Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Arta promovata de Francmasonerie

Creat de baaron, 25 Martie 2006, 11:47:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

Buna Elvin,
Eu nu prea sunt de acord sa ii pui Diavolului in carca cam toate cele...
Si uite un exemplu interesant: India. Cam pe vremea cand europenii isi dadeau cu bata in cap in India tocmai se scria Kamasutra...
Apoi un alt exemplu: baia zilnica in Japonia are o traditie lunga pe cand in Europa Evlui Mediu se spunea ca te poti imbolnavi daca te speli prea des.
Unele religii aceptau mai multe sotii, altele nu... Din punct de vedere al Greciei Antice orgia isi avea rolul ei social. Samd.

Skywalker

Exista unele reclame care apar ca mesaje subliminale  in filme, .
Dar inainte de a va da exemplu de asa ceva, vreau sa mai vorbim putin de continutul melodiilor ascultate  pe reverse.
 
  Am facut un experiment, inregistrand cu Sound Recorder, melodia noua a trupei Morandi(aia cu Little Indian, scuze, nu-mi vine in minte numele). Apoi am dat-o pe reverse si am obtinut melodia Beijo, tot a lui Morandi. Si nu cred ca intamplator dand pe reverse melodia am obtinut alta.
Concluzia: daca vrei sa compui o melodie de succes, dar nu ai inspiratie, pui pe reverse o alta melodie de succes.

  Si acum despre reclamele subliminale: In SUA, la un cinematograf, cand rula un film, Coca Cola si-a facut reclama inserand cate un cliseu cu reclama, la fiecare 19 clisee din film. Ochiul uman nu percepea acel cliseu cu reclama Coca Cola, insa in minte ii aparea dorunta de a cumpara un suc al celebrei marci. Astfel, dupa film, sau in timpul pauzei de film, aproape toti spectatorii au iesit sa-si cumpere Coca Cola.
Mai tarziu, astfel de reclame subliminale au fost interzise.

LupinThe3rd

Skywalker :) asta e simpatica...
CitatConcluzia: daca vrei sa compui o melodie de succes, dar nu ai inspiratie, pui pe reverse o alta melodie de succes.
Pai si in disocteca ce se intampla se danseaza in contratimp pe melodia de reverse? :?
Si inca o explicatie. In muzica clasica exista niste structuri numite canon si fuga. Uite aici un fragment din "Gödel, Escher, Bach: an Eternal Golden Braid" (http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del,_Escher,_Bach) care explica cate ceva despre structura lor. O sa vezi ca de fapt inversiunea e o tehnica destul de veche  :-D in muzica :)


spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

calinahanna

Da...

Am fost si eu de cateva ori la castelul lui Hasdeu...
Si de fiecare data am avut un sentiment de ...scarba. Nu ma asteptam la un asemenea "melanj" de simboluri, care mai de care mai kitch-os reprezentat...
Si totul era extrem de rece. Chiar ma gandeam, cum de un om ca Hasdeu a fost in stare sa "ceara" o asemnea constructie..

Oricum, nu conteaza, dar am aceleasi senzatii ori de cate ori vad cate o imagine sau film legate de masoni...

Skywalker

Salut forumisti si forumiste,

   In timp ce imi admiram si numaram impresionanta mea colectie de vederi, am dat de una care pune niste semne de intrebare. Am observat pe o coloana montat un simbol masonic. Sa fie chiar vorba de influiente masonice, sau doar o coincidenta:


  Vederea este din Praga, si nu prea ma asteptam sa apara si acolo astfel de simboluri...

Poza intreaga am pus-o aici:
http://www.esnips.com/doc/183bed9d-cfed-4a98-a2d3-d8c6012146e1/praga001

  Astept pareri

Anna

Praga....capitala Cehiei este unul dintre cele mai cosmopolite orase de pe glob. Mai nou am auzit ca in Praga dicteaza destul de mult mafia ucraineana.  :wink:
Hitler a invadad Cehia din 3 motive majore:
1. Populatia formata din sudeti(la origine goti)
2. Numarul destul de mare de evrei
3. Uzinele Skoda
Oricum frumos oras...frumoasa tara....in special zona Bohemia :roll:
Cred ca masoneria e puternica oriunde....si in Patagonia(LOL).  :lol: :lol: :lol:

Skywalker

Nu imi prea vine sa cred ca acea constructie este chiar de pe vremea lui Hitler.  Pare mai recenta.
Dar asta vroiam sa zic ca nu ma asteptam ca masoneria sa aiba influienta si in Cehia, chiar daca Praga este una din cele mai cosmopolite orase de pe glob. Dar uite ca:
CitatCred ca masoneria e puternica oriunde....si in Patagonia

Si acuma ma iintreb oare cati oameni merg zilnic in preajma acelui semn fara sa stie de unde vine?

Anna

Eu cred ca multi stiu iar cei care nu stiu habar nu au ce e aia si oricum nu ii intereseaza. Turistilor care fac turul orasului vechi li se prezinta monumente cau au simboluri masonice. In Praga s-a remarcat o activitate masonica inca din sec 17, ca de altfel in tot centrul Europei mai apoi indreptandu-se spre vest.

Max C.

ARTA FRATE MASON ARTA!                 

calinahanna

@skywalker

In general, din cate stiu eu, obeliscul ca element arhitectural este de origine egipteana si avea un rol comemorativ.
Asta din poza e sigur obelisc, pentru ca este ascutit la varf si este fatzetat. Ceea ce ma duce la gandul ca masonii or fi avut ceva de comemorat in piatzeta aia de acolo... Oricum, este destul de bine intretinut, daca nu cumva este chiar nou...
Dar oare ce institutie o fi in cladirea aceea imensa din fundal? (Iar ajungem la teorii ale conspiratiei...)

calator astral

#71
Citat din: prosecco din  10 August 2006, 18:32:00
revenind la subiectul care ar trebui discutat in acest topic.......Baaron am vazut ca ai vorbit putin despre Pomul Vietii(Copacul Vietii).........are vreo legatura cu Flower of Life.....e acelasi concept numai ca se folosesc mai multe denumiri sau sunt 2 lucruri total diferite?
Fidel obiceiului meu de a trece in mod "week-end" (deci cool,sa nu imi scada vibratia cu subiecte prea importante) ca in fiecare sambata (pina luni) ma consacru exclusiv subiectelor lejere,cum ar fi arta sau muzica.
am vazut acum o saptamina COPACUL VIETII (The Tree of Life) cu Brad Pitt si cred ca am inteles in sfirsit natura acestui misterios concept.
Propun un frumos clip explicativ,un clip muzical,sa ne intoarcem impreuna in copilarie.

[Retineti Cheia : " (...) sint chiar EU.".]

Copacul (The tree)