Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cazuri recente UFO

Creat de abyss, 02 Mai 2011, 19:53:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss


Rayden

@Guest,

hai ca intru (si) eu in joc  :mrgreen:

ce poti spune despre acest filmulet?

https://www.youtube.com/watch?v=E_J7ken4xJ0

abyss

De ce mov imaginea ? Ntsc?

Rayden

@Guest,

nu am nicio sursa a originalului. ce e pe net am vazut si eu..sunt copii mai bune sau mai proaste...probabil o sursa mai buna o au cei care au filmat...


StarDust

Am mai vazut si eu filmarea asta. Nu stiu nimic despre sursa de unde provine. Parerea mea:
-Sigur nu e un obiect de provenienta ET ci un experiment militar cel mai probabil.
-E mult mai solid decat o aeronava construita conventional care din punctul meu de vedere s-ar fi dezintegrat la primul impact.
-Posibil ca filmarea e facuta in IR sau N.IR
Avind in vedere cele de mai sus eu cred ca e vorba de un fel de proiectil reactiv, care detoneaza la ultimul impact. Am mai vazut proiectile cu trasoare care ricoseaza identic la contactul cu solul.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

#470
Citat din: Guest din  15 Octombrie 2017, 20:41:30
Concluzie finala:
-Nu se manifesta in afara legilor fizice cunoscute de noi.
-Nu este vorba despre ET.

Cum demonstrezi asa ceva?
Si de unde siguranta asta pe voi?
Ati vazut voi manifestari in afara legilor fizice cunoscute de noi?
As fi doritor sa aflu...
Ati vazut manifestari/obiecte de provenienta ET?  :-(

Rayden

Citat din: Guest din  15 Octombrie 2017, 20:41:30
Concluzie finala:

-Nu cunoastem ce reprezinta sau ce tehnologie foloseste acel obiect. Eventual intuim.
-Nu se manifesta in afara legilor fizice cunoscute de noi.
-Nu este vorba despre ET.

Erau doar doua optiuni valide, fie facut de om fie facut de ET. Este facut de om!

Ce parere ai Rayden? Subiect inchis?

@Guest,

in primul rand, multumesc pentru analiza  :mrgreen:
recunosc, eram curios sa vad la ce concluzii ajungi...dar si ce alte concluzii mai ies pe acest topic.

in al2lea rand, eu nu cred ca este o racheta.
cum bine a concluzionat si colegul @Stardust, la primul impact s-ar fi facut tzandari.

dupa parerea mea, e un disc zburator (sau aerodina lenticulara - daca vreti), si inca unul solid, deoarece a rezistat impactului initial.
poate o fi un disc reverse-engineered. aici, putem specula.
desi daca e sa credem teoriile conspirationiste despre ozn picate / primite, nu e normal ca undeva sa se faca astfel de teste?
sa se copieze tehnologia, structura, sistemele de propulsie? si apoi sa se testeze? yo zic ca da. daca e sa credem...

apai, case closed.

next case!? 8-)

abyss

#472
Dacă e filmarea unui test ... atunci oare asa arata o filmare a unui test militar? Apoi nu inteleg ce e culoarea predominant mov din imagine.
  Am auzit sau vizionat păreri (nu imi amintesc pe moment unde) ca e o filmare a unei nave "alien " care a fost doboråtă. Adica au tras intentionat in ea.

L.E. - Vin cu o clarificare. Intrebarile mele sunt cumva retorice , colegule @Guest, eu neincercand sa imi impun ideile sau sa pun pe cineva la zid cu ele. Mi-am amintit in legatura cu acest videoclip faptul ca retinusem ideea doborarii unei nave "alien", ca filmarea e reala si la vremea respectiva imi notasem in minte sa caut mai multe info, ceea ce nu s-a mai petrecut.

abyss

#473
Tipul asta antdavisonNZ pare sa stie mai clar.
https://www.youtube.com/watch?v=YwexZuCotJ4

"the tape i had to analysis was second generation, a  PAL copy of the original NTSC tape ... object was DEFINATELY circular, and when a portion of its circumference clips the ground for the first time, its circular motion is obvious ... sooooo much better in 3D though, note also the two visible thrust vectors, one is always perpendicular to the ground ... my pick is terrestrially engineered, but definitely not a missile, as is behaviour in motion and its shape is way different."


Iar la descriere sunt mai multe info (cat de cat) preluate de pe un blog care pare acum nefunctional: mystrangenewmexico.com

Iata textul:
UFOs Will Crash, Part III
Written by MikeSmith on Jun-12-07 9:38am
From:  mystrangenewmexico.com

The view is of a rolling desert plain—shabby with yellow grass and sagebrush and radiant beneath a purple, cloudless sky.  Through this sky, a white, oval-shaped object plummets diagonally toward the ground, flashing and glowing, careening toward the earth at an estimated speed of 200 to 300 miles per hour. 

Subtly, suddenly, the angle of the object's descent seems to change, as if trying to save itself from crashing, but the ground rises to meet it, and the object bounces, skips left across the desert, passes a rank of wooden poles, and ultimately hits the ground again, this time exploding in a shower of fiery debris.  As if expecting it, a video camera captures the entire event, a camera that seems to have been placed on a tripod ahead of time and that appears to be manned by someone able to watch the event without surprise—panning smoothly to the left along the course of the crashing object and carefully framing its every motion.

Since then, this footage has swept across the Internet, and the majority of people familiar with the video now believe it to have been filmed somewhere around southern New Mexico's White Sands Missile Range, sometime in 1996 or early 1997—and many of those believe it to be the first recorded footage of an extraterrestrial UFO crash.

...

More than one UFO website has stated that this video was shown at the 1997 Australian International UFO Symposium. Sheryl Gottschall, a noted Australian UFOlogist, has confirmed that yes, the film was shown there, and Glennys MacKay—well-known as a psychic and a healer, and the organizer of that symposium—said that the film was submitted to them from author Jonathan Eisen of Auckland, New Zealand. 

...

Jonathan Eisen, who submitted the video to the Australian symposium, is the editor of UNCENSORED magazine, a New Zealand-based publication that specializes in obscure news and theories that the mainstream media usually won't cover. Eisen recalled showing the video as part of the International UFO Symposium, in March of 1997, in Auckland, New Zealand; later in 1997 he took the video to Brisbane, Australia, for the UFO symposium there, and as a result of his efforts it was later shown on television in Australia, New Zealand, and England.

A friend of Eisen's, Antony "Ant" Davison, ... took the time in early-1997 to have the footage fully analyzed.  Davison even used his technical know-how to adapt the film into 3-D.

"I first 'image-steadied' the footage so the UFO was always center of screen, and doubled the duration so I had frames consisting of one field only," Davison said.  "Then I took two frames (maybe one or two frames apart) and interlaced them, thus creating a video of stereoscopic images.  The video was noisy VHS, but when converted to stereoscopic movie, it is quite clear the UFO is spinning around and around on its own axis (not a cruise missile), clips the ground along a small portion of its circumference, and dust clouds appeared to travel towards the direction of the camera, then it recovers, until it crashes again and explodes."

Additional analysis done on the video by CSETI, the Center for the Study of Extraterrestrial Intelligence, revealed that, "We determined that it was an experimental, classified craft being tested, most likely by the U.S. Department of Defense."

Davison also added that his analysis showed that the footage had not had any computer-generated images added to it, except for at the footage's very beginning, which featured a sort of fade-in from a completely white screen and which he discovered had originally been added for "Third Millenium," a Spanish-language TV show hosted by Mexican journalist Jaime Maussan.


Si o analiza faina:
Composite of crash footage sampled every 5 frames to show trajectory
https://www.youtube.com/watch?v=RVUvMG6AGGg

Rayden

@abyss,
un adevarat master! :mrgreen:

oare chiar asa Jaime sa "umble cu cioara vopsita"?

abyss

#475
Xperyens, ce-i cu link ul de pe wiki?
Cu cseti sunt ani de cand nu am mai tinut legatura. De ce nu îi întrebi ce pozitie oficială au față de videoclip ?


abyss

#476
Probabil caseta originala cu filmul era înregistrată în sistemul Ntsc (specific american si japonez) iar noua caseta ajunsă difuzată ulterior era înregistrată pe un recorder în sistemul Pal ori Secam. Din graba ori voit, cine mai stie. Problema aceasta aparea si la noi acum 25 de ani...
  Cert este ca daca introduceai o caseta Ntsc intr un player Pal asa se vedea, mov si neclar.

Aveam o adresa de mail de la ei , o să o caut si daca o mai gasesesc ti o comunic.

Xanadron

#477
O posibilă explicație nu doar pt Roswell, ci și-n cazul ob(t)uzului-ozenici: :-D
http://www.timesnewroman.ro/ovi/adevarul-despre-roswell

Serios acu, DIN NOU cred c-ar avea o relevanță f. redusă simpla stabilire a originii respectivului obiect (ET / non-ET) - operațiune oricum imposibilă în condițiile date. Nu zic nici că analizele pertinente ale oricărei înregistrări UFO n-ar aduce chiar nimic util, deși de dragul clarității nuanțelor merită dat un exemplu sugestiv.

Mai precis, relativ recent s-a stabilit ca fiind certă prezența ȘI a unui om / umanoid -  posibil chiar doi - în celebrul OZN cu doi ET mici-grizulii în el, filmat în mai multe ocazii la Kumburgaz (Turcia - Marea Marmara, 2007-2009), - chestie posibilă probabil prin perfecționarea metodelor de analiză video (n-am timp de re-căutat linkul, da-l găsiți și voi dacă chiar vreți.)
L.E: îl pun totuși p-ăsta:
https://www.youtube.com/watch?v=lSYJvgI-XKw

...O clarificare aparent epocală la prima vedere, și totuși:
- Să fie oare vorba de un om sau de un ET umanoid?
- În ce relații s-ar afla el cu micii gri din carlinga OZN-ului respectiv?
a. colaborator?
b. subordonat?
c. sclav?
d. șef?
e. prizonier / material de studiu pentru micii căpoși gri?
- etc. etc

...Ca să nu mai zic (dar spun ca să zic :lol:) că la fel de cețoase rămîn răspunsurile la alte zeci de întrebări de genu:
- care era scopul și durata vizitei ET p-acolo-șa?
- de unde veniseră oare? (dacă nu cumva din vecini = subterane turcabreze etc.)
- de ce au reapărut, deși se poate presupune că știau perfect că fuseseră deja filmați?
- baza NATO hiper-echipată aflată f. aproape chiar n-a avut habar / reacții? - și evident de ce?
...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#478
Clar că la lista deja interminabilă de întrebări relativ cuminți (a.k.a. circumscrise logicii pămîntene) se pot adăuga și altele cu răspunsuri la fel de nebulos-ipotetice, dar trecînd mai mult/adînc de scrijelirea suprafeței fenomenului  - ex.:

- Dar dacă ozeniciul kumburgazos :lol: venea taman din baza NATO ??!! Caz în care revin întrebările ref. la natura relațiilor umano-ET - le-om fi deci:
a. colaboratori?
b. subordonați?
c. sclavi?
d. șefi?
e. prizonieri / material de studiu?
f. marfă în comerțul galactic de suflete?
g. tăurași de prăsilă pt. hibridizări ale rasei lor moleșite-n ADN?
h. strămoși?
i. urmași?
j. mercenari?
k. surse de senzații (loosh)?
l. animăluțe relativ inteligente într-un zoo distractiv de vizitat?
...sau toate la un loc ??!!! :wink:

- Dar poate erau inter/trans-dimensionali gorobeții și d-aia n-au rost alte dileme privind:
a. natura propulsiei utilizate de navă
b. sistemul lor social/politic de acasă - că n-au vreuna
c. sexualitatea lor (n-au nici d-asta :lol:)
d. dieta lor
e. fashion-ul preferat
f. înjurăturile lor predilecte :-D
... și tot așa pînă s-o însera.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Așadar, părerea mea e ca nu exista cazuri recente ufo.
In primul rând, ca tot e la moda , ce va fi in primăvara lui 2018: transplant de cap sau transplant de corp? Analog si la problema de aici: caz ufo pt cine? pt marea masa a oamenilor . Pt ceilalți , spuma spumelor, elita elitelor lumii, nu mai exista ufo.

Incultura in domeniile științei e tot mai mare fiindca sistemul dorește asta prin învățământ - si ma refer la învățământul din toate țările . Si atunci, cine va mai munci la companii aerospațiale, IT, instalații nucleare, etc?
    Răspunsul meu parțial : A.I.

Zice cineva altfel?