Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]

Creat de jackie28t, 11 Aprilie 2006, 19:15:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

Ryn, Shadowman...incetisor sa nu va inecati....lucrurile mai devreme sau mai tarziu tot se vor lamuri intr-un fel sau altul...acum ramane de vazut daca vor mai avea vreo relevanta pentru noi :|
Ryn, felicitari chiar imi luasem gandul de a mai astepta ceva materiale din cele promise....da-i inainte banuiesc ca asta-i doar inceputul...a si sa nu uit am inceput sa-ti cresc karma :lol:...pe parcurs voi mai vedea :roll:

Shadowman

 E interesant ca la ora la care s-a facut fotografiile (aprox. ora 13 ) soarele se afla aproape de inaltimea maxima deasupra orizontului, la acea data...Banuiesc ca s-a tinut cont de acest fapt la analize , reconstituire si la interpretarea umbrelor...
Nu ma pricep la fotografii sau la analiza acestora,insa din punctul de vedere al "profanului" nu pot sa nu constat ca e adevarat noroc sa fotografiezi un OZN fara sa-ti bata soarele in aparat...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: ryn din  19 Ianuarie 2007, 17:21:09
Analiza imparþialã a cazului OZN Poiana Rotundã
Pãdurea Hoia-Baciu, Cluj, ROMÂNIA
18 August 1968

  Ryn,la pagina :
  http://www.jurnalul.ro/articol_13373/biblioteca_ozn_in_casa_lui_iorga.html
  aflu ca Emil Barnea a fost batut,i s-au confiscat filmele...
  Stiai... ? Sau sau nu e adevarat...?
  In analiza prezentata nu intilnesc aceste "amanunte"...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

CHIP

NU CRED CA MAI PUNE NIMENI LA INDOIALA FAPTUL CA IN PADUREA DE LINGA CLUJ SE PETREC FENOMENE STRANII SI STIU CA PROFESORUL ADRIAN PATRUT A FOST CEL MAI ACTIV CERCETATOR AL ACESTOR FENOMENE.FOTOGRAFII SAU FILMARI IN ACEASTA ZONA S-AU MAI FACUT SI SE MAI FAC,INSA PROBLEMA ESTE CA NU SE DAU PUBLICITATII.DE CE OARE?SAU CUMVA ACCESUL LIBER IN ACEASTA ZONA ESTE INTERZIS?

ryn

Zona este accesibila oricui. Nu cred ca cineva detine materiale concludente si nu le publica in ceea ce priveste fenomenele de la Hoia. Vedeti, zona asta se bucura de o faima prost construita de persoane limitate si excitate de senzationalul ieftin de sorginte radio-santz.

Mihai_Tm

Dar daca toata povestea asta cu Hoia este doar praf aruncat in ochi pentru a distrage atentia de la adevaratul loc de desfasurare a fortelor necunoscute noua sa zicem? Nu ca l-as sti dar este o posibilitate.Acum nu zic ca nu s-au intamplat lucruri stranii acolo dar...

Shadowman

 Ce mai aflam pe internet...
Pe 31 octombrie 2003 (in ziua de Halloween... :evil:),Discovery Channel a prezentat un reportaj filmat in Padurea Baciu, in care incerca sa explice ciudateniile din zona...Ghidul reporterilor...? Ghiciti !
Vrajitoarea Ciresica !
Ne poate ajuta cineva cu mai multe informatii...? :roll:

http://arhiva.monitorulcj.ro/2003/2003.09.18/local2.html
http://shaman70.ablog.ro/2006-12-02/padurea-baciu-si-misterele-ei.html
http://www.ieseanul.ro/articol/ziar/iasi/manualul-vrajitoarelor/4921/0/print/
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: ryn din  21 Martie 2007, 15:04:46
Nu cred ca cineva detine materiale concludente si nu le publica in ceea ce priveste fenomenele de la Hoia. .

Despre filmarea realizata de domnul Adrian Patrut in padurea Hoia-Baciu si prezentarea
acesteia pe un post de televiziune acum citiva ani ( sa fie 10,sa fie 5 ,nu mai retin exact...) trebuie sa stiti...
Nu e o proba "beton" ,dar nici de lepadat nu este... :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: aswotim din  29 Octombrie 2006, 19:25:03
Astept niste fotografii si despre fenomenele ciudate din zona.
Am auzit ca mai multi au dat de fenomene ciudate, am si citit pe aici despre astea dar parca n-am vazut inca un lucru care sa ma convinga, ceva irefutabil...

Ar trebui expuse aici ,pe forum ,fotografii din Padurea Baciu...Cei care au vizitat
zona,cei care au facut fotografii si vor sa le expuna...Sunt arbori in acea padure
care au crescut foarte straniu ,cu crengile rasucite...Unii dintre ei au fost "etichetati"
(s-au pus niste placute...)de catre o asociatie de cercetare a fenomenelor "para"...Cine
a fost si a vizitat padurea stie despre ce vorbesc...Din pacate ,la momentul in care am
vizitat zona nu am facut fotografii pentru a le expune... Momentul in care am vrut sa intram in padure (am fost doua persoane...) a fost memorabil...! Am ramas uimiti de linistea care
domnea in padure ! Nu se auzea absolut nimic,nici o pasare,nici un fosnet de frunze,o musca,
o adiere de vint...O liniste ca de mormint ! Aveai strania senzatie ca  esti urmarit ...!
  O padure mai deosebita !
  Cine are fotografii facute cu arborii cei ciudati poate doreste sa le expuna...
  Altfel,multi cred ca se spun "snoave" ori se discuta "folclor"... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

DepthOfField

Shadowman..eu am un fix... omul este subiectiv. Si intotdeauna NU uit acest parametru.

In primul rand, spun cele ce le voi spune doar din presupunere si judecata si s-ar putea sa gresesc...nu am fost niciodata in padurea Baciu.

Deci:
Nu cumva Padurea Baciu este mai "deosebita" numai sau in special datorita faptului ca ne uitam cu mult mai multa atentie la ea? (fata de oricare alta padure banala de la coltul orasului sau aiurea) ?

Citat"Sunt arbori in acea padure care au crescut foarte straniu ,cu crengile rasucite..."
Esti sigur ca nu e ceva obisnuit ca in orice padure sa fie si ciudatenii? (se zice "padure fara uscaturi nu exista")..deci...faptul ca te uiti cu atentie cand esti in Padurea Baciu, fata de alta plimbare in alta padure, sau chiar iti sar acei copaci in ochi doar pt ca cineva i-a insemnat cu placute...nu cumva este subiectivismul de care vorbeam?

Citat"Momentul in care am vrut sa intram in padure (am fost doua persoane...) a fost memorabil...! Am ramas uimiti de linistea care
domnea in padure ! Nu se auzea absolut nimic,nici o pasare,nici un fosnet de frunze,o musca,
o adiere de vint...O liniste ca de mormint ! Aveai strania senzatie ca  esti urmarit ...!
  O padure mai deosebita !
"

Esti sigur ca nu doar ai prins o zi foarte calma (fara vant), intr-un anotimp propice? pai daca te-ai dat jos din masina si din lumea galagioasa urbana...si ai pasit in natura departe de vacarm...ce te asteptai sa gasesti? Nu liniste? Vrei sa spui ca nu sunt pasari in padurea Baciu? Nu sunt animale? Ca daca bate vantul, nu se aude nimic? Ca frunzele nu cad din copaci?

Ce vreau sa spun: ai trait poate o experienta deosebita de cotidianul familiar tie, dar esti sigur ca ce ai vazut/trait e anormal? raportat la ce alta experienta anume s-ar deduce ca e ceva anormal?

La urma urmei tu descrii o impresie placuta de la ceva inedit in ochii tai, un fel de "ce frumos a fost in calatorie". Scuze ca stric poeticul descrierii..dar .. clarificarea unei probleme necesita eliminarea subiectivismelor si a impresiilor. De fapt asta (incerc sa) fac eu. De-aia uneori stric un anumit farmec. Misterele au un anumit farmec. Realitatea e doar cruda. Asta e.

CitatCine are fotografii facute cu arborii cei ciudati poate doreste sa le expuna...
  Altfel,multi cred ca se spun "snoave" ori se discuta "folclor"...
Deci cine are poze cu manifestari energetice, sau alte adevarate ciudatenii in zona sa ne dea de gandit ca e ceva dubios p-acolo?

p.s cat despre pozele lui Barnea...deja mi-am format o parerea negativa despre ele ....   :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Nox

Citat din: ciuciulete din  04 Aprilie 2007, 16:43:27
Shadowman..eu am un fix... omul este subiectiv. Si intotdeauna NU uit acest parametru.

Iar in goana dupa a fi obiectivi devenim subiectivi.

Doar: "keep an open mind".
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: ciuciulete din  04 Aprilie 2007, 16:43:27
Shadowman..eu am un fix... omul este subiectiv. Si intotdeauna NU uit acest parametru.
In primul rand, spun cele ce le voi spune doar din presupunere si judecata si s-ar putea sa gresesc...nu am fost niciodata in padurea Baciu.
Deci:
Nu cumva Padurea Baciu este mai "deosebita" numai sau in special datorita faptului ca ne uitam cu mult mai multa atentie la ea? (fata de oricare alta padure banala de la coltul orasului sau aiurea) ?

Ciuciulete...
Am vizitat Padurea Baciu la inceputul lunii septembrie 1998... ( 3 si 4 septembrie,am gasit
o fotografie de-atunci...Ehee,eram mai "tinar si ferice",vorba poetului...  :-)) Fascinat de
cartea "Fenomenele de la Padurea Hoia-Baciu" scrisa de Adrian Patrut (carte aparuta in
1995...) am hotarit cu un prieten sa facem o vizita la "fata locului"...
Pasiune veche,dupa cum vezi... :wink:
Am vizitat padurea in dupa-amiaza zilei de 3 septembrie ...Stiu ca pina sa intram in padure ne-am oprit la o mica
cabana de lemn aflata la marginea padurii,unde am baut niste racoritoare...Am iesit,am dat coltul si hai sa vedem padurea...
Vremea era noroasa,vintul nu batea si chiar nu se auzea nici macar o musca sau fishiitul
unei frunze...! Chestiune remarcata si de amicul cu care am fost...Am stat cam o ora
jumatate-doua (din cite-mi amintesc...) Mai bine de jumatate din perioada in care am vizitat padurea
nu se auzeau decit pasii,graiul,respiratia noastra...Nu spun ca am trait in padure ( :-D),dar am
mai calatorit la viata mea,am mai pasit in paduri...Chiar ni s-a parut straniu...! Si chiar
nu cadea nici o frunza si nu se auzea nici o pasare,nu se vedea vreo insecta...!
  Parca era incremenita !
Abia in a doua jumatate a plimbarii s-a mai auzit cite ceva,timp in care aparuse si
soarele...Ajunsesem  la marginea padurii si priveam spre oras...
Am vizitat-o si a doua zi ,cind a fost o vreme frumoasa...Nu am mai intilnit acea liniste,tropaiau turistii...! :-D Unii ii auzeai vorbind de "bioenergii","ghizi" care trancaneau despre mistere,spirale ,yng-yang...Altii la o bere...  :-D
Acum ,deh,poate am prins noi o zi foarte calma,poate am fost subiectiv,poate ni s-a
parut...Ce sa spun...? In perioada 1982-1994,timp de citeva luni pe an nu prea stateam
prin Bucuresti...Si vreo doua -trei saptamini pe an le petreceam la munte,prin cabane,destul de izolati...Stiu cam ce inseamna linistea...
  Despre copacii rasuciti,spiralati si "imbirligati"nu pot spune decit atit: doar la padurea Baciu am vazut asa ceva...! Nu sunt "copacolog",dar nu cred ca au crescut asa ca i-a lovit vreo ciuperca,vreun parazit sau ca au suferit mutatii genetice...
Surprinzator,cautind pe Net o fotografie pentru a exemplifica cum arata unii copaci am gasit aceasta adresa :
  http://phg.ro/stire.php?id=3761&cat_id=14

Se pare ca n-am dat in "danga-langa" in 1998...Si altii spun aceleasi lucruri...!
Apropo,sunt forumisti pe acest forum din Cluj care ar putea ,daca doresc,sa faca un "act
de caritate" , postind citeva fotografii ale copacilor "controversati"...Le multumesc anticipat !

PS : Ryn,Spooky ,poate aveti vreo fotografie cu "ciudateniile" din Padurea Baciu...
 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: mirela din  20 Septembrie 2006, 23:19:28
Negativele din cite stiu eu au fost confiscate de catre Securitate.
Daca nu ar fi fost autentice de ce sa fie confiscate? Se gasea o metoda sa se dovedeasca falsul,iar Barnea ar fi fost probabil inchis intr-un ospiciu, sau declarat dusman al poporului.
Se vorbeste despre invazia in Cehoslovacia si despre faptul ca prezentind fotografiile respective se incerca abaterea atentiei opiniei publice de la ce se intimpla in acea tara.
In cazul acesta nu cred ca s-a incercat asa ceva. Aduceti-va aminte ca insa Ceausescu a condamnat vehement atacul asupra Cehoslovaciei. Fotografiile ar fi "umbrit " imaginea "celui mai iubit fiu".

  Romania,vara anului 1968...Atmosfera acelor vremuri si masurile care se luau in cazul in care tara era atacata de sovietici :
http://www.jurnalul.ro/articol_76377/ion_stanescu___razboiul_intregului_popor_.html
Un interviu cu domnul Ion Stanescu,fost sef al Securitatii...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: ryn din  21 Martie 2007, 15:04:46
Zona este accesibila oricui. Nu cred ca cineva detine materiale concludente si nu le publica in ceea ce priveste fenomenele de la Hoia. Vedeti, zona asta se bucura de o faima prost construita de persoane limitate si excitate de senzationalul ieftin de sorginte radio-santz.

De explicatia data fenomenelor din padurea Baciu de clarvazatoarea Valentina,ce zici ...?  :roll:
http://www.esnips.com/doc/15ea71a6-86d6-4434-a15a-9f621f4bf378/despre-padurea-Baciu---pietrele-Doamnei---Magura---zinziene---minastirea-Sigla

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY