Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce-ar fi oare E.T. printre noi?

Creat de Xanadron, 12 Mai 2011, 14:44:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

De ce-ar fi oare E.T. printre noi?

Ca sa ne ajute/supravegheze evolutia, prin interventii discrete
8 (21.6%)
Doar ca sa ne studieze evolutia, fara sa intervina deloc
2 (5.4%)
Ca sa pregateasca o viitoare colonizare a Terrei de catre ei
0 (0%)
Doar sa ne protejeze de asteroizi si alte pericole
0 (0%)
Ca sa extermine treptat actuala serie genetica umana
2 (5.4%)
Numai in scop de "turism galactic"
0 (0%)
Pentru exploatarea unor anumite resurse naturale si-atit
0 (0%)
Ca sa ne "recolteze" sufletele pentru reproducerea lor "ingereasca"
0 (0%)
Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)
7 (18.9%)
Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei
17 (45.9%)
E.T. nu-s printre noi (ce sa caute p-aici?) asa ca nu bifez nimic de mai sus
1 (2.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

Siberia

Citat din: Paraipan din  13 Mai 2011, 10:29:31
"...pentru ca asta e planeta lor,nu a noastra".Ca sa bag un citat vehiculat des in filmele SF.

...pentru ca asta e si planeta lor,nu doar a noastra
Este cel mai plauzibil raspuns si din punctul meu de vedere, dar din pacate nu se regasea in lista de raspunsuri din sondaj asa ca...  :|
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

rontzo

Eu optez pt Toate de mai sus
argumente pentru asta s-au adus deja (iar mi-o iau altii inainte :P ), si subscriu la ele


Tayka

Citat din: Siberia din  13 Mai 2011, 15:06:52
...pentru ca asta e si planeta lor,nu doar a noastra
Dragã SIBY.În concepþia lumii lui ETI nu existã termene de referinþã la proprietate,avere,interdicþie,restricþie,secret,graniþã,planeta noastrã,ºi nu a voastrã,etc,etc.Acolo totul este al tuturor,fãrã nici o opreliºte,cã doar de aia sânt lumi superioare.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

bine zis tayka. la ei banuiesc ca nu mai exista gandirea materialista si indobitocita ca a omului adica a aceea de a avea, a detine , a poseda cat mai multe ''iluzii''.  :-)

Rayden

un topic interesant...am votat optiunea "Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei" din simplele motive:
- din descrierile intalnirilor cu ET / EBE, dar si din mitologile popoarelor de pe tot pamantul reiese ca sunt mai multe rase care ne viziteaza;
- e clar ca fiecare rasa / civilizatie are interesul ei, incepand de la turism galactic / cosmic, continuand studierea si/sau supravegherea civilizatiei noastre si pana la fel si fel de motive, care ne scapa intelegerii actuale..motive pe care eu le-am vazut prinse in optiunea "Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)"..deci prin urmare, vad ca posibile toate optiunile prezentate de Mr. Xanadron (apropo' daca scrii vreo carte cu aceste sondaje, faci cinste cu o baterie de vin, intr-una din explorarile prin zona ta preferata  :mrgreen: )
- sunt ferm convins, din aceleasi motive descrise la prima liniutza, ca impartim planeta, mother Geea, cu mai multe specii de fiinte inteligente.

astept ziua in care, vom intelege si noi, ca suntem parte a aceleiasi familii si... ne vom cunoaste "fratii intru ratiune", cu care ne vom minuna de infinitul Univers  :star:

Siberia

#20
Citat din: Tayka din  13 Mai 2011, 18:39:52
Dragã SIBY.În concepþia lumii lui ETI nu existã termene de referinþã la proprietate,avere,interdicþie,restricþie,secret,graniþã,planeta noastrã,ºi nu a voastrã,etc,etc.Acolo totul este al tuturor,fãrã nici o opreliºte,cã doar de aia sânt lumi superioare.
Citat din: @Lex din  13 Mai 2011, 20:03:47
bine zis tayka. la ei banuiesc ca nu mai exista gandirea materialista si indobitocita ca a omului adica a aceea de a avea, a detine , a poseda cat mai multe ''iluzii''.  :-)
Sa inteleg ca ati stat de vorba sau ati facut un sondaj similar in lumea tuturor extraterestrilor si intraterestrilor si toti erau lipsiti de astfel de termene de referinta ?
Sau trebuie sa luam de buna ceea ce transmit channelerii care-i gasim pe net ?
Nu exista planeta lor, granitele lor, doar recoltele lor de suflete ?
Daca au existat sau mai exista razboaie galactice s-au dat sau se dau doar de amorul artei, neexistand asemenea repere ?
Nici o rasa extraterestra sau intraterestra nu s-a dezvoltat pe planeta mama Terra, deci sa fim pe pace...sunt aici doar din cauze oculte, nu exista nici o sansa sa revina pe planeta mama de care s-au atasat fiindca toti sunt lipsiti de sentimente si de sexualitate... toti vin doar pentru a ne manipula genetic sau pentru a strange niste suflete pe care sa le curete si sa le refoloseasca...cred ca sunt niste ecologisti spirituali...
Eu nu sunt de parere ca toti extraterestri sunt numai miere si lapte in gandire. Daca n-aveau asemenea repere nu stiu de ce unii dintre ei ar fi facut pacturi si trocuri cu elemente din puterea mondiala prin care dadeau la schimb o parte din tehnologia lor pentru dotari fizice, psihice sau sentimentale ale noastre- ale pamantenilor - daca erau lipsiti de asemenea termene de referinta. Ar fi putut foarte bine sa ne ofere totul din bunatate fara sa pretinda nimic in schimb, nu ? n-ar fi trebuit sa se preteze la un spirit mercantilist sau o gandire materialista...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tzipi

Citat din: Siberia din  13 Mai 2011, 20:19:39
sunt lipsiti de sentimente si de sexualitate... toti vin doar pentru a ne manipula genetic sau pentru a strange niste suflete pe care sa le curete si sa le refoloseasca...
Cu cat o fiinta e mai apropiata de nivelul animalic, senzorial, cu atat predomina la ea instinctele, sentimentele, senzatiile . Cu cat se dezvolta ratiunea, cu atat controlul partii animalice este mai mare. Nu poti sa te afli mereu in conflict : ori ne vedem de interesele rasei noastre, ( chestie pur rationala ) , ori ni se face mila de bietii oameni si scapam din mana interesele rasei noastre.
E ca atunci cand decizi sa faci o operatie : deci rational, pentru ca pe termen lung asa e cel mai bine pt tine ( chiar daca pe termen scurt, e neplacut si sentimentele sunt impotriva ).

    Si pana la urma, daca ei au evoluat atat de mult din punct de vedere intelectual, inclin sa cred ca au depasit, anihilat, eliminat sau redus la minimum din fiinta lor aspectele animalice : adica ii suspectez ca sentimentele sunt ceva ... necunoscute sau extrem de vagi. Iar faptele lor, descrise in textele sacre, vin sa-mi intareasca parerea. Dadeau dovada de orice, numai de sentimente nu.


Siberia

Evolutia poate lua multe forme. Lipsa sentimentelor poate insemna o evolutie intr-o anumita directie. Nu inseamna ca totul evolueaza in acea directie.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

@Lex

ehe, ca tot venii vorba de titlul topicului: DAR daca ei sunt aici pentru cau au uitat ce sunt sentimentele si iubirea? poate ei datorita avansului tehnologic muuult prea inaintat cum zice multa lume, au uitat ce inseamna sa traiesti cu adevarat si au devenit deja ce in curand vom devenii si noi, niste zombii teleghidati nestiind care e scopul nostru p'aici fiind indobitociti la fiecare pas in aceasta lume materialista si iluzorie.au venit sa isi readuca aminte , sa invete din nou ce inseamna aceste lucruri care se poate sa le fi ignorat incet incet. e si asta o posibilitate   :-)

Tayka

Citat din: Tzipi din  13 Mai 2011, 20:55:55
,,, faptele lor, descrise in textele sacre, vin sa-mi intareasca parerea.,,  
Textele sacre au fost scrise de preoþi cu scopul de a exploata ºi menþine omenirea în ''negura dogmei'',ºi cum se zice cã e bine sã nu faci ce face popa, cautã-mi rogu-te alte dovezi mai grãitoare pentru cã popa-i omu-dracului,de aia e ºi îmbrãcat în negru;îi mai lipsesc doar coarnele  :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Citat din: @Lex din  13 Mai 2011, 21:58:43
ehe, ca tot venii vorba de titlul topicului: DAR daca ei sunt aici pentru cã au uitat ce sunt sentimentele si iubirea?
EI au fost primii pe aici,apoi ne-au creat ºi pe noi nevrednicii,ºi tot EI ne-au învãþat sã fim sentimentali ºi sã iubim.Numai cã în orgoliul nostru nu ne prea simþim bine când sântem învãþaþi,ci mai degrabã când arãtãm altora ce ºtiu muºkii noºtri.
Sentimentul iubirii este într-adevãr unul mãreþ,poate cel mai mãreþ ºi pur dintre toate,numai cã el se terminã odatã cu împlinirea iubirii.Dupã care rãmâne doar iluzia,prietenia,cãsnicia,obiºnuinþa,ºi jugul familiei.Aºa dar eu cred cã EI mai trec pe aici sã vadã doar ce a mai rãmas din..iubire,ºi nici decum sã înveþe câte ceva dela noi care eventual îi putem învãþa ..alba-neagra. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

mr

#26
Citat din: Tayka din  13 Mai 2011, 22:01:22
Textele sacre au fost scrise de preoþi cu scopul de a exploata ºi menþine omenirea în ''negura dogmei'',ºi cum se zice cã e bine sã nu faci ce face popa, cautã-mi rogu-te alte dovezi mai grãitoare pentru cã popa-i omu-dracului,de aia e ºi îmbrãcat în negru;îi mai lipsesc doar coarnele  :evil:

Din formularea ta rezulta o contradictie in termeni: ce treaba are sacrul textelor cu profanul rezultat din actiunile popilor? Popii habar nu au de insemanatea primordiala a acestor texte si nu fac decat sa le minimizeze si denatureze importanta capitala. Tipic pentru vremurile pe care le traim!
Majoritatea textelor sacre nu au fost scrise de preoti (in sensul de "farisei fatarnici" - caci perspectiva acestora duce masele in "negura dogmei") iar mesajul lor contine multe elemente care pot conduce "enoriasul" la eliberarea de dogma. Depinde de vointa si alegerea "crediciosului".
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

andrei

    Salut!
Raman la parerea mea ca am fost creati cu un scop care deocamdata ne scapa,de catre o civilizatie primordiala, cu mult superioara celorlalte(adica celor care se invart pe aici).De asemenea cred ca majoritate raselor extraterestre,care dupa mine sunt creatia aceleiasi civilizatii primordiale,se impart in trei categorii :Prima categorie,probabil cele care sunt foarte evoluate se invart pe aici si se multumesc sa ne observe,fara sa intervina.A doua categorie,sunt cei care intervin subtil(dar nu de capul lor),pt a indrepta neghiobiile noastre.Acestia probabil isi cunosc creatorii si le continua sau le definitiveaza opera. Ar mai fi o a treia categorie,adica cei care se amesteca efectiv in viata noastra si care sunt probabil pe o scara a evolutiei mai apropiata de noi. Acestia nu cunosc (la fel ca si noi) anumite legi care guverneaza Universul, si sunt dominati de aceleasi instincte primare ca si ale noastre:lacomie,frica,ura,nevoia de a domina,etc.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Tzipi

Citat din: Tayka din  13 Mai 2011, 22:01:22
Textele sacre au fost scrise de preoþi cu scopul de a exploata ºi menþine omenirea în ''negura dogmei'',ºi cum se zice cã e bine sã nu faci ce face popa, cautã-mi rogu-te alte dovezi mai grãitoare pentru cã popa-i omu-dracului,de aia e ºi îmbrãcat în negru;îi mai lipsesc doar coarnele  :evil:

Eu nu vorbesc de nu's ce polologhie a lui Sf gura de Aur, ci de textele stravechi. Atata timp cat un text din asta, imi vorbeste si descrie in clar tehnologie pe care noi abia acum am descoperit-o, da-mi voie sa ma indoiesc ca vreun  popa incult a scos-o din barba.