Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cazuri recente UFO

Creat de abyss, 02 Mai 2011, 19:53:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.


fiulploii

Seamana cu cazul Heflin din 1965 insă pare-se ca acela a fost " handmade"
http://badufos.blogspot.co.uk/2012/01/rex-heflin-1965-classic-ufo-photo-now.html?m=1

Si parerea mea e ca ar fi la fel si asta.

abyss

#497
Fiecare cu parerea lui.

On September 14, 2017, JP supplied photos of a cigar shaped craft flying near MacDill Air Force base...
M.  Salla e de parerea ca sursa acestor imagini ar fi.de încredere, il cunoaste pe individ.de 9 ani.




http://exopolitics.org/cylindrical-ufo-near-macdill-afb-points-to-usaf-nordic-et-alliance/


http://exopolitics.org/more-triangle-ufo-sightings-macdill-afb-evacuated-irma/

fiulploii


Evident ca fiecare cu parerea lui inclusiv Salla despre enigmaticul JP care le cam are cu "fotoşopatul" dupa cum zic unii ca rezulta din analiza pozelor zise originale
https://steemit.com/conspiracy/@tell-me-a-vision/ufo-s-seen-over-florida-air-force-base-or-just-photoshop

Nici exopolitica nu mai e ce a fost - parerea mea, evident.
Printre altele nu pot sa nu remarc o pauza serioasa in aparitii la nivel global iar saiturile de profil trebuie sa isi mentina cititorii in alerta cumva. Adaugam abureala cu distrugerea zuma -satelitul ultra- tra-la-la secret, cu China , India si Core_ea de nord cu propriile programe spatiale , intrecerea " social_istă" in obtinerea AI , razboiul intre dolar si yuan , educatia publica , metisarea , etc . Tragem linie si adunam . Ce obtinem?

Repet, fiecare e liber sa creada in ce considera adevarat a fi.
Die Gedanken sind frei, n'est ce pas?  :-)

abyss

#499
Ai descarcat tu vreo imagine si scrie fotoshop acolo? arunci prea usor si pari a digera cu superficialitate niste chestii preluate de pe un blog al nimanui.

Adica partea cu fotoshopatul ai grefat-o imediat, si doar pentru atat ti s-a parut suficient ca sa elimini o informatie? Adica ai cautat ce/orice un postac sceptic si ai dat click reflex pe primul sau cum, ca nu pricep...

Ganditorul

Are si "fotoşopatul" limitele lui, usor vizibile cand analizezi poza cu zoom. Eu zic ca in cazul fotografiilor de mai sus e ceva real. Interesant este faptul ca elicopterul pare sa se departeze de obiect... oare chiar nu i-a aparut  pe radar nimic, ca doar e comparabil mult mai mare ?

fiulploii

  Toata lumea e supusa greselii, @abyss. Inclusiv eu.  :lol: si fiecare are chestii pe care le digera usor iar pe altele deloc, functie de experienta, convingeri, credinte.
  De aceea incerc sa folosesc logica in masura in care o cunosc.

  Daca acele poze ar fi aparut pe forumul acesta care ar fi fost primele intrebari ? ceva de genul: ce aparat de fotografiat, timp de expunere, ora, etc. Adica majoritatea datelor ce se gasesc in metadata. Si ghici ce? La pozele zise originale, cele 6 atasate pe exopolitica, proprietatile lipsesc cu desavarsire. Parerea mea e ca au fost sterse. Iar asta deja ridica un semn de intrebare asupra credibilitatii si originalitatii pozelor.
  Repet, daca pozele ar fi fost puse aici pe forum , cum ar fi fost analizate?

  Tot dupa parerea mea, mi se pare un pic dubioasa aventura colaborarii lui JP cu exopolitica , anul de inceput fiind 2008 cu o chestie braziliana. In privinta contactului telepat, cu mesaje primite prin intermediul unei voci auzite in cap, ce sa mai zic ? Eu personal sunt mai critic fata de asa ceva din cauza ca receptorii umani pot fi foarte usor pacaliti iar perceptia asupra unui fenomen poate fi usor fabricata in absolut orice mod. Tehnica este analoaga cu cei care aud o voce ce le spune sa omoare oameni, pun maina pe arma si intra in magazin sau scoala si trag la intamplare. Astfel de cazuri se banuieste ca au un suport tehnic, nu?

Citat din: abyss din  16 Ianuarie 2018, 00:03:49


Adica partea cu fotoshopatul ai grefat-o imediat, si doar pentru atat ti s-a parut suficient ca sa elimini o informatie? Adica ai cautat ce/orice un postac sceptic si ai dat click reflex pe primul sau cum, ca nu pricep...

  Bune concluzii, nu mai am ce comenta .

Da, @Ganditorul, are si ,, fotosopatu',, limitele lui functie de indemanare. La una din extreme se aranjeaza "pic-sel cu pic-sel"  :-D


prodcomb

Și gunoaiele mai zboară.   :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss

Citat din: fiulploii din  17 Ianuarie 2018, 14:05:57
  Toata lumea e supusa greselii, @abyss. Inclusiv eu.  :lol: si fiecare are chestii pe care le digera usor iar pe altele deloc, functie de experienta, convingeri, credinte.
  De aceea incerc sa folosesc logica in masura in care o cunosc.

  Daca acele poze ar fi aparut pe forumul acesta care ar fi fost primele intrebari ? ceva de genul: ce aparat de fotografiat, timp de expunere, ora, etc. Adica majoritatea datelor ce se gasesc in metadata. Si ghici ce? La pozele zise originale, cele 6 atasate pe exopolitica, proprietatile lipsesc cu desavarsire. Parerea mea e ca au fost sterse. Iar asta deja ridica un semn de intrebare asupra credibilitatii si originalitatii pozelor.
  Repet, daca pozele ar fi fost puse aici pe forum , cum ar fi fost analizate?

  Tot dupa parerea mea, mi se pare un pic dubioasa aventura colaborarii lui JP cu exopolitica , anul de inceput fiind 2008 cu o chestie braziliana. In privinta contactului telepat, cu mesaje primite prin intermediul unei voci auzite in cap, ce sa mai zic ? Eu personal sunt mai critic fata de asa ceva din cauza ca receptorii umani pot fi foarte usor pacaliti iar perceptia asupra unui fenomen poate fi usor fabricata in absolut orice mod. Tehnica este analoaga cu cei care aud o voce ce le spune sa omoare oameni, pun maina pe arma si intra in magazin sau scoala si trag la intamplare. Astfel de cazuri se banuieste ca au un suport tehnic, nu?


  Bune concluzii, nu mai am ce comenta .

Da, @Ganditorul, are si ,, fotosopatu',, limitele lui functie de indemanare. La una din extreme se aranjeaza "pic-sel cu pic-sel"  :-D


:-) Tu poate ai citit in diagonala articolul ori/si pe cele conexe. Faptul ca lansezi a la prima o parere bazata pe o facatura din "65 toamna crosetata apoi cu niste concluzii alternative care cam neaga orice fapt important, evitand o discutie despre problema in sine si a evenimentelor implicate, raţionand invers sau utilizând o logică deductivă care neagă orice fapt real important mergand pe linia unui interes pierdut ....and so on...and so on...  :wink:

Mai pe simplu zis , cam tot ce iti pica tie legat de subiectul UFO e o enigma fara solutie completa, si ce digeri greu e bine de pus sub negatie, ori de plasat in zona manipularii psihopupu tehnologice.  :roll:

Toate cazurile UFO si conexe, pentru tine corespund unor concluzii alternative. Iar daca lipsesc dovezi sau detalii , inseamna ca acel caz nu exista şi deci nici o problemă care sa fie abordata.  :-D

Treaba nu e asa de simpla.  8-)
Poate tie nu iti pica bine la digestie fara un colebil  :mrgreen: , ceva. Cred ca noua tuturor nu ne pica usor. In special acelora care am vazut si experimentat trairi precum cele relatate de JP care poate sa fie fictiv, activ sau cum vrei.  :fullmoon:

fiulploii

Citat din: abyss din  18 Ianuarie 2018, 23:25:57
:-) Tu poate ai citit in diagonala articolul ori/si pe cele conexe. Faptul ca lansezi a la prima o parere bazata pe o facatura din "65 toamna crosetata apoi cu niste concluzii alternative care cam neaga orice fapt important, evitand o discutie despre problema in sine si a evenimentelor implicate, raţionand invers sau utilizând o logică deductivă care neagă orice fapt real important mergand pe linia unui interes pierdut ....and so on...and so on...  :wink:

Mai pe simplu zis , cam tot ce iti pica tie legat de subiectul UFO e o enigma fara solutie completa, si ce digeri greu e bine de pus sub negatie, ori de plasat in zona manipularii psihopupu tehnologice.  :roll:

Toate cazurile UFO si conexe, pentru tine corespund unor concluzii alternative. Iar daca lipsesc dovezi sau detalii , inseamna ca acel caz nu exista şi deci nici o problemă care sa fie abordata.  :-D

Treaba nu e asa de simpla.  8-)
Poate tie nu iti pica bine la digestie fara un colebil  :mrgreen: , ceva. Cred ca noua tuturor nu ne pica usor. In special acelora care am vazut si experimentat trairi precum cele relatate de JP care poate sa fie fictiv, activ sau cum vrei.  :fullmoon:

  As putea sa iti raspund foarte punctual si la obiect, domnule @abyss. Dar nu practic atacul la persoana.
    Nu mi-a mai ramas  decat sa va multumesc stimate domn pt recomandari si pt caracterizare .
   Sa aveti o  viata linistita si sa nu va mai contrazica nimeni !
   Ameno!

Xanadron

#505
(Iar) aveți ambii amîndoi :lol: dreptate - deci nu te supăra, frate !
Fiindcă în principiu se pot număra pe degetele de la... cel mult ambele mâini cazurile realmente credibile de observații UFO, USO, FAN etc (v. Kumburgaz de ex., cel mai flagrant după mine, ba chiar și The Arizona Lights Case, confirmat recent și de Kurt Russell):
https://www.youtube.com/watch?v=wR_dxZJGWfU

E nevoie oricum de... tone de discernămînt în faza actuală de trecere CERTĂ la ultima mangleală kabalistică prevăzută/cunoscută de Wernher von Braun & Co - aia cu (falsa) amenințare ET, răscoaptă pare-se suficient în laboratoarele Hollywood-ului ca serviciile (de ceai-cafea, evident :-D) să ne considere frăgeziți îndeajuns ca s-o digerăm nemestecată.

Mă miră deci cvasi-dezinteresul rufonautic apropo de ultimul tsunami de gulguto-dezvăluiri venit pe mai multe canale - inclusiv unele mainstream, gen New York Times, ba chiar ajuns și pe buzele știristelor noastre pe lîngă circărelile politice ori fiarele contorsionate ale oamenilor legii  :lol: - tsunami incluzînd psy-op-ul botezat Sekret Machines, cu rock-starul DeLonge și alți cîțiva pioni otrăviți ai Sistemului gen Elizondo în prim plan.

Mai multe detalii f. valabile, aici - dar o să revin (cred) și cu concluziile mele la fel de valabile - sînt modest, nu? :lol: - deși o idee diferite, mai ales ca țintire a întrebărilor deloc retorice  pe care ar trebui să ni le punem cu toții.
...Dar care nu-și găsesc de fapt locu-n mintea (aproape) nimănui. :oops:

UFO DECEPTION OP! DELONGE REID BIGELOW & NY TIMES EXPOSED! DARK JOURNALIST & DR. JOSEPH FARRELL
https://www.youtube.com/watch?v=5zJNa7yjAU4 
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii


Xanadron

https://www.youtube.com/watch?time_continue=236&v=zMbwck2Lcxc

..pentru talibanii :lol: rufoniști

Observație deasupra Los Angeles-ului din august 2017, dar extrem de clară și positively netrucată (părerea mea cel puțin, nu doar din cauza hariciopterului apărut repejor în zonă.) 8-)

Diametrul OZN-ului sferic cu oareșce creste / hublouri :ufo: (relativ la elicopter) pare a fi de 8-9 metri.
Evident că nu-i deloc exclusă varianta unui AAV top-secret cu origine cît se poate de terestră.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss


abyss

O persoană este martoră cun un obiect pătrat zboară în aer deasupra munților și presupune că acesta este un OZN

https://www.youtube.com/watch?v=ZDtxBC2Yw9s&list=RDCMUCdAeRRjq6vjnAkxatZVxxxg