Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Proiectul CHANI

Creat de Siberia, 05 Iunie 2011, 22:18:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

#15
Citat din: mr din  25 Iunie 2011, 00:30:26
"La început era Cuvântul ºi Cuvântul era la Dumnezeu ºi Dumnezeu era Cuvântul" Ioan 1:1
Aici Cuvantul cred ca are sensul de gand. Pentru ca simpla articulare, la fel ca si in cazul cuvantului scris, nu poate materializa.

Nu prea cred pt ca: Dumnezeu a zis (dupa parerea mea a poruncit): sa fie lumina; sa fie o intindere de ape; a numit intinderea cer; a zis (porunca) - sa se stranga la un loc apele si sa se arate uscatul....a numit uscatul pamant... etc. Totul a fost facut prin limbaj articulat altfel ar fi sunat ceva de genul "Dumnezeu a avut o idee".

Civilizatiile vechi mai avansate au avut si limbaj scris pe care l-au lasat peste tot. Cleopatra nu era nici o urma a faraonilor - zei, era grecoaica din dinastia Ptolemeilor....cu toate astea cred ca s-a descurcat destul de bine, daca nu intindeau coarda nici ea nici Caesar poate lucrurile ar fi stat alfel, nu stiu.

Nu cred ca a incurcat nimeni limbile pamantului. Pur si simplu oamenii s-au separat in grupuri, s-au separat prin distante si s-a dezvoltat un limbaj in cadrul fiecarui grup.
"Simbolurile" pe care incercam noi azi sa le descifram nu prea cred ca au fost lasate pt noi. Au fost facute la vremea respectiva si au servit unui scop al civilizatiei respective, dupa care au cazut in uitare si au fost redescoperite mai tarziu.
Cred ca nevoia scrisului a devenit cu atat mai necesara cu cat societatea era mai avansata - daca va uitati la egipteni o parte din ultimele suluri descoperite cuprindeau inventare si liste de plati. E cam greu sa faci contabilitate prin desene :))

Eu nu cred in mesaje transmise prin channeling - dovada ca sunt o aiureala - sumerienii aveau limbaj scris fiind prima societate chiar care si-a dezvoltat un limbaj scris, Zecharia Sitchin a scris cartile pe baza traducerilor din sumeriana si nu dupa desene, sau poate n-am inteles eu bine "mesajul", nu stiu.....

padme

Scuze pt postari consecutive, nu ma mai lasa sa modific...

Citat din: mr din  25 Iunie 2011, 00:30:26
Societatile traditionale isi transmiteau cunostintele vechi numai prin simboluri sau viu grai.
Da, doar intre initiati. Imi aduc aminte cum in documentarul facut pt un film spuneau ce greu a fost sa reconstituie cateva din credintele amerindienilor datorita faptului ca au fost transmise prin viu grai si s-au pierdut. Atat imaginea cat si scrisul au rolul de inregistrare, de memorare. Scrisul s-a facut mult timp pe piatra sau lut ars, ori chiar metal. In epocile mai noi pe hartie, papirus, etc.

Cine a spus ca intuitia nu e importanta? Multe lucruri se bazeaza si pe intuitie, nu o fi o stiinta pt ca nu esti sigur, doar ai un simt anume. Nu toate persoanele sunt la fel de intuitive.

Siberia

#17
Simbolurile nu au fost uitate si redescoperite ci au fost transmise de-a lungul timpului unui cerc restrans de oameni, cei Iluminati / Francmasoni sau cum s-or mai numi, chiar de pe vremea faraonilor. Acesti oameni erau instruiti tocmai pentru a transmite mai departe semnificatia acelor simboluri, ritualuri, cunostinte stravechi. Probabil ca daca toata lumea ar fi avut acces la constiinta colectiva nu ar mai fi fost nevoie de instruirea unui grup mic de oameni pentru a transmite stiintele stravechi.
N-a zis nimeni ca Sumerienii nu aveau si limbaj scris, dar e cert faptul ca mai intai a existat limbajul pictografic. Probabil ca in urma aparitei unor schimbari terestre, a fost simtita nevoia simplificarii imaginilor in simboluri si aparitia scrisului tocmai pentru a transmite mai departe informatia la care nu se mai putea accede prin constiinta colectiva.

Orice idee e binevenita pentru a ne lumina :) Si-n asteptarea altor opinii sau idei mai postez un extras din comunicarile facute cu acea Entintate (apropos de asta, channelingul a fost facut prin computer, surprinzator chiar si pentru cercetatori, iar Entitatea nu era vreun extraterestru ci un locuitor al planetei Pamant dintr-un univers paralel - sau alta linie temporala dupa cum a explicat chiar el - noi fiind pe linia temporala 1spre 2 iar el pe linia 3)

'Care este scopul religiei daca sefii nu sunt asemeni zeilor , nu sunt zei adevarati ?
Care este scopul construirii templelor daca nu sunt zei in ele ?
Care este scopul construirii bisericilor daca nu sunt zei in ele ?
Care este scopul construirii moscheelor daca nu sunt zei in ele ?
Pentru ce sa te rogi la un zid daca Dumnezeu nu este un zid ?
Pentru ce sa te rosi la un râu daca Dumnezeu nu este un râu ?
De ce este vaca sfanta daca vaca nici nu stie despre Dumnezeu ?
De ce este maimuta sacra daca maimuta  nici nu ste despre Dumnezeu ?
Singurul animal sfant in aceasta linie temporala este delfinul
Nu trebuie sa va rugati la delfini ca unui dumnezeu dar trebuie sa-l respectati pe delfin foarte mult.

144000 nu tine de religie, nu e bun sau rau, nu e un lucru masculin sau feminin
144000 este un numar constant pentru a explica porti temporale pentru spatiu si univers
144000 este numele timpului lui Dumnezeu (sau zeului timpului ?!)
144000 este numele ciclului lui Dumnezeu
144000 este numarul vietilor traite in aceasta linie temporala
144000 este un numar matematic pentru a crede in Dumnezeu
144000 este dovada ca exista Dumnezeu '

me ask question now
what purpos religion when leaders not godlike not real gods
what purpos building tempel when no gods there
what purpos building church when no gods there
what purpos building mosk when no gods there
what purpos pray big wall when god not a wall
what purpos pray statue when god not a statue
what purpos pray river when god not a river
why cow holy when cow not even know god
why monkey sacred when monkey not even know god
only holy animals this line time is dolphin
not need pray dolfin like a god but must respect dolfin very much"

me said eye wil ask elders again about 144000
elders give long xplain
me not know or lern al wordings to xplain but me try ok
144000 not religions things not good not bad not man not women thing
144000 is constant number to xplain portal times for space and universe
144000 is the name of god time
144000 is the name of god cycle
144000 is number of times lived this line time
144000 is math thing number for belive god
144000 is proof god


Raspunsurile cu privire la religie sunt binevenite dar in aceeasi sau chiar mai mare masura ar fi incercarea rezolvarii unui raspuns pentru numarul 144000.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

Citat din: Siberia din  26 Iunie 2011, 20:55:27
Simbolurile nu au fost uitate si redescoperite ci au fost transmise de-a lungul timpului unui cerc restrans de oameni, cei Iluminati / Francmasoni sau cum s-or mai numi, chiar de pe vremea faraonilor. Acesti oameni erau instruiti tocmai pentru a transmite mai departe semnificatia acelor simboluri, ritualuri, cunostinte stravechi.

In mesajul precedent nu m-am referit la societatile secrete ci la urmele lasate de civilizatiile stravechi. Cat despre societatile secrete si simbolurile lor, pai trebuiau/trebuie sa ramana in cadrul societatii, pt ca d'aia sunt secrete, nu? Nu cred ca au fost destinate vreodata sa fie cunoscute si de cineva din afara. Stiinte stravechi, cum ar fi??

Citat din: Siberia din  26 Iunie 2011, 20:55:27
Si-n asteptarea altor opinii sau idei mai postez un extras din comunicarile facute cu acea Entintate (apropos de asta, channelingul a fost facut prin computer, surprinzator chiar si pentru cercetatori, iar Entitatea nu era vreun extraterestru ci un locuitor al planetei Pamant dintr-un univers paralel - sau alta linie temporala dupa cum a explicat chiar el - noi fiind pe linia temporala 1spre 2 iar el pe linia 3)


Asta e noua! Cineva a citit Asimov! :))) Oricum pe mine nu ma convinge, chiar daca in text apare cuvantul "cercetatori" - si in plus de asta, cunoaste cred prea bine biblia pamantului din alta dimensiune!

mr

#19
Citat din: padme din  26 Iunie 2011, 19:29:35
Nu prea cred pt ca: Dumnezeu a zis (dupa parerea mea a poruncit): sa fie lumina; sa fie o intindere de ape; a numit intinderea cer; a zis (porunca) - sa se stranga la un loc apele si sa se arate uscatul....a numit uscatul pamant... etc. Totul a fost facut prin limbaj articulat altfel ar fi sunat ceva de genul "Dumnezeu a avut o idee".

Imi este greu sa cred ca intreaga creatie a stat intr-un mijloc mecanicist de articulare, atata timp cat observ modul in care noi reusim sa ne materializam gandurile, scopurile si fara sa vorbim. Cu atat mai mult Divinitatea. Cred ca acest  Cuvant a corespuns momentului "coacerii" gandului si trimiterii lui spre materializare.


Citat din: padme din  26 Iunie 2011, 19:29:35
Civilizatiile vechi mai avansate au avut si limbaj scris pe care l-au lasat peste tot. Cleopatra nu era nici o urma a faraonilor - zei, era grecoaica din dinastia Ptolemeilor....cu toate astea cred ca s-a descurcat destul de bine, daca nu intindeau coarda nici ea nici Caesar poate lucrurile ar fi stat alfel, nu stiu.

Nu ma refeream la ce a facut Cleopatra ca si regina ci doar la cat si pe ce principii era "sudata" civilizatia egipteana pe vremea ei in comparatie cu vremurile grandioase ale faraonilor-zei.

Citat din: padme din  26 Iunie 2011, 19:29:35
Nu cred ca a incurcat nimeni limbile pamantului. Pur si simplu oamenii s-au separat in grupuri, s-au separat prin distante si s-a dezvoltat un limbaj in cadrul fiecarui grup.

Ok! Atunci care-i motivul pentru care s-a produs aceasta incurcare/separare a oamenilor?

Citat din: padme din  26 Iunie 2011, 19:29:35
"Simbolurile" pe care incercam noi azi sa le descifram nu prea cred ca au fost lasate pt noi. Au fost facute la vremea respectiva si au servit unui scop al civilizatiei respective, dupa care au cazut in uitare si au fost redescoperite mai tarziu.
Cred ca nevoia scrisului a devenit cu atat mai necesara cu cat societatea era mai avansata - daca va uitati la egipteni o parte din ultimele suluri descoperite cuprindeau inventare si liste de plati. E cam greu sa faci contabilitate prin desene :))

Nu cred ca necesitatea scrisului poate defini o "avansare" a societatii. Din contra, limitand, obligand individul sa gandeasca doar rational a provocat o cadere a societatii si o ruptura in transmisia acelor cunostinte stravechi. Simbolurile au cazut in uitare pentru ca oamenii erau vrajiti de posibilitatea de a scrie...si se concentrau doar pe acest gen de exprimare nebanuindu-i limitarile atunci.
Am convingerea ca a fost o conjunctura mult mai complexa si pe mai multe planuri atunci cand s-a declansat aceasta "trecere". Contabilitatea cred ca doar un efect modern, strict legat de domeniul cantitatii care a acaparat azi lumea si nu are nici un corespondent in lumea veche.

Citat din: padme din  26 Iunie 2011, 19:52:41
Cine a spus ca intuitia nu e importanta? Multe lucruri se bazeaza si pe intuitie, nu o fi o stiinta pt ca nu esti sigur, doar ai un simt anume. Nu toate persoanele sunt la fel de intuitive.

Nu am pus la indoiala importanta intuitiei ci din contra, sustin ca are prioritate in fata ratiunii. Numai ca nu este recunoscuta oficial si eventual "predata" in procesul de educatie pentru ca oamenii sa-i acorde, la nivel individual, atentia necesara. Din pacate, multi se trezesc ridiculizati din cauza faptului ca "vorbesc" din intuitie ...fara dovezi. Deh, astazi cineva vrea intr-un mod foarte vizibil sa nu cunoastem aceste lucruri. ;) :)


Citat din: padme din  27 Iunie 2011, 09:42:52
Cat despre societatile secrete si simbolurile lor, pai trebuiau/trebuie sa ramana in cadrul societatii, pt ca d'aia sunt secrete, nu? Nu cred ca au fost destinate vreodata sa fie cunoscute si de cineva din afara. Stiinte stravechi, cum ar fi??

Perceptia secretismului acestor societati secrete este gresita. Ele au devenit atat de secrete direct proportional cu scaderea numarului de indivizi capabili sa inteleaga acele cunostinte. Ptr cei care nu vor sa le patrunda "secretele" vor ramane ca niste bastioane cu ziduri groase, negre si intotdeauna puse pe conspirat. Ca sa existe, trebuie sa aiba membri ...in fiecare epoca. Cum crezi tu ca se aduna membrii intr-o societate asa zis secreta?

Cunostintele lor sunt destinate pentru toata lumea. Cine nutreste sa le cunoasca trebuie sa bata la poarta. Pentru ca aceste cunostinte, in mainile unor neaveniti sunt ca o otrava, atat pentru ei cat si pentru cei cu care interactioneaza. De aceea batutul la poarta este doar prima faza care va fi urmata de altele in care adeptul este supus unor teste si evaluari. Personal, mi se pare foarte firesc acest mod de abordare.
Probabil, in vremurile stravechi, aceste societati nu erau atat de secrete deoarece copii erau instruiti de mici in "tainele vietii si ale mortii" iar a fi membru al unei astfel de societati era un fapt firesc.

O aplicatie a unei stiinte stravechi ar fi modul in care au fost construite catedralele gotice ce impanzesc Europa. Arhitectura la care arhitectii moderni se uita ca "rama la bordura", nepatrunzandu-i logica.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
O aplicatie a unei stiinte stravechi ar fi modul in care au fost construite catedralele gotice ce impanzesc Europa. Arhitectura la care arhitectii moderni se uita ca "rama la bordura", nepatrunzandu-i logica.

Da, si privind mult inapoi in timp observam ca monumentele greu de realizat cu componente masive ce cantareau si peste 100 de tone (imaginati-va 100 de autoturisme la un loc) nu au nici o scriere pe ele...nici o runa, nimic. De ce oare?

Acum 12000 de ani pe pamant exista o civilizatie extraordinara... apropo de palatul scufundat al Cleopatrei, Graham Hancock ne vorbeste intr-un interviu despre un mare oras cu structuri megalitice aflat in largul coastelor egiptene la o adancime de 100 de metri. Alte orase au fost deasemenea descoperite in bazinul mediteranean la adancimi asemanatoare. Tot el ne aminteste de scrierile lui Solon.

dar mai bine il ascultati pe "maestru" in persoana:

PROJECT CAMELOT iNTERVIEWS GRAHAM HANCOCK - Maestro

Siberia

#21
CitatIn mesajul precedent nu m-am referit la societatile secrete ci la urmele lasate de civilizatiile stravechi. Cat despre societatile secrete si simbolurile lor, pai trebuiau/trebuie sa ramana in cadrul societatii, pt ca d'aia sunt secrete, nu? Nu cred ca au fost destinate vreodata sa fie cunoscute si de cineva din afara. Stiinte stravechi, cum ar fi??

CitatPerceptia secretismului acestor societati secrete este gresita. Ele au devenit atat de secrete direct proportional cu scaderea numarului de indivizi capabili sa inteleaga acele cunostinte. Ptr cei care nu vor sa le patrunda "secretele" vor ramane ca niste bastioane cu ziduri groase, negre si intotdeauna puse pe conspirat. Ca sa existe, trebuie sa aiba membri ...in fiecare epoca. Cum crezi tu ca se aduna membrii intr-o societate asa zis secreta?

Colegul @mr are perfecta dreptate. Simbolurile au aparut ca urmare a necesitatii de a transmite mai departe stiinte stravechi. Daca e s-o luam logic pe firul povestii, aparitia limbajului pictografic la inceput insemna folosirea cu precadere a emisferei drepte unde stim ca se gaseste "centrul artelor" deci posibilitatea  desenarii imaginilor era la indemana fiecaruia (de altel privind in urma exista destule ruine intesate cu imagini cioplite). S-a produs o schimbare care a limitat folosirea emisferei drepte si a activat folosirea emisferei stangi, fapt care a dus la executarea mult mai greoi a pictogramelor, a simplificarii lor in mod analitic si aparitia simbolurilor. Mai departe, evident ca in functie de dezvoltarea unei asezari si aparitia activitatilor gen contabilitate, etc, a aparut si nevoia scrisului. Dar pasul spre nevoia aparitiei scrisului l-a facut trecerea la constiinta individuala.
Simbolurile au fost mereu transmise mai departe oamenilor care aveau "destula minte" incat sa inteleaga sensul lor. Probabil ca s-au produs schimbari la nivelul creierului care au limitat si puterea de intelegere de catre oricare dintre indivizii societatiii a acestor simboluri.
In alta ordine de idei, societatile n-au fost secrete ci mai mult au fost exclusiviste doar prin faptul ca transmiteau niste concepte care nu mai cadrau cu constiinta individuala: si anume in primul rand egalitatea indivizilor, adevarul, intr-ajutorarea, nonviolenta, forma fizica foarte buna. Acestea erau necesare pentru a putea conlucra impreuna pe plan spiritual pentru bunastarea civilizatiei. Nu spun lucrurile acestea doar din intuitie ci din studierea unor texte masonice (extrase din carti care sa prezinte aceste fapte le voi pune mai pe seara - acum n-am timpul necesar).
Stiind care erau principiile pe care se selectau indivizii care duceau mai departe stiintele stravechi e clar ca s-au format societati exclusiviste, fiind formate dintr-un numar restrans de indivizi care puteau sa intruneasca aceste calitati pe care trebuiau sa le aibe pe tot parcursul vietii pentru a ramane in cadrul acelui grup sau chiar in cadrul localitatii / asezarii in care traiau. Secrete cred ca au devenit dupa aparitia lui Moise si o sa incerc sa argumentez ideea aceasta tot mai pe seara.
Textul privitor la religie (si nu la Biblie, Entitatea nu a pus intrebari din Biblie) ar putea fi discutat tocmai in descifrarea momentului Moise - care a deturnat anumite principii pe care le-a invatat in Egipt si le-a adaptat nevoilor Iudaice sau ale lui.

CitatAsta e noua! Cineva a citit Asimov! )) Oricum pe mine nu ma convinge, chiar daca in text apare cuvantul "cercetatori" - si in plus de asta, cunoaste cred prea bine biblia pamantului din alta dimensiune!
Nu creau sa conving pe nimeni de nimic, nici eu nu stiu cat de adevarat sau nu este proiectul de asta nici nu discutam despre existenta Entitatii, a proiectului sau a universului de pe alta linie temporala ci discutam doar extrase din comunicarea facuta (daca a existat) care ne pun mintea la treaba.
Fiecare e liber sa creada ce vrea sau sa gandeasca cat vrea sau daca vrea pentru a gasi raspunsuri la unele intrebari  :wink:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

#22
Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
Ok! Atunci care-i motivul pentru care s-a produs aceasta incurcare/separare a oamenilor?

Am inteles mai tarziu faza cu Cleopatra, asta este!

Nu i-a incurcat/separat nimeni pe oameni! De ce trebuie neaparat sa fi fost separati de cineva?! Pur si simplu au migrat, cum se face si astazi, manati de curiozitate, foame, iarba mai verde pe partea cealalta a lacului, zone mai calde, etc.

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
Perceptia secretismului acestor societati secrete este gresita. Ele au devenit atat de secrete direct proportional cu scaderea numarului de indivizi capabili sa inteleaga acele cunostinte. Ptr cei care nu vor sa le patrunda "secretele" vor ramane ca niste bastioane cu ziduri groase, negre si intotdeauna puse pe conspirat. Ca sa existe, trebuie sa aiba membri ...in fiecare epoca. Cum crezi tu ca se aduna membrii intr-o societate asa zis secreta?


Uite mie intuitia :)) imi spune ca erau racolati. Sau poate in anumite situatii accederea la o societate secreta venea odata cu rangul – doar nu crezi ca cei din clasele de jos au facut vreodata parte din aceste societati, in conditiile in care si scrisul despre care tot pomenim, era rezervat anumitor categorii sociale. Cine avea timp sa scrie, sa filozofeze, sa gandeasca, sa faca parte din aceste societati? Cine era privilegiat! Restul erau ocupati cu supravietuirea....

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
Cunostintele lor sunt destinate pentru toata lumea. Cine nutreste sa le cunoasca trebuie sa bata la poarta. Pentru ca aceste cunostinte, in mainile unor neaveniti sunt ca o otrava, atat pentru ei cat si pentru cei cu care interactioneaza. De aceea batutul la poarta este doar prima faza care va fi urmata de altele in care adeptul este supus unor teste si evaluari.

Daca cunostintele lor sunt destinate pt toata lumea atunci de sunt... secrete si trebuie sa le ceri?? Cum poti sa ceri ceva ce nu stii ce este?? Pe de alta parte tot tu spui ca... trebuie sa fii initiat in aceste cunostinte altfel ele sunt ca o otrava. Deci.. ori sunt pentru toti, ori sunt doar pentru unii, ori s-a ajuns la concluzia ca nu toti isi pot insusi aceste cunoasteri pt ca nu le-ar putea patrunde, ori le-ar folosi in scopuri distructive, asa incat s-au constituit societati secrete....

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 12:26:17
Probabil, in vremurile stravechi, aceste societati nu erau atat de secrete deoarece copii erau instruiti de mici in "tainele vietii si ale mortii" iar a fi membru al unei astfel de societati era un fapt firesc.

Aici cred ca se face o confuzie intre societati, epoci, etc. Daca a fi membru ar unei societati era un fapt divers atunci oricine putea face parte si nu ar mai fi fost o societate secreta ci mai degraba .... un club, ca la scoala, unii se duceau la sah, altii la matematica, etc.

Citat din: Siberia din  27 Iunie 2011, 14:19:35
Textul privitor la religie (si nu la Biblie, Entitatea nu a pus intrebari din Biblie) ar putea fi discutat tocmai in descifrarea momentului Moise - care a deturnat anumite principii pe care le-a invatat in Egipt si le-a adaptat nevoilor Iudaice sau ale lui.
Nu creau sa conving pe nimeni de nimic, nici eu nu stiu cat de adevarat sau nu este proiectul de asta nici nu discutam despre existenta Entitatii, a proiectului sau a universului de pe alta linie temporala ci discutam doar extrase din comunicarea facuta (daca a existat) care ne pun mintea la treaba.
Fiecare e liber sa creada ce vrea sau sa gandeasca cat vrea sau daca vrea pentru a gasi raspunsuri la unele intrebari  :wink:

Nu am zis ca Entitatea a pus intrebari din Biblie, dupa cum raspunde e ca si cum ar cunoaste un anumit sistem religios; Nu am zis ca tu incerci sa convingi pe cineva de ceva, doar ca pe mine nu m-ar convinge un asemenea mesaj nici sa-l aud personal... :)) ma rog.... poate doar in anumite conditii....:))

Nu stiu daca Moise a constituit prima societate secreta, ideea e ca era un initiat dupa cum ii spune si numele care de fapt este un titlu, dupa cum gasisem. Se pare ca o societate importanta era cea a preotilor lui Melhisedec care la binecuvantat pe Avraam si  din care ar fi facut parte si Isus, daca mai imi aduc bine aminte de prin NT.

mr

Citat din: padme din  27 Iunie 2011, 15:03:50
Nu i-a incurcat/separat nimeni pe oameni! De ce trebuie neaparat sa fi fost separati de cineva?! Pur si simplu au

migrat, cum se face si astazi, manati de curiozitate, foame, iarba mai verde pe partea cealalta a lacului, zone mai

calde, etc.

Daca admiti faptul ca lumea asta este o pura intamplare si ca tot ce se intampla in ea se face haotic atunci afirmatiile tale sunt legitime.
Eu nu mai cred de mult ca haosul guverneaza lumea in care traiesc si vad peste tot o relatie cauza-efect evidenta.
Nu ca ar fi separat Cineva oamenii atunci....dar ceva s-a intamplat si acel ceva a avut un motiv in spate.

Citat din: padme din  27 Iunie 2011, 15:03:50
Uite mie intuitia :)) imi spune ca erau racolati. Sau poate in anumite situatii accederea la o societate secreta
venea odata cu rangul – doar nu crezi ca cei din clasele de jos au facut vreodata parte din aceste societati, in
conditiile in care si scrisul despre care tot pomenim, era rezervat anumitor categorii sociale. Cine avea timp sa
scrie, sa filozofeze, sa gandeasca, sa faca parte din aceste societati? Cine era privilegiat! Restul erau ocupati cu supravietuirea....

Daca cunostintele lor sunt destinate pt toata lumea atunci de sunt... secrete si trebuie sa le ceri?? Cum poti sa ceri ceva ce nu stii ce este?? Pe de alta parte tot tu spui ca... trebuie sa fii initiat in aceste cunostinte altfel ele sunt ca o otrava. Deci.. ori sunt pentru toti, ori sunt doar pentru unii, ori s-a ajuns la concluzia ca nu toti isi pot insusi aceste cunoasteri pt ca nu le-ar putea patrunde, ori le-ar folosi in scopuri distructive, asa incat s-au constituit societati secrete....

Aici cred ca se face o confuzie intre societati, epoci, etc. Daca a fi membru ar unei societati era un fapt divers atunci oricine putea face parte si nu ar mai fi fost o societate secreta ci mai degraba .... un club, ca la scoala, unii se duceau la sah, altii la matematica, etc.

Treaba cu intuitia nu-i chiar asa usoara. Pentru ca depinde de fiecare calitatea "receptiei". Pot fi intuitii veritabile sau doar simple asocieri bazate pe pareri virtuale, fara experienta directa, care pot conduce usor la concluzii iluzorii.

In societatile de jos se pot naste oameni "calificati" si  pentru ca filtrul functiei sociale este trecut destul de usor daca unui spirit inalt ii este scris sa ajunga sus, putem spune ca aceasta nu este o regula. De fapt, lumea in desfasurarea ei adevarata nu functioneaza decat in aparenta si coincidenta partiala, cu regulile sociale pe care in mod gresit le consideram ca fiind "aproape" imuabile. De aici si haosul ....aparent.
Tabloul descris de tine se muleaza, ca un efect, ultimei perioade de timp a omenirii iar supravietuirea a devenit o preocupare a majoritatii indivizilor de azi, din pacate. Dar aceste vremuri sunt, la randul lor, parte integranta dintr-un context mult mai larg asa cum au fost si vremurile cand societatea umana se baza pe cu totul alte principii.

Poate racolarea de care zici se produce in multe societati care nu au nici o treaba cu trasmisiunea traditionala, insa adevarurile imuabile la care ajunge un individ prin forte proprii pana la un punct sunt singurele argumente si "motive" care-l determina sa mearga intr-un loc in care sa intalneasca altii asemenea lui si sa primeasca acele initieri si cunostinte la care altfel nu ar fi avut acces (se poate si in mod "accidental" dar cu sanse extrem de mici).

Societatile "secrete" nu sunt decat depozitarele acestor "secrete" si pastratoarele "cheilor" de acces la ele. Ele pastreaza cunostintele, care sunt pentru toata lumea, insa nu le poate lasa la indemana oricui "crede" ca stie ceva. Totul se bazeaza pe demonstratie practica. Si e regula asta.
Deci sunt pentru toti....dar nu oricum! Individul trebuie sa faca ceva practic, cu rabdare, sa fie demn si de incredere ca poata primi "povara" acestor cunostinte care pentru unii se costituie intr-o binecuvantare iar pentru altii intr-o otrava daca nu sunt pregatiti cu adevarat pe interior sa o primeasca.

Din pacate, miliardele de oameni de pe pamantul asta nu inclina efectiv, practic decat intr-un procent extrem de mic spre astfel de "secrete" si de aici caracterul ocultat si suspicios asupra acestor moduri de organizare rupte din spiritul de turma cu care suntem indoctrinati permanent.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

100 de ani de vei vorbi şi tot nu va înţelege toată lumea. Mi-ai provocat un mare zâmbet de satisfacţie @mr cu postarea de mai sus ... Nu pot admite decât  că în mod evident ai dreptate, deşi  în viaţa aceasta nu am făcut parte din nici o frăţie... 

Revenind la Proiectul Chani, totuşi aşa zisele mesaje ale entităţii sunt apă de ploaie, cu tot respectul nu doresc să critic pe nimeni dar ce copilărie mai e şi asta cu "144000 e dumnezeu"?
Din câte cunosc Dumnezeu e totul, chiar dacă diavolul locuieşte prin detalii...

Tayka

Citat din: mr din  27 Iunie 2011, 17:01:35
Daca admiti faptul ca lumea asta este o pura intamplare si ca tot ce se intampla in ea se face haotic atunci afirmatiile tale sunt legitime.
Eu nu mai cred de mult ca haosul guverneaza lumea in care traiesc si vad peste tot o relatie cauza-efect evidenta.
Eu cred dinpotrivă că în lume predomină doar liberul arbitru,şi nici nu ar fii logic să fie altfel.Iniţierea,sau punctajul karmic îl poţi realiza(sau nerealiza) în egală măsură fie că eşti plugar sau ministru.Iniţierea ţi-o dă doar experienţa de viaţă,şi care dacă ai dobândit-o şi o ţii secretă îţi topeşte punctajul karmic precum îngheţata la soare.Iată noi aici sântem mai buni decât masonii,templierii,sau vaticanul,care păcătuiesc ţinând secret ceiace ştiu(dacă ştiu ceva) şi de unde putem şti noi ca secretele lor nu sânt doar nişte şcenarii şi minciuni gogonate.Dacă credeţi că noi sântem opera unor entităţi hiper-civilizate cum admiteţi ideia că EI ar permite doar unora dintre noi dreptul la iniţiere,şi nu tuturor în mod egal.S-ar săvârşii o mare nedreptate.Eu citesc şi ascult cu interes şi plăcere pe oricine îşi destăinuie experienţa vieţii sale,dar ori câte grade, favorturi şi funcţii mi s-ar oferii,nu aş putea să cred şi să mă înrolez pe viaţă în slujba unor idealuri preconcepute de semenii mei,numai pentru a păstra şi duce mai departe povara tăinuirii unor secrete faţă de ceilalţi semeni ai mei.
Cifra 144000,este pusă şi ea dea curmezişul pe cărarea cea dreaptă;ea reprezintă o alegere premeditată,ori cum ar putea Creatorul să aleagă doar o parte din creaţia sa,iar pe restul să o arunce la gunoi.În urmă cu ceva ani am discutat cu o mare faţă bisericească care printre altele mi-a spus că pe când era student la teologie,un profesor fiind întrebat a dat următorul răspuns;Entităţile(el a spus îngerii)sânt dispuşi în univers în formaţiuni (cete de îngeri).Cei care sând dispuşi aici în zona sistemului solar ar fi în număr de 144.000.După terminarea unui ciclu(!?),aceştia vor pleca dela butoane fiind înlocuiţi cu..acelaşi număr de oameni ajunşi la un stadiu superior.Deşii nu mi-a răspuns prea clar pe ce criterii se va face selecţia,sau când va fii evenimentul,am rămas totuşi cu convingerea că respectivul profesor,avea totuşi cunoştinţe mai deosebite ca cele ale unui simplu..dascăl-popă.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

mr

Citat din: Tayka din  28 Iunie 2011, 00:20:11
Eu cred dinpotrivă că în lume predomină doar liberul arbitru,şi nici nu ar fii logic să fie altfel.

Ar fi o infinitate de posibilitati pe care le putem avea daca ar fi libera alegere in toate cele.
Insa, de cum ne nastem, suntem limitati la o traiectorie, drum predefinit, soarta prin parintii din care ne nastem, prin educatia care o primim si prin oamenii pe care ii intalnim. Toate aceste "limitari" ne definesc viata si suma de posibilitati pe care o putem avea in ea. Tot liberul arbitru de care dispunem se incadreaza in acest culoar pe care mergem deja si e suficient, in raport cu posibilitatile reale de asimilare ale omului, sa simta libertatea deplina. Personal, prin observarea propriei traiectorii, am vazut ca anumite lucruri se intampla atunci cand trebuie sa se intample si nu tin seama de opozitiile explicite ale unor parti implicate. Tot ce pot sa fac este sa invat sa merg pe acest culoar si sa-mi manifest cat mai bine posibil alegerile pe care le pot face.

Citat din: Tayka din  28 Iunie 2011, 00:20:11
Iniţierea,sau punctajul karmic îl poţi realiza(sau nerealiza) în egală măsură fie că eşti plugar sau ministru.Iniţierea ţi-o dă doar experienţa de viaţă,şi care dacă ai dobândit-o şi o ţii secretă îţi topeşte punctajul karmic precum îngheţata la soare.Iată noi aici sântem mai buni decât masonii,templierii,sau vaticanul,care păcătuiesc ţinând secret ceiace ştiu(dacă ştiu ceva) şi de unde putem şti noi ca secretele lor nu sânt doar nişte şcenarii şi minciuni gogonate.Dacă credeţi că noi sântem opera unor entităţi hiper-civilizate cum admiteţi ideia că EI ar permite doar unora dintre noi dreptul la iniţiere,şi nu tuturor în mod egal.S-ar săvârşii o mare nedreptate.Eu citesc şi ascult cu interes şi plăcere pe oricine îşi destăinuie experienţa vieţii sale,dar ori câte grade, favorturi şi funcţii mi s-ar oferii,nu aş putea să cred şi să mă înrolez pe viaţă în slujba unor idealuri preconcepute de semenii mei,numai pentru a păstra şi duce mai departe povara tăinuirii unor secrete faţă de ceilalţi semeni ai mei.


Adevarurile imuabile ale vietii reprezinta un sistem de valori la care ajung oamenii in urma experientelor unice de viata . Nu sunt nici pe departe adevaruri personale sau partiale. Cine nu le cunoaste, cred ca-i este greu sa voarbeasca despre ele.
Nu EI stabilesc cine este calificat sau nu pentru un anumit gen de initiere (de viata sau de grup depozitar de cunostinte) ci noi, prin rezultanta propriilor alegeri care le-am luat pana la un moment dat.
Cred ca m-am exprimat destul de clar: "...insa adevarurile imuabile la care ajunge un individ prin forte proprii pana la un punct sunt singurele argumente si "motive" care-l determina sa mearga intr-un loc in care sa intalneasca altii asemenea lui si sa primeasca acele initieri si cunostinte la care altfel nu ar fi avut acces..."
Se merge pe principiul "cine se asemana, se aduna" (valabil inclusiv pentru "lucrari" negative) si se respecta intru totul alegerea, consimtamantul si responsabilitatea asumata a celui care doreste sa cunoasca mai mult. Orice alta societate sau grupare care cere supunere si ingradeste posibilitatile de alegere ale adeptului nu intra in aceasta discutie.

Pana la urma, este o problema de perspectiva personala. Fiecare face si intelege atat cat ii este dat si poate in aceasta viata si in functie de calitatea materialului din dotare. Nimic mai mult! Poti trai fericit si fara sa stii prea multe, dar si prin cunoastere. Este stric alegerea fiecaruia si trebuie respectata!
Or fi si unii care incearca sa se foloseasca, sa conspire, sa se simta superiori pentru ca detin niste "secrete" insa posibilitatile lor reale de manifestare sunt restranse. Mai rau e ca sunt multi "gura-casca" care le dau apa la moara si ii "face" puternici. Dar e dreptul lor de existenta, forma lor de experimentare a vietii....si lumea lor, astazi (prin majoritatea care o au).
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Siberia

Citat din: Tayka din  28 Iunie 2011, 00:20:11
Cifra 144000,este pusă şi ea dea curmezişul pe cărarea cea dreaptă;ea reprezintă o alegere premeditată,ori cum ar putea Creatorul să aleagă doar o parte din creaţia sa,iar pe restul să o arunce la gunoi.În urmă cu ceva ani am discutat cu o mare faţă bisericească care printre altele mi-a spus că pe când era student la teologie,un profesor fiind întrebat a dat următorul răspuns;Entităţile(el a spus îngerii)sânt dispuşi în univers în formaţiuni (cete de îngeri).Cei care sând dispuşi aici în zona sistemului solar ar fi în număr de 144.000.După terminarea unui ciclu(!?),aceştia vor pleca dela butoane fiind înlocuiţi cu..acelaşi număr de oameni ajunşi la un stadiu superior.Deşii nu mi-a răspuns prea clar pe ce criterii se va face selecţia,sau când va fii evenimentul,am rămas totuşi cu convingerea că respectivul profesor,avea totuşi cunoştinţe mai deosebite ca cele ale unui simplu..dascăl-popă.

Este interesant. Am mai auzit si citit si-n alte locuri ca 144000 nu reprezinta numarul oamenilor salvati ci altceva.
Eu singurul lucru lega de timp care sa duca la cifra asta pe care l-am gasit este un baktun care ste un ciclu de 144000 de zile.
Ar mai fi frecventa de 144 de Hz despre care insa trebuie sa mai citesc iar in rest cred ca tine de matematici si fizica...poate aveti idei mai bune :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

Citat din: mr din  28 Iunie 2011, 08:52:59

... de cum ne nastem, suntem limitati la o traiectorie, drum predefinit, soarta prin parintii din care ne nastem, prin educatia care o primim si prin oamenii pe care ii intalnim.
Dacă crezi că viaţa omului este predestinată,şi că acesta are o,,soartă'',un drum,pe care este obligat să-l urmeze fără voia sa,aceasta este convingerea ta şi eu o respect,numai că dacă ar fi aşa atunci nu ar mai putea funcţiona legea karmei,nu toţi oamenii ar pleca dela acelaşi start,unii ar fii avantajaţi,alţii pedepsiţi încă din naştere,iar omul în numele destinului şi pentru realizarea acestuia ar fi liber să facă ori ce pe pământ,inclusiv crime,jafuri,pentru că le face în numele desinului,a realizării acestuia,şi ca atare el nu mai poate fi răspunzător pentru faptele sale ci acela care îl obligă să urmeze şi să realizeze un anumit destin străin omului care-l înfăptuieşte.Omul nu ar mai putea fii judecat după faptele sale,şi s-ar apăra foarte simplu în faţa orcărui judecător spunând doar;ce să fac asta îmi e soarta!pedepseşte-l pe cel care mi-a dat-o.În acest caz viaţa nu ar mai fi viaţă ci un fel de job semnat doar de patron,deci ..sclavie.Eu cred dinpotrivă că omul se naşte liber,fără a fi legat de păcate strămoşeşti,blesteme,etc,şi că în funcţie de ce a acumulat sau risipit dea-lungul vieţii lui cu acelea va defila reprezentantul său la marea tribună a lumilor.Şi mai cred eu că doar aşa îi poate fi dat oricărui muritor;bogat sau sărac,sălbatec sau civilizat,dreptul şi posibilitatea de a oferii spiritului său drept suvenir acea nestemată atât de plăcută LOR;O conştiinţă înaltă şi pură de viaţă.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Dacă acea presupusă entitate din cadrul proiectului Chani ne vorbeşte în mod real atunci e posibil ca liberul arbitru să se manifeste cu adevărat în planuri ale existenţei mult superioare acestuia fizic. Spun asta deoarece mereu am avut senzaţia că mi-am ales un anumit cadru de manifestare cu mult înaintea acestei vieţi. E posibil cred, să aveţi amândoi dreptate în anumite privinţe. Sunt totuşi momente în viaţă când ai dovada existenţei liberului arbitru dar şi conjuncturi când eşti adus înapoi pe o cale anume de forţe care ne depăşesc înţelegerea obişnuită.