţiunilor proprii, o evaluare permanentă a modului în care funcţionează atenţia în baza căreia îţi faci update la realitatea în care trăieşti şi plasarea identităţii personale pe fluxul unei acţiuni conştientizate sau altfel spus într-o conjunctură favorizată de discernământ.
Povestea oului entităţii e superbă... Mie îmi sugerează că dacă doreşti să foloseşti liberul arbitru pt a obţine un anumit efect trebuie să realizezi, să conştientizezi, să simţi în final care din multiplele posibilităţi ili este necesară şi abia apoi să acţionezi... Desigur poţi alege să nu intervii, aceasta opţiune fiind însă aleasă în mod conştient şi în baza unui plan personal, plan de asamblare al unei anumite realităţi viitoare dorite. 

padme

#37
Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
Imi este greu sa cred ca intreaga creatie a stat intr-un mijloc mecanicist de articulare, atata timp cat observ modul in care noi reusim sa ne materializam gandurile, scopurile si fara sa vorbim.

Ai materializat ceva cu puterea gandului? Poti detalia? Merci!

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 17:01:35
Daca admiti faptul ca lumea asta este o pura intamplare si ca tot ce se intampla in ea se face haotic atunci afirmatiile tale sunt legitime.
Eu nu mai cred de mult ca haosul guverneaza lumea in care traiesc si vad peste tot o relatie cauza-efect evidenta.
Nu ca ar fi separat Cineva oamenii atunci....dar ceva s-a intamplat si acel ceva a avut un motiv in spate.



Nu e nimic o pura intamplare. Daca ai timp sa contempli putin natura vei vedea ca totul se organizeaza logic. Pana cand si plantele care cresc aparent anapoda.

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 17:01:35
Treaba cu intuitia nu-i chiar asa usoara. Pentru ca depinde de fiecare calitatea "receptiei". Pot fi intuitii veritabile sau doar simple asocieri bazate pe pareri virtuale, fara experienta directa, care pot conduce usor la concluzii iluzorii.


Ceea ce numesti tu intuitii eu le vad ca pe altceva. Pt mine intuitia este un anume simt, un clopotel daca vrei, care incepe sa bada in anumite conditii si te pune in garda sau te trezeste, nu stiu cum sa ma exprim. Unii sunt mai intuitivi, altii mai putin intuitivi, altii deloc. Nu am inteles cum s-ar putea preda induitia?!

Citat din: mr din  28 Iunie 2011, 08:52:59

Pana la urma, este o problema de perspectiva personala.

Cam asa ceva!Fiecare are experienta lui de viata si nu toti oamenii ajung toti la acelasi grad de maturzare cum nici fructele nu se coc in acelasi timp, fiecare cu timpul lui!


Prin intrebarea pusa de mine referitoare la liberul arbitru as fi vrut ca @mr sa-mi explice de ce crede ca acesta nu exista si cum imagineaza el o lume cu capacitate deplina de a-si manifesta liberul arbitru. Pt ca mie mi se pare cam asa: eu sunt in prezent, aleg un viitor (o posibilitate/varianta) din mai multe posibile viitoruri  (posibilitati). Ce anume ma tine sa aleg un viitor in loc de altul?

Merci Tayka!


Citat din: @biss din  29 Iunie 2011, 12:56:17
Desigur poţi alege să nu intervii, aceasta opţiune fiind însă aleasă în mod conştient şi în baza unui plan personal, plan de asamblare al unei anumite realităţi viitoare dorite. 

Da, interesant ce scrii.
Din analogia oului nu rezulta optiunea non interventiei si care  in plan existential se intampla, parerea mea!

Xanadron

#38
Citat din: padme din  29 Iunie 2011, 13:25:43
[1] Ai materializat ceva cu puterea gandului? Poti detalia? Merci!

[2] Nu e nimic o pura intamplare. Daca ai timp sa contempli putin natura vei vedea ca totul se organizeaza logic. Pana cand si plantele care cresc aparent anapoda.

[3] Ceea ce numesti tu intuitii eu le vad ca pe altceva. Pt mine intuitia este un anume simt, un clopotel daca vrei, care incepe sa bata in anumite conditii si te pune in garda sau te trezeste, nu stiu cum sa ma exprim. Unii sunt mai intuitivi, altii mai putin intuitivi, altii deloc. Nu am inteles cum s-ar putea preda intuitia?!

[4] Cam asa ceva! Fiecare are experienta lui de viata si nu toti oamenii ajung toti la acelasi grad de maturzare cum nici fructele nu se coc in acelasi timp, fiecare cu timpul lui!

[...] [5] Ce anume ma tine sa aleg un viitor in loc de altul?

1. Colegul mr nu cred c-ar fi materializat ceva prin puterea gindului (desi poate ma-nsel :lol:), dar unii "mediumi" de la Mme. Blavatski incoace au reusit se pare si performante d-astea. Ce-i drept, "elementalii" astfel creati n-aveau viatza prea lunga.

2. Absolut corect - doar cu precizarea ca logica naturii nu coincide aproape nicodata cu aia umana. :-P
Vorbim, evident, de umanitatea prezenta - asta a poluarii iresponsabile, a ruperii aproape autiste de natura, a devorarii aberant de mari si inutile de resurse/energie, a organismelor modificate genetic etc etc.

3. Mda, greu de predat materia numita "intuitie", Padme - dar nu chiar imposibil. Clar insa ca nu ca scop in sine (desi cursurile de Remote-Viewing popularizate cindva si-aici ar putea fi incluse-n categoria asta), ci doar ca si corolar al dezvoltarii altor capabilitati spirituale, cu interconectarea lor implicita (n-are rost o enumerare, ca-s subintelese).

4. Aparent inexplicabila convietuire "amestecata" a unor spirite atit de diferite ca grad de "coacere" spirituala in acelasi timp si spatiu  - AICI si ACUM - e o tema atit de complexa (si la fel de nebuloasa inca) incit ar merita dezvoltata p-un topic separat.
Simplist vorbind, pare-a fi o tema de extractie karmica; si mai simplist, si spiritele involuate au rostul lor - sa ne enerveze, evident! :-D
Si-n felul asta sa fim probabil testati in diverse "subrutine conflictuale".

5. In general, FRICA ne opreste sa alegem calea (linia temporala ipotetic previzionata) care ar fi de multe ori optima pentru noi, fie si doar pe termen lung. De unde si principala strategie de manipulare a "turmei" de catre sforarii NWO - prin inducerea FRICII. :x
Frica de... orice, you name it, asa ca nici aici nu ma intind cu vreo enumerare.
Unul din scopurile "revenirii la testare" pe Terra = The Prison Planet 8-) a unor spirite pare-a fi de fapt exact asta: invingerea FRICII.

In final, mai vin doar cu aceeasi parere sceptica apropo de controversata cale de cunoastere numita channeling, desi nu-i exclud 100% plauzibilitatea (doar 99,999999% :-D).
Fiindca una-i sa scoti pe banda rulanta cartzulii facil-ezoterice cu iz New Age pretinzind ca "channelizezi" cu Amon-Ra sau Ishtar doar ca sa scoti un... bishtar, :lol: alta-i sa construiesti totusi, ca nazistii, niste nave cu propulsie antigravifica pe baza unor date transmise prin channeling unora ca Maria Orsic din Vril Gesellschaft...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii


  RO - Interviu Bill Ryan -- Inelia Benz (10 martie 2011)

  Noutati privitoare la Proiectul Avalon si o viziune-ipoteza ( pana la probe '' beton'' care sa confirme sau sa infirme ) asupra liberului arbitru , cred eu .

'' No fain ,  zise Ion scarpinandu-se la ceafa , amu nu ne ramane decat sa vedem cine are dreptate'' 

mr

#40
Citat din: padme din  29 Iunie 2011, 13:25:43
Ai materializat ceva cu puterea gandului? Poti detalia? Merci!

Daca asteptarile tale in ceea ce priveste materializarea includ niste scamatorii sau experimente prin care sa vezi un efect imediat, nu e cazul.
Materializarile de care vorbeam, pe care le face oricine zilnic indiferent ca-i constient sau nu, sunt produse de gandirea si fiinta noastra prin ceea ce obisnuim sa numim scop, tel, obiectiv etc. Si multe din realizarile fiecaruia sunt rezultate dintr-un proces intens de gandire, in timp,  cu o anumita polarizare, pozitiva sau negativa. Inclusiv sarcasmul si perseverenta cu care urmaresti sa ma "incui", ca exemplu. ;) :)

Citat din: padme din  29 Iunie 2011, 13:25:43
Prin intrebarea pusa de mine referitoare la liberul arbitru as fi vrut ca @mr sa-mi explice de ce crede ca acesta nu exista si cum imagineaza el o lume cu capacitate deplina de a-si manifesta liberul arbitru. Pt ca mie mi se pare cam asa: eu sunt in prezent, aleg un viitor (o posibilitate/varianta) din mai multe posibile viitoruri  (posibilitati). Ce anume ma tine sa aleg un viitor in loc de altul?

Nu am sustinut ca liberul arbitru nu exista si drept dovada stau cuvintele mele din postul respectiv. Am expus parerea personala conform careia intr-o viata de om posedam un liber arbitru specific acelei vieti. De exemplu, intr-o viata moderna nu poti alege pentru ceva ce s-a desfasurat intr-o alta viata a ta, acum 3000 de ani in urma. Poate doar sa-ti "reglezi" o senzatie cu care ai ramas peste timp, dar nu ca si actiune ce priveste stric acea viata. In intervalul dintre vieti probabil se desfasoara un al nivel de manifestare a liberului arbitru in limitele caruia poti decide ce sa experimentezi si sa imbunatatesti intr-o alta viata viitoare, bazandu-te pe ce ai facut in vietile anterioare.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#41
Repet (dupa mine doar, evident): acelasi ghiveci "New Age" la nivel pur declarativ si din partea Ineliei Mercedes-Benz. :-P
Pe linia personajelor similare, pe care nu le-as acuza neaparat de sarlatanie patenta, dar macar de mitomanie autoindusa tot le banuiesc - Miriam Delicado, Jessica "Crystal Child", Lucia Rene, Niara Islet, Laura Eisenhower etc, ca sa nu mai amintim si de "bastinasele" din tagma Aryanei Havah.
Toate, permanent cu vibratorul :lol: (pardon, ...vibratiile) in geanta, ca sa ne ridice nivelul vibrational deasupra centurii Van Allen cind o cadea Cerul pe noi - cum anume insa, doar ele stiu...

Serios acum, povesti de genul asteia ar putea fi chiar si insignifiantul de JE capabil sa inventeze - ba chiar mai pline de suspans. Clar ca asamblind diverse teorii ezoterice binecunoscute mai vechi sau mai noi, condimentate ici-colea cu "experiente personale stranii" imposibil de verificat.
Evitind printre altele si platitudini de genul ca "acum se intimpla cele mai negative chestii pe Terra" (de parca pe vremea Inchizitiei era mai bine :roll:) si ca, implicit, acum e momentul trecerii-n alte dimensiuni, vibratii si alte multilocatii, cu catzel si purcel.

In umila mea opinie, umanitatea - ca medie ponderata - n-are alta alternativa pe termen istoric previzibil decit continuarea trecerii incarnate p-aici, cu toate bunele si relele, platile karmice restante si salturile ei evolutive inevitabil gradate.
Fiindca altfel ne-am fi nascut direct ingeri, nu?  :roll:

Iar daca unii (putini) dintre noi avem si-n prezent predestinarea (fiindca si resursele) unor "arderi de etape" radicale-n evolutia spirituala, asta nu inseamna ca doar acum se-ntimpla metamorfoze d-astea, care ma indoiesc oricum c-ar putea avea o amploare ...pandemica.
Indiferent de anvergura eventualelor evenimente geofizice cataclismice de la orizont. :star:

Inca sintem mult prea amestecati, mult prea diferiti ca sa devenim cu totii, brusc, fluturi din pupe.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Mult prea amestecaţi, mult prea diferiţi şi extrem de efemeri până-n toate cele... Până la nu ştiu ce eveniment vor mai muri grămezi de oameni şi se vor mai naşte tot atâţia. Deci evenimentul nu are decât conotaţii ce ţin de chestiuni "gospodăreşti", cum ar fi să se separe oamenii de neoameni... deci nu cei bravi faţă de cei slabi, căci altfel cum am mai putea oare învăţa şi evolua? Cred că printre noi există elemente care nu mai au ce căuta,.

Siberia

Am si eu o rugaminte. Explicati-mi si mie, va rog, notiunile urmatoare :
- platile karmice restante
- notiunea de 'ingeri' asa cum o percepeti voi
- daca esti constrans de o situatie sa iei o decizie pe care n-ai fi luat-o daca nu ai fi fost constrans (luam exemplu de mai sus cu oule si introducem un personaj care vine si spune: daca te atingi de ou te bat de nu te vezi!) se numeste ca tot prin 'liber-arbitru ai luat decizia ? cat de 'liber' mai este arbitrul ?

Cat despre materializarea gandurilor este exact cum a spus @mr - cel putin asa inteleg si eu aceasta materializare.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#44
@Siberia: Chiar daca introducem personajul represiv :-D paznic la oua, tot avem liberul arbitru - sa-l cotonogim noi de pilda, cu orice risc... de foame sau din alte diverse motive lesne imaginabile, ca alternativa la adoptarea gresitei (uneori) pozitii de tip "inteleptul cedeaza".

Dac-as aborda si restul de teme (platile karmice si ingerasii) cred c-as fi insa usor offtopic. :wink:
Mai ales ca Mos Goagal :mrgreen: ramine util in sensul aprofundarii lor, iar pentru optiuni si/sau nuantzari personale ar fi necesare noi topicuri - si inca unele stufoase - dedicate exclusiv lor, karmo-ingerasilor.

Uite totusi un extras de "teorie" relativ plauzibila:

"Orice individ are, in trecutul lui karmic, mai multe existente pe acest pamant, conform teoriei reincarnarii. Ne este dat sa traim experiente umane dintre cele mai diverse care sa ne ajute sa ne implinim menirea care ne-a fost data. In unele vieti suntem femei, in alte vieti suntem barbati, in unele suntem bogati, in altele saraci, in unele murim foarte tineri, in altele traim pana la varste onorabile... In unele vieti gresim intr-un anumit plan, in altele - reparam acel plan, dar gresim in altul, deci avem in spate sute de povesti de viata pe care le ducem, inconstient, dupa noi mai departe. Scopul reincarnarilor este de a ajunge sa avem o viata perfecta, fara greseala - si cum acest lucru nu este posibil, ne incarnam iar si iar, primind alte si alte lectii de viata.

Totusi, dintr-o existenta in alta avem sansa - sau nesansa - de a ne reintalni persoane cu care am inter-actionat si in alte vieti. Unele reintalniri karmice sunt negative - razbunari karmice sau plati karmice ale unor erori comise in trecut - sau pozitive - regasiri intre suflete care au avut relatii armonioase, pozitive, frumoase sau echilibrari karmice ale unor greseli care cer acum sa fie aduse la zi. De regula, ne reintalnim ori cu cei care ne-au fost dragi intr-o viata anterioara, dar de data aceasta rolurile se pot inversa - de exemplu ne putem regasi mama din alta viata, dar in aceasta existenta mama de altadata ne este sora - aceste inversari de roluri fiind o lectie de viata prin care trebuie sa intelegem cum e sa fii "in pielea altuia".

Exista reintalniri karmice negative, cu oameni fata de care am gresit enorm in alte vieti si fata de care acum, la regasirea karmica, avem obligatia de a repara greseala din trecut. De exemplu, in alte vieti am fost un soldat care a ucis multe vieti pe campul de lupta. Acum ne este dat sa devenim, de exemplu, medici, ca sa vindecam sute de oameni, ca o compensatie a vietilor curmate in alta existenta, ca ostean. Totul se contrabalanseaza: am gresit candva intr-un domeniu, iar acum in acel plan trebuie sa achitam datoria cea mai grea, platindu-ni-se cu aceeasi moneda."


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/