Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]

Creat de jackie28t, 11 Aprilie 2006, 19:15:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

,,Tăblițele" se puteau data cel puțin cu datele geologice. Oricum, sunt făcute de echipa necunoscută (se cunosc numele descoperitorilor?), echipă ce le-a prelucrat ca să nu poată fi datate ușor: le-a băgat în cuptor, le-a băgat în acid (se știe de ce), le-a lăcuit. Între noi fie vorba, nu prea au fost inspirați în alegerea semnelor.
La vremea respectivă și ulterior nu s-a precizat locul unde au fost găsite. Povestea cu osemintele din zonă care au fost datate este destul de neclară.
Tălpica din aluminiu doar am identificat-o eu ca fiind o piesă de la o mașină de împâslit pălării.
Și pe lângă ,,tălpică" au fost oseminte și chiar urme de mamut lânos (de, industria lânii!).
Deci nu prea este loc de speculații.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

kandaon

Legat de Padurea Baciu, nu stiu ce sa zic, nu am vizitat-o si deci n-am o parere si experienta personala legata de acel loc. Cred insa ca exista fenomene si lucruri necunoscute si nedescoperite de stiinta actuala deci nu as fi asa de hotarat in a spune ca sigur nu e nimic si nu a fost nimic niciodata acolo, din ce se discuta.

Legat de tablitele de la Tartaria, e o aiureala sa crezi ca nu ar fi reale si ca le-a facut cineva la vremea aia, cand le-a descoperit Vlassa ori cine le-a descoperit din echipa lui. Nu doar ca s-au descoperit in zona carpato-dunareana (inclusiv la sud de Dunare) o multime de alte artefacte care au semne similare (un sistem de scriere numit "(vechea) scriere danubiana") dar acu cativa ani, doi-trei poate, tin minte ca au aparut niste articole cu o alta descoperire similara, o bucata de ceramica inscriptionata cu semne similare si datata ca si mai veche decat tablitele de la Tartaria.

A fost descoperita cand cu lucrarile la autostrada Transilvania, deci nu foarte departe de Tartaria. Cercetarile legate de scrierea danubiana si vechea civilizatie europeana sunt facute inclusiv de istorici straini de prestigiu. Nu prea sunt inghitite insa (apar inclusiv teorii ale conspiratiei cum ca tablitele de la Tartaria sunt false, ca protocronism si alte blablauri) pentru ca strica un intreg esafodaj istoric pe care se sprijina inca multi, si anume ca scrierea a aparut in Sumer, ca acolo a existat cea mai veche civilizatie etc.


Grifon

Te salut, dle.@kandaon, si mă bucur că ai revenit printre noi.
Firește că tăblițele de la Tărtăria sunt reale, si chiar foarte vechi. Indiscutabil, sunt o valoare de patrimoniu național - doar că nu se știe exact c-ar fi o scriere (aici fiind o întreagă discuție, de la pictografie la...slove).
Si nici nu fac parte din cei care cred că în Pădurea Baciului nu e nimic.

E bine însă a păstra un ochi critic, luând în ecuație și anumite conjuncturi.

prodcomb

Citat din: Grifon din  03 Aprilie 2018, 07:49:27
Te salut, dle.@kandaon, si mă bucur că ai revenit printre noi.
Firește că tăblițele de la Tărtăria sunt reale, si chiar foarte vechi. Indiscutabil, sunt o valoare de patrimoniu național - doar că nu se știe exact c-ar fi o scriere (aici fiind o întreagă discuție, de la pictografie la...slove).
Si nici nu fac parte din cei care cred că în Pădurea Baciului nu e nimic.

E bine însă a păstra un ochi critic, luând în ecuație și anumite conjuncturi.

Despre tăblițe de la Tărtăria s-a scris vreodată în revista ,,Magazin istoric"?

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

kandaon

Citat din: Grifon din  03 Aprilie 2018, 07:49:27
Te salut, dle.@kandaon, si mă bucur că ai revenit printre noi.
Firește că tăblițele de la Tărtăria sunt reale, si chiar foarte vechi. Indiscutabil, sunt o valoare de patrimoniu național - doar că nu se știe exact c-ar fi o scriere (aici fiind o întreagă discuție, de la pictografie la...slove).
Si nici nu fac parte din cei care cred că în Pădurea Baciului nu e nimic.

E bine însă a păstra un ochi critic, luând în ecuație și anumite conjuncturi.

Te salut si eu dle Grifon. Desigur, intotdeauna e bine de pastrat si un ochi critic, sunt de acord cu asta, mai ales ca unele fenomene sunt foarte greu de reprodus, sau chiar observat, nu sunt ceva constant si palpabil oricand, oriunde si oricum (cum e si treaba cu OZN-urile si fenomenele asociate) si exista si multa dezinformare ori simpla "bagare in seama" si "troll"-eala (sa folosesc un termen mai trendy) in domeniile astea

Legat de tablite si scriere, da sunt dezbateri pe tema asta, cred ca de obicei se accepta cel putin ca e vorba de o proto-scriere, plus ca inca sunt destui savanti (istorici, lingvisti, arheologi etc) carora nu le-ar pica bine sa fie pe deplin acceptata chestia asta dat fiind ca si-au bazat munca pe relatia cu Sumerul.

Exista insa chiar organizatie internationala de istorici care se ocupa mai mult sau mai putin permanent si de culturile preistorice din zona asta (inclusiv de "scrierea danubiana", se poate da un search acolo inclusiv pentru "Tartaria tablets" astea, ori "danubian script" etc)
https://www.archaeomythology.org/


alx

Citat din: Guest din  03 Aprilie 2018, 12:02:17Nu exista nicio dovada (cel putin publica) a vreunui FAN in padurea respectiva.

Relativ corect.


Citat din: Guest din  03 Aprilie 2018, 12:02:17 "Platoul Sift" este o aberatie daca ne referim la fenomene neidentificate... daca erau fenomene, acestea se vedeau de jos de catre locuitorii din zona.

Stimate domn, platoul Sift nu este legat direct de fenomenele UFO așa cum le vezi domnia ta...apropo, de ce crezi că se cheamă asa?


Citat din: Guest din  03 Aprilie 2018, 12:02:17Padurile de la Faget, Craciunesti si alte paduri in care s-au izbit OZN-uri de copaci sunt povesti de adormit copiii, au existat invazii de bacterii care au dus la ruperea pinilor (pentru ca bacteria respectiva afecta doar pinii) de exemplu. Cel mai rau imi pare de cei care cred ca OZN-ul de origine ET s-a lovit de copaci si aceasta iluzie este intretinuta de ignoranta publicului dar si de intentia unora de a mentine potentialul fenomenului aprins.

O să mă refer doar la Pădurea Făget...e foarte interesant cum bacteriile alea s-au hotărât să doboare toți copacii DEODATĂ...și să-i doboare prin rupere. Parcă și văd bacteriile cu topoarele pe umăr mergând să lupte cu pădurea buclucașă...   Și știi ce e cel mai interesant? Că toți pădurarii, inginerii silvici, investigatori oficiali și neoficiali...toți dar absolut toți nu au menționat superbacteriile astea...poate și pentru că, așa cum se vede și în filmul de aici : https://www.youtube.com/watch?v=FMBbOU2wjC8   pădurea aia chiar e ruptă și distrusă, nu măcinată?


Citat din: Guest din  03 Aprilie 2018, 12:02:17Imi pare rau daca am strivit corola de minuni a lumii (pentru unii) insa fenomenul exista dar este cu totul si cu totul altceva, insa presupun ca stiati aceste aspecte.

Eu zic să ai grijă să nu strivești...ouăle. Că tot vin niște...aparent sărbători pascale!  În rest, poate doar corola ta de neuroni să fi avut de suferit...că altfel...te-ai dus acolo în sandale și te-ai întors în șlapi!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: kandaon din  03 Aprilie 2018, 11:21:51
Te salut si eu dle Grifon. Desigur, intotdeauna e bine de pastrat si un ochi critic, sunt de acord cu asta, mai ales ca unele fenomene sunt foarte greu de reprodus, sau chiar observat, nu sunt ceva constant si palpabil oricand, oriunde si oricum (cum e si treaba cu OZN-urile si fenomenele asociate) si exista si multa dezinformare ori simpla "bagare in seama" si "troll"-eala (sa folosesc un termen mai trendy) in domeniile astea

Legat de tablite si scriere, da sunt dezbateri pe tema asta, cred ca de obicei se accepta cel putin ca e vorba de o proto-scriere, plus ca inca sunt destui savanti (istorici, lingvisti, arheologi etc) carora nu le-ar pica bine sa fie pe deplin acceptata chestia asta dat fiind ca si-au bazat munca pe relatia cu Sumerul.

Exista insa chiar organizatie internationala de istorici care se ocupa mai mult sau mai putin permanent si de culturile preistorice din zona asta (inclusiv de "scrierea danubiana", se poate da un search acolo inclusiv pentru "Tartaria tablets" astea, ori "danubian script" etc)
https://www.archaeomythology.org/

Poate ar trebui deschis un topic nou cu articolele originale ale lui Nicolae Vlassa.
Contează mult informația originală, nu lucrarile și prelucrările altora.




distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

@Guest
  Sincer, nu mai am energia să intru într-un soi de polemică cu tine...observ că ești o cană plină, în care nu mai încape nimic...așa că demersul meu ar fi inutil. Pot însă să-ți spun că Pădurea Baciu nu e chiar ușor de...citit! Dacă ai fi citit mesajele mele anterioare, ai fi înțeles asta deja.  Mă rog, e dreptul tău să ai o anumită opinie...însă dacă încerci să transformi opinia ta în adevăr, pe care să ni-l impui...ei bine, aici ai o problemă. Pentru că un drum în Pădurea Baciu nu te poate lămuri...eu am zeci de drumuri acolo, am stat de vorbă și cu mulți localnici, am dormit acolo, adică pot spune că am alocat timp și resurse pentru treaba asta, și încă o mai fac. Ar fi interesant să te întrebi de ce nu mă opresc...sau poate crezi că sunt tâmpit și credul? Te pot asigura că nu sunt nici una, nici alta...


Legat de acei copaci...vreua să-ți spun că am văzut până acum sute de astfel de copaci atacați de paraziți...este, cumva, o chestie banală în zona unde eu locuiesc. Însă aspectul lor este inconfundabil...în primul rînd, acești copaci se uscă sau sunt deja uscați, ceea ce nu se poate spune despre cei din Făget.  Și te pot asigur că orice tehnician silvic recunoaște așa ceva...nici nu e cine știe ce filozofie. Dar, sigur că tu poți continua pe linia asta...până la urmă e dreptul tău. Însă va trebui să ai grijă să nu devii ridicol...


În altă ordine de idei, ți-am observat evoluția pe forum...și am observat și transformările prin care treci. După ce ne-ai livrat zeci/sute de fotografii/filmări în care erai 100% convins că ai surprins...nu știu ce, deși toate aveau explicații logice, vii acum și explici ceea ce nu s-a putut explica în zeci de ani...nu crezi că ești puțin cam...deplasat? Dai explicații categorice unor...fenomene pe care am senzația că nu le înțelegi și nici nu le percepi...sigur, nu e NEAPĂRAT vina ta pentru că nu le percepi...dar eu zic că puțină moderație nu ți-ar strica...
Și după ce vei  face măcar atâtea drumuri câte am făcut eu la Baciu, poate că vei înțelege că nu înțelegi...și că acolo se întâmplă, UNEORI, chestii greu de digerat de mintea noastră încorsetată într-un mod de gândire dezastruos și plin de prejudecăți!


Citat din: Guest din  03 Aprilie 2018, 15:19:00Nu stiu ce sa spun despre sandale si slapi, la ce te referi? Eu m-am dus in bocanci pentru ca era si noroi!  :D

cctd!
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Grifon

Reluând firul istoric, ar fi util de reperat ce alte activități / mărturii s-au mai înregistrat în zonă, în lungul șir de secole ce s-au succedat după preistoricii deja menționați.
Ținând cont că în antichitate Clujul a fost centrul roman Napoca, iar în evul mediu a fost la fel de important pe Transilvania, aria pădurii nu putea trece....neobservată.
Români, maghiari, turci, tătari...o groază de lume a bătut periferiile Clujului. Trebuie să mai fi rămas povești notabile - dacă fenomenele pădurii au avut o oarecare constanță.

prodcomb

Citat din: alx din  04 Aprilie 2018, 10:21:00
@Guest
  Sincer, nu mai am energia să intru într-un soi de polemică cu tine...observ că ești o cană plină, în care nu mai încape nimic...așa că demersul meu ar fi inutil. Pot însă să-ți spun că Pădurea Baciu nu e chiar ușor de...citit! Dacă ai fi citit mesajele mele anterioare, ai fi înțeles asta deja.  Mă rog, e dreptul tău să ai o anumită opinie...însă dacă încerci să transformi opinia ta în adevăr, pe care să ni-l impui...ei bine, aici ai o problemă. Pentru că un drum în Pădurea Baciu nu te poate lămuri...eu am zeci de drumuri acolo, am stat de vorbă și cu mulți localnici, am dormit acolo, adică pot spune că am alocat timp și resurse pentru treaba asta, și încă o mai fac. Ar fi interesant să te întrebi de ce nu mă opresc...sau poate crezi că sunt tâmpit și credul? Te pot asigura că nu sunt nici una, nici alta...


Legat de acei copaci...vreua să-ți spun că am văzut până acum sute de astfel de copaci atacați de paraziți...este, cumva, o chestie banală în zona unde eu locuiesc. Însă aspectul lor este inconfundabil...în primul rînd, acești copaci se uscă sau sunt deja uscați, ceea ce nu se poate spune despre cei din Făget.  Și te pot asigur că orice tehnician silvic recunoaște așa ceva...nici nu e cine știe ce filozofie. Dar, sigur că tu poți continua pe linia asta...până la urmă e dreptul tău. Însă va trebui să ai grijă să nu devii ridicol...


În altă ordine de idei, ți-am observat evoluția pe forum...și am observat și transformările prin care treci. După ce ne-ai livrat zeci/sute de fotografii/filmări în care erai 100% convins că ai surprins...nu știu ce, deși toate aveau explicații logice, vii acum și explici ceea ce nu s-a putut explica în zeci de ani...nu crezi că ești puțin cam...deplasat? Dai explicații categorice unor...fenomene pe care am senzația că nu le înțelegi și nici nu le percepi...sigur, nu e NEAPĂRAT vina ta pentru că nu le percepi...dar eu zic că puțină moderație nu ți-ar strica...
Și după ce vei  face măcar atâtea drumuri câte am făcut eu la Baciu, poate că vei înțelege că nu înțelegi...și că acolo se întâmplă, UNEORI, chestii greu de digerat de mintea noastră încorsetată într-un mod de gândire dezastruos și plin de prejudecăți!



cctd!
   


Sincer, m-ai dezamăgit.
Pădurea trebuie ,,stârnită".
Ai înregistrat și ascultat (într-un anumit fel) infrasunetele pădurii?
Știai de combinația infrasunete-ceață?
În pădure trebuie să mergi în picioarele goale; dacă plouă sau este iarnă se poartă un tip de încălțări.

Multe din cele ce ai spus lui @Guest ți se potrivesc.

Deci în pădure trebuie să fii activ din punct de vedere al echipamentelor de interogare (mai simple sau mai complicate).
Dar trebuie să știi ce-și-cum.



distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  04 Aprilie 2018, 17:31:29
Sincer, m-ai dezamăgit.
Pădurea trebuie ,,stârnită".
Ai înregistrat și ascultat (într-un anumit fel) infrasunetele pădurii?
Știai de combinația infrasunete-ceață?
În pădure trebuie să mergi în picioarele goale; dacă plouă sau este iarnă se poartă un tip de încălțări.

Multe din cele ce ai spus lui @Guest ți se potrivesc.

Deci în pădure trebuie să fii activ din punct de vedere al echipamentelor de interogare (mai simple sau mai complicate).
Dar trebuie să știi ce-și-cum.



E ușor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înșirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.
   M.E.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Ca de obicei o nimerești ca nuca în perete.
Vezi că Poetul a scris multe poezii despre pădure.
Apleacă-te puțin asupra lor.

PS
legat de subiectul rubricii, nu ,,tot prin bălării"! ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Grifon

Cred că "acidulările" ...nu ne prea ajută.
Fiecare cu părerea lui, nimic rău în asta. E drept, n-ar strica mai multe argumente, însă și așa fiecare poate rămâne mai sceptic - sau mai entuziast.
Experiențele pomenite de dl.@alx, chiar dacă, să zicem, subiective, mă fac chiar ușor invidios - nu-i puțin lucru să ai parte de trăiri...mai altfel.
Întrebarea pe care aș pune-o însă (nu din cele ce ar friza indiscreția) este următoarea : a mai simțit și vreun însoțitor acele manifestări ?
Chiar dacă, să admitem, în mod diferit ?