Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O conversaţie cu Bob Dean (februarie 2011)

Creat de abyss, 13 August 2011, 17:34:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Xanadron

Chiar daca a mai fost postat p-aici (si inca recent, de colegul mr), mi se pare buna initiativa ta de a reposta ultimul (din cite stiu eu) interviu al inegalabilului Bob Dean p-un topic separat.

Zic "inegalabilul" fara sa subscriu insa total (ba nici macar 51%) la povestile omului asta deosebit in sensul de modestie, calm, umor  si sfatosenie... apoape hipnotica. :lol:

Nu intru insa deocamdata-n amanunte, fiindca-s coplesit chiar in clipa asta de-o alta "viziune RV" :-D pe care musai tre's-o transmit in topicul recent deschis - ala cu Omenirea 2.0.  8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Nu va obositi inutil. Pierdere de timp. Mai bine publicai un interviu cu James Dean,bisse,era mai realist,chiar si post mortem.
:xUn mosulica sfatos care nu spune absolut NIMIC decit ca a crescut constiinta colectiva si atit
Metoda lui? "Am opzesdoi de anisori, in ultimii cinspe ani stateam pe scaun si ma intrebam toate cele si singur imi raspundeam la orice. Le spun oamenilor "stii secretul, e in tine, cauta-l si singur iti vei raspunde! " dar sincer nu stiu care a aflat raspunsurile si care nu,atunci m-am plimbat pe tot globu pe la fel de fel de conferinte sa le spun asta oamenilor si ei ma stringeau in brate ma pupau cemai eram Mesia lor cu prostioarele mele,banalitati disponibile la toate colturile de strada,generalitati abstracte unde nu dezvalui nimic niciodata decit le murmur misterios oamenilor la ureche raspunsu "cauta in tine si vei gasi!". Asta vor ei. Prostioarele mele."

Xanadron

#3
N-as fi atit de virulent ca tine, moncher calator astral - din simplul motiv ca Bob Dean (btw, are deja 84 si nu 82 de ani), desi n-a avut vreun grad maretz in armata SUA, a lucrat totusi in domenii care l-au ajutat sa fie macar in contact cu persoane sus-puse, daca nu si cu "black-ops"-urile din sarcina sus-numitilor. Care - oameni fiind si ei - chiar cred ca i-au "sifonat" unele chestii valabile.

Evident ca si la el se poate aplica principiul despre care am mai discutat p-aici - aspectul psiho(pato)logic de care n-au scapat si alte personalitati controversate din domenii "ocultate" (de la raposatul Bill Cooper la inca viul Richard Hoagland, supranumit de unii si Hoaxland  :-D).
Adica: odata ajunsi cumva cunoscuti - sau chiar celebri - oamenii au tendintza de-a hiperboliza (ca sa nu zic... "a turna gogosi"), doar ca sa ramina in centrul atentiei.
Totul, pe fundalul unor adevaruri initzial valabile - desi partiale uneori.
Nu zic ca asta ar fi neaparat situatia-n cazul discutat, dar ramine o probabilitate.

Mai ales fiindca am iesit brusc de sub "vraja" interviului cind simpaticul BD povestea despre "Sulul de Recunoastere" (a ce anume? :roll:) cu sigiliu de argint" :roll: primit de la ET :-) in Marea Lor Biblioteca (de unde anume?) in cursul calatoriei lui atemporale si initiatice (in ce anume? :roll:) - care-a durat 6 saptamini "comprimate" in 5 minute terestre.
Mai clar: Excuse me, Mr. Dean, da' schitze d-astea SF penibile, cu paradoxuri temporale banale, scriam pe la 12 ani.

Farmecul lui personal ramine insa, repet, inegalabil.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Din respect pentru prietenul şi colegul Xanadron nu voi şterge acest topic.
Călătorule... eşti pe altă lume prietene. Dumnezeu să se îndure de sufletul tău şi de ale noastre şi să nu ne ia minţile că în rest nu mai contează altceva.

Xanadron

Citat din: @biss din  13 August 2011, 20:15:57
Din respect pentru prietenul şi colegul Xanadron nu voi şterge acest topic.
Călătorule... eşti pe altă lume prietene. Dumnezeu să se îndure de sufletul tău şi de ale noastre şi să nu ne ia minţile că în rest nu mai contează altceva.
Multzam, colega @biss (btw: repet atentionarea lui Nox apropo de corectitudinea citarii nickname-urilor, amicul calator astral fiind din nou cu talpa-n bec - v "bisse" :lol:) - deci, crede-ma c-am regretat ratarea Conferintei de la Barcelona din 2009 nu pentru dr. Greer sau altii, ci taman pentru Bob Dean - o reincarnare a... ambilor frati Grimm cred. :-D

Chiar daca, repet, tind sa iau de bune doar 30-40 de procente din spusele/dezvaluirile lui - suficient de interesante insa si mai ales povestite intr-un stil fenomenal, cursiv, care "te prinde".
Ca as fi vrut sa-i pun si citeva intrebari (sau macar una) nu mai zic...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Biss, nu mi-e mie teama de judecata lui Dumnezeu, stie El mai bine decit noi toti cine e soldatul lui si cine lucreaza pentru Vrajmas.
Eu te invit sa imi arati ce anume din mesajul meu era FALS,  am reprodus cu fidelitate cuvintele lui Dean, cum reies din interviul propus de tine.
A zis sau nu exact ce am scris eu?
Dean e un Nimeni. Mai nimeni decit el nu e decit HoaXland.

Ma intreb cine se mai uita-n gura lor.....

Aliosa

Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 19:48:13
btw, are deja 84 si nu 82 de ani
Farmecul lui personal ramine insa, repet, inegalabil.
In filmulete care este facut in februarie 2011 zice ca saptamana viitoare face 82 ani, in prezent are 84 ? suntem in 2013 ?
Imi cer scuze poate nu am inteles io bine data filmului.
De acord legat de farmec , si pe mine m-a vrajit cum felul lui de a povesti.
O intrebare am insa(nu-l consider nebun),in calatoria lui acolo care a durat 6 saptamani si revenind au trecut 5 minute, povesteste de o biblioteca galactica in care potzi vedea istoria universului, intrebarea mea este, daca ei stapanesc calatoria in timp, atunci in ce timp isi pot alege sa traiasca si mai ales ce istorie imi prezinta, versiunea 1.0 in care dinozaurii nu au disparut, versiunea 2.0 in care omenirea nu a supravietuit sau versiunea 3.0 care se modifica dupa bunul plac al maretului program. Deci ori time-line-ul nu poate fi modificat, ori "ei" traiesc in afara lui si privesc o bucla infinita. Singurul motiv pentru tind sa-l aprob este ca a adus in discutie "Matrix-ul" (Inception e mult mai realist), asa ar rezulta ca infinitatea buclei devine finita in momentul cand ne luam diploma de aur :).
I-as adresa o intrebare , daca stie care e scopul existentei asteia fara sfarsit? pentru ca sunt sigur ca nu are raspuns. :)

Siberia

Mie chiar imi place de modul in care povesteste Bob Dean.... e asa..; ca un Mos Craciun simpatic care stie o gramada de povesti interesante...
Citat din: calator astral din  13 August 2011, 18:39:39
Metoda lui? "Am opzesdoi de anisori, in ultimii cinspe ani stateam pe scaun si ma intrebam toate cele si singur imi raspundeam la orice. Le spun oamenilor "stii secretul, e in tine, cauta-l si singur iti vei raspunde! "
Sa stii ca are foarte mare dreptate cand spune asta. De altfel fiecare trebuie sa gaseasca raspunsurile lui, si nu este o regula ca raspunsul pe care-l gasesti tu, sa fie acelasi cu raspunsul care-l gasesc eu sau cu raspunsul care-l gaseste el, fiindca fiecare dintre noi suntem satisfacuti de raspunsuri diferite.

Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 19:48:13
Mai ales fiindca am iesit brusc de sub "vraja" interviului cind simpaticul BD povestea despre "Sulul de Recunoastere" (a ce anume? :roll:) cu sigiliu de argint" :roll: primit de la ET :-) in Marea Lor Biblioteca (de unde anume?) in cursul calatoriei lui atemporale si initiatice (in ce anume? :roll:) - care-a durat 6 saptamini "comprimate" in 5 minute terestre.
Mai clar: Excuse me, Mr. Dean, da' schitze d-astea SF penibile, cu paradoxuri temporale banale, scriam pe la 12 ani.

Farmecul lui personal ramine insa, repet, inegalabil.
Da @Xanadron, dar ce folos daca n-ai primit "Sulul de Recunoastere" cu "Sigiliu de Argint" ?  :-D
(si nici eu nu l-am primit... inca  :-D )

Probabil mai "baga din top" din cand in cand Bob Dean, dar asta nu-i stirbeste farmecul si nici nu-i scade nivelul de cunostinte interesante.

(mi-ar fi placut sa-l am prin casa ca si bunic :-D )
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#9
@Aliosa: Clar ca BD m-a hipnotizat :-D de la inceput cu vocea lui sfatoasa de-am auzit "eightyfour" - neimportant oricum zic, fiindca, daca punem destule perioade de cite 6 saptamini a 5 minute in biografia lui pe ici-colea, are de fapt vreo 182 de anisori. :-P

Cit despre interesanta ipoteza / discutie "bucliforma" tratind eventuala "exterioritate" a pozitiei de observatie a atemporalilor :roll: ET, subvariantele de timelines, posibilitatea ocuparii unei Singularitati etc, inclin sa cred ca mergi prea departe - nu in sens non-plauzibil, ci doar fiindca pur si simplu as putea paria ca fermecatorul ex-sergent BD nu ti-ar fi intzeles ioc intrebarea. :lol: Rezolv-o deci mai bine singur...
Fiindca nici io nu-l cred nebun pe fratele Grimm redivivus - doar ca-i uneori emitator de supozitii mult prea grandioase pentru argumentatii atit de pitic-simplist-generaliste ca unele din interviu.

@Siberia: Io-l vreau direct p-ala de aur, sic. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/