Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Stargate

Creat de @Lex, 08 Aprilie 2011, 21:07:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

@Lex

am vazut si eu Contact , un film foarte bun si mi se pare ca a fost la tv chiar acum 3 saptamani.

Rayden

pai..artefactele din america centrala ( cele cu avioane cu aripa delta, astronauti, placa zeului Pacal, etc..), imaginile de pe frescele templului Hathor din Dendera Egip, etc, etc...dar si altele din alte zone au iesit la iveala..asa poate iesi si ..poarta asta stelara.
disclosure tre sa vina pe toate caile..nu numai prin filme / documentare...poate fi un inceput, deci ce vine ar trebui sa fie si mai interesant  :mrgreen:

Arhanghelul

#32
Daca "strabunii" vin prin "soare" (black hole/Light hole ) ... grey se plimba prin portiile " tehnologice" ...

*versiunea - Nassim Haramein

http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741#
http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741#docid=-1895475242307393956

*versiunea  - Dr. Michio Kaku

http://www.youtube.com/watch?v=iWHC081B_Do
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

@Lex

acele artefacte lasa loc de presupuneri, d aia 'baietii' care ascund aceste lucruri gandesc ca ele poti fi luate ba ca imaginatie, ba ca asa gandeste nu stiu cine ca va arata in viitor lumea noastra, ba ca acele lucruri chiar au apartinut unei civilizatii anterioare de mult disparute dar daca oamenilor nu le aduci dovezi palabile ca ele chiar au fost gasite , nu o sa creada nici in ruptul capului.asa e si cu poarta daca ea se dovedeste ca exista in nush ce loc de pe Terra si chiar Functioneaza , ei atunci se schimba treaba si lucrurile astea trebuiesc ascunse.sa ne gandim ce ar insemna ca poarta sa fie folosita de 'tont' omul si sa se duca pe nush ce planeta si sa o viziteze pe bunica .este excat ca si cu tehnologiile libere si gratuite.oile nu trebuie sa stie ca exista si alta lumea in afara tarcului :p

Ganditorul

Ca fan al serialului "Stargate SG1" mi-a atras atentia curajul cu care au pus in scena realitatea inconjuratoare.
Daca in prima parte adversarii erau "goauld", o rasa care domina prin forta, frica, teroare in a doua parte "Ori" sunt imaginea clara a practicantilor misticismului religios. Lupta dintre "creatori" - rasele care au ca tel progresul stiintific, cunoasterea tainelor Universului (tolanii, knox) - si rasele care au ca tel dominatia prin tinera maselor in ignoranta (Goauld, Ori ) este excelent mixata cu cele mai intraznete teorii stiintifice.
In Stargate Atlantis... cota de stiinta din film scade, accentul punandu-se pe eterna teroare a unor ET care "sug viata din tine".
Stargate Univers deja nu mai merita comentat - e un film facut pe linia pesimismului, disperarii, esecului.

Arhanghelul

Pai si "batranii" unde ii gasesti ... cine nu are batrini sa-si cumpere ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

mr

Citat din: Ganditorul din  30 Mai 2011, 20:20:42
Stargate Univers deja nu mai merita comentat - e un film facut pe linia pesimismului, disperarii, esecului.

Sigur ai vazut si sezonul 2?
Pentru ca mi-e mi se pare chiar foarte avangardist subiectul serialului - dorinta anticilor de a descoperi si intelege mecanismele fine ale Creatiei. Intradevar fatalismul si micimea umana ajunsa pe supernava antica in contact cu ideile mult prea inalte generate de o rasa ce a evoluat in constiinta  arata inca o data faptul ca stagnarea si rezistenta la schimbare a oamenilor moderni este ca "nuca-n perete" in raport cu dinamica Creatiei. Poate de aici pesimismul, disperarea si esecul. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Ganditorul

#37
Recunosc, nu am avut rabdarea sa ajung nici macar la episodul 6 din sezonul 1. Pe urma am vizionat "pe sarite" ca sa vad daca se schimba "registrul". Dar daca tu zici ca sezonul 2 merita...
Oricum, simt diferenta dintre SG1 si Sg Universe ca si diferenta dintre Battlestar Galactica - cea din anii 70 - si porcaria care a aparut acum - sange, mizerie, pesimism, disperare.
Poate oi fi eu de moda veche si nu apreciez SF-urile cu tenta pesimist-satanista.

@Lex

merita si sezonul 2 cum de fapt merita toata seria.Personal,la serialul asta ma atrage cel mai mult gandul ca multe din tehnologiile prezente acolo pot exista bine mersi si in realitate si sunt folosite poate chiar de o echipa asemanatoare celei din film. Noua ne ramane doar sa speram ca intr-o zi, printr -o minune vom beneficia si noi macar de minimul de tehnologii posibile care ne sunt prezentate aici si care ar putea dupa cum mai zis sa fie realitate 100 %  :-)

Ganditorul

CitatSigur ai vazut si sezonul 2?
Pentru ca mi-e mi se pare chiar foarte avangardist subiectul serialului

Poate nu am reusit eu sa ma fac bine inteles.
Nu-mi place Stargate Univers ( si filmele din aceiasi categorie...) din cauza realizarii, a punerii in scena a povestii. Pentru o idee/tehnologie excelenta care este pusa in evidenta in film de-a lungul a 2-3 minute esti nevoit sa suporti zeci de minute de film ... pline de pesimism, disperare, grotesc, jeg sentimental etc etc.
Ori eu nu sunt fan al acestui gen de ... punere in scena a unui film, mai ales daca e film SF.
Uite de exemplu in SG Univers vezi de fapt intamplarile traite pe o nava a strabunilor de catre "crema" omenirii - oameni, teoretic, deosebiti, elita adusa pe planeta Jafa pt nu stiu care eveniment unic (asa incepe serialul).
Ori daca elita omenirii se poarta asa, daca elita este capabila de manifestarile alea jegoase ce se vad in film ... ce sa mai astepti la "restul lumii" Si te apuca o imensa tristete si un dor de duca ...
De aceea nu agreez genul asta de filme indiferent de ideea stiintifica initiala care a stat la baza filmului. Chestie de gusturi ...

fiulploii

Citat din: Ganditorul din  24 Septembrie 2011, 00:41:41
.... SG Univers vezi de fapt intamplarile traite pe o nava a strabunilor de catre "crema" omenirii - oameni, teoretic, deosebiti, elita adusa pe planeta Jafa pt nu stiu care eveniment unic (asa incepe serialul).
Ori daca elita omenirii se poarta asa, daca elita este capabila de manifestarile alea jegoase ce se vad in film ... ce sa mai astepti la "restul lumii" Si te apuca o imensa tristete si un dor de duca ...
...
Pai  , asta e lumea reala in care traim si astea sunt elitele , umane , cu atribute umane obisnuite . Te asteptai la ce  ? Super eroi ?
Se pare ca fiecare dintre noi avem o stargate la purtator  :-D si cei  care au aflat primii despre asta au fost alchimistii  din vechime . Marele secret al alchimiei si  Piatra filozofala  este transmutarea omului  si nu a metalelor sau elementelor  din  tabelul lui Mendeleev .
Cat despre existenta uneia sau a mai multor stargate tehnologice ar  fi ceva dovezi insa trebuie lasate sa iasa la lumina . Pana atunci deductie si munca detectivistica din fapte disparate aparent si fara logica .

fiulploii


Ganditorul

#42
N-am reusit sa deschid nici un document inca (dar mai incerc) desi cred ca aici e vb de altceva, de experiente din zona Parapsiho si nu de calatorii prin poarta stelara. Or fi alea 16.000 de pagini ramase dupa ce au ras totul din arhiva experimentelor de tip ...ce lapsus am ...MKUltra & Co.

Oricum aducerea acestor documente e o performanta pentru care fiecare din noi ar trebui sa multumim.

fiulploii

La fiecare document scrie câte pagini conține si necesita sa ai adobe acrobat reader.

Si da, nu e vb de stargate ca poarta fizica desi in final se urmaresc aspectele fizice caci ce e psihicul fara fizic ?
Le-am pus la acest subiect fiindca nu am gasit unde altundeva sa le pun.

liviutatarus