Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Coincidenta Ceasului Digital

Creat de Rekoil, 10 Aprilie 2011, 16:49:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

... maine avem sansa sa postam in ziua de 11.11.2011 ora 11:11:11 ...   :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05


Irwin

Citat din: Rekoil din  10 Aprilie 2011, 16:49:54
Salutare tuturor. Recent mi-am creat si eu cont pe acest forum ca sa ma alatur discutiilor voastre.
Am cautat si nu am gasit nicaieri pe forum discutii legate de fenomenul cunoscut si sub numele de "Coincidenta Ceasului Digital". De mai bine de jumatate de an, mereu cand ma uit la ceas, fara sa vreau, observ combinatii neobisnuite ale numerelor; ca de exemplu: 11-11, 15-51, 15-15, 13-13, 20-20, 13-31, 00-00, etc. De cand mi se intampla asta eu simt ca ceva important are sa se intample in viata mea si ca trebuie sa ma implic in asta. Incearca subconstientul cumva sa-mi transmita vreun anume mesaj ? Vi se intampla si voua ce mi se intampla mie ?

Mi se intampla si mie... mai exact de cateva saptamani, de cand am citit acest subiect  :-) Cand ma uit la ceasul digital (al telefonului, al calculatorului...) observ deseori combinatii de numere gen 08:08, 12:12, 23:23, 22:22 si altele asemanatoare.Probabil ca mi se intampla si inainte, insa nu prea eram atent. Nu am tinut o evidenta, dar  - incercand sa fiu obiectiv - apreciez ca din totalul observatiilor orei exacte, o proportie de aproximativ 35-40 % o reprezinta aceste "ore simetrice". Sunt zile cand ma uimeste de cate ori apar astfel de "ore simetrice"... destul de des, adica... alteori apar mai putin... Insa aproape ca nu este zi in care sa nu ma "lovesc" de astfel de observatii bizare ale orei... Ce o insemna asta, nu prea stiu. Parca nu seamana a coincidentza, intrucat frecventa observatiilor este ridicata, de destul timp incoace, cum am mentionat anterior. In momentul cand citesc o astfel de "ora magica", parca simt cumva nevoia sa ma uit la ceas, fara un motiv anume... de parca ora se cere  a fi citita ATUNCI! :)

Nu stiu ce sa zic... la un moment dat, mi-a venit in minte ca ar putea fi niste semnale de avertizare pe care ni le transmite 'cineva'... sau 'ceva'... Precum, de exemplu, in cazul bipurilor sonore pe care le emite, din cand in cand, un telefon mobil cu bateria descarcata, inainte de a se inchide de tot.

As dori sa mai aflu si parerea altor persoane care au mai trait acest fenomen.

elena78

Citat din: horia2008 din  15 Septembrie 2011, 15:31:47
eu nu cred in coincidente...



ca sa intelegi mai bine ce semnifica  coincidente te sfatuiesc calduros sa citesti cartea ,,Profetiile de la Celestine ,, este minunata, poate  dupa ce o vei citi  ...vei incepe  sa crezi  in coincidente...

horia2008

Citat din: elena78 din  18 Aprilie 2012, 19:52:37

ca sa intelegi mai bine ce semnifica  coincidente te sfatuiesc calduros sa citesti cartea ,,Profetiile de la Celestine ,, este minunata, poate  dupa ce o vei citi  ...vei incepe  sa crezi  in coincidente...
Poate ar trebui sa definim mai intai termenul (nu ma refer neaparat la DEX).....; ce intelegem mai exact prin coincidente?

Ziceam ca nu cred in coincidente in sensul ca tot ce ni se intampla nu este pur intamplator, totul se intampla cu un rost, pe care trebuie sa-l pricepem, ca o consecinta a actiunilor sau gandurilor noastre.....parerea mea


Irwin

Poate ca este vorba despre o 'avertizare' cu privire la un eveniment major ce se va produce curand. Am stat si m-am tot gandit ce semnificatie ar putea avea vizualizarea unor ore tip "15:15", sa spunem... Doua numere "gemene". Iar cand scriu cuvantul "gemene", invariabil, gandul ma poarta catre cladirile gemene de la WTC, distruse - spune lumea - datorita unei conspiratii, intr-o zi anume (11), alcatuita din doua cifre ...gemene (1 si 1). Numar 11 tare drag masonilor!..  In fine... Poate ca suntem avertizati ca ni se pregateste, cat de curand, inca o conspiratie, inca un eveniment dramatic... cine poate sti... Sa nu uitam nici de data asa-zisului sfarsit mayas al lumii: 21.12.2012...

Am incercat sa gasesc o explicatie. Poate ca nu este cea mai reusita, asa ca va rog sa fiti ingaduitori  :-)

horia2008

O chestie interesanta.
Nu mi se intampla prea des (sau poate se intampla dar nu le remarc) si nici nu ma preocupa, adica nu urmaresc asa ceva, coincidente sau potriviri ne numere, ca cele descrise pe aici, dar ieri ma intorceam dintr-o delegatie cu autocarul si butonam telefonul, respectiv citeam o postare a colegului Fr0styan de la stiri; parcurgand ecranul, jos am ramas pe semnatura colegului care este 11.11; inchid aplicatia si revin la ecranul principal pe care am un widget cu world clock care imi afisa pentru doua locatii din America de Nord ora ...11:11; poate nici nu remarcam daca nu se potrivea cu semnatura colegului Fr0styan din ecranul precedent, dar asta mi sa parut interesant.....

fiulploii

#37
Coincidenta sau nu - habar nu am - insa la mine nu functioneaza treaba cu cifra 11  :-D
In schimb , cand ma uit la ceas , cam in  50% din cazuri nimeresc o ora de genul 09:09 sau 12:21, 01:10, etc.
Ideea principala ar fi urmatoarea: de ce exista oare topicul asta? Sa fie ... o coincidenta ? sau o conspiratie?
:wink:
Coincidentele astea nu sunt valabile numai la ceasurile digitale ci si la cele analogice . Parole d'honneur ! 

elena78

si mie mi se intampla foarte des   cand ma uit la ceas sa nimeresc ora 23:23 ,11:11 ,17:17, dar asta nu inseamna ca este o coincidenta,pentru mine coincidentele-sincronicitatile  reprezinta  altceva....

Tamerlan

Citat din: Luck din  10 Aprilie 2011, 16:58:44
Salut si bine ai venit!
:)

Si mi se intampla de cativa ani, dar am remarcat doar la 13:13. Nu am inca o explicatie....

Există o explicație pentru acest fenomen care ține de teoria probabilităților. Pariez că te uiți la ceas de cel puțin 20 de ori pe zi fără să observi o astfel de situație. Doar că acelora nu le dai atenție. Dacă vei calcula de câte ori te uiți la ceas și observi astfel de combinații ciudate și vei împărți această valoare la numărul de ori la care te uiți la ceas și nu observi așa ceva vei obține exact probabilitatea de apariție a unei astfel de combinații fericite.
Problema ține și de psihologie. Pur și simplu nu acordăm atenție cazurilor banale, care nu ies din cotidian. În evidență ies doar lucrurile care ies din tipar, care sunt mai puțin obișnuite.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)