Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Stargate

Creat de @Lex, 08 Aprilie 2011, 21:07:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

suntem pe aceeasi lungime de unda inseamna  :-) la noi pe al nostru Pamant cica in Irak s-ar fi gasit ceva de genu , oare despre asta sa fie vorba?  mai caut pe subiectul asta si revin curand (sper)  :-)

Urban

Ati luat vreodata in considerare ca Zodiacul de la Dendera ar putea fi o reprezentare a unei Porti Stelare?

@Lex

hmm, tot ce se poate.

Urban

Asta ar fi punctul de Origine, adica Pamantul.

Ganditorul

Daca nu ma insel e vb de zodiacul de la Dendera - templul lui Hathor, in Egipt. In Irak e vb de un oras subteran... - si aici sunt pe aceiasi lungime de unda cu cei care cred ca nu a fost un razboi in Irak doar pt petrol si Sadam. Si in "razmelitele din Egipt, pt democratizare" ... au fost vizate muzee cu relicve antice.
Oricum, ramanand pe subiect, pictograme si heroglife care sa semnifice "stargate" sunt mai multe - cel putin in Egipt.
Traditia spune insa ca nu putem interpreta istoria Egiptului decat sub forma razboaielor intre zeitati care au promovat sclavagismul si sacrificiul uman. Nu putem iesi din acest tipar chiar daca este evidenta eroarea de interpretare.
Ca si "Stargate" putem interpreta si discul solar de la Sarmisegetuza... si cred ca avem destule motive sa o facem. Nu putem iesi insa din acelasi tipar de " salbatici barbari, ce faceau la Sarmisegetuza sacrificii umane, civilizati de cuceritorii romani" - cum sunt astazi cunoscuti in istorie dacii.
Oricum, cautarea stiintei antice pierdute este un subiect incitant, chiar daca deocamdata nu putem aborda acest subiect decat ca film SF. Dovezile unei stiinte antice pierdute sunt peste tot in lume... interpretarile noastre sunt shabloide, distantandu-ne de acest subiect, de aceasta interpretare.

Ganditorul

Revin si va invit sa vizionati o serie de filme interesante pe tema stiintei pierdute a "stramosilor extraterestrii".
Ancient Aliens
http://www.vplay.ro/serials/browse.do?sid=1360

Episodul pilot prezinta punctele de vedere ale autorului Erich von Daniken care a emis teoria cum ca fiintele avansate din alta lume au vizitat oamenii primitivi, le-a dat cunostinte privind sistemului solar, concepte de inginerie si matematica, si au devenit baza pentru religiile si culturile lor dupa cum reiese din vechi monumente, cum ar fi Liniile Nazca, Piramidele din Giza si statuile Moai din Insula Pastelui.

Mai puteti viziona serialul si aici

http://serialepenet.ro/ancient_aliens
iar "Stargate" apare inca din primul episod ca o hieroglifa...

Xanadron

#21
Continui sa cred ca existentza unor "Stargates" si necesitatea controlului nu (doar) al surselor de petrol au fost motivele reale ale unor operatiuni militare americane, dar si ale integrarii grabite a Romaniei in NATO (fara sa subscriu insa in totalitate la ipotezele prezentate in carti de fictiune gen "Viitor cu cap de mort" ale grupului de autori ce semneaza cu pseudonimul Radu Cinamar).

Si continutul serialului Stargate SG-1 are conotatii mai ample decit putem crede, vizavi de aspecte reale, actuale si evident... militar-secretoase ale "portilor temporale".

Nu cred deci in coincidentze nici cind vad poza prea putin cunoscuta (din 2004) in care simpaticul actor Richard Dean Anderson e facut general de brigada onorific la Pentagon, stelele fiindu-i inmanate de generalul USAF John Jumper. 8-)
O fi doar o numire "onorifica", dar cazul e totusi unic - adica fara precedent - in istoria Hollywoodului, dar si a Pentagonului.  :evil:


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

rontzo

Eu sunt din categoria celor care chiar cred ca Stargate exista- poate putin diferit de ce ni s-a dat la vazut in serial- dar sigur exista
Cea mai simpatica chestie de care imi amintesc despre serial este un episod de tip "film in film" in care (The real) SG-1 Team are de-aface cu o echipa de actori care intruchipau o "fictiune" al adevaratei SG-1.
Uneori stau si ma intreb cand ni se va spune ca respectivul episod a fost facut chiar dupa o situatie reala... :rocket:

Ganditorul

Nu la "Viitor cu cap de mort" m-am referit atunci cand am vb de Irak si Romania. De altfel nici nu am citit cartea care, inca din titlu, bate campii pe directii pesimiste.
Cei ce au vizitat vestigiile dacice de la Sarmisegetuza cred ca au avut acelasi sentiment ca si mine - e o explicatie extrem de subtire, de puerila, ce sta la baza teoriei oficiale cu privire la justificarea existentei site-ului dacic. Acolo pare a fi mult mai mult decat o zona de sacrificii umane...
Pe de alta parte "Stargate", ca film SF, a avut foarte putine fisuri in logica stiintifica. A lasat mereu impresia unui reportaj romantat si nu a unei fictiuni. Mi-a placut extrem de mult filmul  si foarte probabil ridicarea in grad de general (onorific) a actorului Richard Dean Anderson reprezinta o recunoastere a efortului facut de grupul de actori/scenografi/regizori de a face cat mai "digerabile" unele adevaruri cu care ne vom confrunta intr-un viitor apropiat.
Poate ca nu referitoare la o specie extraterestra care-ti  intra in cap si-ti preia controlul asupra trupului si mintii - asta fiind probabil o fictiune care sa dea  imaginea confruntarii dintre "bine si rau", lucru fara de care orice film nu este atractiv/vandabil, dar foarte probabil suntem capabili sa intram in contact cu alte civilizatii, nu primim nimic de la ei... ca sa nu ne autodistrugem, suntem copiii teribili ai galaxiei, gata oricand sa dam cu parul acolo unde de obicei se rezolva cu vorba.

@Lex

Dupa mine , tot ce vedem in filmele s.f chiar exista asta fiind metoda de a obisnuii prostimea cu ideea ca civilizatii mai dezvoltate chiar exista in univers si intr-o zi vom intra in contact cu ele oficial(nu ca nu s-ar fi realizat contactul la noi inca din anii'50).Daca baietii astia sunt cu cateva sute de mii de ani inaintea noastra sa nu zic poate milioane , sa detina o asemenea tehnologie a unor 'porti stelare' e o joaca de copii pentru ei si avem dovezi ca au fost si sunt aici de muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult pana sa aparem si noi, ceea ce face ca sansele ca portile stelare sa existe sa fie destul de mari daca intr-adevar s-au gasit si tind sa cred ca asa este.De multe ori cand ma uitam la Stargate  ma intrebam , bey frate daca serialul asta e adevarat si undeva pe Pamantul asta chiar exista o poarta stelara care este folosita de niste 'baieti' de -ai nostrii exact in aceleasi scopuri pe care le vedem in film.
:-)

Arhanghelul

Citat din: @Lex din  24 Mai 2011, 15:00:22
Dupa mine , tot ce vedem in filmele s.f chiar exista asta fiind metoda de a obisnuii prostimea cu ideea ca civilizatii mai dezvoltate chiar exista in univers si intr-o zi vom intra in contact cu ele oficial(nu ca nu s-ar fi realizat contactul la noi inca din anii'50).Daca baietii astia sunt cu cateva sute de mii de ani inaintea noastra sa nu zic poate milioane , sa detina o asemenea tehnologie a unor 'porti stelare' e o joaca de copii pentru ei si avem dovezi ca au fost si sunt aici de muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult pana sa aparem si noi, ceea ce face ca sansele ca portile stelare sa existe sa fie destul de mari daca intr-adevar s-au gasit si tind sa cred ca asa este.De multe ori cand ma uitam la Stargate  ma intrebam , bey frate daca serialul asta e adevarat si undeva pe Pamantul asta chiar exista o poarta stelara care este folosita de niste 'baieti' de -ai nostrii exact in aceleasi scopuri pe care le vedem in film.
:-)

Care poarta ... asta ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

@Lex

daca poza este adevarata, de ce nu si aia?  :))   

Rayden

as vrea sa vad si eu artefactul asta prin vreun muzeu...emisune / documentar....ceva...
ar fi tare de tot daca ar fi real  :mrgreen:

Deanna

serialul a prezentat porti stelare si in spatiu,daca nu le gasim pe pamint,poate acolo ar fi mai usor de localizat,daca nu sint camuflate,ori se creaza spontan si dispar,cum am vazut si eu in 2 cazuri cu ochii mei,nu la tv.Primele ar trebui sa se afle in zone unde apar mai des ozn-uri de ex...de aceea cred ca este de ex.o poarta stelara in preajma orasului Braila,deoarece periodic apar din senin valuri de ozn-uri,pe urma nimic.In afara portilor stelare prezentate in serial,unde se intra cind se activeaza,se pare ca exista si altfel de porti care permit accesul spre alte galaxii numai in anumite perioade,un astfel de ex.este consemnat in cartea Celtii si extraterestii,unde o legenda spunea ca niste Et din constelatia Lebedei pare-mi-se pot veni doar dupa data de 5 mai timp de citeva luni,nu retin ptr.cit timp,si in citi ani se mai puteau reintoarce daca ratau fereastra, curios ca si in mesajele Ummo se scria ceva asemanator.De asemeni,Codrin Stefanescu are un manuscris vechi in care era descrisa o relatie intre un print-real si o extraterestra,care insa a trebuit sa plece ca nu se mai putea intoarce pe planeta decit peste 1000 de ani,emisiunea a fost inregistrata si pe net,la codul lui Oreste.Despre porti ,sau mai degraba retele de arcuri stelare scria si Florin Gheorghita,intr-una din cartile sale,insa in alta forma,cu poze curioase ale galaxiilor legate intre ele,si acum imi vine in minte magnificul  film cu Jodie Foster,Contact,pe care vi-l las in incheiere,in care exploratoarei i se spune de ET-ul pe care il intilneste in alta galaxie sub un chip familiar ei,ca acea retea de tuneluri prin care a ajuns in alta galaxie in citeva ore au descoperit-o si ei,facuta de o civilizatie despre care nu stiau nimic...
http://casatreziriifilme2.blogspot.com/2010/06/contact.html

@Lex

ha ha, daca intr-adevar ar fi ADEVARAT iti dai seama ca in vecii vecilor nu ar fi scos la muzeu sa se demonstreze lumii ca e posibila calatoria in alte lumi cu ajutorul unui astfel de sistem. e ca si cum s-ar recunoaste existenta e.t si ozn urilor  lucruri care se tin ascunse cu ORICE pret.  :-)