Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Daca profetiile ptr. 2012 se adeveresc, care este planul vostru B

Creat de melanogaster36, 16 Martie 2011, 10:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

melanogaster36

            As dori sa deschid acest topic ,in care sa incercam sa fim sinceri.Daca toate aceste framantari planetare ar duce la  prezisul rezultatat catastrofic in preajma sfarsitului anului 2012 cati dintre noi au deja un plan B.Si daca au, care este acela?

jean

NU exista un plan ,,B'', atat timp cat nu stim ce ne astapta. Eu nu cred ca va fi o catastrofa majora. Parerea mea....
Adevarul este dincolo de noi

Luck

Din moment ce nu sunt fonduri/tehnologia pentru un plan B (ma refer la plecat pe o alta planeta similara sau oprirea dezastrului, indiferent care ar fi....), nu ramane in picioare decat o calatorie spre munte, probabil o pestera, cu ceva provizii, surse de curent electric, ceva tehnologie pentru informare, gen net mobil si radio, ma rog, cat or mai transmite informatii... in rest familia, sau cei dragi si traierea ultimilor clipe cat mai frumos.... si impacat cu gandul ca s-au facut toate eforturile (ca individ) de a scapa.... cumva!!!
Parerea mea...

darksid3

Cel mai corect ar fi un "Plan B" interior, adica o pregatire psihica si capacitatea de a renunta la traiul cotidian cu care suntem invatati. Capacitatea de a o lua de la Zero, cel putin intr-o eventuala perioada de tranzitie. ( a nu se confunda cu vesnica tranzitie de la "revolutie" incoace)
11.11

Xanadron

Citat din: darksid3 din  16 Martie 2011, 16:12:48
Cel mai corect ar fi un "Plan B" interior, adica o pregatire psihica si capacitatea de a renunta la traiul cotidian cu care suntem invatati. Capacitatea de a o lua de la Zero, cel putin intr-o eventuala perioada de tranzitie. ( a nu se confunda cu vesnica tranzitie de la "revolutie" incoace)

Subscriu, revenit cu forte... proaspat epuizate :-D prin zona asta, dupa ceva evenimente de force-majeure (cu impresia - pozitiva - ca nu mi s-a simtit prea mult lipsa :lol:).

Si cu opinia precedenta a lui lui Luck de fapt sint de acord.
Asta, printr-o prisma mai... practica, sa zicem.
Care, in ciuda parerilor scepticilor, nu cred sa trebuiasca a fi neglijata.
Fie si doar vazind ca pina si hiperorganizatii japonezi au mai dat-o-n bara :| cu prevenirea (posibila) a atitor disparitii.

Apropo: nu v-a impresionat si pe voi absentza oricaror manifestari similare alora "post-Katrina" sau "post-Haiti" in Japonia?
Nu tu gashti de manglitori, nu tu tilharii, violuri, crime sau macar vaicareli.  :-P
Bravo lor, japonezilor - care continui sa cred ca-s subiectii unui NOU experiment al unei anume factiuni PTB.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Luck

Xanadron, ti-am simtit lipsa..... activitatea zilnica a fost mai "subtire".... ca sa zic asa!
:evil:

LE: doar japonezi, nemtii si cativa nordici ar trebui sa ramana si sa organizeze lumea, dupa un eveniment major!!!

tractorbeam

Sa nu ne facem iluzii...
Planu' B = scapa cine poate, cum poate , unde poate.
Daca vine vreun dus de comete/asteroizi dinspre noru' Oort atunci "Adio Pepi" sau care apuca vreun loc in vreo pestera si dupa aia sa te tii ca tre sa imparti spatiul si cu lupii si cu ursii deci o adevarata arca lu' Noe.

Xanadron

In principiu, si tu ai dreptate, tractorbeam - vorba rabinului din banc. :-D

Dar numai in principiu, fiindca zecile de mii de japonezi/e inecati/e (dupa estimari recente) ar fi putut fi de pilda departe de pericol, cu un minimum de prevenire.

Zic asta doar luind in calcul, evident, (si) o viitoare perioada cataclismica nu chiar 100% ireversibil-implacabil apocaliptica (cum apare Terra in unele clipuri "infocate" :lol: de pe iutiub).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

In cazul unui dezastru la scara planetara,pt cei ca noi nu ar exista un plan B,poate doar noroc .Cei care si-au putut permite un plan B,cred ca l-au si pus in aplicare. Insa eu fac parte din categoria "scepticilor"...nu cred ca in 2012 va fi un dezastru la scara planetara asa ca ...si cei ca noi vor avea posibilitatea sa mearga mai departe.

Cautatorul

Citat din: Xanadron din  16 Martie 2011, 17:56:32
Dar numai in principiu, fiindca zecile de mii de japonezi/e inecati/e (dupa estimari recente) ar fi putut fi de pilda departe de pericol, cu un minimum de prevenire.

Statul nu are nici un interes in a salva oameni cand vine vorba de catastrofe. Pentru ca trebuie sa le asigure hrana, apa, adapost, etc. O mare bataie de cap. Asa daca mor scapa de grija lor.

Xanadron

Citat din: adrian75 din  16 Martie 2011, 21:22:21
In cazul unui dezastru la scara planetara,pt cei ca noi nu ar exista un plan B,poate doar noroc .Cei care si-au putut permite un plan B,cred ca l-au si pus in aplicare. Insa eu fac parte din categoria "scepticilor"...nu cred ca in 2012 va fi un dezastru la scara planetara asa ca ...si cei ca noi vor avea posibilitatea sa mearga mai departe.

Nu trebuie uitat ca notiunea "dezastru la scara planetara" nu include neaparat catastrofe simultane pe tot globul.
Si nici macar incepind obligatoriu cu 21.12.2012, la semnalul vreunui trompetist celest. :fullmoon:
Se accepta deci si plata (karmica mai ales) in rate...  :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

melanogaster36

       Cred ca nefericitele evenimente din Japonia au fost un fel de "general rehearsal"   la scara redusa asupra comportamentului maselor-pe de o parte, si a guvernelor /potentatilor-oameni cu bani ,pe cealalta parte  in caz de catastrofa.Mai toti cei dein cea de-a doua categorie aveau un plan B si l-au executat cu relativ succes.Oamenii simplii in schimb au ramas sa suporte consecintele si, neavand mijloacele sa paraseasca scena dezastrului sa supravietuiasca, cum or putea.

TY

Stiti care este raspunsul nu mai exista scapare toti care dezvolta cunoastere nu vor mai trai dumnezeu a dat dovada cu copilul acela care dupa 9 zile era viu si nevatamat adica cei fara cunoastere vor traii rest ..dumnezeu cu mila"

Rayden

Citat din: TY din  01 Aprilie 2011, 22:22:10
Stiti care este raspunsul nu mai exista scapare toti care dezvolta cunoastere nu vor mai trai dumnezeu a dat dovada cu copilul acela care dupa 9 zile era viu si nevatamat adica cei fara cunoastere vor traii rest ..dumnezeu cu mila"

@TY
esti cam pesimist..nu cred ca se vor adeveri dezastrele alea..si in plus, daca merge pe firul scenariului tau, cei fara cunoastere daca vor scapa dintr-un dezastru la scara planetara vor fi ei sortiti pieirii..neavand cunoastere, nu stiu daca vor putea supravietui unei recladiri a unei societati dupa "chipul si asemanarea lor"..
oricum, raman la parerea ca "cineva" cu destule resurse manipuleaza de la o vreme intr-un ritm mai accelerat constiinta umana pentru a "dezlantui" fel si fel de evenimente..insa, chiar si asa, asta nu inseamna ca fine sfarsitul..it ain't over 'till the fat lady sings  :mrgreen:

parerea mea!

Dumitru

Anul 2012  va fi un an ..exact ca si ceilalti ani ...Nu va mai faceti griji ..Singurul care va reaseza lumea si va pune aceasta Planeta in ordinea cosmica ..ca la inceput..este Domnul Isus Hristos..Ne trebuieste credinta in EL..cat un bob de mustar...Restul sunt doar speculatii..