Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sondaj

Creat de dab270277, 06 Martie 2011, 16:42:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

#45
Citat din: andrei din  12 Martie 2011, 23:35:23
   Nu stiu ce multa informatie ne trebuie pentru a deduce,ca cei care ne-au creat ne sunt cu mult superiori,daca nu in toate,cel putin tehnologic .Dupa o logica primara,cam de genul ,,ce e sus e deasupra",nu ne trebuie multa carte,ca sa spun asa,sa gandim in felul urmator:-daca ei sunt aici,inseamna ca stiu de noi,pe cand noi stim despre ei cam ce vor ei sa stim,ei au avut cu ce sa vina aici,pe cand noi,nu prea stim de pe unde sunt ei si nici nu prea avem cu ce sa le facem vizite nici daca am stii.Deci in concluzie;sunt cu mult peste nivelul nostru actual.Apoi si daca ne umflam muschii,nu stiu la ce ne ajuta.Se pare ca ii cam doare la bascheti de armele noastre.Macar de ar fi ei in Logan si noi pe bicicleta.Cred insa ca o comparatie de genul:Noi desculti si ei in Mertzan,e mai aproape de adevar,din pacate.

Da Andrei-într-adevãr logica ta e cea mai corectã;se apropie cel mai mult de a LOR.
Mã întreb însã la ce ne-ar folosii faptul cã le-am cam descoperit afacerile cu noi?îi putem da în judecatã?le declarãm rãzboi?
putem fugii (dezerta) pe undeva?CE-I DE FÃCUT? :martiansad: :ufo: :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

andrei

  Sa luam atitudine!Un miting ceva,sa le batem obrazu',poate se rusineaza si pleaca. :-D Glumesc desigur.Dupa parerea mea,nu prea avem ce face.De fapt,eu cred ca raspunsul la intrebarea:,,Ce sa urmarit atunci cand a fost creat omul?'',ne poate da si o directie de urmat pt.noi si pt. viitorul omenirii.Daca suntem doar un experiment realizat pe o perioada determinata, de o supercivilizatie,in cine stie ce scop care noua ne scapa,atunci avem motive clare sa ne ingrijoram.dat fiind ca dupa ce faci un experiment si te lamuresti cam ce rezulta,trebuie sa cureti laboratorul,sa igenizezi pentru a face loc altui experiment.Daca insa scopul lor este acela de a crea o specie care sa atinga un inalt nivel tehnologic si spiritual,capabila la un moment dat sa creeze la randul ei alte specii,pt. ca sa zicem sa colonizeze parti din Univers,adica un experiment pe o perioada nedeterminata,atunci dupa parerea mea, nu avem motive de ingrijorare vis-a-vis de prezenta lor aici si pentru viitorul nostru.In aceasta situatie gasesc chiar,justificata nevoia lor de a tine sub observatie foarte stricta o civilizatie tanara,la a carei aparitie au muncit multe mii de ani si care,dupa ce a devenit fiabila risca sa isi dea singura la cap,folosind tehnologii,pe care le descopera acum si pe care se grabeste inmediat sa le foloseasca,necunoscand suficient riscurile care rezulta din folosirea lor,sau dezlantuind razboaie, care pot sa o stearga definitiv de pe harta.Mai bine zis sunt un soi de bone care nu dau voie copiilor sa se joace cu chibriturile, fiindca risca sa dea foc la casa.Ar mai fi si o a treia ipoteza,zic eu:Si noi si ei sa fim creatia unei alte Civilizatii,una Primordiala,care dupa ce ne-a creat pe toti,nu si-a mai,, batut capul"cu nici unii pe ideea ,,scapa cine poate".Se poate sa existe un fel de legi universale ,de care noi sa nu avem habar la momentul actual,care interzice amestecul unora in evolutia altora.Atunci astia ar fi doar unii,, fabricati mai repede", care se invatrt pe aici, se holbeaza ,iau notite,observa si cam atat.Daca trecem de hopul autodistrugerii, bine,daca nu ... ,,Dumnezeu cu mila" din punctul lor de vedere. :? :-( :martiansad:
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

romulus

CitatCe ar fii
???
Exceptand chestia asta care zgarie retina - din prima postare a acestui "sondaj"-   si  premisa lui este  nefireasca : pai daca eu fiind Adam ala, as fi stiut ca pasarica Evei foloseste si la altceva, nu i-as fi cules seminte sa o hranesc ci o ....tratam altfel !
Sau - ca sa fiu mai bine inteles - cum ar fi sa-l intrebi pe Tayka in ziua de azi, cu mintea de azi, cu experienta de viata de azi, ce-ar fi facut la varsta  de un an, sau de o zi,  daca i s-ar fi oferit in loc de tzatza mamei, un biberon cu ...lapte si miere, ce ar fi ales? Pai e de presupus ca el nici nu stia pe vremea aia ce este mierea ! Nu ?
Am zis !

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

@Lex

hmmmm , vad ca aici de la pag 3 la 4 toata lumea o tine cu ''ei '' ne au creat.sunteti siguri 100 %? scrie undeva ca ''da , acum a-ti aflat, noi astia care tot zburam dupa o planeta pe alta v-am creat. da , aia care tot ''rapesc'' oameni sau animale se zice ca sunt ''gray''si alte cateva rase,DAR nu sunt singurele rase de E.T care se ocupa cu asa ceva deci nu trebuie sa o luam ca toti sunt la fel si asta e scopul lor , sa ne modifice genetic pentru ca ''ei'' ne au creat si au nevoie de noi pentru diferite scopuri.multi sunt adeptii teoriei lui Moldovan vad.Daca tot sunt asa de avansati de ce nu sunt in stare sa creeze sufletul ,banuiesc ca scopul este ba sa-si ''repare'' ADN ul cine stie din ce motive facut varza si sunt pe cale de disparitie, ba ca incearca sa isi gaseasca o ''carcasa'' compatibila sau cel putin INCEARCA sa o faca compatibila pentru sufletul lor.(unii spun ca astia nu au asa ceva)Ori cat de evoluati ar fii TOT au nevoie de noi sau de ceva de la noi.yo nu vreau sa cred ca sunt facut de niste fiinte la fel de muritoare(fizic) care vin dupa bunul lor plac pe planeta asta si fac ce vor .ca ne-au MODIFICAT GENETIC nu zic nu, sunt sanse de 80, 90 % parerea mea, DAR sufletul meu nu vine de la ei , si nici nu cred ca orice rasa de E.T oricat de evoluata ar fii nu poate crea sufletul ceea ce e si important pana la urma dupa ce ''ne ducem'' scapam de acest corp care il avem.yo zic ca asta e o metoda de ''precautie'' pe care insusi C

Guest

Citat din: @Lex din  13 Martie 2011, 11:19:42
Daca tot sunt asa de avansati de ce nu sunt in stare sa creeze sufletul ,banuiesc ca scopul este ba sa-si ''repare'' ADN ul cine stie din ce motive facut varza si sunt pe cale de disparitie, ba ca incearca sa isi gaseasca o ''carcasa'' compatibila sau cel putin INCEARCA sa o faca compatibila pentru sufletul lor.(unii spun ca astia nu au asa ceva)Ori cat de evoluati ar fii TOT au nevoie de noi sau de ceva de la noi.

Cam asta vroiam sa zic si eu. Nu stiu inca suficient de multe incat sa ma pronunt, nu am fost la bordul vreunei nave, nici macar nu am intrat in subtil sa analizez pentru ca inca nu pot. Tot ce am facut pana acuma a fost sa citesc si sa vorbesc cu diferite persoane. Mai sunt scrieri spirituale, insa cine sta sa citeasca 20 de volume a cate 2000 de pagini fiecare, sau o carte de 3000 de pagini, al carei sens se schimba de fiecare data cand o citesti, si care pentru a intelege sensul exact trebuie sa inveti si limba in care s-a scris....de acum 2000 de ani?  :|

De asta zic ca noi nu avem decat farame de informatii, si vad ca ''unealta'' noastra principala este folosirea termenelor de comparatie, care poate fi ajutatoare, insa poate crea si erori. Nu intotdeauna termenii comparati sunt compatibili 100%.

De asemenea am incetat in a folosi dualitatea ''superior/inferior'', de aceea nu sunt de acord. Tot ce stiu e ca avem reprezentanti in specia noastra care au creat, inventat, au ajuns la un nivel de elevare spirituala de grad ''motherfucker-ist'', atunci, pentru mine, este CLAR ca nu fac parte dintr-o specie de prosti, si ca avem capabilitatea daca ne lasam lenea la o parte de a atinge un potential nebanuit.

Referitor la inteligenta lor, cred ca fiecare specie umanoida este inteligenta in felul ei, insa ceea ce avem noi( presupun in plus fata de ei, nu stiu sigur) si anume inteligenta emotionala... care folosita in mod adecvat poate aduce avansari civilizatiei noastre. Mod adecvat adica nu prin crize de isterie :D ca aia e o problema de control.

Siberia

#50
Daca tot am deraiat de la discutia topicului, sa continuam asadar :)

Sufletul este strict fabricatia Creatorului ( parerea mea). El nu poate fi clonat, reprodus in laborator, si ar trebui sa fie nemuritor.
Acum ar trebui sa ne punem cateva intrebari. De ce ne-ar modifica cineva genetic? De ce un Zeu atotputernic care vine bine mersi din departari cu toata tehnologia necesara transformarii noastre se oboseste s-o si faca ? Pentru a deveni scalvii lor care sa scurme adancurile pamantului in cautarea aurului ? Sa fim seriosi... cine a avut tehnologia de-a ajunge pana aici si de-a ne modifica, cu siguranta avea si tehnologia necesara extragerii mineralelor sau elementelor de care ar fi avut nevoie. Ne-au modificat Zeii pentru a-si face rost de o carcasa de carne in care sa-si plaseze sufletul ? Nici asta nu cred... din moment ce au fost in stare sa ne modifice prin inginerie genetica, cu siguranta ar fi putut sa-si cloneze niste organe sau sa modifice niste struti in asa fel incat sa-si asigure carcasa de carne necesara sufletului lor.
Ramane deci ideea de-a ne modifica genetic tocmai fiindca suntem purtatorii unor suflete. Nu sunt adepta teoriei lui Toni Victor Moldoveanu, dar se prea poate ca cei ce-au intervenit in modificarea noastra sa o fi facut tocmai pentru a ne transforma in sclavii care i-ar fi proslavit in vecie. Pe langa faptul ca isi asigurau o masa de proslavitori care ar fi inaltat in eter o multime de ganduri pozitive si de gratitudine la adresa lor, ar fi avut acces neingradit si la sufletele acestora in caz de nevoie (ma gandesc la ipoteza distrugerii sufletului in conditii nucleare - daca ar fi adevarata aceasta ipoteza bineinteles -, acel suflet pierdut se putea inlocui cu unul din ceata proslavitorilor).
Parerea mea este ca am fost modificati genetic tocmai pentru a proslavi acesti Zei. Ma uit in jur in natura si nu vad nici o alta creatura dotata cu inteligenta care sa proslaveasca un obiect sau orice altceva... n-am vazut nici un caine care sa se inchine ani la randul unui os plasat undeva in lumea lui...Toate celelalte creaturi sunt libere si traiesc linistite si in plina armonie cu mediul lor inconjurator... dar probabil ca ele n-au acces la constiinta, nu ?
Oare de ce exista regula de a nu ne inchina unui chip cioplit ?
Nu pentru a trai liberi ? Pentru a nu fi sclavi ? Si totusi, de cand ne nastem avem tendinta de a ne inchina unui Dumnezeu si suntem chiar crescuti in acest spirit...Cat de liberi suntem ?
Daca gandurile noastre pozitice creaza evenimente pozitive in lumea celor caruia sunt destinate, va dati seama ce bine mi-ar fi si mie sa am o armata de oameni care sa se inchine in fiecare zi la imaginea mea - pe care sa o pastreze vie in mintea lor - si sa-mi dedice numai urari de bine toata viata ? Ar trebui sa-mi mearga extraordinar de bine ! Ca sa nu mai zic ca daca as avea nevoie de sufletele lor, as scrie o Biblie lasandu-i sa creada ca ar fi o mare onoare daca le-as lua sufletul...s-ar sacrifica singuri pentru aceasta deosebita "onoare"...
Iisus a incercat sa transmita ceva... dar prea putini au inteles ce-a zis...
Comparatiile astea cu ei in Mertan si noi in Logan nu-si au locul fiindca adevarul nu-l detine nimeni.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

Acest "Sondaj" e bun deoarece dovedeºte cât de puþinã cunoaºtere au unii în timp ce alþii se bãlãcesc în ignoranþã. ªi ar mai fi ceva... Se vede clar cât timp pot anumiþi semeni sã se concentreze pe un subiect fãrã sã deraieze înapoi în rutinele gândirii carnale, ale animalului din noi.

Noi suntem zeii... Trebuie doar sã ne amintim.

Pãrerea mea.

adrian75

Nici eu nu sunt de acord cu ideea conform careia noi am fi animalele lor...oi in turma unui pastor,nu. Am mai spus-o: suntem semeni lor intru ratiune! Insa ne-am obisnuit sa tinem capul in pamant,de asta nu reusim sa vedem ceea ce suntem cu adevarat. Eu cred ca marea diferenta intre noi si zei o face tehnologia ,nu capacitatea intelectuala. Omul are un potential intelectual fantastic, la urma urmei a fost facut dupa chipul si asemanarea zeilor,nu? Ceea ce nu inteleg eu este...cand anume a aparut ideea ca noi rasa umana am fi doar o turma de animale intrun laborator,cine in istoria omenirii a venit cu ideea asta? Concret!

Siberia

Citatcand anume a aparut ideea ca noi rasa umana am fi doar o turma de animale intrun laborator,cine in istoria omenirii a venit cu ideea asta? Concret!
Atunci cand omul a aflat asta:
Citat...la urma urmei a fost facut dupa chipul si asemanarea zeilor,nu?
si s-a pus intrebarea: de ce ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

Ideea depre ceeace suntem ºi întrebarea de ce am fi aºa a apãrut în momentul în care am uitat cu toþii cine suntem, de ce venim în aceastã dimensiune a existenþei ºi ce trebuia sã facem. Mai departe e povestea tristã ºi complexã a situaþiei în care s-a ajuns. Suntem orbi, surzi ºi muþi vizavi de un univers în care trebuia sã fim Zei. Cine ne-a adus aici? Aº spune cã tot noi prin uitare ºi ataºamentul pãtimaº faþã de materie. 

Studiam de ceva vreme conceptele interesante ale unei ºcoli de mistere ºi în paralel mai aruncam un ochi pe acest topic :). Dacã acest sondaj mai are zile vã voi oferi o traducere parþialã a acelor idei, aºa mai mult pentru a ne îmbogãþi termenele de comparaþie, pãstrând totuºi mintea deschisã ºi în gardã.
Poate mai avem zile sã ne amintim.   

romulus

CitatDacã acest sondaj mai are zile vã voi oferi o traducere parþialã a acelor idei, aºa mai mult pentru a ne îmbogãþi termenele de comparaþie, pãstrând totuºi mintea deschisã ºi în gardã.
Nu-ti face probleme monser ca "sondajul" va mai avea zile : doar de ADAM si de EVA  vorovim de fro cateva mii de ani ! Ce ne mai incurcam de cateva ....zile, ore !?Ca doar tre sa avem mintea ocupata cu ceva, nu?!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Tayka

#56
Mi-am propus ca doar sã mai citesc acest subiect,dar vãd cã discuþia sa ridicat la un nivel deosebit ºi de aceia cred cã e bine sã continuãm.
Eu nu am cum sã vã dovedesc,sã vã dau vreun link,o carte,o adresã ceva,dar dupã umila mea pãrere personalã  pot sã afirm cã suflet nu existã fraþilor,nu este o entitate, ceva anume,sufletul este format dintr-un bagaj de date personale,cunoºtinþe generale dar mai ales din EXPERIENÞA VIEÞII!!!fraþilor-aceasta este comoara pe care o vor ei dea-gata dela noi,ºi asta pentru cã ei nu mai aveau la un moment dat în evoluþia vieþii lor,timpul necesar pentru aºi înºcolii odraslele lor,închipuiþi-vã cam câþi ani de ºcoalã ar pierde un tânãr elev doar pentru a aduna un bagaj de cunoºtinþe necesare la un nivel mediu de cunoºtinþe necesar unei super-lumi,ar cam ajunge cu barba albã pânã în pãmânt.Deci creºterea nivelului de civilizaþie în lumile superioare,a impus schimbãri radicale în forma de organizare a lor începând cu individul,familia,societatea.Ei nu mai pot sãºi permitã,naºteri biologice,faza copilãriei,a ºcolarizãrii,a familiei,etc.etc.Dar nici nu pot renunþa la ele,ei ºi atunci foarte simplu ºi corect:Au înfiinþat artificial toate acestea, ºi le-au pus sã se deruleze paralel,în alte lumi cu alte viteze ºi principii de viaþã.Iar ei doar vin ºi culeg roadele ca din grãdinã.Nu vãd ce e aºa de neînþeles cã doar sa tot repetat acest principiu care vrem-nu vrem sã-l acceptãm,el se deruleazã fraþilor.Lam invitat ºi pe d-nul T.V.M.pe forum,desigur nu putem avea cu toþii acelaºi crez,cãci n-am mai fii atunci oameni,dar decât sã crezi ideile B.O.R.,sã te închini pe la toþi sfinþii ºi sã te rogi non- stop,sã crezi în minuni,ºi sãþi dea popa cu busuiocul în cap,acum în mileniul doi,existenþa ºi persistenþa unui asemenea cult primitiv,mi se pare o infirmitate cel puþin ruºinoasã ºi revoltãtoare.Dar nu este nici o problemã cã iatã nu ne vine acum a crede cum trãiesc EI,cãci atunci când vom fii ºi noi de vârsta lor vom gândii probabil la fel,ºi nu ne va venii atunci sã credem cum de gândit aºa ...acum
          :roll: :-D :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Tayka, judecã singur: acest colþ de univers are mai multe miliarde de ani iar viaþa aºa cum o înþelegem noi reprezentatã prin organisme pluricelulare nu a apãrut prima datã pe Terra.  Dacã existã civilizaþii ce pot avea miliarde de ani avans faþã de noi... ce experienþe ºi-ar mai dori de la noi? Aº înþelege acest concept dacã noi am evolua, dar am încetat de mult sã o mai facem. Dacã nu ne mai defecam pe câmpii ºi o facem în wc nu înseamnã cã am evoluat ºi avem ceva de oferit.
Da, e ruºinos sã te frece popa cu o mânã de ierburi în cap ºi sã crezi cã asta-i treaba de numa-numa ºi vezi vulturul/porumbelu, dar tot atât de ruºinos e sã crezi cã Becali sau cine dracu o mai fi prin cosmos vine sã fure caprele dumitale. Hai sã fim puþin serioºi ºi sã deschidem ochii ºi mintea cãtre aici ºi acum, încercând sã întrezãrim viitorul lãsând trecutul unde-i este locul.     

Nox

#58
Sunt curios dacã a citit cineva The Sacred Mushroom and the Cross (Ciuperca sacrã și crucea) de John M. Allegro?

CitatJohn Allegro, cel care a scris cartea The Sacred Mushroom and the Cross (Ciuperca sacrã și crucea), urmãrește ciuperca în timp (cu ajutorul inscripțiilor sumeriene din Arcad și Erech) prin câteva culturi și descoperã cã este un punct central în tradiția creștinã. Un argument solid în favoarea afirmației lui Allegro este o frescã datatã aproximativ 1291, descoperitã pe zidurile unei biserici pãrãsite din Plaincourault (la Indre, Franța), care îi aratã pe Adam și Eva de o parte și de alta a ,,pomului vieții". Pomul este pictat ca o Amanita muscaria cu "crengi" mari și un șarpe încolãcit pe ea. Fructul oprit din gura șarpelui este, fãrã îndoialã, un mãr. Allegro a mai gãsit informații ce aratã cã Apocalipsa apostolului Ioan a fost scrisã în întregime sub influența somei, a pãlãriei-șarpelui.
Am citat de la: http://venatshow.blogspot.com/2009/01/palaria-sarpelui-si-utilizarea-sa.html


Coperta cãrții The Sacred Mushroom and the Cross (1970)

http://johnallegro.org/


Fresca de la Plaincourault (Indre, Franþa)
Sursa: http://www.greylodge.org/occultreview/glor_014/entheogens.htm

Câteva pagini adnotate din Soma de R. Gordon Wasson (1968)
http://egodeath.com/images/Soma178-179.jpg
http://egodeath.com/images/Soma180-180b.jpg
Sursa: http://egodeath.com/wassonsomaannotatedpages.htm

N.B: R. Gordon Wasson a fost vicepreședintele J.P. Morgan & Co!!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

dab270277

Vreau sa multumesc celor care au facut bascalie cat si celor care au fost la subiect. Consider ca acest topic trebuie inchis. Scopul lui a fost atins. Va multumesc tuturor.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain