Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

John Lear ''captator de suflete '' pe Luna ?!

Creat de @Lex, 21 Martie 2011, 13:59:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

mda, am impresia ca cei 2 sunt printre muulti altii care se leaga de niste adevaruri despre care au cunostiinta doar 1, 2 % si restu inventii si mincuni.it's all about the money

padme

Daca am retinut bine, anul trecut am vazut la tv o emisiune in care se vorbea despre aceste experiente traite in sala de operatii din America. Si ca sa se dovedeasca daca asa ceva se intampla cu adevarat sau nu, doctorii de la un spital (nu stiu de unde) au decis sa monteze pe perete o mica platforma orientata in sus, ce contine un desen care se poate vedea doar din tavan, cum ar veni daca te uiti de sus in jos. Au zis ca experimentul o sa tina cam un an si sa vada daca vreunul din cei care sustin ca s-au vazut de sus pot descrie desenul! Eu sunt foarte curioasa de rezultatele experimentului, desi timpul mi se pare foarte scurt, nu e un eveniment care se petrece des, dar nu cred ca isi va mai bate cineva capul, poate doar in vreun documentar pe Discovery despre asemenea fenomene...

fiulploii

Citat din: pri3st3ss din  26 Martie 2011, 22:26:34

( daca chiar vrem sa existe un asemenea dispozitiv) si aici langa noi,in biserici de pilda.

Daca luam in considerare :
1. in preistorie , cand s-a ajuns la constiinta de un anumit nivel au inceput riturile de inhumare . Primul ritual cunoscut este ingroparea in pozitie chircita sau fetala locul inhumarii fiind acolo unde se intampla - de obicei.
2. mai tarziu , la un alt nivel s-a practicat incinerarea , urnele fiind ingropate in locul sacru stabilit de comunitate loc separat de cel al comunicarii cu divinitatea.
3. apoi, altii de pe alt nivel- paralel sau nu , cine stie- au practicat inhumarea cu diverse orientari , pozitii functie de credinta care nu intereseaza acum . Cand a reinceput practica reinhumarii, initial , locul inhumarii era diferit de locul rugaciunii institutionalizate. Apoi  , pe scurt au aparut bisericile inconjurate de morminte . Practic, azi nu exista cimitir activ  :-D fara un locas de cult - fie el si o capela unde se oficiaza slujbe religioase.
Bisericile crestine , prin forma lor principala amintesc de un concentrator de sarcini potentiale .
Nu am luat in calcul diverse alte forme de religie fiindca nu am cum, subiectul e foarte vast .
Povestile despre captatorul de suflete de pe Luna consider ca sunt o operatiune tip steag-fals. Inclin spre ipoteza unui turn Tesla de nivel doi sau trei- fatza de ce stim despre turnurile Tesla- cu rol , ei bine , cand o sa am vreo idee cat de cat argumentata o sa o postez aici. Pana atunci, poate detine cineva informatii noi .

In concluzie, mie personal mi se pare ciudata forma locaselor de cult crestine, faptul ca sunt in majoritatea cazurilor inconjurate de morminte si mai ales faptul interzicerii crestine a incinerarii - ca si cum cineva s-ar teme ca saraceste-dispare daca nu capteaza-retine captiv ceva anume.
Doar pareri si nedumeriri personale..

Arhanghelul

#63
Citat din: fiulploii din  04 August 2012, 01:11:33
Daca luam in considerare :
1. in preistorie , cand s-a ajuns la constiinta de un anumit nivel au inceput riturile de inhumare . Primul ritual cunoscut este ingroparea in pozitie chircita sau fetala locul inhumarii fiind acolo unde se intampla - de obicei.
2. mai tarziu , la un alt nivel s-a practicat incinerarea , urnele fiind ingropate in locul sacru stabilit de comunitate loc separat de cel al comunicarii cu divinitatea.
3. apoi, altii de pe alt nivel- paralel sau nu , cine stie- au practicat inhumarea cu diverse orientari , pozitii functie de credinta care nu intereseaza acum . Cand a reinceput practica reinhumarii, initial , locul inhumarii era diferit de locul rugaciunii institutionalizate. Apoi  , pe scurt au aparut bisericile inconjurate de morminte . Practic, azi nu exista cimitir activ  :-D fara un locas de cult - fie el si o capela unde se oficiaza slujbe religioase.
Bisericile crestine , prin forma lor principala amintesc de un concentrator de sarcini potentiale .
Nu am luat in calcul diverse alte forme de religie fiindca nu am cum, subiectul e foarte vast .
Povestile despre captatorul de suflete de pe Luna consider ca sunt o operatiune tip steag-fals. Inclin spre ipoteza unui turn Tesla de nivel doi sau trei- fatza de ce stim despre turnurile Tesla- cu rol , ei bine , cand o sa am vreo idee cat de cat argumentata o sa o postez aici. Pana atunci, poate detine cineva informatii noi .

In concluzie, mie personal mi se pare ciudata forma locaselor de cult crestine, faptul ca sunt in majoritatea cazurilor inconjurate de morminte si mai ales faptul interzicerii crestine a incinerarii - ca si cum cineva s-ar teme ca saraceste-dispare daca nu capteaza-retine captiv ceva anume.
Doar pareri si nedumeriri personale..

Poate incinerarea afecteaza calitatea/destinatia sufletului ... poate este considerata o jerfa adusa lui Moloh ...

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_noroc.htm

http://www.crestinortodox.ro/diverse/incinerarea-mortilor-teologia-ortodoxa-69379.html

http://ortodoxiatinerilor.ro/tinerii-in-biserica/moartea-si-invierea/17519-incinerarea-mortilor.html

P.S. Hister ... cred ca a avut cel mai mare ... NOROC ... la cata ofranda ... a adus ... cred ca ... a dat pe dinafara captatorul ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

fiulploii

#64
Multumesc colega @Arhanghelul   insa cred ca iti dai seama ca explicatiile ortodoxe le stiam  :-D
Caut ceva mai mult , dincolo de draci, molohi , anatema sau binecuvantari  :wink:
Nu intelegi ca adevarul e dincolo de neguri ?  8-)


abyss

#65
Citat din: fiulploii din  04 August 2012, 01:11:33
In concluzie, mie personal mi se pare ciudata forma locaselor de cult crestine, faptul ca sunt in majoritatea cazurilor inconjurate de morminte si mai ales faptul interzicerii crestine a incinerarii - ca si cum cineva s-ar teme ca saraceste-dispare daca nu capteaza-retine captiv ceva anume.
Doar pareri si nedumeriri personale..
Mie toate locasurile indiferent de cult mi se par ciudate. Sunt niste mari captatoare de prostie umana si foloase necuvenite in mare masura si in cea mai mare parte a timpului.
Chestiunea incinerarii cred ca ar permite celui deposedat de corp o reancarnare sau plecare in alte locuri mai accelerata, corpul fizic fiind in speta un fel de ancora sau baliza luminoasa pentru acest taram/frecventza ce-o fi. Ca pana acum nimeni dintre oameni nu a reusit sa explice nimic ci doar a aburit lumea ...si s-au multumit acei mari sfinti explicatori indiferent de religie ca cei prosti sunt multi si sunt determinati astfel (dupa ce au fost tratati cu vorbe golite de viata si cantate pe aburi de tamaie politizata) sa faca cele mai grele munci pe lumea asta.

Nu am citit multe despre captatorul lui JL de pe Luna insa presupunand ca ar fi o asemenea bazaconie construita tocmai acolo ma gandesc ca ea ar putea prinde alte suflete si nu neaparat doar pe cele umane. Pot fi si cercetasi sufletisti sau suflete cercetatoare din alte lumi care sa vina aici pe Planeta Mirabilis fara bilet aprobat... si atunci pac-pac Captatorul ii capteaza. Apoi probabil le mai face el ceva ori cei care l-au programat sau manevreaza...