Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]

Creat de jackie28t, 11 Aprilie 2006, 19:15:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

liteady73

Salut Stedracu !...

Nu ai intrebat pe nimeni pe drum sau in zona? :-)

Daca ai laptop sau telefon cu legatura la net, la tine, sa ne tii la curent cu ce e mai neobisnuit pe acolo... Mai ales ca acum se lasa noaptea... :-)

Best regards!...

ryn

Analiza imparþialã a cazului OZN Poiana Rotundã
Pãdurea Hoia-Baciu, Cluj, ROMÂNIA
18 August 1968

Am ramas dator cu acest material.



*)Mentionez ca acest articol se afla sub legea drepturilor de autor.

Shadowman

  Ryn,am citit materialul tau...
  Culmea !!!,sa stii ca a fost mai interesant sa aflu ceea ce nu stii ,decit raspunsurile date...!
  Despre cauzele care NU te-au condus la aflarea unui raspuns,no comment...
  Multumim de material !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

pri3st3ss

rabdare,mai copii!
oamenii - si am mai spus-o si cu alte ocazii - au si servicu, viata personala ,probleme personale,iubiti/iubite/sotii nu stau in loc de noi..
noi stam aici si comentam si nu suntem multumit si ei se impart in 10...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darkness

cata rabdare? inca 50 de ani?!
apropo...au trecut 50 de ani de la roswell,dc nu spune nimeni nimic?

viata personala e una si cea profesionala alta, ar trebui sa le imbine mai bine,ca asa doar ne rezumam la ceea ce presupunem noi datorita zecilor de informatii de pe net/media si nu facem nimic,doar ne pierdem timpul...

pri3st3ss

rabdare,darkness,cu rabdarea treci marea..
asta daca nu cumva esti moise si treci marea cu altceva :-D
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

DepthOfField

Ryn, un material interesant care, pentru mine, ofera cateva elemente de culise nestiute, dar asa cum remarca si Shadowman, ambiguitatea povestii nu poate fi inlaturata oricat ne-am stradui...situatie tipica fenomenului OZN un general. Daca iei pozele ca atare, te poti gandi si ca-s reale, si ca-s falsuri. Daca intri in amanunte de culise, poti crede ca martorii spun adevarul, dar la fel de bine nu poti exclude si ca mint sau manipuleaza din diverse interese. Si ,atunci, nu ramane decat ca fiecare sa creada ce hotaraste intuitia lui, si evident, multi se vor insela in acest fel.
Eu unul cred ca ceea ce vedem in pozele in discutie este ceea ce trebuie: exact o farfurie zburatoare, fata si profil, termenul si notiunea clasica standard a acelei vremi:  "flying saucer"  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ryn

Imi cer scuze daca am lasat impresia ca eu consider acest caz ca fiind un fals. Cred ca acolo a fost fotografiat un OZN clasic. Am dorit sa atrag atentia asupra tuturor variantelor posibile si nu sa denigrez martorii sau declaratiile.Daca se va limpezi vreodata cazul atunci il putem considera piatra de temelie a ufologiei romanesti. parerea multor persoane avizate mi-a atras atentia asupra acestui caz, si sincer multi il considera o eroare. Am sa revin si cu celelalte variante asupra acestui caz si le voi posta tot aici. Cei care cer dovezi in privinta acestui caz sa puna mana si sa caute, sa participe, eventual sa identifice persoanele aflate inca in viata si sa le contacteze. Singurele dovezi materiale, cliseele (singurele care pot exclude falsul de laborator foto) sunt pierdute pe la Berevoiesti. Ma intereseaza forumisti capabili sa umble si sa caute prin Cluj, Tg. Mures, Iasi si Bucuresti. Le voi da date iar ei pot sa se convinga singuri de cele spuse de martori. Ce ziceti, ne bagam?

Shadowman

 Multe necunoscute in cazul analizat de tine,Ryn...
Si noi vrem sa aflam adevarul,dar asta e...
O conspiratie,"oamenii in negru",Karma,"urzeala" extraterestra...?
Un scenariu bun pentru un film serial...!
Daca ai epuizat toate mijloacele conventionale de cercetare ,nu ramine decit sa
apelam la mijloacele "neconventionale"...Sa intrebam un "clarvazator",
o sedinta de spiritism,sa citim in rune,carti de tarot,bobi...Ori sa
apelam la serviciile unui yoghin,saman,vrajitor...Sau experti in radiestezie...
Cred ca trebuie sa avem in vedere si faptul ca (inca...) nu am ajuns la un nivel
ridicat de spiritualitate,noi forumisti sau cititorii  de pe RUFON...
Chestiuni "transcedentale","oculte",ferecate cu 7 peceti pentru ochii neinitiatului
sau profanului...
Deh,probleme de evolutie spirituala...Trebuie sa mai mincam verdeturi,sa mai rostim
incantatii ori sa aducem ofrande...Eu propun sa nu mai intrebam pe forum ,ci sa ne pocaim...Poate ET ne vor dezvalui marile mistere...Cu acesta ocazie fac un apel la cei care au ajuns la un nivel ridicat de spiritualitate,si-au deschis "al treilea ochi" ori se decorporalizeaza sa se miluiasca si de noi,"furnicile" ignorante de pe RUFON...Sa ne lumineze si pe noi,cei care salasluim prin "tenebre"...Please !  :cry:
  Am apelat si eu cindva la serviciile acestora,cu mult timp in urma,intr-o chestiune
personala...Cu OZN-uri...Chiar am dat un anunt in vreo doua ziare,acum multi ani...
   Astept raspunsul si in ziua de azi...
   Se pare ca multe pot face persoanele "dotate"...Gasesc obiecte disparute,leaga si dezleaga,vindeca,fac de "spor" sau de "faliment",vad la distanta,profetesc,misca obiecte... Si alte,alte minuni...
  Insa,cind vine vorba de OZN-uri,o cam "scalda",nu stiu de ce...E "tabu" subiectul asta...
  Ca si spatiul aerian,"dosarili","oamenii in negru" ,"pac-pac"... :evil:
  Ryn,incearca si metodele enumerate de mine mai sus...Stii ce se spune,incercarea moarte n-are...
  Si tine-ne la curent daca descoperi ceva,OK...?  :-)
 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

De sfaturi sunt satul... Am facut si asta dar daca m-as apuca sa public rezultatele crezi ca m-ar crede cineva? Sau nu cumva o sa mi se infiga si mie un bold in spinare care sa tina etichete de genul acelora care le poarta destui in lumea asta?  :-D. Si incurajand o astfel de linie nu crezi ca m-as pierde in amanunte? Eu zic ca e mai bine sa folosim aceleasi arme daca nu exact aceleasi cu advesarul, macar in ceea ce publicam.

Shadowman

Citat din: ryn din  22 Ianuarie 2007, 15:27:45
De sfaturi sunt satul... Am facut si asta dar daca m-as apuca sa public rezultatele crezi ca m-ar crede cineva? Sau nu cumva o sa mi se infiga si mie un bold in spinare care sa tina etichete de genul acelora care le poarta destui in lumea asta?  :-D. Si incurajand o astfel de linie nu crezi ca m-as pierde in amanunte? Eu zic ca e mai bine sa folosim aceleasi arme daca nu exact aceleasi cu advesarul, macar in ceea ce publicam.

  Ryn,sunt destule personalitati care au apelat la aceste "servicii"...Cred ca nu e o noutate pentru tine...
  Daca poarta "girul" unei "somitati" in materie de "neconventional",fii sigur !,multi vor apleca urechea
sau vor casca gura...Si,mai stii,poate chiar spune adevarul !
   Macar probabilistic,vorbind... :-D
   Ar fi interesant daca am afla ca zece "extrasenzori" spun acelasi lucru...Asta chiar ar pune pe ginduri !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

 O completare la mesajul anterior...
In cazul in care nu doresti sa ti se infiga "un bold in spinare" sau sa fii
"etichetat",poti trece "analiza" la topicul " Povestile Seherezadei...."
Cu urmatorea mentiune : "Orice asemanare cu realitatea e pur intimplatoare..." :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Citat din: ryn din  19 Ianuarie 2007, 17:21:09
Analiza imparþialã a cazului OZN Poiana Rotundã
Pãdurea Hoia-Baciu, Cluj, ROMÂNIA
18 August 1968

Am ramas dator cu acest material.

*)Mentionez ca acest articol se afla sub legea drepturilor de autor.

ryn,un material interesant.Multumesc de expunere  :-)

Shadowman

  Recitind materialul imi pun multe intrebari...
  Fost maior de geniu in MAPN, anul 1968, evenimentele din Cehoslovacia,tensiunile de la granita,juramintul fata de patrie (si partid ,conducator...)...Apare un OZN,eu culeg surcele,posibilul "inamic" intr-o misiune de spionaj pe teritoriul tarii,sunt (fost...) militar,am idee ce inseamna un aparat de zbor militar,stiu ce inseamna violarea spatiului aerian al tarii...Mai ales in contextul evenimentelor din acel an...Ce fac ? Cui raportez "incidentul" ? Cit de repede ? Unde trebuie sa ma prezint cu aparatul foto ? Cu cine  iau legatura ? Sunt in rezerva,situatia in jurul tarii e asa cum e,oamenii erau strinsi-ca niciodata-in jurul iubitului partid si conducator...
  Termin picnicul si dupa 10 zile developez filmul..."Sun(a) un prieten" si ii prezint materialele pentru analiza...El le ia si le prezinta unui fotoreporter...Am 45 de ani la data observatiei,dosar curat-cel putin la intrarea in rindul fortelor armate,conform criteriilor vremii (origine sociala"sanatoasa",pregatit ideologic,nu cazier,etc...)-pregatire in domeniu...(adica nu ma incurc in a aproxima,la ochi, unghiuri si distante,ca doar sunt topograf...)
  La 45 de ani nu cred ca ma mai duc la picnic cu prietenii ,sa aruncam cu discul in poienita ca sa dau cu "subsemnatul" la Securitate...
  Multe intrebari...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ryn

 :-D ai inceput sa le dumici asa cum le dumic si eu de la o vreme.