Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sondaj

Creat de dab270277, 06 Martie 2011, 16:42:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

aham, am intelesa.in legatura cu frica sarpelui e buna intrebarea, oare de ce ?

adrian75

Raspunsul referitor la frica "sarpelui" il gasim in Biblie...   Dumnezeu a zis: iata omul a devenit ca unul din noi cunoscand binele si rau -  cu alte cuvinte devenise o fiinta cu putere de discernamant si capacitatea de a cunoaste...omul se maturizase ..in concluzie daca devenea si nemuritor erau trei jucatori pe scena, Dumnezeu,satan si omul. Satan stia ca ai va fi extrem de greu sa lupte contra lui Dumnezeu,nu i-ar fi convenit sa-l aiba si pe om ca adversar. Pt ca odata devenit si nemuritor,cine ai garanta lui satan ca omul nu s-ar fi aliat cu Dumnezeu? De asta cred eu ca satan nu l-a vrut pe om nemuritor ci l-a vrut doar ca aliat impotriva lui Dumnezeu - insa muritor, in felul acesta controlandu-l mult mai usor.

@Lex

poi daca asa sta treaba inseamna ca asta e o dovada in plus ca teoria cum ca acum cateva sute de mii de ani au venit ''neste unii din spatiu'' si s-au vrut sefi pe aici. :-)  ca doar nu vorbim aici de Adevaratul  Creator, Divinitate  sau Inteligenta din Univers.deci e vorba de asa zisii ''zei'', adica E.T care erau ''ceva'' muuuuuult mai evoluati decat omul atunci. sunt de acord cu adrian 75  :martiansmile:

SLEAH19

#18
Citat din: adrian75 din  08 Martie 2011, 17:53:35
Dumnezeu,satan si omul. Satan stia ca ai va fi extrem de greu sa lupte contra lui Dumnezeu,nu i-ar fi convenit sa-l aiba si pe om ca adversar. Pt ca odata devenit si nemuritor,cine ai garanta lui satan ca omul nu s-ar fi aliat cu Dumnezeu? De asta cred eu ca satan nu l-a vrut pe om nemuritor ci l-a vrut doar ca aliat impotriva lui Dumnezeu - insa muritor, in felul acesta controlandu-l mult mai usor.

   Argumentatia ta adrian75 e pertinenta si raspunsul  era inclus in intrabarea mea , dar revenind la versetul 22 din postarea anterioara vedem ca insusi lui  Dumnezeu ii este frica de nemurirea omului  ....<< Adam s-a facut ca unul dintre Noi ,   Si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!...>>  Nu este cumva o contradictie aici , nu ne promite oare Cuvantul lui Dumnezeu viata vesnica?....... Atunci de unde vine frica ,  de ce nu am fost creati direct nemuritori ? De ce este nevoie sa trecem prin pacate ,iad si purgatorii ? De ce nu ne putem mantui singuri si a fost nevoie ca Isus sa se nasca ca om ,  sa  ia asupra lui pacatele lumii pentru ca unii dintre noi sa aiba acces la viata vesnica ( cei 144 000 ,cei care vor fi rapiti sau cei scrisi in cartea vietii?) desi Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel si in Ceruri este mare sarbatoare pentru orice suflet intors la pocainta . Distractia cui suntem ?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Siberia

CitatNu este cumva o contradictie aici , nu ne promite oare Cuvantul lui Dumnezeu viata vesnica?....... Atunci de unde vine frica ,  de ce nu am fost creati direct nemuritori ? De ce este nevoie sa trecem prin pacate ,iad si purgatorii ? De ce nu ne putem mantui singuri si a fost nevoie ca Isus sa se nasca ca om ,  sa  ia asupra lui pacatele lumii pentru ca unii dintre noi sa aiba acces la viata vesnica ( cei 144 000 ,cei care vor fi rapiti sau cei scrisi in cartea vietii?) desi Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel si in Ceruri este mare sarbatoare pentru orice suflet intors la pocainta . Distractia cui suntem ?

Biblia este tricotata din texte insuflate de Duhul Divin. Unele pasaje au fost mai insuflate ca altele, unele evanghelii mai pline de Divin ca si altele. Textele peste care nu s-a pogorat Divinitatea n-au fost incluse in Biblie asa ca desi pare o idee unitara se gasesc destule contradictii in ea. Daca s-ar fi tricotat de la inceput pana la sfarsit cu aceeasi "lâna", povestea ar fi fost cu totul alta... Pe de alta parte, daca povestea ar fi fost inteleasa de toti, ce nevoie am mai fi avut de fetele bisericesti ?

P.S. "merele" au avut intotdeauna ghilimelele de rigoare ...
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

andrei

   Corect!
Biblia actuala,asa cum o stim cei mai multi dintre noi,a devenit dupa adaugiri,talmaciri si cenzurari succesive,doar un instrument de propaganda,pentru slavirea si propasirea Bisericii crestine,dar mai ales a fost ajustata in folosul preotilor,care si cu ajutorul paragrafelor biblice reusesc sa ,,stoarca''mai eficient buzunarele enoriasilor.Biserica tine pasul cu vremurile;se tin slujbe la microfon,se bate toaca electronic,se urmaresc pe plasme imense slujbe sau predici direct prin satelit.Normal ca si Biblia trebuie modificata din nou.Sunt curios cat de repede vom auzii o fraza de genul;-Si Domnul a zis:,,Am lasat acest dvd cu poruncile mele pt ca fiecare sa-l cumpere si sa-l asculte seara inainte de culcare,caci cine nu va lua aminte si nu va asculta va arde in veci in focul iadului!'' :-D

Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

adrian75

SLEAH19,singura idee care imi vine in minte pt a-ti raspunde este aceea ca initial omul fusese creat nemuritor,el urma sa fie "crescut" si indrumat de catre insusi Dumnezeu (Elohim txt. ebraic). La timpul cuvenit i s-ar fi dat sa manace din pomul cunoasterii ...s.a.m.d.  Cand omul a ales sa faca acel salt in evolutia sa devenind brusc o fiinta capabila de discernamant,este posibil ca intrun fel,acest salt prematur sa-i fi afectat structura biologica ( primii patriarhi traiau peste 900 ani apoi din generatie in generatie durata de viata a scazut). Pomul vietii ar fi putut reprezenta antidotul la defectul dobandit de Adam redandu-i din nou nemurirea,insa Dumnezeu i-a refuzat acest lucru deoarece omul odata devenit matur inainte de vreme ar fi devenit si imprevizibil comportamental...asa cum spuneam...se pare ca nici Dumnezeu nu a vrut trei jucatori la masa. Evident asta este doar o teorie si nimic mai mult. In alta ordine de idei...este adevarat ca Biblia asa cum o stim astazi nu este completa,lipsesc unele parti importante ( din vari motive). De fapt,nici nu cred ca biserica de astazi il mai reprezinta pe Dumnezeul descris in textele vechiului testament,biserica de astazi este o institutie publica si nimic mai mult. Fara ofense pt nimeni! Ok?

SLEAH19

#22
         Nu trebuie vazut totul prin prisma ortodoxiei si a metehnelor moderne ale unor popi , de fapt tuturor preotilor si invatatilor care folosesc Cuvantul lui Dumnezeu denaturand-ul in folos propriu Isus li se adreseaza in mod special....Vai voua carturarilor si fariseilor fatarnici ! Ca inchideti imparatia cerurilor inaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati. ....... ,  iar pentru cei  care cauta cu disperare sa converteasca oamenii la vreun cult in interpretare proprie a Bibliei  El spune....Vai voua carturarilor si fariseilor fatarnici ! Ca inconjurati marea si uscatul ca sa faceti un ucenic , si daca la-ti facut,  face-ti din el un fiu al gheenei mai rau decat voi..., deci nu-mi fac griji in cei priveste pe cei care se folosesc de Biblie pentru asi crea avantaje  lumesti , Isus i-a punctat de cand a fost pe pamant .Biblia insa  a fost secole la rand ascunsa crestinilor fie ei ortodocsi sau catolici , tocmai pentru ca citind-o credinciosii si-ar fi dat seama de manipularile dictate de interese geopolitice, de derogarile care s-au facut fata de Biserica Apostolica lasata de Isus pe Pamant , - ... mergeti si vestiti cuvantul lui Dumnezeu pe tot pamantul, ...cat va tine cerul si pamantul din lege nu va trece o yota.... nu am venit sa schimb legea ci sa o intaresc .  Trecerea de la ziua sabatului la ziua de duminica sa facut de catre Constantin si Mama sa Elena secole mai tarziu cu scopul de a inregimenta in armata Imperiului Roman de Rasarit a cat mai multor pagani si iau integrat in biserica cu tot cu obiceiurile pagane de a se inchina la ceva material ( ceva de genul vreti idoli ..poftim inchinati-va la icoane), desi Isus a spus ...Biserica sa fie in inima voastra  iar poruncile spuneau ... sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a celor ce sunt in ceruri , si nici sa nu te inchini lor E simplist sa spui ca Biblia este doar un instrument de manipulare , a fost scrisa in secole diferite de oameni care nu se cunosteau si au scris lucrurile asemanator . Suntem oare noi asemenea lui Martin Luther ? Cautam cu adevarat raspunsuri ? Faptul ca profetiile Bibliei se implinesc si timpurile de acum seamana cu cele din Apocalipsa, trebuie sa ne puna pe ganduri . Eu am ajuns de multe ori in situatia in care imi venea sa spun...          Opriti lumea ,ca vreu sa cobor!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#23
Citat din: adrian75 din  08 Martie 2011, 22:02:40
.......De fapt,nici nu cred ca biserica de astazi il mai reprezinta pe Dumnezeul descris in textele vechiului testament....
adrian75, citesc cu interes posturile tale pentru ca apartin unui om care cauta raspunsuri si nu taxeaza orice subiect de la inaltimea unui cunoscator absolut. Referitor la Dumnezeul vechiului testament , este pentu mine o mare enigma cum un Dumnezeu care ne-a creat pe toti  indeamna pe evrei la: spionaj, conflicte , treceri prin sabie a paganilor etc . Unde este iubirea aproapelui  , ca pe tine insuti? Si evident celelalte porunci cu privire la a nu ravni la bunurile celorlalti ,cand chiar Dumnezeu ii insotea cu slava lui , le tot dadea cetati ''pe mana'' ca sa le nimiceasca si le promitea tara Canaanului  evident dupa ce ii alungau pe cei care o locuiau;
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

@Lex

eu unul raman la ideea ca biblia e o colectie de mituri si povesti special conceouta pentru a manipula prostimea inca de acum 6000 de ani si care isi are efectul si in ziua de astazi. vb. aia religia este singura afacere care nu a dat faliment nici pana in ziua de astazi si niciodata nu a iesit in pierdere. sunt numeroase dovezi cum ca tot ce scrie in biblie a fost preluat de la SUMERIENI (adica acolo unde ar fi aparut omul prima oara)Credintele , obiceiurile si traditiile de acolo provin. au fost modificate de atatea  ori pana au devenit ce sunt in zilele noastre. adica frate, sunt prea multe coincidente intre toate religile si miturile din summer cu cea ce scrie in biblie.gasim dovezi si in zilele noastre ca OMUL nu e de 6000 de ani pe Pamant cum spune Biblia. avem dovezi  cu urme de pasi, unelte confectionate din diferite metale printre care si aluminiul pe care-l stim doar din 1950 sau 60, dovezi  gasite in diferite zone ale lumii ce arata ca omul e pe acest pamant de cateva  sute de mii de ani sa nu zic milioane; la noi ROmanica avem tablitele de la Sinaia care au cateva mii de ani si multe alte dovezi care dovedesc acest lucru. poi cu aceste dovezi cum sa mai crezi in biblie si pana la urma de ce avem nevoie de biserica si de icoane. Dumnezeu ma aude oricum frate daca ma rog pentru mine. nu trebuie sa ma duc la biserica sa ma asculte.dumnezeu e atotputernic dar intotdeauna biserica are nevoie de bani:la nunti la botezuri, la nush ce , la nush ce. chiar asta e dumnezeul din biblie?!

SLEAH19

#25
Citat din: @Lex din  08 Martie 2011, 23:32:29
................ biblia e o colectie de mituri si povesti special conceouta pentru a manipula prostimea inca de acum 6000 de ani ..... gasim dovezi si in zilele noastre ca OMUL nu e de 6000 de ani pe Pamant cum spune Biblia. ......dovezi  gasite in diferite zone ale lumii ce arata ca omul e pe acest pamant de cateva  sute de mii de ani sa nu zic milioane;

  Biblia si-a luat masuri si in acest caz , se mentioneaza in biblie ca o zi poate fi interpretata ca un an si un an ca o mie de ani . Deci 6 000 de ani biblici se pot transforma lejer in 6 000 000 milioane de ani pamanteni , adica pe cand ''Zeii'' se plimbau pe aici cu , cromozomii in eprubete si se contraziceau , '' ....facem mamifere sau revenim la dinozauri?''.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

mm

  Daca as fi sigur ca nemurire= (si) lipsa placerilor, atunci as intelege de ce nu se inghesuie prea multi la asceza si nici la nemurire. Pentru a ne face o mica idee despre nemurire, putem "broda" pe marginea informatiilor surprinzatoare din linkul:
http://www.esoterism.ro/ro/autotrofi.php
  Presupun ca in starea de nemurire hrana nu mai e necesara, deci s-a dus una din sursele placerii. E posibil ca si alte placeri sa nu mai fie "necesare" (permise) in starea de nemurire.

  Discutia despre Biblie si religia crestina in general, desi in general documentata, sufera foarte tare din pricina neluarii in considerare a faptului. Este vorba de fapta/faptul experientei mistice personale, numesc aici nu numai isihasmul ci si orice actiune in acest sens (sa-i spunem experimental, sub forma de experiment personal), pe care oricine o poate initia pe cont propriu. Acest "experiment" poate fi o luna de rugaciune si post, poate fi o perioada de rugaciune cu solicitarea unei "intrevederi" cu Isus sau cu o alta entitate spirituala din panteonul crestin. Surpriza "experimentatorului" va fi ca... va primi raspuns!
  Daca acest lucru nu s-ar intampla, am putea spune ca Biblia este o teorie -ca atatea altele- si am putea sa o ignoram. Dar se intampla.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

adrian75

#27
Nu exista pe Pamant la ora aceasta un cunoscator absolut ci doar o multime de persoane care cred ca sunt in posesia adevarului absolut...insa doar cred,nu sunt in posesia adevarului. Cat despre Biblie, cred ca cheia intelegerii ei se afla in Geneza,insa nu cred ca va putea fi inteleasa fara textele apocrife contemporane Genezei. Cred ca in Biblie sunt multe adevaruri,dar nu trebuie cautate cu o idee deja formata dinainte.Deasemenea mai cred ca de o foarte mare importanta sunt si alte texte din vechime, manuscrisele sumeriene,vedeele,ramayana,epopeea lui Ghilgames,cartea jubileelor scrisa de Enoh,codul lui Hamurappi si multe altele.Toate acestea sunt ca un gigantic puzzle,cine il rezolva..... ( rugaciunea...pe multi i-a ajutat sa gasesca unele raspunsuri sau macar pacea sufletului si pe multi ai va ajuta,insa sunt destui si cei care au prea mult orgoliu si nu vor adopta niciodata aceasta cale. Fiecare cu drumul sau). SLEAH19 si pt mine este o mare enigma cum Dumnezeul iubitor si bun ai putea indemna pe evrei la crima,fratricid,jafuri si luarea in stapanire de locuri care nu apartineau evreilor ,multe evenimente contraziceau flagrant cele 10 porunci primite anterior. Poate ca era un alt "Dumnezeu",chiar nu am idee...Tot ce am scris aici sunt doar opinii strict personale,nimic mai mult.

Siberia

Parerea mea este ca ar trebui sa facem o incursiune mai adanca in intelegerea textelor scrise pentru ca nu cred ca este vorba pe tot parcursul Bibliei de Dumnezeul din pasajul "La început a fost Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul".
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

M. Fulder

Eu cred ca la început a fost IDEEA, pentru cã nu vorbeºti fãrã sã gândeºti în prealabil, nu?!...  :-D

Problema problemelor acestei rase - homo sapiens - este faptul cã ne place foarte mult sã mergem pe cãrãri bãtãtorite, iarã nu sã ne croim alte drumuri prin jungla realitãþii. Poate cã trebuie sã facem un pas în spate, sã dãrâmãm edificiul construit pe bazele altora ºi sã privim totul cu alþi ochi, cu mintea eliberatã de doctrinele în care am fost crescuþi ºi care ni s-au bãgat pe gât din fragedã pruncie.

BTW: aþi vãzut "Matrix"? Sunt de pãrere cã ideile de bazã ale trilogiei reprezintã cea mai bunã mostrã de gândire anti-mainstream pe care am detectat-o pânã la acest moment. Privind dincolo de "hollywood-ianismele" inerente, grefarea sacrului pe cadrul realitãþii virtuale, migrarea ideii de dumnezeire în lumea de biþi reprezintã o mostrã de schimbare a punctului de referinþã - a întregului sistem de coordonate, dacã vreþi! - ºi un semn cum cã existã semeni ai noºtri care sunt capabili de o adevãratã "thinking out of the box".
Asta este ceea ce ne trebuie ºi nouã acum, dacã dorim sã ne înþelegem trecutul îndepãrtat al rasei noastre, geneza fiinþei umane aºa cum o ºtim acum.

De ce am adus vorba de "Matrix"? Poate ºi pentru faptul cã motto-ul filmului este FREE YOUR MIND...  :-)
FREE YOUR MIND