Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cazuri recente UFO

Creat de abyss, 02 Mai 2011, 19:53:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusvlad

Dupa acceleratie, deceleratie, miscarile pe care le executa si raza de actiune se incadreaza la multicopter ieftin, la 200-300 ieuroi bucata ghidate de iphone. Acum se gasesc de vanzare cu camera montata pe el. Spun multicopter ieftin, caci cele scumpe executa niste acrobatii...de zici ca nu sunt din universul asta.

Arhanghelul

Citat din: mariusvlad din  03 Noiembrie 2012, 12:05:45
Dupa acceleratie, deceleratie, miscarile pe care le executa si raza de actiune se incadreaza la multicopter ieftin, la 200-300 ieuroi bucata ghidate de iphone. Acum se gasesc de vanzare cu camera montata pe el. Spun multicopter ieftin, caci cele scumpe executa niste acrobatii...de zici ca nu sunt din universul asta.

Posibil ... dar inseamna ca au fost modate ... ele sunt limitate din fabrica sau soft (in plus tehnic wi-fi te limiteaza 200-300m maxim daca nu folosesti ceva mai ilegal de 05 -1 chiar 2 watti) ... la 100m altitudine cat si distanta liniara ...
Mai sus m-am referit la seria AR Drone vers. 1 si/sau 2 ...

http://ardrone2.parrot.com/ardrone-2/altitude/

http://hackaday.com/2012/08/23/extending-the-range-of-the-ar-drone-2-ways/

New AR.Drone 2.0: now with ALTITUDE Pressure Sensor

https://www.youtube.com/watch?v=O11WfJF2ScI&feature=related

Acum in concluzie ... sunt greu de manuit la lumina zilei ... noaptea trebuie sa fi expert ...
Daca sunt drone/mini/micro ... inseamna ca operatori si "hakeri" lor sunt buni ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Xanadron

Doua OZN-uri :ufo: surprinse recent (1 nov.) in Oregon (USA):

Spectacular UFO over Oregon Nov1, 2012
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Tipu' asta, whotookmymojo, are o activitate destul de intensa pe utube, am mai vazut un video postat de el si obiectul e la fel de luminos ca cele postate de Xanadron, plus ca din ce am vazut eu cerul Oregonului pare cam aglomerat, cu atatea lumini pulsatorii ar fi de interesant de vazut daca au mai fost si alti martori. Daca mai urmariti vreun video nu ratati comentariile, unele dintre ele sunt chiar pertinente.
In plus de asta, tipul are o fixatie cu "ceva care cade din ufo" - desi in videoul postat de Xanadron, din ufo nu cade nimic, este ceva ce obiectul de zbor intalneste...
Ca sa nu mai adaug ca in timp ce altii nu reusesc sa faca nici o amarata de fotografie, el are aparate cu night vision si toate cele si cum ridica ochii pe cer, cum apar ozn-urile.
N-am inteles faza cu lumina pulsatorie, in fine...
Parerea mea, eu n-am vazut nici unul, deci...poate sunt eu prea skeptical :))))))


http://www.youtube.com/user/whotookmymojo


abyss

#319
Un amic asta vara era pe veranda cu alti prieteni (piloti). Au observat pe cer o lumina puternica la relativ joasa inaltime din care a tasnit o alta mai mica in directia solului. La scurt timp lumina intensa a scazut brusc in intensitate si s-a stins (a stat permanent la pct fix - zona comunei pantelimon). Nu stiau ce au vazut insa au presupus ca e ceva neconventional din care s-a incercat o lansare dovedita a fi ratata.
- Sa lanseze ce, catre sol? i-am intrebat. "Nu stim" mi-a raspuns razand amicul...

Xanadron

#320
Citat din: abyss din  04 Noiembrie 2012, 17:29:50
Un amic asta vara era pe veranda cu alti prieteni (piloti). Au observat pe cer o lumina puternica la relativ joasa inaltime din care a tasnit o alta mai mica in directia solului. La scurt timp lumina intensa a scazut brusc in intensitate si s-a stins (a stat permanent la pct fix - zona comunei pantelimon). Nu stiau ce au vazut insa au presupus ca e ceva neconventional din care s-a incercat o lansare dovedita a fi ratata.
- Sa lanseze ce, catre sol? i-am intrebat. "Nu stim" mi-a raspuns razand amicul...
Interesanta relatare.
Nu cred sa fi fost insa musai ratata "lansarea" catre sol a ceva-ului ala din "nava-muma". :ufo: Care avea probabil alte treburi mai importante de continuat (inclusiv alte "lansari" poate?) decit presupusa misie "punctuala" a la fel de presupusei drone/navete individuale etc desprinse din ea catre solul (si/sau locuitorii) patriei noastre stra-bune si rele simultan. :-D

P.S. tardiv: ...Pantelimon? :roll: A nu se uita ca-n comuna - cred ca-i oras deja - Pantelimon (zona complexului Lebada) exista marturii destul de convingatoare c-ar fi fost dezgropate in '89 (cu putin inainte de asa-zisa Revolutie) vreo 20 de schelete uriesesti. :-) 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

Aseara, pe la 17.55, conduceam spre Bucuresti pe A2, urmand sa particip la un eveniment. Eram insotit de un prieten si discutam aprins un subiect. La un moment dat, la vreo 15km de Bucuresti, printr-un gest nepremeditat, am ridicat privirea deasupra orasului direct pe o sfera albastruie-turcoaz. In acel moment am simtit o legatura cu ceea ce vedeam. Marimea sferei era cam de 5-6 ori marimea lui Venus pe cerul noptii. Sfera era pozitionata cu mult peste orice inaltime din Bucuresti si se diferentia clar de stelele care erau in acel moment pe cer.
Am privit-o cateva secunde (2-3) dupa care a disparut brusc, fara vreo urma vizibila. Nu stiu de cat timp era acolo, eu doar am suprins-o, pozitionadu-ma direct pe ea, desi aveam la dispozitie tot orizontul.
Prietenul cu care eram nu a vazut-o. Nici nu cred ca ar fi avut timp, pentru ca s-a petrecut totul rapid. Si tinand cont de desfasurare, indraznesc sa cred ca a avut o anumita dedicatie pentru mine.
Intrebarea mea este daca a mai vazut cineva aceasta sfera, dintre colegii coforumisti sau vizitatori care locuiesc in Bucuresti sau in imprejurimi?
Multumesc
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Ganditorul

Sambata, ora 22.10
40 km de Orasul Roman.
Un obiect de tip tigareta la 20-25 km de locul observatiei, spre vest, N-vest.
Timp de observatie 40-45 min (4 tigari ... :martiansad:)
Nu am avut nici un instrument de observare atenta (aparat foto, binoclu ...), iar vederea nu-mi e asa de buna incat sa descriu obiectul altfel decat "3 lumini puse in linie".
Obiectul a stat la punct fix cam la 30-40 grade deasupra orizontului scintiland din 3 surse de lumina dispuse in linie. De doua ori pentru aprox. 5 secunde s-a stins total. Doua avioane cu viteza mare (probabil militare) s-au indreptat pe directia obiectului fara ca acesta sa-si schimbe pozitia sau sa inceteze acele semnale luminoase.
Obiectul a ramas acolo si dupa plecarea mea din pct de observatie dar luminile au inceput sa paleasca usor - probabil se departa.


Epinefrina

Dap, se pare ca exista un adevarat "boom" in ceea ce priveste vizitele astea "de curtoazie", desi tind sa cred ca aceste vizite sunt de fapt, nimic altceva decat relevarea progresiva ce are loc de ceva ani incoace. Frecventa cu care cresc exponential, as putea spune, observarea acestor fenomene, ma duc cu gandul ca urmeaza acel "Disclosure". Ma intreb care e corelatia prezicerilor mayase [pe care ii consideri descendenti ai sumerienilor] si frecventa covarsitoare de relatari OZN? Imi cer scuze daca fac vreun offtopic [desi ma indoiesc:p] va urmaresc forumul din ianuarie si abia acum ma gandeam sa fac prima mea postare.
Offtopic: va recomand un film/documentar ce mi-a dat niste raspunsuri mai mult sau mai putin partiale legate de fenomenul OZN: The Fourth Kind - Official Trailer Sper ca nu am incalcat nicio regula :)

Xanadron

Bun venit in primul rind pe RUFOn, Epinefrina!

Viziunea ta destul de optimista apropo de-o apropiata Disclosure poate fi veridica, desi nu-i impartasita de toti nici chiar in cercurile UFOlogice (unic exemplu: John Lear e de parere ca abia peste 40-50 de ani umanitatea ar putea fi pregatita pentru "socul" dezvaluirii fie si doar partiale a adevarului prezentei de milenii a ET printre noi).

Cit despre cresterea frecventei observatiilor FAN (Fenomene Aeriene Neidentificate), :ufo: unii sustin ca "vina" o poarta doar cresterea exponentiala a numarului posesorilor de aparatura video (camere digitale, celulare etc). Plus la fel de accelerata crestere a numarului de omuletzi p-aici traitori. :wink:

Evident ca doar viatza ne va demonstra viabilitatea oricaror teorii/ipoteze (inclusiv aia de sustine ca, inainte de cca anul 1.030 d.c., OZN-urile erau si mai frecvent vazute ca acum, zeii fiind pe-atunci "printre noi" inca)... :martiansmile:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Epinefrina

#326
Citat din: Xanadron din  20 Noiembrie 2012, 12:40:44
Bun venit in primul rind pe RUFOn, Epinefrina!

Incep prin a-ti multumi tie si comunitatii pentru primirea mea pe forum.

Am sa atasez cateva dintre sutele de pagini de care este plin internetul, pe aceasta tema. Aceste exemple vin din surse media/oficiale, fapt ce fovedeste ca intr-adevar ni se pregateste ceva. M-am documentat si de John Lear si pare destul de "bazat" tipul. Din pacate timpul nu imi permite sa aprofundez exact teoriile sale.
Vatican 2009 http://www.telegraph.co.uk/science/space/6536400/The-Vatican-joins-the-search-for-alien-life.html
Washington 2011 http://voices.yahoo.com/president-obama-ufo-alien-disclosure-2013-7570680.html
Aug 2012 http://beforeitsnews.com/unexplained-phenomena/2012/08/ufo-disclosure-may-be-imminent-2430224.html
Londra Oct 2012 http://news.uk.msn.com/exclusives/britain-has-alien-war-weapons-says-former-government-adviser

In ceea ce priveste atitudinea FAN-istilor prin prisma ta:
CitatViziunea ta destul de optimista apropo de-o apropiata Disclosure poate fi veridica, desi nu-i impartasita de toti nici chiar in cercurile UFOlogice (unic exemplu: John Lear e de parere ca abia peste 40-50 de ani umanitatea ar putea fi pregatita pentru "socul" dezvaluirii fie si doar partiale a adevarului prezentei de milenii a ET printre noi).
Eu sunt suficient de sigur ca cei din "umbra" stiu mai concret, comparativ cu publicii FAN-isti care vin cu fel de fel de teorii,  daca sunt "ei" pregatiti sau nu pentru " Revelare "[aici nu exclud nici proiectul Blue Beam], indiferent daca " prostimea este pregatita sau nu.


Legat de:
CitatCit despre cresterea frecventei observatiilor FAN (Fenomene Aeriene Neidentificate),  unii sustin ca "vina" o poarta doar cresterea exponentiala a numarului posesorilor de aparatura video (camere digitale, celulare etc). Plus la fel de accelerata crestere a numarului de omuletzi p-aici traitori.
Camere video/celulare/aparate foto dar si sute de hoax-uri si metodele aferente de publicare a dovezilor sau falsurilor, au exista si vor exista din totdeauna [sa nu uitam ca prima camera de fotografiat dateaza inainte de inceputul secolului XX] si vor exista si de acum. De ce nu a fost o explozie de dovezi/falsuri post-anii `50 - anii 2000 [zic modic] ? De ce acum, in ultimii 5-10 ani?[desi cei din statele vestice dispuneau de aparaturi perfomante inainte de anii 2000] Evident, dintr-un procent maxim de dovezi eu preconizez ca doar undeva la 20-30 % sunt dovezi filmate/fotografiate reale, iar din procentul acela doar 40-50% sunt dovada vie a OZN, restul de 50-60% fenomene meteo\experimente aviatice etc, respectiv 70-80% din totalul inregistrarilor fiind falsuri. O explicatie ce o pot oferi: urmareste buletinele de stiri autohtone/straine, in ultimii 5-10 ani, si vei vedea ca spun reporterii sa fim cu ochii pe cer. Acesta e un alt argument sa ne uitam, ca prostime , si sa ne intrebam si sa discutam intre noi, ca fiinte sociale, doar pentru a NU exclude existenta fiintelor extraterestre.

Inchei cu o urare de sanatate tuturor si sper ca m-am facut inteles :)
LE:Scuza-ti-ma daca am scris alandala si postul meu pare  :roll:, promit sa revin cu postari mult mai explicite, dupa data de 25 noiembrie caci am de sustinut examenul de rezidentiat :)

Xanadron

Mai intai, o filmare ce pare veridica, facuta cu camera "night-vision" printre nori, a unui OZN clasic - adica... farfuridic :-D cu cupola.
Data observatiei: 28 noiembrie, locul: undeva-n USA.

Amazing UFO through the clouds Nov 28, 2012

@Epinefrina acum: Indemnul de-a urma... indemnurile jurnalistilor de-a ma benocla :-o la Ceruri e un pic deplasata, fie si doar din motivul c-am fost/sint (printre destule altele)... jurnalist. :-D Iar la TV nu ma uit din principiu.
Subscriu insa la observatia ta ca media "mainstream" a inceput sa fie ghidonata-n directia posibilei pregatiri a unei "Disclosure" partiale (sau si mai probabil a unei psy-op "Blue Beam"). :ufo:

Procentele de veridicitate a observatiilor OZN (clipuri etc) estimate de tine le-as injumatati insa - cel putin. Iar din putinul ramas (sub 5% dupa mine) cca. 80% reprezinta observatii de OZN-uri cu origine foarte terestra (TR-3B, Aurora etc). Implicit, maxim 1% ar ramine observatii de OZN-uri "ET-made" - si asta-i doar o parere subiectiva, evident.

P.S. Succes la examene!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Epinefrina

Uite aici, ce am gasit in timp ce butonam aiurea presa online.. eu zic ca suna a cacealmea :rainbow:

http://jurnalul.ro/stiri/externe/breaking-news-la-o-televiziune-din-japonia-un-ozn-s-a-prabusit-in-oceanul-pacific-631548.html