Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intr-un cuvant ARTA!

Creat de jackie28t, 15 Aprilie 2006, 19:03:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

paleoastronaut

#30
Cat de frumoasa este natura..pacat ca e locuita..de oameni!

AdiM

#31
Citat din: paleoastronaut din  15 August 2006, 21:40:25
Cat de frumoasa este natura..pacat ca e locuita..de oameni!

Frumoasa afirmatie! Mai ca s-ar zice ca ai fi sensibil la natura! :D
Dar pe calaii omenirii i-ai ucide in natura sau altundeva?
Tu ai zis asta, scuza-ma, dar e cam greu sa o repari cu exclamatii sentimentale care nici macar nu sunt pro-umane.
Mai incearca.




paleoastronaut

#32
Cat de frumoasa este natura..pacat ca este locuita de oameni ...CA TINE AdiM!
Ai vrut continuarea afirmatiei mele nu?...Din nou observ ca NIMENI nu a mai trecut pe acest topic...Jackie de ce il lasi sa-ti HACUIASCA topicul?Please.."NIMENI" DISTRUGE RUFONUL!!!!

Protector


DepthOfField

o forma tehnica de manifestare a creativitatii..

linkul original aici: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060822.html

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Ciuciulete,
am doar un singur cuvant de spus: SPLENDID
Acea imaginea atasata mai sus este una intr-adevar uimitoare.Mi-am si pus-o ca wallpaper pe desktop.Merci :wink:

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

AdiM

Citat din: paleoastronaut din  15 August 2006, 22:31:35
Cat de frumoasa este natura..pacat ca este locuita de oameni ...CA TINE AdiM!

Apropo de arta si de natura, ai observat vreodata coroanele copacilor dintr-o padure sau un parc, de la o anumita distanta, privindu-le asa cum privesti una dintre acele imagini grafice tiparite care iti dezvaluie peisaje tridimensionale daca iti focalizezi privirea undeva, dincolo de ele?
Este uimitor ce figuri poti vedea in frunzisul copacilor, privind astfel.
Imi imaginez ca, in frunzisul padurilor seculare din China, foarte intinse, vechii chinezi au vazut acele fiinte fabuloase - dragoni si demoni - de care este plina mitologia lor.
Dar si intr-un parc din Romania poti vedea lucruri uimitoare.
Singura intrebare este cit de mult este capabil un om sa ia in serios ceea ce vede focalizindu-si privirea dincolo de punctul in care isi focalizeaza si atentia mentala.
Fiindca, daca privirea vizeaza ceva iar mintea vizeaza altceva, rezultatul este doar ca omul va crede ca are halucinatii, si ca nu merita sa ia nimic in serios, decit cind privirea si atentia lui sunt focalizate in acelasi punct.


jackie28t


paleoastronaut

#39
Vad ca cineva s-a ocupat sa stearga raspunsul meu la PROVOCARILE lui AdiM care afirma(si afrmatia lui a ramas)
CitatEste uimitor ce figuri poti vedea in frunzisul copacilor, privind astfel.
Imi imaginez ca, in frunzisul padurilor seculare din China, foarte intinse, vechii chinezi au vazut acele fiinte fabuloase - dragoni si demoni - de care este plina mitologia lor.
Obiectele pe care le voi posta SUNT OBIECTE DE ARTA AFLATE IN MARI MUZEE ALE LUMII...
Il rog pe cel care a sters imagini ale unor OBIECTE DE ARTA sa sesizeze ca SUNT IMAGINI ON-TOPIC!
Sau sa-mi spuna sa nu mai postez si sa va las in pace sa NEGATI IN VOIE EVIDENTA FENOMENULUI OZN...Si a tuturor fenomenelor CONEXE..cum este si CRIPTOZOOLOGIA care in mod EVIDENT este NEGATA tocmai pentru stransa sa legatura cu ALIENII si interventiile lor pe TERRA! De fapt asta este sportul preferat pe acest forum....
Iata OBIECTE DE ARTA care contrazic ideile ABERANTE ale lui AdiM care afirma ca poporul chinez a vazut dragoni INCHIPUITI PRIN CRACILE COPACILOR...
Detaliile anatomice care corespund pana la IDENTIFICARE cu FOSILELE din muzeele de paleontologie ale lumii nu pot fi DEDUSE vazand cracile copacilor...
Intr-un cuvant...ARTA..CHINEZA!...CU DINOZAURI....NU CU CRACI DE COPACI!

pri3st3ss

1. Ratacind pe strazi
Ma lovesc de Nimicul
Infiorator.
Singura ca intaiul
Om izgonit din Eden.

2. Negre si adanci
Apele ochilor tai
Orbesc fiinta.
In adancimea lor, cred
Se naste vesnicia.


3.nu-mi poti fi umbra
mi-este frica de oglinzi
pleoape de ateu

4.Valuri de singe
Urca din orizont, reci.
Cerul a murit.
Cineva a smuls din el
Speranta, si-acum plinge
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

1. A deschis ochii
dar nu s-a trezit nicicind,
A respirat dar
nu a trait... Zacind, nu
a stiut sa iubeasca


2. Bate din aripi
O inima ranita
Se zbate incet
Se asaza in alt piept
Se moare de-ndata


3.fluturele incearca
sa zboare
petalele inchise

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

AdiM

#42
Citat din: paleoastronaut din  26 August 2006, 19:33:39

Iata OBIECTE DE ARTA care contrazic ideile ABERANTE ale lui AdiM care afirma ca poporul chinez a vazut dragoni INCHIPUITI PRIN CRACILE COPACILOR...
Detaliile anatomice care corespund pana la IDENTIFICARE cu FOSILELE din muzeele de paleontologie ale lumii nu pot fi DEDUSE vazand cracile copacilor...
Intr-un cuvant...ARTA..CHINEZA!...CU DINOZAURI....NU CU CRACI DE COPACI!

Pai eu n-am ce sa-ti fac daca tu nu vrei sa ai nici un pic de imaginatie, ci doar stiinta bruta.
Arta se bazeaza enorm pe imaginatie, si natura a fost prima sursa de inspiratie a artistilor.
Eu sunt impresionat si acum de arta care se vede in peisajele naturale de azi, si la asta ma refeream in mesajul meu, si la faptul ca si altii, de acum mii de ani, poate au vazut asemenea imagini uimitoare si inspiratoare in natura, care le-au aprins imaginatia. Nu contest ca multe obiecte de arta sunt inspirate din realitate, nu din imaginatie. Dar noi putem doar sa ne IMAGINAM, azi, daca acele opere de arta antice, ale caror surse reale nu le cunoastem exact, au fost lucruri reale sau imaginatia artistilor. Mai avem de cercetat.
Eu nu sustin ca eu am dreptate iar tu ai idei aberante.
Doar spun ce gindesc. Iar tu poti sa crezi ce vrei tu si sa spumegi in ce sens iti imaginezi tu ca e mai eroic, pina cind vei intelege ca si tu ai putea doar sa-ti spui opinia fara sa te mai lupti aiurea cu opiniile altora.




pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

arta ar trebui sa uneasca oamenii macar pt un minut...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.