Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

E.L.E.N.I.N. - un mare semnal de alarmă!

Creat de melanogaster36, 16 Martie 2011, 13:36:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 00:03:14
Pai , putin pentru re-nasterea umanitatii , fie ea si cu tenta regalista .
Dupa niste calcule sumare , pentru 1.000 de elitisti - fara familii presupunem , ar fi nevoie de vreo 4.000 de sclavi-muncitori-intretinatori plus materiale necesare de rezerva plus posibilitati de fabricare, facilitati de reciclare , sisteme de mentinere a vietii si mai ales de alungare a plictiselii si nebuniei inerente unui spatiu inchis si intalnindu-te tot timpul cu aceeasi oameni .
La asta mai adaugam soldati, mecanici , piloti, sisteme de ghidare , intretinere , minerit necesare sistemului de transport interplanetar .
Ajunge?  :lol: 

Parerea mea...
Alternative 3 - ajunge ? :-D
Daca n-ajunge, mai adaugam :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

Citat din: fiulploii din  17 Octombrie 2011, 23:52:39
Bun, insa tehnic vorbind , transbordarea sau cum s-o numesc , exodul poate ca ar fi mai nimerit , tehnic nu prea vad cum s-ar putea face chiar presupunand ca IuEsEi are o anume flota spatiala , poate si MamaRussia insa, ar fi cam putin, zic eu .
Deci, ori mai este inca o forta necunoscuta marelui public - alcatuita poate din diverse alte rase , si aici amintesc numai potentialii Intraterani - fie exodul se va produce ...natural , intr-o forma nemaivazuta insa consemnata poate in  anumite cronici stravechi puse la gheata  :-D
Cândva s-a scris pe forum despre zgomote auzite prin Ukraina,dar nu numai...
Sînt produse de deschiderea uriaşelor  chepeng-uri din subteran pentru lansarea flotei ,,aleşilor''spre Marte.A mai rămas doar un strat subţire care maschează locaţia.Deci tehnologia de transfer există,ea a fost însă conservată,iar recent ..activată.Cât despre sclavii slujitori necesari aceştia cred că nu vor mai exista,fiind înlocuiţi cu tehnologii superioare.

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

#437
Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 00:03:14
Pai , putin pentru re-nasterea umanitatii , fie ea si cu tenta regalista .
Dupa niste calcule sumare , pentru 1.000 de elitisti - fara familii presupunem , ar fi nevoie de vreo 4.000 de sclavi-muncitori-intretinatori plus materiale necesare de rezerva plus posibilitati de fabricare, facilitati de reciclare , sisteme de mentinere a vietii si mai ales de alungare a plictiselii si nebuniei inerente unui spatiu inchis si intalnindu-te tot timpul cu aceeasi oameni .
La asta mai adaugam soldati, mecanici , piloti, sisteme de ghidare , intretinere , minerit necesare sistemului de transport interplanetar .
Ajunge?  :lol: 

Parerea mea...
Iată şi părerea mea...
Trecerea la un prag superior de temperatură care va afecta viaţa pe Terra nu se va face instantaneu,ci în timp.Timp în care Marte se va încălzii şi ea suficient pentru a revenii la viaţă.Spun ,,a revenii la viaţă '' pentru că am înţeles că au mai existat asemenea cicluri de transfer a vieţii între Marte şi Terra şi invers,şi că acum se va termina o perioadă de glaciaţiune de pe Marte planetă care ar fi de fapt vechea ,,locuinţă''a omenirii, Terra fiind doar un loc de refugiu pentru perioade glaciare,în rest ea este prea caldă pentru menţinerea vieţii...:ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Siberia

#438
@Tayka, despre ceea ce spui tu, s-a vorbit de cateva decenii... incalzirea Pamantului care va deveni ireversibila la un moment dat si va duce la niste catastrofe: despre asta era vorba si-n Alternative 3.
In decursul acestor decenii (6 la numar) s-ar fi putut pune deja in aplicare un plan pentru a scapa cativa oameni necesari continuarii vietii pe Marte. In acelasi timp, Marte ar fi fost oarecum terraformat, pregatit sa sustina cat de cat o viitoare viata.
Pe langa asta, mai exista si varianta prezentata in filmul Knowing, si anume o furtuna solara nemaipomenita care sa trimita spre Pamant un flare care va arde totul. Dealtfel, imaginea de la sfarsitul lui Knowing se potriveste cu orasul in flacari (NY) prezentat in unul din desenele din Aeroportul International Denver.
Tu la care dintre cele doua variante te referi ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

#439
Citat din: Siberia din  18 Octombrie 2011, 00:51:21
Tu la care dintre cele doua variante te referi ?
Eu nu mă refer la nici una dintre variantele expuse de tine pe care nici nu le cunosc decât foarte vag.
Am specificat că este doar o părere personală,formată în urma unor analize mai ..îndelungate.De altfel în cele 3 variante nu se pune problema că Marte s-ar încălzii dela sine,odată cu supraîncălzirea Terrei...
Iată în forma originală cele 3 alternative :  ,In anul 1957, cu prilejiul unei intalniri a oamenilor de stiinta ce s-a desfasurat in Huntsville mai exact Alabama, s-a ajuns la concluzia ca, in cursul urmatoarelor secole, datorita efectelor poluarii, viata pe Pamant nu va mai fi posibila. Dr. Carl Gerstein a spus pe atunci ca poluarea atmosferei superioare si sutele de miliarde de tone de dioxid de carbon, adunate acolo, pot avea urmari catastrofale pana la sfarsitul secolului.
De aici s-a ajuns si la cele 3 alternative de supravietuire ale omului, si anume:
Alternativa 1: Detonarea unui corp explosiv in stratosfera, pentru a da posibilitatea bioxidului de carbon sa fie degajat in spatiul cosmic.
Alternativa2: Construirea unor uriase orase subpamantene, auto-aprovizionate, unde "elita" societatii ar putea fi evacuata si unde ar putea trai pana ce viata pe Pamant va fi din nou posibila.( Din nou noi suntem exclusi de spuma Pamantului, doar cei de rang inalt se pot proteja in caz de catastrofe, noi suntem doar pentru a intretine viata - sclavi ai societatii.)

Alternativa3: La a treia alternativa s-au gandit cum ar fi sa colonizam o alta planeta, de exemplu Marte.
Alternativa 1 a fost scoasa din aplicare si din program declaranduse ca este prea periculoasa.
In schimb despre celalalte 2 alternative este o poveste destul de interesanta.
In alternativa 2 au construit 75 de orase subterane, 65 pe continentul Nord-American, unul in Alpii Elvetian, unul in Transvaal, Africa de Sud si Pine Gap in Australia.
Printre orasele subterane din America se numara bazele, Dulce Base, New Mexico, Area 51, Groom Lake, Nevada, Country-Club, Maryland, si Los Alamos, supranumit Dreamland in California unde s-au efectuat si niste zboruri test ale unor aparate de zbor ce functioneaza pe principiul antigravitatiei.Alternativa3 a fost initiata  in anul 1959 sub numele de "OZN-uri " hitleriste unde s-au construit aparate de zbor dupa planurile capturate in al II-lea razboi mondial, din Germania.
Aceste aparate de zbor erau bazate pe tehnologia Vrill care utilizau pentru propulsie sisteme energetice rezonante.
O mica parte din acest proiect a fos facuta publica, dar in acelas timp s-au pus bazele unui proiect secret care a luat nastere in 1960. In ce consta acest proiect, ei bine era vorba de construirea a doua baze situate pe luna, una apartinea rusilor iar alta apartinea americanilor, avend numele de "Baza lui Arhimede" si ""Baza lui Cassini".
Aceste baze au fost construite ca punct de spijin pentru calatoriile pe luna. Cercetarile din acea perioada au aratat ca exista oxigen pe luna suficient pentru a mentinerea vietii dar nu a fost facuta publica pana acum cateva luni intr-un documentar difuzat de Discovery.....
http://carstoiu.blogspot.com/2011/06/alternativa-3.html
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Siberia

Dragul meu coleg, in cazul asta nu mai inteleg nimic, fiindca te contrazici in afirmatii:
Citat din: Tayka din  17 Octombrie 2011, 23:41:48
Dragul meu coleg...pot dar..mă tem de altfel ca şi întreaga massmedia .. 8-)
În situaţii extreme nu se ţine cont de problemele conflictuale dintre guverne,de altfel ele sânt doar anunţate nu li se cere părerea,decât sume uriaşe pentru susţinerea sistemului de control artificial al climei (haarp,kemtrails,) sisteme care devin însă din nefericire tot mai ineficiente...Personal cred că este chiar o situaţie de criză majoră,de aici şi până la;Fiecare scapă cum poate mai e puţin.Treaba cu ,, recolonizarea'' lui Marte pare a fi reală,dar numai după..potopul de aici,când acolo va creşte temperatura redevenind ca cea de acum de pe Terra...
Trercerea la un prag superior de temperatură,va afecta desigur întregul sistem planetar,pe unele în rău,pe altele mai îndepărtate însă în bine în sensul că se vor mai încălzii.Pe teoria aceasta se mizează exodul pe Marte..

Citat din: Tayka din  17 Octombrie 2011, 23:59:09
Personal nu cred că va mai fi timp pentru vreo selecţie ..spirituală..
ŞI ASTA ÎNAINTE DE PANICĂ,căci după ce încep;criza de apă potabilă,temperaturi insuportabile,criza energetică,autoincendii uriaşe,activarea continuă a centrilor barici ce vor produce uragane devastatoare ce vor ridica nisipurile deşerturilor făcând atmosfera înnăbuşitoare,etc,etc,după care va începe panica generală..şi nimeni nu se va mai gândii la o selecţie spirituală ci la fuga continuă din faţa morţii...

Citat din: Tayka din  18 Octombrie 2011, 00:36:42
Iată şi părerea mea...
Trecerea la un prag superior de temperatură care va afecta viaţa pe Terra nu se va face instantaneu,ci în timp.Timp în care Marte se va încălzii şi ea suficient pentru a revenii la viaţă.Spun ,,a revenii la viaţă '' pentru că am înţeles că au mai existat asemenea cicluri de transfer a vieţii între Marte şi Terra şi invers,şi că acum se va termina o perioadă de glaciaţiune de pe Marte planetă care ar fi de fapt vechea ,,locuinţă''a omenirii, Terra fiind doar un loc de refugiu pentru perioade glaciare,în rest ea este prea caldă pentru menţinerea vieţii...:ufo:

Daca incalzirea lui Marte se va face in timp la fel si cea a Pamantului, de ce este un pericol iminent ???
Tot la fel, daca incalzirea lui Marte se face concomitent cu catastrofele Pamantene, cine va mai apuca sa plece pe Marte si cum ???
Iar daca exodul se va face in timp ce pe Pamant viata a devenit insuportabila dar Marte nu este inca suficient incalzit, ce vor face colonizatorii odata ajunsi acolo ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Tayka

Citat din: Siberia din  18 Octombrie 2011, 01:27:26

Daca incalzirea lui Marte se va face in timp la fel si cea a Pamantului, de ce este un pericol iminent ???
Pentru că în timp ce pe Marte temperatura va devenii normală,Terra se va supraîncălzii,dar binenţeles că nu peste noapte;Procesul a început de mult ,e însă f. aproape de apogeu,nu se ştie cât va mai dura poate o zi,un an,doi..şi de acolo pericolul iminent,nu văd ce e de neânţeles şi unde mă contrazic...
Citat din: Siberia din  18 Octombrie 2011, 01:27:26
Tot la fel, daca incalzirea lui Marte se face concomitent cu catastrofele Pamantene, cine va mai apuca sa plece pe Marte si cum ???
Păi şi în prezent se pare că se poate trăii independent pe Marte,care are atmosferă,apă, şi o temperatură cam ca şi în... Siberia,iar cei aleşi sânt deja pe picior de plecare...O bună parte sânt deja acolo.
Cred că nu o să vrei acum  şi listele cu cei ce vor pleca... :-D :-D :-D :evil:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

fiulploii

Citat din: @biss din  17 Octombrie 2011, 23:24:56
Prin urmare, deschidem un topic nou? :)  sau aşteptăm să trecem prin coada cometei?
O idee buna cu deschiderea unui nou topic; cine are energia necesara ? :-)

Citat din: universis din  17 Octombrie 2011, 23:59:41
Exodul cred eu, :-D ca se va face natural, intr-o forma nemaivazuta, dar totusi banuita de uni si de altii  :-D, consemnata in anumite cronici stravechi puse la gheata alaturi de o coca cola :roll:
Nu ma refeream la inaltare spirituala prin metode proprii , umane sau la selectie spirituala practicata de ingineri aliens . Ma gandesc la unele popoare aparute si/sau disparute brusc din istorie cum ar fi toltecii ,olmecii, aztecii , mayasii ca sa dau numai niste exemple comune .
Cum se impaca cele spuse de voi , @Tayka si @Siberia cu observatiile enigmatice de pe langa Jupiter , Luna - se pare ca spatiul e cam aglomerat . Apoi cu mesajele din cercurile din lanuri , cu diverse artefacte de pe tot globul pamantesc , cu existenta diverselor tipuri de entitati mai mult sau mai putin energetice , cu intoarcerea la Principiu , cu sumele imense cheltuite chiar in aste clipe pe diverse programe spatiale sau de inarmare ,cu teoria Pamantului in carantina , cu cresa umana , cu experimentul Terra , cu turnul de pe Luna , etc, etc.
Si apoi , ca un supliment , daca functioneaza la capacitatea presupusa apropierii de momentul H , ar trebui sa cam lipseasca niste oameni de pe Terra , oameni care au neamuri , prieteni sau familii . Ca doar n-or fi toti disparuti in misiune sau orfani si necasatoriti  :lol:
Totusi se cheltuie niste bani cu scutul antiracheta , cu taxiul spatial - pentru ca NASA va lasa pe mana companiilor comerciale vectorii de transport de pe Terra pe orbite circumterestre - ceea ce ne poate duce cu gandul la cate ceva, nu?  :roll:
Deci, eu nu prea pot sa leg intr-un tot unitar toate aceste aspecte- or fi si altele insa nu imi vin in minte acum . Sunt niste contradictii - zic eu . Care nasc alte intrebari :
- Daca se cheltuie totusi niste bani pierduti din start inseamna ca evenimentul merita o asemenea acoperire si asemenea pierderi financiare si mai inseamna ca dupa eveniment nu va mai conta actualul sistem de lume - financiara , economica , politica . Un semn ar fi depistarea de cheltuieli aiuristice , fara sens , pentru a mentine boboru' ocupat .
- Poate ca elita nu e asa de monolit cum se presupune - eu zic ca sigur nu e monolitica  :evil: - si atunci ce stiu unii nu stiu si altii si viceversa . Si fiecare crede ca detine adevarul si de aici contradictii aparute .
- Poate aceste contradictii sunt doar aparente , o operatiune de tip False-Flag insa ma indoiesc ca ar putea fi coordonata asa de bine la nivel global .
- Se stie ca intreg sistemul solar trece printr-un proces de incalzire si de aici teoriile cu era varsatorului de APA {???} cu energizarea si ridicarea frecventei generale ceea ce va duce la o selectie sau treierare pentru TVM  :lol:
- Daca ar fi o catastrofa de tip mega-explozie solara sau transformarea soarelui intr-o giganta rosie ar trebui sa observam o busculada in jurul Pamantului , in Oceanul planetar , pe Luna , in Sistemul Solar si apoi o rarire a fenomenelor ciudate , mergand pana la disparitia lor , nu?
Cred ca ajunge ... deocamdata .

jean

Citat din: Tayka din  18 Octombrie 2011, 02:34:28
Păi şi în prezent se pare că se poate trăii independent pe Marte,care are atmosferă, apă, şi o temperatură cam ca şi în... Siberia,iar cei aleşi sânt deja pe picior de plecare...O bună parte sânt deja acolo.
Ai o idee sau informatii gresite, nu este asa. Stiu ca am sa-mi pun in cap pe cei care cred ca sunt baze si oameni pe Marte dar credinta lor este gresita. Nici apa in stare lichida nu prea exista pe suprafata planetei.
Tot nu v-ati saturat de aceasta cometa E. l. E. N. I. N. ? Alarma a trecut, eu zic sa revenim la normal. V-ati speriat degeaba. Vor mai fi si alte alarme. Stiti povestea cu cel care stiga ca a venit lupul si da mereu alarma? Cand a venit cu adevarat nu a mai fost crezut si a fost mancat de lup. Cine o sa mai creada cand va fi un pericol adevarat. Aaa.....Am uitat, creduli sunt destui.
Adevarul este dincolo de noi

Siberia

#444
Pfoaaaaai, ce naiva sunt... cum de-am crezut vreodata ca ar putea exista baze subterane pe Marte ? Evident ca ele n-au fost inca inventate acolo, doar pe Pamant...
La fel cum am fost cam "blonda" si n-am priceput ca unii sunt pe picior de plecare dar o parte din unii sunt deja acolo...
Scuzati-ma va rog ca nu pot sa pricep intotdeauna "din prima" ceea ce scrieti si din acest motiv pun intrebari.
   @fiulploii, total de acord cu tot ceea ce-ai scris, aceleasi intrebari mi le-am pus si eu. Dealtfel, de asta ii puneam intrebari si lui @Tayka, ca sa inteleg pe baza caror informatii si-a format parerea sa (si sa-i inteleg parerea cat mai bine).
Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 04:29:22
Cum se impaca cele spuse de voi , @Tayka si @Siberia cu observatiile enigmatice de pe langa Jupiter , Luna - se pare ca spatiul e cam aglomerat . Apoi cu mesajele din cercurile din lanuri , cu diverse artefacte de pe tot globul pamantesc , cu existenta diverselor tipuri de entitati mai mult sau mai putin energetice , cu intoarcerea la Principiu , cu sumele imense cheltuite chiar in aste clipe pe diverse programe spatiale sau de inarmare ,cu teoria Pamantului in carantina , cu cresa umana , cu experimentul Terra , cu turnul de pe Luna , etc, etc.
Nu stiu cum se impaca asta cu ceea ce spunea @Tayka despre pericolul solar fiindca nu le-am amestecat pana acum  :-D Poate stie el sa-ti raspunda.
Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 04:29:22
Si apoi , ca un supliment , daca functioneaza la capacitatea presupusa apropierii de momentul H , ar trebui sa cam lipseasca niste oameni de pe Terra , oameni care au neamuri , prieteni sau familii . Ca doar n-or fi toti disparuti in misiune sau orfani si necasatoriti  :lol:
Daca au disparut de-a lungul deceniilor, nu prea se observa. Neamurile pot fi foarte bine mintite, accidente se pot inscena mereu, etc. Sunt multi copii si maturi care dispar in fiecare zi/luna/an si nu stim fiindca informatia asta nu ajunge la noi sau nu dam atentie acestor lucruri.
Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 04:29:22
Totusi se cheltuie niste bani cu scutul antiracheta , cu taxiul spatial - pentru ca NASA va lasa pe mana companiilor comerciale vectorii de transport de pe Terra pe orbite circumterestre - ceea ce ne poate duce cu gandul la cate ceva, nu?  :roll:
Deci, eu nu prea pot sa leg intr-un tot unitar toate aceste aspecte- or fi si altele insa nu imi vin in minte acum . Sunt niste contradictii - zic eu . Care nasc alte intrebari :
- Daca se cheltuie totusi niste bani pierduti din start inseamna ca evenimentul merita o asemenea acoperire si asemenea pierderi financiare si mai inseamna ca dupa eveniment nu va mai conta actualul sistem de lume - financiara , economica , politica . Un semn ar fi depistarea de cheltuieli aiuristice , fara sens , pentru a mentine boboru' ocupat .
- Poate ca elita nu e asa de monolit cum se presupune - eu zic ca sigur nu e monolitica  :evil: - si atunci ce stiu unii nu stiu si altii si viceversa . Si fiecare crede ca detine adevarul si de aici contradictii aparute .
- Poate aceste contradictii sunt doar aparente , o operatiune de tip False-Flag insa ma indoiesc ca ar putea fi coordonata asa de bine la nivel global .
- Se stie ca intreg sistemul solar trece printr-un proces de incalzire si de aici teoriile cu era varsatorului de APA {???} cu energizarea si ridicarea frecventei generale ceea ce va duce la o selectie sau treierare pentru TVM  :lol:
- Daca ar fi o catastrofa de tip mega-explozie solara sau transformarea soarelui intr-o giganta rosie ar trebui sa observam o busculada in jurul Pamantului , in Oceanul planetar , pe Luna , in Sistemul Solar si apoi o rarire a fenomenelor ciudate , mergand pana la disparitia lor , nu?
Cred ca ajunge ... deocamdata .
Principiul piramidal se pastreaza si-n cadrul elitei. Si eu cred ca elita nu este monolitica, si ca dezinformarea si manipularea este stratificata si-n cadrul ei.
Cat despre restul intrebarilor, daca as avea niste raspunsuri cat mai certe, daca as cunoaste adevarul care se ascunde in spatele minciunilor, n-as mai scrie pe-acest forum sau poate n-as mai trai pe acest Pamant :-D

Ideea deschiderii unui alt topic mi se pare de departe cea mai buna.
Va rog sa pastram totusi acest subiect pentru Elenin si coada ei pe care o asteptam cu drag :-D
Dupa ce va trece si coada si ne vom opri din tremurat, vom pastra un moment de reculegere pentru comeata draga si ne vom  speria reciproc pe alte subiecte :-D
(Buuu !!!)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: jean din  18 Octombrie 2011, 09:39:43
... Alarma a trecut, eu zic sa revenim la normal. V-ati speriat degeaba. Vor mai fi si alte alarme. Stiti povestea cu cel care stiga ca a venit lupul si da mereu alarma? Cand a venit cu adevarat nu a mai fost crezut si a fost mancat de lup. Cine o sa mai creada cand va fi un pericol adevarat. Aaa.....Am uitat, creduli sunt destui.

@jean , de acord cu tine in privinta cu alarmele false si cred ca destui colegi sunt pe aceeasi frecventa . Intrebarea importanta este : cum recunosti alarma pe bune in noianul asta de informatii stufoase, amestecate si rasucite .
  De exemplu , as fi curios sa stiu parerea ta vis-a-vis de 8 noiembrie , cu asteroidul ala jmecheros  combinat cu alarmele FEMA , Nasa, Nato si alte cele . Nu zic ca asteroidul va devia catre Pamant pentru ca nu am suficiente date despre viteza, orbita , masa si nu am I.A. necesara pentru a calcula variante de traiectorii . Apoi, poate interveni un alt eveniment care sa tulbure putin traiectoria .
  Poate ca e un banal vizitator cosmic in trecerea lui asa cum au mai fost si altii inaintea lui . Insa , ciudata e doar alarma sau exercitiile din acele zile . Uitandu-ne inapoi in timp observam -zic eu , o ciudata simultaneitate intre alarmele-exercitii de un anumit tip si evenimente de acelasi tip intamplate in aceeasi perioada [ apropo, am invatat la filozofie ca intamplarea ia nastere la intersectia a doua necesitati  :lol: , deci .... ]

Multumesc .

Aliosa

O intrebare , de ce se incalzeste Pamantul + Marte ?, ca nu am inteles inca. Si de unde reiese ca civilizatia umana a fost pe marte in mai multe cicluri ?

fiulploii

Aici ai exemple de coliziune intre doua galaxii
http://en.wikipedia.org/wiki/NGC_2207_and_IC_2163
Apropierea intre Calea Lactee si Andromeda cu coliziune presupusa in circa 5 miliarde ani

http://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda%E2%80%93Milky_Way_collision
Aici ai evolutia Soarelui

http://en.wikipedia.org/wiki/Formation_and_evolution_of_the_Solar_System
Si practic , nu se stie ce determina incalzirea intregului sistem solar sau mai bine zis , agitatia Soarelui  :-D  cert e ca se produce .

Ultima poza ar arata un posibil scenariu  :lol:

Aliosa

Soarele a devenit agitat pentru ca asa devine el odata la aprox 11 ani, pana acum nu am vazut aceste efecte in masuratori pentru ca nu aveam tehnologia necesara .
Brusc observam chestii noi si ne uimim de rezultate si concluzia care reiese "e ceva in neregula".
Referitor la poza cu fazele unui soare @fiulploii, e doar teorie, o "evolutie" a unui eveniment, obiect sau mai stiu eu ce, se observa si se demonstreaza cand ai perioadele inclusiv "alfa" si "omega", noi suntem undeva intre, noi(civilizatia umana) nu am trait si catalogat miliarde de ani ca sa putem spune cu siguranta ca o stea "traieste" aprox 10 miliarde de ani.
Din punctul meu de vedere si repet, al meu, datarea soarelui,terei si universului chiar si cu aproximatie imi pare a fi o mare aberatie, noi nu stim exact cat de vechi sunt piramidele si vorbim de sori.
Sa nu vorbim de faptul ca perioadele in care vezi cu adevarat o schimbare legata de soare se intind milioane de ani. Deci daca am schimbat secolul nu se schimba si soarele brusc.
Am o intrebare pentru multi de aici, daca soarele e instabil, spatiul contine pericole precum gama-ray burst-uri, furtuni electromagnetice, supernove si alte chestii care pentru viata de pe terra reprezinta sfarsitul, cum se face ca viata pe pamant, teoretic a ajuns la nivelul de acum in aprox 3-4 miliarde de ani, perioada in care ne-au ocolit toate ??? sau e o coincidenta numita Dumnezeu ?

Siberia

Citat din: Aliosa din  18 Octombrie 2011, 16:54:14
Am o intrebare pentru multi de aici, daca soarele e instabil, spatiul contine pericole precum gama-ray burst-uri, furtuni electromagnetice, supernove si alte chestii care pentru viata de pe terra reprezinta sfarsitul, cum se face ca viata pe pamant, teoretic a ajuns la nivelul de acum in aprox 3-4 miliarde de ani, perioada in care ne-au ocolit toate ??? sau e o coincidenta numita Dumnezeu ?
De-a lungul a 3-4 miliarde de ani Pamantul si tot ceea ce a gazduit el a fost intr-o continua transformare. Au pierit civilizatii, au pierit flore si faune, s-au nascut altele, s-au adaptat cateva si au trecut prin toate aceste transformari.
   Conform principiului care spune ca un sfarsit reprezinta defapt un nou inceput, probabil ca au fost cateva sfarsituri care au dat startul unor noi inceputuri.
   Tot la fel, conform legii care spune ca nimic nu se pierde ci totul se transforma, viata pe Pamant s-a transformat si va fi intr-o continua transformare multe miliarde de ani de-acum incolo.
   Unele chestii ne-au ocolit, altele ne-au luat prin surprindere, pentru altele am fost deja pregatiti si uite-asa am ajuns pana aici.

Parerea mea :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti