Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Seismul din Japonia (11.03.2011) - consecinte, evolutii

Creat de Xanadron, 16 Martie 2011, 22:36:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

Clar, daca am sti logica LOR, nu am mai fi aici.
Unde "LOR" implica mai multe nivele de intelegere, cu siguranta mult superioare de al nostru, si implicit mai multe profile de E.T., de la cei decazuti pana la cei principiali/nemanifestati. :-)
UNII mai buni, mai bine intentionati, altii cu profil de tarani recoltatori care-si regleaza uneltele pentru maximizarea productiei de energii. Cine stie? Este un joc tare pestrit si cu limite largi pentru manifestarea prostiei sau iluminarii, dupa caz.

Sunt de acord cu argumentarile tale prietene Xanadron si spun doar ca vom vedea ce efecte combinate vor avea chimizarea mancarii, chemtrails-urile, vaccinarile juvenile, fluorizarea, radiatiile pe de o parte, iar pe de alta cele cu efecte pshice negative globale (stare de alerta de razboi permanenta, stare de alerta permanenta asupra colapsului economic, educatie precara si programatoare etc etc.
Daca tinem cont de faptul ca pshicul reconfigureaza genele din mers si indoparea cu substante inhibatoare sau formatoare este in toi, evident ca se vrea o alta versiune genomica, mai eficienta pentru recolta...

Personal sunt convins ca exista si un mecanism de aparare individuala pe care l-am tot atins/descris pe forum, dar este doar individual. Planeta are o directie data de totalitatea energiilor care o populeaza.... asa ca logica e alta, poate tinand cont de "Ce este dedesubt e la fel cu ce este deasupra" sau poate de altele. Complicat, dar si incitant, deopotriva! Exista o iesire, pe undeva...:)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Da, e cam greu de separat graul de neghina si-n domeniul atitor [presupuse] caprarii ET :martiansmile: - desi am mai disecat noi tema la fel de presupusei "legi a non-interventiei" Creatorilor :star: nostri (cu sub-ipoteza lasarii de izbeliste a experimentului initial Homo Sapiens Sapiens - vazind c-au dat-o-n bara cu noi au plecat spre alte "terenuri de testare", convinsi c-o sa ne auto-faultam noi insine si nu-i nevoie sa se mai strofoace EI cu oarece cataclisme.)

Legea asta pare inoperanta deci atunci cind sforarii-secunzi se joaca cu A/H bombs (lasati de capu' lor sau nu? - aceasta-i intrebarea, Yorrick... :lol:) de cind ne intrebam (si pe topicul cu whistleblowerul Dedrickson, apropo de capacitatea presupusa a ET de-a "dezamorsa" boambele/rachetele noastre) de ce ET-ii "buni" cica n-au miscat un deget la Hiroshima/Nagasaki - si nici cu ocazia nenumaratelor teste nucleare supra/subterane ulterioare. Dar si la Fukushima, de ce nu?!
Sau si anterioare, de la Sodoma/Gomora incoace sau si mai demult (v. "desertul sticlos" saharian ori altele indiene, mai recent descoperite.)

Pasivitate ET doar aparent ilogica-n final - repet si subliniez asta -, daca am lua de buna presupunerea (falsa dupa JE) ca Ei-Veghetorii-Invatatorii (da's se pare mai mult... Recoltatori) ne-ar da cu linia peste degete :lol: cind chiulim de la meditatii... launtrice, bem acizi, mincam mercur, fumam smog si-o luam pe pustii pustiind Terra iremediabil SI prin iradieri iresponsabile.

In orice caz, "radierea" Terrei din catastifele RAR_ului galatic :-D cred ca-i totusi o ipoteza improbabila.
Asta nu inseamna insa ca nu NE radiem oricum noi insine de pe suprafatza planetei, cu maxima eficientza. :|
Ramine de vazut doar CINE anume ne ia locul.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mm

Citat...vor interveni, probabil, asa cum au mai facut-o, doar atunci cand balanta ecosistemului planetar atinge macrocotele de alarma
Excelent punct de vedere, mr! Zilele acestea am avut aceeasi revelatie (probabil prin telepatie) si a trebuit sa conchid ca in evolutia istorica a societatii noastre, orice inventie benefica pentru om/societate s-a aplicat (pana la urma) astfel incat la bilantul castiguri/pierderi nivelul general a ramas pe loc.
  Aceasta observatie poate fi obtinuta cu usurinta luand pe rand exemple diverse, cu aceeasi concluzie. Ca exemplu general avem mecanizarea operatiilor agricole, care au salvat efectiv multimile de agricultori de o munca istovitoare interminabila, pe de o parte, conducand la micsorarea numarului de animale (ce asigurau -ca produs secundar- importantele ingrasaminte naturale) si la pierderea (din aceasta cauza) a aportului nutritiv/gustativ al produselor agricole (pierdere esentiala pentru sanatatea oamenilor, generalizata in prezent sub forma lipsei de gust a hranei), conducand chiar si la disparitia /micsorarea excesiva a/ populatiei traitoare intr-un mediu curat, sanatos, respectiv la cvasidisparitia agricultorilor sanatosi, precum si alte pierderi, pe de alta parte.

  Se pot analiza oricate astfel de exemple, cu aceeasi sinteza la sfarsit: exista o linie prestabilita, intr-un grafic al nivelului de trai (sa-i zicem asa) , pentru populatia Terrei, care nu poate fi depasita. In cazul de mai sus, cu mecanizarea s-a castigat respectiv s-a depasit aceasta linie de nivel de trai a populatiei agrariene dar "s-a luat" din, respectiv s-a pierdut din calitatea vietii anterioare (introducerii mecanizarii). In fond, e vorba de o balanta a calitatii castigate/pierdute.

  Voiam sa subliniez si eu (dar ai facut-o deja tu, mr) ca aici nu e vorba de un "echilibru", asa cum o intalnim formulata problema asta adeseori, ci e vorba de o conditie impusa (de cineva, de ceva, etc.) din afara sistemului societatii noastre.

  Intradevar, atunci cand "castigul" este foarte mare si excede cu mult "linia de nivel" impusa, nemaiexistand suficiente resurse de calitate anterioare "castigului" (din care sa se faca "contra-plata"), cineva declanseaza (sau apare) un mecanism de distrugere a societatii insesi. Ca exemplu poate fi adus aici avantul tehnologic excesiv, contemporan noua, care se intoarce efectiv (sau il intoarce cineva) impotriva societatii, deci nici nu mai aduce beneficii, atunci cand eurile ucid la propriu, sau cand aparatura electronica de varf si sisteme (gen internet scret) performante ne pun sub urmarire si control chiar pe noi insine, pe cei ce producem aceste produse si unelte "pentru societate".

  In ceea ce priveste "deserturile sticloase", trebuie sa acceptam ca posibile si alte variante pentru "planeta-scoala" (cum ar fi de ex. "planeta-inchisoare"), sau sa acceptam ca exista un posibil/probabil principiu esential pe Terra (poate si mai sus) - anume acela al parazitarii tuturor existentelor. Ca simplu mecanism de functionare a intregului, care Intreg, citim pe ici-colo, se autodevoreaza, renascand mereu. Zic si io. Dar mai raman si alte multe, indescifrabile pentru noi, motivatii ale ET-lor.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

kandaon

#138
Interesante ipoteze, si o sa-mi spun si eu parerea mea (poate chiar mai SF-istica)

Eu cred ca in mod normal o extinctie a populatiei pentru a fi inlocuita cu ceva nou (un scenariu gen TVM, posibil cel mai realist dintre toate astea cu tenta SF) s-ar face cu mijloace mai masive sa zic asa.

De ex acum vreo 12.000 ani (pe acolo pe undeva) e foarte posibil sa fi existat un bombardament cu asteroizi sau meteoriti asupra Terrei, care a dus la o noua era glaciara si mai ales a dus la disparitia mega-faunei (mamuti, tigrii cu dinti sabie si alte asemenea animale uriase).
Ca si "exterminator" teoretic, mie imi pare ca astfel de mijloace sunt mult mai eficiente si mai ecologice decat folosirea unor arme sau materiale nucleare/radioactive. Aici maestrul Xanadron are dreptate cand spune ca o contaminare radioactiva e mult mai rea si mai de durata pe termen lung, comparativ cu o explozie nucleara clasica si care consuma in mare parte materialul radioactiv si lasa mai putina contaminare in urma desi efectele locale sunt mult mai puternice.

Ar mai fi treaba cu potopul global si care exista in miturile mai tuturor indiferent de continent si care daca a existat pe bune parerea mea e ca a fost provocat cu ajutorul Lunii, daca chiar e folosita pe post de baza/nava cosmica si poate fi mutata in caz de nevoie.

Ce am mai gasit interesant e ca in scrierile stravechi persane (Avesta si alte alea cu Zoroastru ala al lor) se spune ca la un moment dat Pamantul era tot asa prea populat de oameni (spun ce-mi amintesc, am citit acum mult timp si deci s-ar putea sa mai incurc una alta ori sa nu-mi amintesc exact), si regele de atunci (asta cred ca era nemuritor sau asa, si ii facuse si pe oameni nemuritori, de unde numarul prea mare) s-a intalnit cu zeul (i-am uitat numele) si au decis ca tre sa rezolve problema.
Regele a sapat niste adaposturi subterane (numite "vara") unde a bagat oameni alesi (fara defecte fizice, oameni de incredere etc), animale, plante, tot ce trebuia pentru a repopula apoi pamantul. Apoi vrajitorul Malkus a adus o iarna groaznica urmata de inundatii masive si astfel au rezolvat problema suprapopularii, foarte putini din cei ramasi la suprafata au supravietuit

De ce s-ar chinui astia acum (mai ales cand populatia a atins cel mai mare numar cunoscut sau recunoscut oficial in istoria omenirii) cu contaminari radioactive, modificarea hranei (prin organisme modificate genetic), tot felul de boli, razboaie ici colo etc? Parerea mea e ca exista acum cel putin trei forte (inafara de omenirea actuala) relativ egale ca putere si influenta dar care au interese diferite si care se cam cotonogesc intre ele asa ca niciuna nu "sare calu" cum se zice si incearca sa mearga pe burta fara sa creeze socuri si sa sune alarmele la ceilalti.

Poate se incearca modificarea din mers a oamenilor, si trecerea graduala de la vechea omenire la noua omenire fara a o extermina pe cea veche. Numarul mare de oameni e permis pentru ca procesul e mai anevoios si exista destule rateuri, deci e bine sa aibe si rezerve destule.
Scopul ar fi cel propus de TV Moldovan, colectarea corpurilor astrale/spirituale si a sufletelor si inmultirea acelor hipercivilizatii prin intermediul astora, iar Terra si omenirea e pe post de "cultura" unde se intrupeaza sufletele si de unde se recolteaza (probabil nu sunt foarte multe in univers, posibil sa fie folosita pe langa asta si ca "inchisoare" unde sunt trimisi si reciclati unii din "ei", prizonieri ori "baieti rai" care cine stie ce au facut si sunt bagati la gramada cu "turma umana").

Atata doar ca nu mai exista controlul dinainte si nu mai pot actiona la fel de usor, de unde recurgerea la mijloace mai greoaie si "acoperite" cumva

Xanadron

Hmm, exact cu citatul "...vor interveni, probabil, asa cum au mai facut-o, doar atunci cand balanta ecosistemului planetar atinge macrocotele de alarma" cu care-i de acord sistematicul nostru coleg mm nu-s eu de acord.

Chiar daca tot ce-a scris... in rest mm e f. plauzibil fiindca-i logic circumscris teoriei oscilo-ciclicitatii sistemelor, desi pare sa complice cu inca un grad de marime intregul mister pastrat secret si-nvelit in enigme :-D al feliutzei de discutie pe tema (non)interventiilor anti-iradieri ale ET-ilor creatori-veghetori-recoltatori (?) de-a lungul istoriei noastre clar ocultate De-Mai-Sus.

Pina si doar aparenta AUTO-distrugere a Atlantidei (si-a penultimei configuratii genomice umanoide care-o luase si ea cicatelea pe pustii cu cristalo-magia ei) ar putea fi explicata astfel, prin masuri externe - aka supraumane -  :-( de (re)echilibrare a evolutiei Turmei spre un anume nivel prestabilit de tampeala abulica. :-D Unul acut necesar se pare pentru recoltari optime de oaresce materie subtila continuta-n "containere" - nici nu mai conteaza-n ce scop exclusiv al LOR, ca oricum nu l-am intelege probabil cu logica noastra debil-umana.

Imi sustin insa ipoteza (subreda, stiu :lol:) a neinterventiei ET nu doar prin faptul c-a trecut al naibii de mult timp in care ET-ii nu au intervenit "miraculos" la F. si-acum e cam tardiv deja - dar nici mai "pe burta" n-au dat semne - ci mai ales fiindca tehnologia... 100% umana a neutralizarii totale a surselor de radiatii gen Fuck-u-shima exista demult. Si nu se aplica.
(N-am timp acu' s-o (re)caut, dar am bagat p-aici anii trecuti sursele f. serioase care sustin asta, cu argumente la fel de solide.)

...Si uite cum cresc deja multe alte "foi" peste cepoiu' deja barosan al mega-duplicitatii testarii noastre incarnate (iar generalizez excesiv, stiu) - foi la care o sa revin curind, dupa ce mai trag o dusca de ioduri. :lol:
(Cu iodu' glumesc, normal, desi cu situatia-n sine nu-i deloc de glumit.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Cristian 1

Ca si o curiozitate,in zona afectata nu s-a inregistrat nicio infractiune pe durata catastrofei!Politia Japoneza a dat un comunicat ulterior!

fiulploii

Nici o curiozitate, la vremea respectiva S-a scris destul de mult ca Membrii Yakuza S-au ocupat de menținerea ordinii si sa nu uitam ca Yakuza e bazată pe relații de rudenie care chiar conteaza acolo.

mm

  Subiectul discutiei noastre (ce vad ca preocupa mai multe minti) a alunecat spre gasirea unei logici acestei ilogice existentze a "izolatei" noastre societati terriene. Societate izolata de toate celelalte lumi (evident nenumarate si real-real existente din Cosmos, si nu numai din Cosmos), pe care noi rufonistii le stim ca exista. Mintile noastre logice cauta niste sensuri la ceva fara sens.

  Tratarea acestui subiect nu poate fi limitata prea mult, in nici un caz in cateva postari, ba din contra poate fi dezvoltata pe mai multe directii si cu multe implicatii. Ca sa nu ma intind prea mult, incerc o argumentatie pentru noninterventia ET-ilor, adusa in discutie de colegul Xanadron.
  Noninterventia ET-ilor e in logica presupunerii mele initiale, anume ca ET-ii si-au propus sa mentina  un anume nivel (i-am zis de trai insa acest nivel e un indicator complex, limitand si cunoasterea si educatia si libertatea si, decenu?, chiar si interventia exterioara) in societatea terriana. Instinctiv am presupus ca nivelul impus se refera doar la pozitivele noastre nevoi sau aspiratii insa nu scrie nicaieri ca in directie negativa ar putea exista vreo limitare. Ori, in alta exprimare, nivelul indicatorilor (negativi) de gen saracie sau incultura sau prostie, sau rautate, etc., pot fi programati sa caracterizeze societatea umana de pe Terra.
  De ce ar interveni atunci ET-ii pentru a modifica nivelul radioactivitatii nocive ca "rezultat" al actiunilor umane, daca acest nivel al raului trebuie sa fie (dau un ex.) o invatare de lectie a suportarii consecintelor faptelor societatii? In caz de lectie. In caz de pedepsire, gen casa de corectie, iar nu trebuie sa intervina ET-ii.

  Un eventual raspuns pentru o eventuala intrebare, pentru ce suferinta asta? , exista realitatea, subliniata mereu de ortodoxie, (si de mr), precum ca acela care isi pune toata nadejdea in Divinitate (si respecta canoanele, var. respecta yama si nyama) este scutit de suferinta. Fiecare dintre noi putem experimenta asa ceva si marturisesc ca am constatat la scara personala ca functioneaza!. Functioneaza in masura efortului meu propriu pe directia semnalata anterior, si credeti-ma ca nu sunt prea harnic. Da, am experimentat (ca d-alea am facut in profesia trecuta) si poate oricine sa experimenteze astfel de lucruri, intr-o mare diversitate de feluri si conditionari.
  Nu numai crestinii ci si alte feluri de practicanti (de alte filozofii) spun acelasi lucru - ca te poti feri pe linie personala de suferinte, de nefaste, de nenorociri, etc. deoarece nivelul de trai impus (aka nivelul de suferinta impus) societatii este selectiv. Aici putem apela la natura realitatii noastre imaginare si la dovezile experimentale ca obiecte sau fiinte pot fi facute sa apara sau sa dispara la fel cum dureri si boli pot fi facute sa dispara prin simpla vointa a unor persoane (dotate sau antrenate sau initiate...)

  Daca o persoana poate obtine absolvirea de suferinte prin practicarea anumitor metode (in speta prin adoptarea unei atitudini anume), tot asa si o colectivitate se poate feri de necazuri dar numai in caz ca ea-societatea adopta acelasi gen de atitudine colectiva (in speta una de iubire). Deci nimic ezoteric in privinta aceasta. De aceea spuneam ca problematica asta poate fi analizata pe multe si diferite directii.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Enz

Citat din: mm din  21 Ianuarie 2015, 12:20:45
  Intradevar, atunci cand "castigul" este foarte mare si excede cu mult "linia de nivel" impusa, nemaiexistand suficiente resurse de calitate anterioare "castigului" (din care sa se faca "contra-plata"), cineva declanseaza (sau apare) un mecanism de distrugere a societatii insesi. Ca exemplu poate fi adus aici avantul tehnologic excesiv, contemporan noua, care se intoarce efectiv (sau il intoarce cineva) impotriva societatii, deci nici nu mai aduce beneficii, atunci cand eurile ucid la propriu, sau cand aparatura electronica de varf si sisteme (gen internet scret) performante ne pun sub urmarire si control chiar pe noi insine, pe cei ce producem aceste produse si unelte "pentru societate".

E foarte bun postul tau mm (in totalitate) dar eu ma intreb... oare chiar suntem noi asa de nevinovati precum ne credem ? Daca ne uitam la chestiile noastre emotionale-psihologice pe care le avem, atunci se pare ca are rost planeta: inchisoare/azil/reeducare.

Xanadron

#144
Revenind cu talpile pe pamintul... iradiat, uite si-o sinteza nemteasca a evenimentului Fukushima:
http://www.reaktorpleite.de/wichtige-artikel-2014/54-wichtige-artikel/wichtige-artikel-2014/496-22-09-2014-tote-ueber-die-keiner-spricht-fukushima-kostete-bereits-1700-menschenleben.html

...care vb. nu doar de aia +1.700 morti necontabilizati public, ci si de alte aspecte contradictorii ale situatiei. Fiindca ceve-ceva "misca" p-acolo (ma si miram sa nu faca japii chiar nimic, desi ramin la parerea ca fac prea putin) - media lucratorilor activi zilnic pe ruinele Daichii-1 fiind de ex. 4.200 in luna mai 2014.

Dar recrutarile de personal sint tot mai dificile (se pare ca li s-a terminat si lor stocul de eroi-kamikaze), asa ca ubicua Yakuza a inceput sa bage... homelesi pe treaba. Nici cele 13 miliarde $ necesari decontaminarii a +250 kmp (doar in 2011, 12 si 13) nu s-au dat decit pe sfert de catre guvern, in timp ce TEPCO a platit deja 40 miliarde $ despagubiri diverse (pa persoana fizica, vorba lu' Vanghele = suma aproape egala cu bugetul Romaniei, pentru cine nu poate vizualiza zerourile) si mai are un tsunami de procese-n derulare.

Nu se aude insa (deocamdata) nimic despre atit de necesara "ingropare-n beton" a intregii mizerii (operatiune vital necesara nu dupa mine, clar, ca mai sint destui experti onesti si-n domeniul nuclear.)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/


mm

CitatNu se aude insa (deocamdata) nimic despre atit de necesara "ingropare-n beton" a intregii mizerii
Figura asta a tinut la rusii de ucranieni deoarece Cernobâlul lor era construit pe teren solid. [Cernobâlnic este Iarba neagra de la noi, adica pelin negru]. La jap-i se pare ca centrala lor nu e pe teren solid ci pe un teren mâlos, fix la malul oceanului. Poate un teren nisipos, daca a fost o plaja anterior pe acolo. Din aceasta cauza ei pot betona centrala pe deasupra dar o fac degeaba. Problema lor este solul de sub centrala (au facut economii la amplasarea ei) prin care se scurge radioactivitatea. Poate ca au si o panza freatica pe sub. Nu am studiat situatia dar se vede din troposfera problema cu subsolul. In rest, nici ei nu s-au inghesuit sa ne informeze cu adevaratele lor probleme. La inceput ziceau ca nu s-a intamplat nimic, ca centrala e izolata in blindaj de beton, etc., pe cand ea explodase pur si simplu!! Clar este ca nu se descurca. Le lipseste un Ceausescu.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.