Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cometele un " pericol " pentru viata de pe Terra ?

Creat de Arhanghelul, 30 Ianuarie 2013, 11:39:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Xanadron

Eu cel putin cred in continuare ca, odata fixati parametrii evolutiei vietii pe Terra, cometele n-au mai fost un pericol.
Si nici acum nu mai sint - au grija de asta arendasii :-D Fermei Gaia. :-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

StarDust

Citat din: Xanadron din  08 Iulie 2014, 07:50:16
...
Si nici acum nu mai sint - au grija de asta arendasii :-D Fermei Gaia. :-)

Bine ar fi sa fie asa. Dar eu cred ca e vorba doar de o uriasa "ruleta ruseasca" cosmica.
Iar daca ar fi cum zici, tare mie ca ne indreptam intr-o directie in care s-ar putea ca arendasilor cosmici sa nu le prea pese de noi. Nu cred in teoriile cu "recoltarile"(stii la ce ma refer), totul e doar evolutie, unii cad, altii se ridica...
Tare mi-e ca cine stie cate tragedii, istorii (accesibile doar cuiva care poate accesa istoria intregului univers) ale multor civilizatii zac ingropate nestiute sub cenusa (sau praful) ridicat de impacte nimicitoare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kandaon

La urma urmei una din ipotezele propuse pentru a explica disparitia dinozaurilor e legata de ciocnirea Terrei cu un asteroid sau o cometa de dimensiuni mai mari din cate stiu.

In SF insa apare ideea folosirii unor astfel de asteroizi sau comete ca arme anti-planetare, putand fi deturnate si dirijate pe o traiectorie de coliziune cu o anume tinta.

E posibil ca unele civilizatii sa fi fost distruse asa (in urma unor coliziuni naturale, nu neaparat dirijate) dar cred si ca niste civilizatii mai evoluate tehnologic pot devia sau distruge fara probleme astfel de corpuri cosmice care ar pune in primejdie planeta (sau planetele) lor.
La urma urmelor si cu nivelul tehnologic de acum, al oamenilor de pe Pamant, exista rachete AA (si in faza mai incipienta asa si arme gen laser sau cu energie dirijata) care pot intercepta si distruge alte rachete/avioane ce zboara cu viteze de la subsonice la hipersonice.

Niste civilizatii mai avansate cu zeci de mii de ani, sa nu zic sute de mii sau milioane nu cred ca ar avea nicio problema in a opri, distruge, schimba cursul unor astfel de obiecte ceresti, chiar si de dimensiuni mai mari


Aliosa

Citat din: kandaon din  21 Martie 2016, 20:24:12
La urma urmei una din ipotezele propuse pentru a explica disparitia dinozaurilor e legata de ciocnirea Terrei cu un asteroid sau o cometa de dimensiuni mai mari din cate stiu.

In SF insa apare ideea folosirii unor astfel de asteroizi sau comete ca arme anti-planetare, putand fi deturnate si dirijate pe o traiectorie de coliziune cu o anume tinta.

E posibil ca unele civilizatii sa fi fost distruse asa (in urma unor coliziuni naturale, nu neaparat dirijate) dar cred si ca niste civilizatii mai evoluate tehnologic pot devia sau distruge fara probleme astfel de corpuri cosmice care ar pune in primejdie planeta (sau planetele) lor.
La urma urmelor si cu nivelul tehnologic de acum, al oamenilor de pe Pamant, exista rachete AA (si in faza mai incipienta asa si arme gen laser sau cu energie dirijata) care pot intercepta si distruge alte rachete/avioane ce zboara cu viteze de la subsonice la hipersonice.

Niste civilizatii mai avansate cu zeci de mii de ani, sa nu zic sute de mii sau milioane nu cred ca ar avea nicio problema in a opri, distruge, schimba cursul unor astfel de obiecte ceresti, chiar si de dimensiuni mai mari
Ma gandesc ca o specie atat de avansata tehnologic este avansata si mental si nu si-ar irosi timpul cu prostii de genul asta .
In frica noastra de necunoscut e normal sa gandim ca suntem mici si vulnerabili , dar poate in ochi alora mari nici macar nu prezentam interes , din cate se vede , vin si pleaca ...  :-D :-D :-D.


fiulploii

Nu a fotografiat  nimeni cometa si nu a gasit nici un fenomen optic interesant?